Pahoittelen OT:n jatkamista. Onko tästä mitään infoa että koska korjattu suomi-versio olisi tulossa? Tai ovatko edes huomioineet että sama ongelma on myös tällä vanhan mantereen puolella?
http://www.filmifriikki.fi/~CuLqx0000001/?Y999=PIF&Y104=008717418129200 Uutta korjattua painosta ei kuulemma ole tulossa.. Virhe on siis vain 20s ja ääni palaa sen jälkeen normaaliksi?
Jep - pieni vika mut hiton ärsyttävä, varsinkin kun leffa on ainoita hyviä suomidubbauksia. Ei kovin hyvää palvelua Buena Vistalta imo. Virheelliset tuotteet tulisi vetää markkinoilta saman tien.
Sekä Carsin hetkellinen ääniraidan vaihtuminen, että Piratesin kuvanrajausongelma ovat korjattavina. Seuraava tuotantoerä onkin jo fiksattu. Ajankohta ei vielä vahvistettu. Taitaa olla samanlaisia lastentauteja kuin DVD:ssä aikoinaan.
Ilmeisesti tuo Piratesin kuvanrajausongelma on kaikkissa tähän asti julkaistuissa versioissa? Ostin omani Anttilassa tammikuun alussa, mutta en ole vielä katsonut sitä.
Suomen Disneyltä tuli tietoa että korjattu Cars - Autot blu-ray on saapunut varastoon. Heidän asiakaspalvelun puhelin numero löytyy julkaisun takakannesta. Mutta se on 09 - 8562 9500
Oho hienoa. Mitenkä tuon korjatun tunnistaa kaupan hyllystä? Filmifriikki myy näköjään vielä vanhaa korjaamatonta versiota kauheaan hintaan. Jätin tämän leffan ostamatta nimenomaan tuon vian vuoksi.
Nähdäkseni ei tunnista mitenkään. Ihan samanlaiselta näyttää uusikin painos, mutta helpostipa sitä missaa jonkin pienen detaljin. Asiakaspalvelusta tuli viikossa uusi levy ja mukana pahoittelukirje + pehmolelu + muistilehtiö. Anttilassa on nyt 3 Buena Vista -leffaa kahden hinnnalla -kampanja, johon tämäkin leffa kuuluu. Veikkaisin että siellä on uusi painos, kun pari viikkoa sitten ei ollut Autot-leffaa hyllyssä ollenkaan ja nyt on aimo läjä. Siitä vaan sitten Rottatuille + Pixarin lyhytleffat kimppaan, niin saa mukavaa katsottavaa kohtuuhinnalla.
Tampereen KodinYkkösestä "3 kahden hinnalla"-kamppiksesta ostettu Autot on mitä ilmeisimmin korjattu versio, koska aloitusviestissä kuvailtua ääniraidan hyppimistä ei siinä tapahdu.
Siinä ei ole mitään outoa jos aikuinen katsoo pixaria ja disneyta etc. hyviän ne on ja monesti parempia kuin moni "oikea" elokuva. Itselläni ei lapsia ja olen 29 ja kyllä hyllstä löytyy rautajätit,pixarit,disneyta, kaikkea ja tulee varmasti kauheat kasat lisääkin leffojen ohella. Eli siis se ei ole täysjärkistä jos ajattelee että ihmisessä jotain vikaa jos ostaa yksin eläessään piirrettyjä. Ei se ole sen kummoisempaa kuin mennä ostamaan vaikka rambo 4
Piirretyissä on lisäksi se että kuva on henkeäsalpaavan kaunista katsottavaa, uskomattomat värit, laadukas kuva jne. Pelkkä laatuvaikutelma tekee katsomisesta jo nautintoa. Plussana vielä kun leffa on oikeasti hyvä. Esim. Leijonakuningas, Aladdin, Autot ja moni muu.
Jep, tuli itsekin exän kanssa kerättyä lähes kaikki Disneyn klassikot ja katsottua niitä useaan otteeseen. Nyt onkin tarkoituksena aloittaa varsinkin klassikoiden keruu Blu-Raynä sitten marraskuun lopulla, kun Prinsessa Ruusunen tulee .
[OT]Täällä myös ilmoittautuu yks vähäjärkinen 38v jolta löytyy viime laskennan mukaan piirrettyjä elokuvia hyllystä n.50kpl ja Tom&Jerry -boxi päälle. Ja lapsia ei ole (tosin kummityttö viihtyy meillä yllättäen aika hyvin joka kerta kun käyvät kylässä). Ja viimeisin hankinta tällä saralla Ratatouille, Wall-E:n tuloa levylle odotan kuin Jessen toista tulemista. Havainnut että iso (no iso ja iso, 42" 2 metrin päästä nykyään mutta 28" 4:3-kuvan jälkeen se näyttää isolta) kuva on parhaassa käytössä piirrettyjen ja tehosterymistelyjen kanssa [/OT]
Sama setti saapui tänään tännekkin. Itseäni ei tuo vika levyssä mitään haitannut edes, sainpahan nyt vaan leffan uutena käytettynä ostamani tilalle
Itse omistan molemmat versiot ja olen sitä mieltä et kannattaa. Dvd-julkaisu on hyvä, mut blu-ray vielä kaksin verroin parempi. Elokuvakin on loistava. Animaatiot on myös demomateriaalina parhaasta päästä. -Johannes
Ostin blu-rayn joulun alla 2009 Tampereen Sokokselta ja on tuota viallista erää. Pitänee viikolla soittaa tuonne ja kysäistä vaihtoa. Ihme että vuoden jälkeenkin on tuota vanhaa erää liikenteessä.