Sony Kdf-e50a11e

Discussion in 'Muut televisiot, näyttölaitteet ja soittimet' started by HvT23, Sep 22, 2005.

  1. prisoner

    prisoner Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 21, 2003
    Messages:
    380
    Likes Received:
    6
    Tein blogiini "arvostelun" tästä telkkarista... Kommentteja saa ja tulee esittää :)
     
  2. Ihmemies2

    Ihmemies2 Guest Guest

    Joined:
    Aug 14, 2004
    Messages:
    213
    Likes Received:
    0
    Saa nauraa:

    Kontrasti 15
    Kirkkaus 40
    Värikylläisyys 45
    Terävyys 3
    Värisävy neutraali

    Kohinanvaimennus pois (kuka nykyään vielä katsoo anaalikuvaa?)
    Iiris: keski

    Samat näyttää olevan joka liitännälle, en edes tiedä mistä noita voi muokata :)
     
  3. Cyro80

    Cyro80 Guest Guest

    Joined:
    Dec 13, 2005
    Messages:
    9
    Likes Received:
    0
    Muut leffat toimii koko ruudulla ja dvd ei? Onko mediplayer oletus dvd soitin? Jos ei mediaplayerkään osaa, niin pitää ruukata varmaan sen sonyn resoa alaspäin tietokoneen asetuksista. Tetteri moodihan on päällä ja kokonäyttö tilassa?

    Oli alkuun foorumeilla puhetta ettei oikein saa noita 720p ja 1080i tiloja muka tietokoneelta tonne sonyyn tunnistumaan kuin AVIVO piirisillä ateilla. Itselläni ainakin toistuu VIVO piirillisellä X800XL:llä sekä svideo/komponentin kautta molemmat sekä tietty dvi/hdmi.

    Tietääkö joku muuten antaako PC sähköä tonne telkkarin suuntaan ton dvi-hdmi letkun kautta. Itselläni jää buuttauksessa nimittäin yksi kovalevy tunnistumatta jos on molemmat näytöt kiinni? En keksi mitään järkevää selitystä ilmiölle.
     
  4. Reppana

    Reppana Guest Guest

    Joined:
    Dec 21, 2005
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Linkistä löytyy tason manuaali, eli näyttäisi tuo korkeus olevan noin 50cm.

    http://im1.onecall.com/Image_Products/Sony/SURG11S_manual.pdf
     
  5. pate62

    pate62 Guest Guest

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Oudolta vaikuttaa? Veikkaisin johtuvan tietokoneen Biosista (laitteiston tunnistus). Voisit koettaa "Bios defaul"= oletusasetusten palauttamista tai emolevyn varmistuspariston irroittamista hetkeksi jotta laitteiston tunnistus tapahtuisi ns. Tyhjältä pöydältä.
     
  6. reput

    reput Guest Guest

    Joined:
    Mar 26, 2005
    Messages:
    44
    Likes Received:
    0
    Tuntuis virtalähteen riittämättömyydeltä! Itsellä oli samantapainen ongelma joka ilmeni kylläkin satunnaisesti! Vaihdoin virtalähteen jämäkämpään ja vot' vika katosi kuin taikasauvasta.
     
  7. Reppana

    Reppana Guest Guest

    Joined:
    Dec 21, 2005
    Messages:
    24
    Likes Received:
    0
    Itse kokeilin viime viikolla 5100PVRc:llä scartti- ja komponentti-sisääntuloja, laadussa oli aika iso ero komponentin hyväksi. Toppy oli ollut Sonyssä kiinni komponenttipiuhalla Sonyn ostosta lähtien (~pari kuukautta) ja viime viikolla ostin Xboxin, jonka pistin Sonyyn kiinni xboxin mukana tulleella HDAV-komponenttikaapelilla. Koska Sonyssä vain yksi komponenttisisääntulo niin vaihdoin Toppyn komponentista scarttiin ja kuvanlaatu oli huomattavasti huonompi kuin mihin olin tottunut - kytkin Toppyn kiireesti takaisin komponentti-liittimeen. Tiedä sitten minkä laatuinen tuo oma kaapin pohjalta löytynyt scart piuha oli.

    Tästä päästäänkin omaan ongelmaani; onko kenelläkään ehdotuksia miten saisin Toppyn ja Xbox 360:n kiinni Sonyyn? Kokeilin Xboxiin saatavaa VGA-piuhaa mutta ongelmaksi muodostui se että Sonyn maksimiresoluutio VGA-liittimestä on vain 1024x768. Nyt olenkin miettinyt löytyisikö hyvää (ja sopuhintaista) komponenttijakaa. Tämmöiseen Joytechin laiteteeseen olen iskenyt silmäni http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=9173 mutta tiedä sitten millon noita tulee saataville.
     
  8. S-T-P

    S-T-P Guest Guest

    Joined:
    Oct 4, 2005
    Messages:
    90
    Likes Received:
    0
    Esim. tuossa olisi kova ratkaisu ongelmaasi. http://www.videotykki.fi/esitteet/yamaha/Yamaha RX-V2600.pdf Tosin puheen sopuhinnasta voi unohtaa.:D Silti... kunpa tollasen sais irti.
     
  9. tosikko

    tosikko Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 18, 2005
    Messages:
    681
    Likes Received:
    8
    Hjyva että tämmöisiäkin väännetään, kun tämäkin viestiketju on jo niin pitkä, että ensikertalainen turtuu takuulla. :thumbsup:

    Tuosta töllön syvyydestä kysellään aika monesti, saisitko tuonne kuvan esmes yläpuolelta, tai sivusta kuten tuon vanhan putkitelkkarin profiili?
     
  10. prisoner

    prisoner Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 21, 2003
    Messages:
    380
    Likes Received:
    6
    Kuvia löytyy täältä lisää. En vaan jaksanut tohon arvosteluun tunkea kaikkia.
     
  11. D_law

    D_law Guest Guest

    Joined:
    Jan 14, 2006
    Messages:
    60
    Likes Received:
    0
    Itselläni on 2 vuotias lapsukainen ja kyllä siinä ruutu välillä saa kyytiä ;-)
    No mitään ongelmaa ei ole ollut ja ruutu kestänyt hyvin.
    Sormen jäljet olen pyyhkinyt ihan normaalisti veteen kostutetulla rätillä.
    Eli ei huolta...

    Edit:typo
     
  12. Seba

    Seba Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2004
    Messages:
    453
    Likes Received:
    0
    Ei taida olla toi Yamahan RX-V2600 ratkaisu ongelmiin. Tälläkin foorumilla tullu yhdeltä käyttäjältä sellaista viestiä, ettei Yammu tue komponentti-liittimistä "epästandardia" HD-signaalia mihin kuuluu mm. pelikonsolit. Näin lukee asia kuulemma ihan käyttöohjeessakin. Kannattaa suunnata katse Denonin tulevaan AVR-2807:aan tai H/K:n tuleviin AVR-440/640/740 malleihin.

    Ja sit asiaan. Kävin tänään taas kattomassa paikallisessa liikkeessä Sonyn E50:stä ja en nähnyt mielestäni mitään helmeilyä kuvassa n. 2 metrin etäisyydeltä katsoessa eikä kuva tuntunut mitenkään liian isolta tohon etäisyyteen nähden.

    Ton Sonyn E50:n vieressä oli myös V40, joka oli mun mielestä paljon raskaamman ja massiivisemman näköinen kuin E50. Taitaa johtua toi vaikutelma ton LCD:n isosta jalasta sekä todella paksuista raameista kuvan ympärillä. Myöskään E50:n tuuletinta en kuullut vaikka laitoin korvan erittäin lähelle laitteen takaosaa.

    Tulee kesällä vaikea päättää ottaako Sonyn taustaprojarin, Toshiban 37WL58P:n vaiko Fujitsu Siemensin Myrica V40:n.
     
  13. prisoner

    prisoner Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 21, 2003
    Messages:
    380
    Likes Received:
    6
    Onko kyseessä X2VGA-adapteri? Saitko sillä kuvan näkymään? Mä en saanut. Onko sulla ne adapterista löytyvät "nipsukat", jossain erityisessä järjestyksessä?
     
  14. prisoner

    prisoner Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 21, 2003
    Messages:
    380
    Likes Received:
    6
    Onko kellään tietoa miten hyvin uusi Intel iMac toimii tän telkkarin kanssa. iMacissähän on DVI-ulostulo eli eikös sen saa tohon telkun HDMI-liitäntään? Miltä eri resoluutiot näyttää?
     
  15. G_Luz

    G_Luz Guest Guest

    Joined:
    Feb 28, 2005
    Messages:
    90
    Likes Received:
    0
    Mitäs porukat ovat maksaneet posteja tuolta Technikdirektistä? Tuli tarjous, että 1439e telkkari, mutta tuohon käsittääkseni tulee kyllä postit päälle. Kun olin menossa tekemään tilausta, niin siellä näytti, että posteja tulisi noin 120e. Muistelisin kuitenkin, että joku olisi aikaisemmin maininnut, että posteja tulisi 80e?
     
  16. Potsi

    Potsi Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2004
    Messages:
    37
    Likes Received:
    0
    Onko kukaan vielä takuuasioita joutunut hoitamaan? Miten tälläisen rohjakkeen kanssa toimitaan? Raijataan pakulla myyjälle?
     
  17. geecb

    geecb Guest Guest

    Joined:
    Feb 8, 2005
    Messages:
    646
    Likes Received:
    0
    Eiköhän se huoltofirma kuljetukset hoida. Ei itse tarvitse mitään kuskaille, ellei halua.
     
  18. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 29, 2002
    Messages:
    1,760
    Likes Received:
    2
    Kannattaa ottaa yhteys esim. Telehuolto Niinimaahan hyvinkäälle, he järjestävät asiat eteenpäin...
     
  19. prisoner

    prisoner Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 21, 2003
    Messages:
    380
    Likes Received:
    6
    Joo ainakin mun entistä telkkaria aikaisempi Sony haettiin ja palautettiin huoltoliikkeen toimesta. Eiköhän Sonyllä ole yhtenäinen linja kaikkien mallien kohdalla(?)
     
  20. Potsi

    Potsi Guest Guest

    Joined:
    Aug 25, 2004
    Messages:
    37
    Likes Received:
    0
    Niinhän tuo taitaa sitten olla, että ei takuunalaista laitetta tarvi ite rahdata. Hyvä juttu.