Sori, saatoin hätäillä linkin kanssa. Mutta pointti lienee sama, ongelma tosiiaan tulee esille juurikin konsolipeleissä hyvin Mutta näähän on tietty mielipidehommia, joillaki vaakakupissa painaa eri asiat, itelläni tuon takia tippuu molemmat töllöt välittömästi pois listoilta. Edit: Eikös tuossa äsken joku pastennu tänne yhteenvedon tuosta arvioista ja siellä miinuspuolella oli juurikin tuo peleissä tulevat ongelmat
hiukan mallista ohi,mutta mm. toi Gears of War on uskomatonta silmäkarkkia sampan F86 100Hz motion plus -asetus täysillä,ympärilleen katsellessa liikkuva kuva kuin postikortti.toi pätkä tossa linkissä näytti kyllä hirveältä...ehkä johdon vaihto (kompo,vga,mikä lie) tai asetukset vois auttaa.
Olen pelannut PS3:lla parikymmenta tuntia ja kuva ja liiketoisto on kyllä todella hyvää. Itse asiassa en missään vaiheessa pelatessani ole huomannut mitään tuollaista kuvavirhettä mitä tuossa Youtuben pätkässä on. Piti oikein laittaa päälle ja testailla erilaisilla peleillä. Kuvassa on tietyssä tilanteessa oikein nopeassa vaakaliikkeessä valkoisten ja tummien rajapintojen välissä lievä vihreä huntu. Itse en tuota edes ole huomannut ja ei kyllä häiritse itseä millään lailla ja esiintyykin vain tietynlaisissa kohtauksissa. Mitään lähellekkään noin pahaa huntua en pystynyt saamaan kuin mitä tuossa Youtube videossa on. HTDVTestin artikkelissa on tuossa pohjalla juttua myös tuosta PS3-pelaamisesta ja puhetta myös tuosta hunnusta. Runsaaseen pelaamiseen LCD-töllö lienee kuitenkin huolettomampi. http://www.hdtvtest.co.uk/Panasonic-TH42PZ70B/Picture-Quality.php Edit: tämmöinen aika uusi testi tuli kanssa vielä vastaan: http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2007/10/23/Panasonic-Viera-TH-42PZ70-42in-plasma-TV/p1
juuri noin,sitä tossa meinasinkin.kävi meinaan mielessä että miten plasmapuolella on tuo liikkuvan kuvan laita, pelaamiseen tms tosiaan suositellaan LCDtä yleensäkin ymmärtääkseni mutta toi 100Hz tarkka liiketoisto on kyllä maukas (siinäkin vaihtelua) eteenkin noissa jossa peleissä joissa "kokoruutu" on pienessä liikkeessä,keinuu jne ja täynnä yksityiskohtia.ilman 100hz melkosta puuroa.SD kuvalla plasmat kyllä pesee LCDn yleisesti.
Eikös ne ole juuri niin, että plasmoissa liiketoisto on aina ollut parempaa kuin LCD-puolella. Ei plasmoissa 100Hz tekniikoita ole tarvittu.
no joo yleisesti,mutta ilmeisesti tuon kaltainen (peli,PCn näyttönä) tarkka kuva ei ihan sovellu parhaiten.noiden parin linkin mukaan ainakaan. ja toi 100Hz taas korjaa LCD mössöämisen pois,vaikka sekään vielä täydellinen ole...
Ettei olis joku yksilöongelma. Itsellä PX70 ja PS3 ja ei mitään tuonkaltaista ole näkyvissä. Kuva on erittäin hyvä. Uskaltaa hyvinkin suositella tätä yhdistelmää.
Jääkös tässä televisiossa vaaleat raidat tekstityksistä, jotka erottaa mustalla pohjalla koko elokuvan ajan? Ei sillä, että mitään palaisi kiinni, vaan että varsin ärsyttävä ilmiö kun katsoo paljon tummia kohtia sisältävää elokuvaa.
Kuvan palamisestahan tuossakin ilmiössä on kyse. Itsellä PX70:n kanssa tuon voi huomata (joskin vain tarkalla syynäämisellä) juuri pimeähköissä elokuvissa tai sitten jos tekstit on tuon laajakuvapalkin päällä (2.35:1 leffoissa). Ei häiritse minua kyllä yhtään.
Uudessa TM 20/07 testissä 50PZ70. Eniten haukuttiin kuvan terävyyttä. Liiketoisto ja katselukulmat sen sijaan hyviä.
No "palaahan" se kuva silmän verkkokalvollekin joskus...enkä nyt tarkoita sitä kun kauniita naisia ei saa silmistä pois
Tuo epäterävyys menee plasmatekniikan piikkiin eli se ei niinkään ole pansun perimmäinen ongelma. Lehdessä mainittiin myös, että pansu osaa ihan oikeasti tuon 24p:n kuvapäivityksen ilman mitään 2:3 pull downia.
FULL HD materiaali toistuu epäselvänä Panan perusasetuksilla. Overscan pitää laittaa asetuksista pois päältä. Sen jälkeen 1080 tavara tulee ruudulle 1:1 ja on veitsen terävää. Eivät tainneet TM:n ukot hoksata muuttaa tätä asetusta. Vika on myös Panan insinööreissä, kun ovat valinneet tuolle asetukselle typerän oletusarvon. Oletusarvoisesti overscan 1080 materiaalilla pitäisi tietysti olla OFF.