Samsung DTB-P850Z ja Samsung DCB-P853Z

Keskustelu osiossa 'Digi-TV' , aloittajana arskaxx, 31.08.2006.

  1. Samu81

    Samu81 Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    06.10.2006
    Viestejä:
    211
    Saadut tykkäykset:
    0
    Täällä ei ole tuon heinäkuun alun tilttaamisen jälkeen ollut mitään vikoja. Tosin telkkua tulee katseltua tässä taloudessa ehkä 2-max 3h / ilta.
     
  2. Scott Hayward

    Scott Hayward Tunnettu käyttäjä
    Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.12.2002
    Viestejä:
    257
    Saadut tykkäykset:
    0
    Jostain ruotsalaiselta dvd-foorumilta luin paikallisen Samsung-edustajan tietona, että elo-syyskuun vaihteen jälkeen markkinoille tulleissa bokseissa olisi aiempien valmistuserien hazardit poistettu...?:confused:
     
  3. R0kMies

    R0kMies Guest
    Guest

    Liittynyt:
    08.04.2007
    Viestejä:
    77
    Saadut tykkäykset:
    0
    Canal teki joulun alle tarjouksen. Tilaamalla 24 kk sopimuksella paketin kuin paketin, saa kyseisen P850Z:n antennimallin ilmaiseksi. Toki kyytipojaksi laitetaan 50 euron toimituskulu. Pitänee tarttua? Onko näissä uusimmissa parempi softa? Entä onko tullut päivityksiä lähiaikoina?

    http://www.canaldigital.fi/templates/maincenter____4842.aspx

    Edit. Tilasin kanavapaketin keskiviikkona, vahvistus tuli tänään. Boxi lähetetään viikon kuluessa. Canal Digital lupaa että digiboxissa on 24kk:n takuu. Mikäli laite menee hajalle takuun aikana, saa heti uuden boxin tilalle. Ei siis tarvitse odottaa viikkoja jolloin laite on huollossa.
     
  4. Zacharias42

    Zacharias42 Guest
    Guest

    Liittynyt:
    08.09.2006
    Viestejä:
    18
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eka kappale jonka sain vuosi sitten marraskuussa oli susi, maahantuoja vaihtoi sen toiseen. Tämä nyt käytössäni oleva on toiminut aivan moitteettomasti (kopautan puuta) tähän asti. Ainoa ohjelma "bugi" on ollut tuo herja Conax-kortin puuttumisesta, josta on selvinnyt on/off-kytkimellä (raivostuttava sinällään). Käytettävyyteen olen ollut erittäin tyytyväinen. Lapsetkin osaavat käyttää sujuvasti. Ainoa ominaisuus, jota edelleen tuohon toivoisin ( kun en vielä hanki parempaa boxia) on nauhoitusten siirto USB:n kautta ulkoiselle levylle. Tätä tuskin Samsungin ohjelmoijat jaksavat vääntää. Täytynee vain deletoida katsotut sarjat ja leffat pois. Siirrän tämän purkin eteenpäin lastenhuoneeseen, jahka kunnon monitoimi-PC-digiboksit ovat asettuneet kuluttajalle kohtuulliseen hintaan ja laatuun. Ja netin TV-palvelut laajentuneet (Joost.com on jo mainio):thumbsup:
     
  5. maxeaxe

    maxeaxe Guest
    Guest

    Liittynyt:
    06.10.2007
    Viestejä:
    15
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kymysys tietäjille:
    Jos tuohon otsikon toosaan haluaa vaihtaa isomman kovalevyn kuten täällä foorumissa joku tarinoikin niin mitens toi kovalevyn sisältö? Riittääkö että on blankko fat32 formatoitu levy vai pitääkö alkuperäisestä levystä siirtää jotakin systeemitiedoja uudelle levylle? Entä pitääkö olla yhdessä partitiossa vai voiko olla useampi partitio?:confused:
     
  6. fmatic

    fmatic Uusi jäsen

    Liittynyt:
    08.11.2004
    Viestejä:
    24
    Saadut tykkäykset:
    0
    Hommasinpa tämän boksin Canal Plussan kylkiäisenä, vaikka tätäkin ketjua tuli etukäteen kylmä hiki valuen luettua, niin pitihän sitä siltikin kokeilla ns. kepillä jäätä ja kun tuo Canal+ lupailee 24kk takuuta siten, että vastaavanlaisen aparaatin saa rikkoutuneen tilalle, niin mikä ettei :D

    Oma boksini on 09/2007 erää, josta toivottavasti nuo täälläkin mainitut ongelmat on lopultakin onnistuttu kitkemään pois...jää nähtäväksi kuinka äijän käy. Onpahan täällä kuitenkin tämä ketju, jossa voi aiheen tiimoilta käydä itkeä pillittämässä jos boksi kosahtaa.
     
  7. toptek

    toptek Guest
    Guest

    Liittynyt:
    04.02.2004
    Viestejä:
    35
    Saadut tykkäykset:
    0
    Toistaiseksi laite toiminut kuin junan vessa. Edelleenkin kuvanlaatu ihastuttaa. Millasia singnaali lukemia teillä kone antaa? lähinnä tuo laatu kiinnostaa. Onko nyt näin jos tuo laatu ei ole 100 % niin kuva on jollain lailla puutteellinen ja paranisi jos sais täydet 100 lasiin?
     
  8. khan

    khan Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    25.07.2001
    Viestejä:
    417
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kaikista threadin valituksista huolimatta tuli tälläinen boksi (kaapeliversio) hommattua lahjaksi joka sitten kesti kolme päivää. Ensin hävisi virrat kesken kaiken ja nyt ei enää käynnisty. :OI

    Huoltoon sitten vaan..
     
  9. MetaX

    MetaX Guest
    Guest

    Liittynyt:
    05.01.2008
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuli ostettua joulun jälkeen expertiltä DCB-P853Z hintaan 329e, kaupanpäälle dvd leffa ja juustokupu... Olis ehkä kannattanut lueskella vähän tarkemmin juttua tästä laitteesta ennen ostopäätöstä :rolleyes:

    Täytyy tosiaan toivoa että noista virtalähteen ongelmista on jo päästy uudemmissa valmistuserissä. Muuten boksi vaikuttaa oikein hyvältä, käytettävyys on kohdillaan, enkä ole törmännyt vielä ainakaan mihinkään itseäni ärsyttäviin bugeihin.

    Kirjottelen tänne jos (ja kun) tulee ongelmia ;)
     
  10. maxeaxe

    maxeaxe Guest
    Guest

    Liittynyt:
    06.10.2007
    Viestejä:
    15
    Saadut tykkäykset:
    0
    jaa ei kukaan tiedä vai?
     
  11. samsung850z

    samsung850z Guest
    Guest

    Liittynyt:
    03.01.2007
    Viestejä:
    20
    Saadut tykkäykset:
    0
    blankko fat32 yksi iso partitio :thumbsup:
     
  12. Tommi Helminen

    Guest

    Liittynyt:
    17.01.2004
    Viestejä:
    504
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tänään tuli ostettua kyseinen kaapelimalli vanhemmille, kun niin halvalla sai ja tuntui olevan ominaisuuksiltaan aivan riittävä.

    Noh, heti muutaman tunnin tutustumisen jälkeen huomasin, että nauhoituksen katsominen ei onnistu tallennuksen ollessa vielä käynnissä :OI Tämä on kyllä suuri miinus, sillä se on minusta yksi tallentavien digiboksien parhaimmista ominaisuuksista. Enpä arvannut näin itsestäänselvyyttä edes myyjältä kysyä.

    Onko tähän "ongelmaan" tullut mitään korjausta esim. päivitysten myötä vai onko tämä ominaisuus? Jos ei, niin pitää lähteä boksi vaihtamaan...
     
  13. jyrkityrki

    jyrkityrki Guest
    Guest

    Liittynyt:
    28.10.2007
    Viestejä:
    7
    Saadut tykkäykset:
    0
    ????? kyllä mun koneessa onnistui katsoa tallenteita kun kone nauhoitti vieläpä kahta kanavaa samaan aikaan, (kaapeliversio) nyt olen odottanut kaupan purkua 3 viikkoa eikä mitään ole kuulunut, prkl... mitä touhua, ostin koneen vuosi sitten hobbyhallista nyt syksyllä laite oli 7 viikkoa huollossa ja nyt 3 viikkoa... yht. 10 viikkoa ei kovin nopeeta hommaa hobbyhallilta.
     
  14. Tommi Helminen

    Guest

    Liittynyt:
    17.01.2004
    Viestejä:
    504
    Saadut tykkäykset:
    0
    Siis kyllä jo tallennettujen ohjelmien katselu onnistuu toisen ohjelman nauhoituksen aikana, mutta ei sen ohjelman katselu jota olet samaan aikaan tallentamassa, eikö?
     
  15. jyrkityrki

    jyrkityrki Guest
    Guest

    Liittynyt:
    28.10.2007
    Viestejä:
    7
    Saadut tykkäykset:
    0
    hhmmm... kyllä ohjelman katsominen onnistuu nauhoituksen aikana siinä täytyy olla joku vika, en tiedä olisiko ajansiirto jotenkin sotkemassa sitä :confused:
    oikeaan yläreunaan tulee se pieni infotäplä jossa näkyy nauhoitettava kanava ja kesto, kun nauhoittaa kahta kanavaa yhtäaikaa niin et pysty katsomaan muita kanavia silloin kuin vain näitä kahta, (kaksi viritintä) tänään tuli virallinen tieto kaupan purusta joten täytyy alkaa katsoa uutta digipoksia:).
     
  16. Tommi Helminen

    Guest

    Liittynyt:
    17.01.2004
    Viestejä:
    504
    Saadut tykkäykset:
    0
    No onpa outoa...siis kyseessä on Samsungin 80 gigan kiintolevyllä varustettu malli. Varmistin vaan, kun tästähän on se 160 gigan mallikin.

    Kun tallennuksen aloittaa, niin tätä kyseistä tallennetta ei kuitenkaan näy siellä tallennettujen ohjelmien joukossa (kirjastossa), ennen kuin tallennuksen on päättänyt, joten en ymmärrä mistä tämän kyseisen tallenteen katsomisen voisi aloittaa, kun sitä ei "löydy" mistään???
     
  17. Samu81

    Samu81 Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    06.10.2006
    Viestejä:
    211
    Saadut tykkäykset:
    0
    Niin tämä keskustelu on 99,9%:sti siitä 160gb:n mallista, joka tuo P850Z on. Ehkäpä siinä sinun 80gb:n mallissa on muitakin riisuttuja ominaisuuksia kuin vain kovalevyn koko. Turha silloin on itkeä paskaa valmistajaa? :rolleyes:
     
  18. sakke1975

    sakke1975 Guest
    Guest

    Liittynyt:
    19.02.2007
    Viestejä:
    248
    Saadut tykkäykset:
    0
    no ei se mullakaan ilmesty se tallennus kirjastoon ennen kuin on loppunut vaikka on 853z malli.
     
  19. Psyke

    Psyke Guest
    Guest

    Liittynyt:
    17.09.2006
    Viestejä:
    10
    Saadut tykkäykset:
    0
    Pystyykö siis P850Z-mallilla katsomaan parasta aikaa tallentamaansa ohjelmaa alusta? Tässä ketjussa on moneen otteeseen sanottu, että ei pysty. Asia kiinnostaa, koska Canal Digital tarjoaa laitetta yllämainitun mukaisesti "ilmaiseksi" 50 euron toimitusmaksua ja kanavatilauksen uusimista vastaan.

    Luin ketjun läpi alusta asti ja aika pelottavalta tämä laite vaikuttaa, varsinkin kun pääsääntöisesti käytän Topfieldia, johon olen erittäin tyytyväinen. Tuntuu puuttuvan Sampasta aika paljon toimintoja, joita on tottunut käyttämään päivittäin. Hinta on kyllä silti aika houkutteleva...

    Mainoksessa lukee "MikroBitti 5 tähteä 11/2007, toimituksen valinta," että mitä?
     
  20. Jeukkuli

    Jeukkuli Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    26.02.2004
    Viestejä:
    1 867
    Saadut tykkäykset:
    10
    MikroBitti -lehden nro 11/2007:n antenniverkon kahden virittimen digiboksien testin voittaja. Että sellaista...

    http://www.mbnet.fi/nettijatkot/2007/11/digiboksit/