Sonyn uudet BRAVIA SXRD tykit julkaistu, VPL-HW10 ja VPL-VW70

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana anidabi, 04.09.2008.

  1. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mitenkäs muuten VHT säädit tykkisi, ihan silmämääräisesti vai käyttämällä jotain kalibraattoria? Olikos siinä huoltovalikossa vain RGB-säädöt, vai sisältyikö siihen myös jonkinasteinen hue-säätö? Itselleni tuli mieleen, että voisikohan tykin säätää kameralla (ottamalla jokaisesta harmaasävystä erillisen kuvan ja säätämällä RGB-arvot otettujen kuvien perusteella)?
     
  2. northrob

    northrob Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    23.03.2006
    Viestejä:
    371
    Saadut tykkäykset:
    26
    Laittelin tästä mittaustuloksia aikaisemmin HW10:n säätöketjuun. Tosiaan varsinkin alhaiset kirkkausarvot ovat todella sinisiä käynnistyksen jälkeen. Puolen tunnin lämmittelyn jälkeen arvot rupeavat asettumaan.

    Mittailin juuri AVS-säätäjä Bytehovenin iris open/close-arvojen vaikutusta kuvan kirkkauteen. Bytehoven arvoilla testikuvan kirkkaus laski selvästi ja mustan taso myös. Toisaalta gamma meni huonompaan suuntaan. Pitänee katsoa pari elokuvaa ja tutkiskella menikö tumma pää liian tukkoon.
     
  3. mappe

    mappe Guest Guest

    Liittynyt:
    04.02.2001
    Viestejä:
    245
    Saadut tykkäykset:
    0
    Omassa tykissä sama homma, värit lämpenee tai punainen herää vasta kun lamppu on lämmin. Mitään mittauksia en pysty tekemään, vaan ihan mutulla mennään. Samalla tuntuu, että kuvan yläreuna alkaa aavistuksen punertaa tykin lämmettyä.
     
  4. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0

    Minä taas olen ollut huomaavinani, että tykkini väritoisto tasoittuu kun sillä on katsottu noin puolisen tuntia. Lämpiämisjakson aikana tykin kuva punertaa yläreunasta mielestäni voimakkaammin. Voipi tietty olla mutuakin, mutta siltä se ainakin vaikuttaa. Tarkennuksen elämisestä vielä sen verran, että eilen huoltovalikon kanssa leikkiessäni tarkennus ehti mennä melkoisen metsään kun palasin windowsiin (otin RGB-arvoja ylös, joiden kanssa meni parisen tuntia). Ei tämä kyllä ihan normaalilta vaikuta. Huoltovalikon RGB-arvojen säädöstä vielä sen verran, että kokeilin säätää yhtä pistettä ihan huomattavasti (R -128, B 128), eikä kuvassa näkynyt mitään eroa edelliseen. Pitääkö tykissä olla joku perussäätö päällä, vai mitenkä ne muutokset saa näkymään, talletin kuitenkin muutokset.
     
  5. TimoJ

    TimoJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.09.2001
    Viestejä:
    1 266
    Saadut tykkäykset:
    15
    Minä en ole väritoistossa huomannut eroa, tosin eipä ole ehkä tullut sitä niin kriittisesti vielä katsottua... Valkoisen tasaisuudessa en ole huomannut muutosta kylmän/lämpöisen tykin välillä.

    Mutta: kuva on kylmänä selvästi normaalia vaaleampi ja siksi myös latteampi kontrastiltaan. Jos katsoo "mustaa" ruutua, on sekin normaalia vaaleampi ja lisäksi vasen alanurkka ja oikea ylänurkka on vielä vaaleampia, siis ne näyttää hiukan samalta kuin LCD:n valovuoto. Tykin lämmettyä (n. 15min) nuo ilmiöt katoaa täysin. Lisäksi on tietysti se koko kuvan välkkyminen joka katoaa n. 5 minuutin sisällä.
     
  6. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    On tullut keskityttyä siihen sisältöön enkä ole minäkään huomannut oikeastaan muita ongelmia kuin pienen konvergenssivirheen, jonka huomaa tekstityksissä jos osaa katsoa. Käytössä on rankasti horisontaalista linssin siirtoa. Toinen (olihan niitä sittenkin kaksi :) ) "vika" on aavistus valovuotoa vasemmassa ylänurkassa. Nämä ovat erittäin pieniä juttuja ja muutoin kuva on fantastinen väreiltään ja 3D-vaikutelma on todella hyvä. Muistuttaa suuresti hyvän CRT-tykin kuvaa. Mustan tasossa ei päästä tietenkään yhtä hyvään lopputulokseen mutta tällaiseen valkoiseen olohuoneeseen se on täysin riittävä, eikä parempaakaan ole nykytykeillä saatavissa ellei mennä huomattavasti kalliimpiin tykkeihin (esim. JVC).

    Hyvää paukkua rahalle (1850 euroa englannista).
     
  7. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kannattaa muistaa, että HW10:ssä on konvergenssinsäätö, joten sen saa halutessaan poistettua.
     
  8. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    Juu olin kyllä tietoinen tästä. En vain ole vielä ehtinyt säätövaiheeseen, kuva on sen verran hyvä jo out-of-the-box.
     
  9. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuosta tarkennuksen muuttumisesta vielä. Otin eilen huoltovalikon kautta kirkkaimman gamma-asteikon RGB-arvot muistiin, jossa hommassa meni parisen tuntia. Tuona aikana tarkennus oli ehtinyt mennä aikamoisesti metsään, joten säädin tarkennuksen kohdalleen ennen tykin sammuttamista.

    Aloitin katsomaan elokuvaa tänään aika tasan 24 tuntia edellisestä operaatiosta. Tarkennus oli mennyt tänä aikana melkoisesti metsään. Kaivoin kameran esiin ja otin tarkennuksen laadukkuudesta kuvan todisteeksi. Kuvasta voi erottaa screenin pintakarheuden, jolloin siitä voi samalla nähdä kameran tarkentaneen oikein. Otin myös toisen kuvan tarkennettuani tykin uudelleen. Siinäkin kuvassa näkyy screenin karheus, joten voi päätellä edellisen kuvan sumeuden johtuvan tykin tarkennusongelmasta.

    Otin kuvat raw-formaatissa, josta siirsin ne fotariin ja ainoastaan rajasin ne uudelleen, enkä tehnyt missään vaiheessa valkotasapainon säätöä. Sumeampi kuva näyttää jostain syystä huomattavasti sinisemmältä/lilalta kuin toinen.

    Aikamoinen tarkennusheitto, sanoisin. Vaikea varmaan arvata, kumpi on ennen tarkennusta ja kumpi jälkeen...:king: Jostain kummallisesta syystä johtuen tarkennetun kuvan sininen osaväri näyttäisi olevan pikselin verran hakoteillä, vaikka olen paneelit kertaalleen kohdistanut. Näyttää olevan hyvää laatua tämä kappale. Tein myös sellaisen havainnon, että leffan alussa säädetty kuva ei näyttänyt sumenevan loppua kohti, joten joka katselukerran alussa tehty tarkennus näyttäisi riittävän. Itselleni riittäisi, kun kerran tarkentaisi...:thumbsup:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Ps. jokainen voi sitten arvailla, miksi valitsin juuri roskakorin esimerkiksi.
     
    Viimeksi muokattu: 01.01.2009
  10. drtc

    drtc Käyttäjä

    Liittynyt:
    02.03.2004
    Viestejä:
    34
    Saadut tykkäykset:
    0
    Katselen parhaillaan kuvaa humalassa vanhalta barcolta, ja jos et tuolla perusteella saa uutta/korjattua tykkiä, ihme on. Ja jos et saa, kannattaa postailla noita kuvia muillekin foorumeillle, tai ainakin mainita sonylle aikeista tehdä niin.

    -Et kadu, ja rahat takaisin jos et kadu
     
    Viimeksi muokattu: 01.01.2009
  11. tarking

    tarking Guest Guest

    Liittynyt:
    01.10.2007
    Viestejä:
    118
    Saadut tykkäykset:
    0
    Aika pahalta näyttää. Itsellänikin tykki on aluksi hieman "epätarkka", mutta jonkun aikaa lämmettyään asia korjaantuu itsestään. Minun tykkini "epätarkka" ei kyllä ole ihan tuota luokkaa kuitenkaan - tosin en ole Windowsin työpöydällä asiaa testannut joten saattaisi näyttää pahemmalta kuin leffoilla tai peleillä.

    Värilämpötilan muuttuminen lampun lämmetessä lienee ihan normaalia ja juuri siitä syystä kalibrointia ei saa tehdä kuin vasta esim. puolen tunnin kuluttua käynnistyksestä.

    Kannattaa laittaa kuvia Sonyn PrimeSupporttiin... eivätköhän ne usko, että tykissä on jotain kuitenkin vialla. Ja Verkkokauppaakin kannattaa jututtaa kuvatodisteilla ryyditettynä - jospa vaihtavat uuteen kun on jo kertaalleen huollossa käytetty valohoidossa...
     
  12. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tämä minun tykkini on ostettu Computeruniversesta, ei Verkkokaupasta. Näissä kahdessa tykissä vaan näyttäisi olevan täsmälleen samat ongelmat hiukan varioituna.

    En ole vielä ottanut yhteyttä primesupportiin VHT:n hyvien kokemusten ansiosta, mutta nyt taitaa kuitenkin olla sen aika. Ei nimittäin leffojen katselu ja nimenomaan katselun aloittaminen tahdo oikein napata tykin vaatimien pitkien alkuvalmistelujen takia. Entisellä Z4:lla asia sujui yksinkertaisesti laittamalla tykki päälle ja nauttimalla tasalaatuisesta ja hyvin tarkennetusta, joskin hieman harmaasta kuvasta. Toki HW10 antaa tosi hyvän leffakuvan, kun on ensin odotellut parikymmentä minuuttia väritoiston asettumista ja tarkentanut kuvan uudelleen. Toki asiaan kuuluu tarkennuksen tarkistaminen windowsiin hyppäämällä puolen tunnin välein..:naminami:
     
  13. TimoJ

    TimoJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.09.2001
    Viestejä:
    1 266
    Saadut tykkäykset:
    15
    Mutta eikös Sonyn pitänytkin antaa CRT:mäinen kuva? Tuo lämpeneminen ja pieni hienosäätäminen kuuluu olennaisena osana aitoon CRT-fiilikseen :) :hitme:

    Muuttuuko tuo fokus koko ruudun alueella yhtä paljon? Oliko Windowsin roskakori ruudun reunassa? Ihan vaan sen takia kyselen, että voisin seuraavassa käynnistyksessä tutkia PC:n kuvalla miten minun tykin fokus muuttuu.

    Onko sinulla tykki oikeinpäin vai katossa väärinpäin? Missä asennossa zoom ja lens shiftit ovat?
     
  14. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tykki on oikeinpäin katossa ja lens shift on tapissaan, zoomi aikalailla puolessavälissä. Roskis on kuvan oikeassa alakulmassa, ei kuitenkaan aivan reunassa vaan ehkä 20% ruudun keskikohtaan päin. Focus on tasaisesti koko ruudun alalta päin mäntyä joten en usko, että lens shiftillä tai millään muullakaan muuttujalla on paljoa tekemistä asian kanssa. Eilen huoneen lämpötilakin oli ihan normaali, joten sekään ei taida olla syypää asiaan.

    Olen alkanut miettimään, että olisikohan tykin kuljetuksen aikana tapahtunut jotain (pakkaus pudotettu korkealta yms.), joka olisi voinut aiheuttaa kaikki nämä vaivat?
     
  15. TimoJ

    TimoJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.09.2001
    Viestejä:
    1 266
    Saadut tykkäykset:
    15
    Onko sinulla joku hylly katossa vai miten olet hoitanut kiinnityksen? Paljonko saat siirrettyä kuvaa alaspäin lens shiftillä? Vai onko lens shift johonkin muuhun suuntaan ääriasennossa? (minulla tykki on ylösalaisin katossa ja lens shift ääriasennossa alaspäin)

    Minulla tykin laatikko oli jossain vaiheessa pudotettu, laatikon yksi kulma oli selvästi kasassa ja styrox revennyt. Mutta eipä ole (ainakaan selvää) ongelmaa fokuksen kanssa. Tosin alussahan kuva oli "hiukan" pielessä ja luulinkin sen johtuneen tuosta, mutta se oli vain kosteutta.
     
  16. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Minulla on tosiaan hylly pultattuna kiinni kattoon ja tykki oikeinpäin. Päädyin aikanaan siihen ratkaisuun, koska Z4 kuuleman mukaan on melukkaampi ylösalaisin asennettuna. Lens shift on käytössä ainoastaan pystysuunnassa.
     
  17. TimoJ

    TimoJ Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.09.2001
    Viestejä:
    1 266
    Saadut tykkäykset:
    15
    Miten paljon kuvaa saa laskettua lens shiftillä? Siis millä korkeudella kuvan yläreuna on tykkiin verrattuna?

    Kyselen tuota koska olen itsekin suunnitellut hyllyä kattoon. Puhallus ei tuossa muutu kuten Z4:ssä (tosin siinäkin sen sai huoltovalikosta korjattua), mutta hylly vaimentaisi tykin runkomelua. Nyt tuo tykin pyöreä yläkansi päästää ääntä läpi, tuolla hyllykiinnityksellä ääni suuntautuisi (vaimennettuun) kattoon ja hylly muutenkin estäisi äänen kuulumista alaspäin.
     
  18. Tomppa3

    Tomppa3 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2004
    Viestejä:
    92
    Saadut tykkäykset:
    0
    Lens shiftillä sain kuvaa laskettua arviolta 15 cm tykin linssin keskipisteestä. En siis kovinkaan paljon, kangasta piti korottaa melkein 30 cm ylöspäin entisestä, vaikka Z4 linssinsiirto ei maksimissa ollutkaan.
     
  19. Hornis

    Hornis Guest Guest

    Liittynyt:
    16.09.2004
    Viestejä:
    15
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kyllähän tuossa sonyssa pitäis olla pystysuunnassa varaa siirtää 65% kuvan korkeudesta, näin ainakin manuaalin mukaan. Esimerkiksi 80" kuvalla tuo tarkoittaisi noin 65cm pystysuuntaista siirtoa.
     
  20. VHT

    VHT Guest Guest

    Liittynyt:
    27.09.2008
    Viestejä:
    35
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tompan kuvat näyttävät juuri samanlaiselta kuin omassakin tykissäni illalla/aamulla. Primesupportissa väittivät kivenkovaan etteivät havainneet focuksessa mitään ongelmia, vaikka kuvailin puhelimessa tarkkaan juuri tuon yön aikana tapahtuvan muutoksen tarkennuksessa. Itseäni ei ainakaan paljon huvita laittaa tykkiä uudelleen joillekin hollantilaisille puusilmille huoltoon. Jäi sellainen olo tuosta huoltoreissusta että "halpistykille" halpishuoltoa. Varmaan jos omistaisin jonkun VPL-VW80 olisivat saattaneet jopa jotain yrittää ongelmalle tehdä.

    Kertokaa kokeneemmat tykittelijät mielipiteenne siitä voiko viallinen lamppu saada aikaan moisen ilmiön?