Battlestar Galactica ("Amerikan tahtiin")

الموضوع في 'TV-ohjelmat ja -sarjat' بواسطة pede, بتاريخ ‏19 أكتوبر 2004.

  1. pundewhee

    pundewhee Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏18 مارس 2008
    المشاركات:
    872
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    BSG on tunnettu überuittumaisen ärsyttävistä (tiiätte millä tavalla, pahalla sekä hyvällä..) cliffhangereista + pitkästä odotuksesta moisen jälkeen, ni aika selviö oli ettei edellisestä jaksosta vielä tauko alkanu :)
     
  2. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏29 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    2,686
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Vähän oli vaisua silti tämä viimeisin jakso, tai siis Hubin tuhoaminen näytti helpohkolta. Kyllähän siinä kunnon avaruussota oli silti käynnissä.

    Roslinin unet sai ajatteleen että toivottavasti sarja ei pääty mihinkään suureen musikaalinumeroon 'All you need is love'.
     
  3. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أغسطس 2005
    المشاركات:
    2,385
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Itse taas tykkäsin ihan hulluna uusimmasta jaksosta. Aivan uskomatonta meininkiä odotettavissa kun eikös seuraava jakso ole midseason finale?

    Nyt uusimmassa jaksossa oli aika hauska kohta se kun 3 heitti läpällä Roslinin olevan yksi viidestä viimeisestä :D. Dramaattinen musiikki ja repeäminen.
     
  4. ana198

    ana198 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    2,735
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kyllä loksahti leuka alas kun pressa hetken aikaa luuli olevansa viimeinen cylon:eek:
    Seuraavan jakson trailerin perusteella kaikki 4 vielä piilottelevaa cylonia selviää muulle konkkaronkalle:naminami: The one sitten varmaan vasta myöhemmin
     
    آخر تعديل: ‏10 يونيو 2008
  5. BillyBob

    BillyBob Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2006
    المشاركات:
    356
    الإعجابات المتلقاة:
    13
    Ilmeisesti kyllä. Vaikka tuo 11. jakso on ilmeisesti myös kuvattu ennen sitä lakkoa.
     
  6. phanatic

    phanatic Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 يناير 2006
    المشاركات:
    107
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Voisiko spoilerit pitää spoilertagien sisällä?
     
  7. Hojis

    Hojis Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏20 مارس 2006
    المشاركات:
    404
    الإعجابات المتلقاة:
    9
    Tuli yhtäkkiä sellainen fiilis, että olisiko tuo Lampkin se viides Cylon? Ja vielä niin, että hän tietää sen itse?
     
  8. Hojis

    Hojis Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏20 مارس 2006
    المشاركات:
    404
    الإعجابات المتلقاة:
    9
    Ja uusin huhu on, että ensi vuonna olisi tiedossa vielä 12 jaksoa 10 sijasta :thumbsup:

    Paska juttu tuossa lauseessa on ainoastaan se, että jatkoa seuraa vasta ensi vuonna :weep:

    Mutta todennäköisesti tulossa lohdutukseksi vielä yksi (tai jopa muutama) prequel-leffa, Caprica-pilotti (ja ehkä sarja) sekä webisodeja (sitovat neloskauden puolikkaat yhteen)...
     
  9. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أغسطس 2005
    المشاركات:
    2,385
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kaikki mitä tapahtuu on tapahtunut jo ja tulee tapahtumaan vielä uudestaan :thumbsup:. Eli selvästikin Caprica sarja sijoittuu menneisyyteen mutta kuitenkin paradoksaalisesti jatkaa siitä mihin sarja jäi.
    tai sitten ei
     
  10. BillyBob

    BillyBob Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2006
    المشاركات:
    356
    الإعجابات المتلقاة:
    13
    Kun sitten joskus 2009 selviää seuraava asia, niin mistähän se mahtaa johtua?

    "Starbuck learns that the dire predictions of the Cylon Hybrid might be true, and a devastating discovery plunges the fleet into chaos and despair." Maahan on ilmeisesti jo muutenkin paskana, vai viittaako tuo juuri siihen, että Thrace on mielestään johdattanut ihmiset jonnekin asumiskelvottomalle planeetalle ihan turhaan ja kaikki heidän ponnistelunsa ovat menneet hukkaan.

    Tuli noista leffoista mieleen, että ainakin Katee Sackhoff on ilmaissut jossain haastattelussa halunsa tehdä sarjan jälkeen jotain ihan muuta kuin Galacticaa tai scifiä ylipäätään. Tiedä sitten, että onko muilla samankaltaisia suunnitelmia. Eihän tuo silti sulje pois leffojen mahdollisuutta, ellei näyttelijäkato ole kovin suuri ja eihän Sackhoffkaan ole kieltäytynyt leffoista. Kuvauksethan loppuvat kesällä, mutta jos leffat tehdään pian sarjan jälkeen, niin eiköhän siihen/niihin saada väkeä.
     
    آخر تعديل: ‏14 يونيو 2008
  11. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏9 فبراير 2004
    المشاركات:
    1,623
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    4x10

    Huh huh!

    Olipas jakso, loppupuolella tapahtuvat "we found earth + muu pippalointi" huudot oli kuten arvasinkin liian hyviä ollakseen totta että siellä planeetalla olisi ihmisiä vastaanottamassa uusia tulokkaita. Itse en kyllä tuollaista loppua kumminkaan odottanut kauden puolivälin päätteeksi. Eli ilmeisesti Starbuckin saama viesti hybridiltä aikanaan pitänee joiltakin osin paikkansa.

    Mitäköhän Maalle on sitten tapahtunut? Sota ilmeisesti mutta kenen kanssa? Starbuckin Viperiin saapuva lähetys oli nimenomaan "Colonial emergency locator signal" Ja olisi mielenkiintoista kuulla kauanko tuota signaalia on lähetetty. Nyt tulee vaan pitkä paussi että saadaan vastauksia. Liittyyköhän tuo rannalla oleva tuhoutunut rakennus kolonialaisten porukoihin vai olikohan ihan sattumalta laskeuduttu tuohon? Ja miten Cylon baby liittyy kaikkeen tähän??

    Ehdottomasti yksi parhaimpia avaruus-scifi sarjoja. Oli klassikko jo syntyessään. 12 jaksoa vielä + mahdollisesti nuo 3 tv-elokuvaa siihen päälle(edellisellä sivulla tietoa). Ja sittenhän jää enään draama-sarja Caprica mikäli pääsee pilotin jälkeen tuotantoon.
     
    آخر تعديل: ‏14 يونيو 2008
  12. JMal

    JMal Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2006
    المشاركات:
    792
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jotenkin näytti että ydintalven loppuaikoja siinä oli, koska maa oli heikosti radioaktiivinen, mutta ei kuitenkaan vaarallinen ihmisille. Ketään ei näkynyt ja joka paikassa oli tuulen tasoittama pöly/hiekkakerros...
     
  13. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏23 أغسطس 2005
    المشاركات:
    2,385
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Huhhuh.. Vaikka sohvalla makailin jaksoa katsellessa silti ei voinut olla hengästymättä. Viimeiset 20 minuuttia oli yhtä tykitystä (ei kirjaimellisesti kylläkään) ja loppu oli kuin pesäpallomailalla naamaan :thumbsup:. Ei pysty vielä kommentoimaan itse jakson sisältöä.
     
  14. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏9 فبراير 2004
    المشاركات:
    1,623
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    BATTLESTAR GALACTICA
    The Chicago Tribune reports that the remaining episodes of BATTLESTAR GALACTICA will be expanded. The series airs its mid-fourth season finale tonight and many have been left wondering when the final ten episodes would air. Now it seemse that the final episode of the series could clock in at three hours, two of which will be added on bringing the episode count to twelve. Reports of further TV movies have been solidified with at least one pretty much set to be made this year. Finally comes word from E! Online that the final episodes, no matter what the length, will be going to air in the first quarter of 2009.
     
  15. Euphemos

    Euphemos Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏25 مايو 2005
    المشاركات:
    1,272
    الإعجابات المتلقاة:
    14
    Harvinaista minkä sarjan kohdalla tahansa, mutta kyllä perhoset lenteli vatsassa jo heti jakson alussa, kun numero kolmonen asteli ulos Raptorista ja tuijotteli neljää piilottelijaa. Ja meno sen kuin vain parani jakson edetessä, aivan loistavaa draamaa Tigh'n ja kummankin Adaman kohtaamiset. Ja mikä upea loppu postapokalyptisessa New Yorkissa (lopussa näkyvät Manhattan Bridgen jäänteet paljastivat melko kliseisen sijainnin)... tuli ihan Fallout mieleen. Periaatteessa sarjan olisi ihan pätevästi voinut Maa 2:n tyyliin lopettaa näihin näkymiin eikä se olisi suuremmin haitannut.

    Ehkä sarjan kolmanneksi paras jakso tähän asti (Pegasus sekä Exodus pt 2 oli aika kovia).
     
    آخر تعديل: ‏14 يونيو 2008
  16. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏29 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    2,686
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Melko hyvin piti otteessaan koko jakso. Hienoista pettymystä aiheuttaa tällaiset viiden etsintä ja oopperatalot, jotka sitten eivät sinänsä paljastukaan mitenkään suureellisesti. Mutta hienoja jännitteitä oli sinänsä kun neljää tultiin hakemaan.

    Maan löytyminen oli myös osittain jonkinlainen antikliikmaksi. Kysymyksiä se herätti lähinnä siinä mistä ihmeestä saadaan juonta vielä 12 jaksoon?
     
  17. JP5.1

    JP5.1 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2006
    المشاركات:
    158
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Uusin oli tämän kauden paras jakso tähän astisista. Ylivoimaisesti jännittävin ja parhaiten tehty kohtaus oli, kun Lee oli poksauttamassa Tighta ilmalukosta pihalle, vaikka tiesihän sen, että Starbuck ehtii väliin. Toivoin kuitenkin, että Lee olisi ehtinyt painaa nappulaa.

    Sinänäsä hienoa, että löysivät vihdoinkin sen maan, mutta muakin alkoi ihmetyttämään miten saavat 12 jaksoa ja pari elokuvaa tästä vielä aikaiseksi, olettaen että ne kestävät yhtä hyvänä kuin muuten sarja on ollut. Maan löytyminenkin oli tehty varsin hyvin, olivat saaneet tunnetta mukaan.

    Pitää toivoa, että käsikirjoittajilla on narut paremmin hanskassa kuin Lostin kirjoittajilla, ja tälle kaikelle selviää lopulta tarkoitus ja oopperatalot ja muut selvitetään. Toivon myös, että viimeinen viimeisestä viidestä cylonista paljastuu jollain järkevällä ja tarpeeksi dramaattisella tavalla, eikä jollain typerällä antikliimaksilla.

    Toivottavasti joskus selviää, mihin muka tarvittiin noita neljää viimeisestä viidestä cylonia maan löytämiseen Deanan avulla, kun ei heidän osuus oikeasti auttanut siihen yhtään. Muutenkin, koko final five ihmisten joukossa on niin täynnä aukkoja, että huhhuh. Esim. Miten juuri ne kaikki neljä selvisivät pommituksista, ja päätyivät sopivasti Galacticalle tärkeisiin asemiin? Tai miten ne ovat tulleet sinne, jos syntyneet normaalisti, niin koko laivastossahan pitäisi olla Cylonhybrideja vähän enemmänkin. Noo, mutta draaman ehdoillahan tuokin on toteutettu ja hyvä kuvio ollutkin.
     
  18. J-dee

    J-dee Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏5 مارس 2006
    المشاركات:
    316
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ehkä viimeinen cyloni onkin se Viper.
     
  19. Freekster

    Freekster Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 مايو 2005
    المشاركات:
    1,342
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Kahta ainakin tarvittiin kertomaan signaalista Starbuckille. Muuten ei olisi maa löytynyt.

    Skidi antikliimaksi oli maahan tulo. Oisin enemmän lämmenny jos vika kuva olisi ollut maan kiertoradalta. Odotukset olisivat jääneet korkeammalle.
     
  20. J-dee

    J-dee Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏5 مارس 2006
    المشاركات:
    316
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    On muuten melkoinen sattuma että nuo kaikki viimeiset cylonit sattuivat olemaan Galacticalla (jo pitkän aikaa)?