Ei tuossa 1.62 päivityksessä luvattu mitään muutoksia tekstityksiin. Itselläni tekstitykset ovat kuitenkin YLEn tekemien muutosten jälkeen tuntuneet toimivan "ihan hyvin". Ajoituksen kanssa ei ole enää ollut ongelmia, mutta se johtunee siitä, että hankin digiviritimellä varustetun vastaanottimen ja käynnistelen Medionia vain tallenteiden katsomista varten. Oma boksini on aiemmin oikutellut tekstien kanssa vain oltuaan pitkään päällä ensin (eikä se ole tehnyt enää tätäkään em. parannusten jälkeen). Jos jotain parannusta toivoisi, niin käyttöliittymää voisi vähän modernisoida...
Samoin on omassa (tosin eri mallisessa) Medionissani käynyt eli tekstitys parantunut ylen muutosten jälkeen (syyllistä olen yrittänyt pohtia...). Tämä tosin sillä varauksella, että kovin paljon tekstitettyjä ohjelmia ei ole yleltä tullut enää katseltua (luottamus on mennyt) ja nykyään huomaankin seuraavani enemmän tekstityksen toimivuutta kuin itse ohjelmaa. No, onneksi on muitakin kanavia kuin yle.
Katselin tuota Ylen listaa toimimattomista/toimivista digibokseista ja siinä kiinnitti huomiota diVision VDC 4600:n softaversio 1.63. Ko. laitteen kohdalla oli kommenttina vain OK eli ilmeisesti tuo 1.63 on toimiva softa. Toivottavasti tulee yleiseen jakeluun pian.
Onko jollakulla 1.62, tai peräti joku uudempi 1.63 kenties? Jos on, niin saisiko sellaista tännepäin, voisin kokeilla sitä. Etukäteen kiittäen.
Olen pykännyt tässä parina iltana vbscriptiä frontendiksi tuohon Lapin tekemään tiedostomuuntosoftaan. Pitäisi varmaan pikkuhiljaa testata että se varmasti toimii Jos mä nyt olen oikein käsittänyt niin tuon pitäisi toimia medion/vision/division/finnsat bokseissa. Jäiköhän joku merkki mainitsematta. Mulla on se binäärinä mutta ei kokeiltuna. Jahka saa sen binäärin kokeiltua ja frontend-skriptin valmiiksi paketin voisi tyrkätä jonnekin mistä sen löytää useampikin kuin ajat sitten myynnistä poistuneen digilootan ketjun sivulta 26! Afterdawn voisi olla vakava vaihtoehto. Periaatteessa jos toi muunnossofta toimii hyvin niin sillä pitäisi voida tohauttaa suoraan usb explorerin jäljiltä olevat tiedostot mpeg2-ts formaattiin josta niitä voi katsella suoraan tai editoida projectx:llä tai muulla mpeg-editointisoftalla ilman lisäkikkailuja.
Onko joku teistä kokeillut tehdä ns. livexp:tä (esim. ubcd4win, BartPE) jolla voisi käyttää USBExploreria? Kun vista yhteensopivaa USBExploreria ei tunnu tulevan.
Tuosta Lapin konversiosoftasta sen verran ettei se kyllä toimi. Ei ainakaan teemalta tallennetulla tekstitetyllä 16:9 ohjelmalla. Käytännössä n. 8 sekunnin välein heivataan siinä puoli sekunttia b-frameja hiiteen tähän tyyliin: Kode: !> PTS difference of 43200 (00:00:00.480) to last exported GOP detected !> dropping useless B-Frames @ GOP# 2742 / new Timecode 00:21:35.440 Lopputuloksena video töksähtää rumasti aina siinä kohtaa. En tiedä onko vika siinä että medionin tiedostoformaatti ei olekaan 1:1 finnsatin kanssa vai mahdollisesti borlandin c-kääntäjä sotki jotain (kuulostaa kyllä vähän epätodennäköiseltä) tai kenties mä en ole vain löytänyt oikeita projectx-asetuksia. Viimeksimainittuja olen tässä kyllä iteroinut jo liiankin monta kertaa. Annan homman olla ellei syylliseltä itseltään löydy vinkkejä esim PJX-asetuksiin.. ProjectX preprocess toimii kuitenkin ihan OK vaikka onkin vaivalloinen kun siinä ei ole mitään tapaa saada sitä rouskuttamaan useampaa kuin yhtä tiedostoa kerrallaan. Siis yle tekstit ja kaikki toimii ainakin mulla b21 versiossa. Pitänee päivittää kone lomarahoista ja pykätä jämäosista htpc, tulee vähän tolkkua tallennusten arkistoimiseen monellakin tapaa.
On mahdollista että ongelma olisi kääntäjässä.Voi myös olla että tiedoston formaatti ei ole sama. Edellisen saa selville printtailemalla ulos välituloksia ja katsomalla miten prosessointi etenee. Jälkimmäisen taas katsomalla hexa editorilla tiedostoa. Oleellista on kuitenkin huomata että ainakaan Finnsatin tiedostosta ei tule TS:ää vaan PS:ää. Ohessa Microsoftin Visual C++ 2003:lla käännetty versio. Konvertoin juuri sillä muumien ekan osan ja leikkasin ProjectX:llä alusta alkupäästä muutaman minuutin pätkän. Toimi loistavasti.
Teetkö ProjectX:llä muuten demuxin vai pidät tavallisena mpeg-fileenä? Jos se on tosiaan normaalia ProgramStreamia niin voi olla että mulla on ollut liian järeä lähestymistapa sen tiedoston prosessointiin. Pitää koittaa kun tulee duunista.
Päivitin tuossa automaattisella haulla kanavalistan huvikseni. Sen jälkeen Yhtäkkiä kanavien nimet onkin jotain tyyliin: "TunerB-017", "TunerB-018", "TunerB-013" jne... Ainoastaan TV1000-kanavat ja Hustler-kanava on oikeilla nimillä. (Ne ei kuitenkaan meillä edes näy.) Mitä ihmettä? Miten saan kanavien oikeat nimet takaisin? Osaako joku auttaa?
Sait siis hupia koko rahan edestä.. Koita nyt vaikka ensialkuun ottaa 1.60 softapäivitys ja tehdä sillä tuo haku uudestaan: http://www.suomenschneider.fi/paivitykset.php Ehkä tämä bugi on jo korjattu.
Oli se sitten PS tai TS formaatissa, joka tapauksessa se ei ole validi mpeg-2 file jota mikään kokeilemani splitteri suostuisi sellaisenaan huolimaan mutta projectx sen kyllä prosessoi. Tuolla kääntämälläsi versiolla aivan sama ongelma eli tulee partuhatta ilmoitusta pudotetuista b-frameista joka näkyy pätkimisenä demuxatussa videossa. Kerrotko onko sulla presettings -> special ja video lehdillä minkälaiset asetukset? Testasin muuten demuxin sijasta m2p-formaattiin konvertointia joka vaikutti päällisin puolin tekevän OK jälkeä mutta pudotti subit pois.
Noihin ProjectX:n oletusasetuksiin en ole juuri kajonnut. Special sivulla on Specials 1:ssä kaikki muut paitsi eka (PVA: che...) ja 7:s (TS: Humax...) ja menussa (0) no additional... Specials 2:ssa on global PTS... valikossa 0, kaksi ekaa valittuna, samoin kaksi viimeistä (eka sarakkeessa) ei muita, ja viimeisessä menussa 65000. Video lehdellä on valittuna (add sequence end code), (patch c.d.flagged...) ja (set resolution in SDE). Valikoissa on (0) never ja 352; vbv buffer on don't change, vbv delay in (1) max time, aspect ratio on don't change, bitrate values per sequence on (1) ja bit rate values in first sequence on (2). Subtitle sivulla on valittuna simulate DVB valikossa YLE. Tuo dropped b-frame ongelma muistuttaa erästä kakkoselta taannoin tallentamaani muumin pätkää jossa aikaleimat oli sekaisin. Ja se ei aiheutunut tuosta konversiosta vaan ne oli digiboxin jälkeen väärin. Mahdollisesti ne ovat väärin YLEn signaalissa tai tuo boxi ei hanskaa oikein tuota YLEn tapaa paketoida videoa, joka on jossain määrin erilainen kuin MTV3:n ja nelosen. Muistaakseni silloin tein jotain sellaista että muunsin tiedoston ProjectX:llä TS:ksi ja demuxasin sen PVAstrumentolla, joka ei ole niin herkkä noille aikaleimoille.
Noniin. Sain taas aikaiseksi vähän tutkia tätä hommaa. ProjectX:stä oli taas tullut uusi versiokin (b23) ja samalla tuli siivottua viisi vanhaa java JRE versiota pois koneelta. Yksi ongelmienaiheuttajakandidaatti tuokin! Nyt kun kokeilin yhtä southparkkia neloselta niin se meni käytännössä virheettömästi. Ylellä tuli nippu missing startcode-blabla virheitä mutta ne nyt eivät ole ennenkään häirinneet. Pudotettuja b-frameja ei esiintynyt. Tässä nyt tuli kyllä muutettua liikaa asioita kerralla, ei voi tietää mistä homma oli kiinni eli sekaisin olevasta javasta, vanhasta projectx-versiosta, projectx-asetuksista vai kenties vain siitä ohjelmasta.. Tietysti niitä medionista vedettyjä alkuperäisfilujakaan ei ole enää olemassa kun ehdin tohauttaa ne projectx:n hankalalla mutta toimivalla preprosess-rutiinilla.. Mulla ei muuten mitään humaxia ole siellä specials sivulla. Otin joka tapauksessa ne kaikki laitekohtaiset jutut veks kun medion ei ole listoilla. No hällä sen väliä. Olennaista joka tapauksessa että tuli todistettua että tämäkin softa osaa tehdä toimivaa matskua. Tuosta pvastrumento-hommasta sen verran että kannattaako sitä ruveta pallottelemaan eri softien välillä kun projectx osaa kuitenkin konvertoida noi ylen ohjelmat subeineen oikein Subeista sen verran että noi teletext-subijutut eivät uskoakseni tee mitään koska yle ei ikävä kyllä käytä TTX subeja. dvb-subien kanssa taas kannattaa laittaa rasti siihen "additional export as vobsub"-kohtaan, välttyy taas yhdeltä konversiolta. Mulla on vahva mielikuva kylläkin että subien ajastukset menevät pieleen ja ne joutuu joka tapauksessa konvertoimaan SRT-muotoon ja sitärataa. Pitää kuitenkin koittaa laittaa yksi monty python elokuva xvidiksi ja katsoa mitä siitä tulee. Ja voisi laittaa ton vbskript-frontendin valmiiksi, toi exe yksinään on aika hasardi kun se ei paljoa kysele esimerkiksi tilanteessa fxfix_w alkuperäinentiedosto prosessoitutiedosto "hups" Skripti on muuten valmis mutta jotain pientä viilaamista lainausmerkkien kanssa siihen vielä jäi..
Näin kävi myös. Vanha softa sisässä (1.52), mutta silti ihmettelen että miksi juuri nyt kävi näin, ja vielä samoihin aikoihin kuin sinulla, vaikka kanavahakua on tullut useamminkin tehtyä tällä samalla softaversiolla. Elisan verkossa olen. Pitää varmaan tuo softa päivittää kunhan ehtii.
Saman tempun teki allekirjoittaneen Medionkin (siis tuo TunerB-017 ongelma YLEN kanavilla) ....kunnes saatiin boksiin uudempin softa (en nyt muista onko se 1.62 vai 1.63) Elisan verkossa tämäkin boksi on. Toinen ongelma on MTV3 paketin kanavat jotka välillä näkyvät ok ja välillä miten sattuu tai ei ollenkaan. Välillä tulee priimana ja välillä on musta ruutu...verme vain näyttää että haetaan signaalia jota ei ilmeisesti ikinä tule sillä ruutu menee pimiäksi.
Joskus on aikaisemminkin kun on uusia kanavia ilmaantunut verkkoon, niiden uusien nimiksi tullut aluksi TunerB-xxx, mutta ovat korjautuneet itsestään jossain vaiheessa kun on NIT-haku ollut päällä.
Dodii. Nyt tämä paljon puhuttu ja epäilemättä kaivattu front-endi tohon lapin medion/finnsat/division tiedostokäännössoftaan Homma toimii lyhykäisesti niin että se zipattu vbs-tiedosto ja exe puretaan johonkin sopivaksi katsottuun hakemistoon kovalevyllä. Työpöydälle tehdään shortcutti pvrscript035.vbs-tiedostoon. Tämän jälkeen voi drag & dropata digilootasta usb explorerilla imuroidut ohjelmat siihen kuvakkeeseen ja tämä syöttää ne tiedostot yksi kerrallaan käännössoftalle. Monta tiedostoa voi valita ja vetää ikonille kerralla, mä prosessoin tuossa juuri 26 south park jaksoa yhdellä rykäisyllä. Useammista osista koostuvia tiedostoja tämä ainakin yrittää käsitellä oikein. Eli "nelonen leffa" "nelonen leffa1" ja "nelonen leffa2" tunnistetaan kuuluvaksi samaan jatkumoon ja käsitellään sen mukaisesti. Tämä skripti ei poista mitään tiedostoja kun tuossa matkan varrella tuli joidenkin käännettyjen ylen ohjelmien kanssa ongelmia. Sellaiset kannattanee hoitaa projectx:n omalla preprosessilla. Kilometrikulutuksesi voi vaihdella