Sullahan on asiallinen prätkä sitte. :thumbsup: Itellä unelma toteutu tuossa syksyllä ja nurkkiin ilmaantu Suzuki RGV250 vuosimallia -91.. Koko talven sitä oon rassaillu ja nyt se alkaa kohtapuolin, kun muutama osa tulee, oll aika hyvässä kuosissa.
Minä isän ja äidin kanssa ajelulla... No ei tosissaan, olipahan vaan kipeän hauska kuva, mahtaa olla lapsella hauskaa
Ajokauteni tuli avattua tänään. Eräs toinen harrastus siis palaa kilpailemaan screenin tuijotuksen kanssa. Olkoon kelit suotuisat kaikille motoristeina itseään pitäville plazalaisille! Turvalisia kilometrejä!
Viime viikolla tuli ajokausi itsellänikin aloitettua. Saman aikaisesti projektorin lamppu päätti ottaa ja kärähtää, vaan eipä haittaa pieni tauko nyt kun voi ulkona pyörällä päristellä.
Täältä löytyy kotimaassa vähän harvinaisempi Yamaha FZX-750. Otin perjantaina liikenteeseen. Jos jollain on myydä tähän sopiva mittaristo ja se tartuntakahva siihen taakse niin olisin kiinnostunut.
- Who's motorcycle is this? - It's not a motorcycle, it's a chopper baby. - Who's chopper is this? - ZED's. - Who's ZED? - ZED's dead baby, ZED's dead.. Oli aivan pakko lisätä. Sen verran että muutaman otteeseen kaverin kyydissä ajanut, niin täytyy sanoa että huonoiten morjestavat Harrikka ja isojen matkapyörien omistajat. Omakin kyykky (n. 750cc) olisi tarkoitus hankkia muutaman vuoden päästä.
Tekisi mieli hankkia joku retrompi pärrä, kun noi Yammut alkaa kyllästyttämään. Löytyykö netistä noita verolaskureita, jos hakisi Kawasaki Zephyrin Saksanmaalta? Yamaha TDM 900 -03, Yamaha FZ6 600 -05
Linkistä löytyy Tullin tekemiä veropäätöksiä. Sieltä voi päätellä paljonko mahdollinen verotus voisi tuontipyörälle olla. http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/05_Taulukoita/index.jsp
En tiedä lasketaanko mua vielä motoristiksi, mutta jotain sinne päin ainakin https://www.dvdplaza.fi/galleria/showgallery.php/cat/763 Tuollaisen hankin äskettäin. Huomenna uusi yritys inssissä :OI
Onnea inssiin. Oheisessa linkkissä lukemista uusille ja vanhoille motoristeille... http://www.motoristisurvival.fi/Ajo_Hanskassa/
Empäs ole tätäkään triidiä aikaisemmin bongannut, pitänee kuitenkin ilmoittautua. Suzuki GSX-R1100 -90 pyörällä tulee ajeltua. Jotain diy hommaa mm. ruisku ja uudempia katteita yms. olen siihen värkännyt, vuosimalli on valittu diy-harrastusta silmällä pitäen, mutta siitä enemmän ehkä joskus myöhemmin.
Itsekkin liityin motoristien kerhoon. Kortti tuli syksyllä ja ennen ajokauden loppua tuli ensipyörä hankittua. Suzuki GSX-F 1100 vm 90. Onhan se iso murikka, mutta ensimmäinen vuosi pari tulee tehtyä pidempiä reissuja ja sitten alkaa miettiä millaisen oikeasti haluaa.
Ite ois tarkoitus ajaa kortti nyt kesällä, hakusessa myös joku ärjyn näköinen pyörä tyyliin 03 Buell Lightning XB9S: http://www.zastavki.com/pictures/12...ll_Lightning_Buell_Lightning_XB9S_003704_.jpg muita vastaavia nakuja?
Hiano on. Nyt on minunkin mieli muuttnut, ja FZ6 liidellyt tallista. Hakusessa on joku pienehkö ketterä pyörä kuten Ducati Monster M695 tai jopa Kawasaki ER6n. Kummatkin ovat sopivan pieniä ja ketteriä pyöriä TDM:n rinnalle, jonka isäukko on kylläkin ottanut haltuunsa.