Jotain tuttua on tulossa takaisin: Spoiler KARR is back: http://uk.youtube.com/watch?v=GISsUySR22E Ei muuten tuon perusteella toteutus ole niin kornin näköinen kuin olisi ennakkotietojen mukaan kuvitellut. Katsotaan, katsotaan...
Jokos kaikki ovat jo luovuttaneet tämän sarjan suhteen? Jakso 12 oli mielestäni kauden paras. Nyt kun tuo iso organisaatio on saatu siivottua pois ja Michael on osa pienempää ryhmää, niin sen voisi kuvitella toimivan paremmin. Tulossa varmasti pienimuotoisempaa seikkailua eikä terroristijahtia, kuten lupailtiinkin. Olivat saaneet KARRin ääneksi takaisin Peter Cullenin. En vain oikein digannut, että tuo etukäteen mahtavalta näyttänyt matsi vesitettiin kunnolla. Miksi siitä piti tehdä wannabe-transformers?
Oli hieman odotettu jakso tapahtumien suhteen, nyt perusporukka on vain 4 henkilöä, saa nähdä tuleeko joku ns.pomoksi vai toimiiko porukka jatkossa pienessä ryhmässä mut toivottavasti menee parempaan suuntaan sarja jatkossa.
Taisin katsoa neljä jaksoa, sitten ei enää jaksanut. Jotenkin ei vaan sovi KITTin luonteeseen transformers-tyylinen muuntautuminen periaatteessa miksi tahansa autoksi. Mitä järkeä on auton muuttua toiseksi autoksi? Miksi se ei voisi joskus muuttua joksikin paremman näköiseksi urheiluautoksi? Aina vaan jotain pick-up truckkeja ja pakettiautoja. Ja sitten se 3D-object-generator vai mikä shittu se oli jossain jaksossa, jossa se LOI jonkun auton avaimen takapenkillään. FFFFUUUU! Aika paljon häiritsi myös se. että tällä Mihkaililla oli ennen armeijaa jotain niin saatanan vakavaa tämän yhden kisun kanssa, mutta sitten armeija pyyhki Mikon muistin ja nyt tämä kisu on niin perkeleen mustasukkainen koko ajan tästä karjusta, että se vakoilee kokoajan sitä KITTIn kautta, kun Mikko lämmittelee katteja jossain luolassa alasti ja plaa plaa plaa. (känni puhuu). Ja sit vielä ne kaks perkeleen "operaattoria", jotka koko ajan vahtailee sitä KITTiä ja näsäviisastelee toisillensa ja jätkänörtti on niin kusessa siihen kinkkimuijaan, mut sit ei kuitenkaan tapahdu mitään....iso huoh. Kertokaa ny joku, että onko mitään järkeä katsoa eteenpäin jaksosta 4? Onko odotettavissa mitään mielenkiintoista, jos pois lasketaan ihmissuhdehömpät? KARR kuulemma tuli jossain jaksossa, pitäiskö skipata suoraan siihen jaksoon? Mitä muut mieltä siitä jaksosta, kannattaako sitä edes katsoa. Mutta semmosen jakson haluaisin nähdä, missä vanha KITT ja HasselDORF (pronounced by Mikko Alatalo in the 80s) metsästäis pahiksia uuden KITTin kanssa. Sen jälkeen tämäkin sarja vois vajota suosiolla hautaan.
No, 3D tulostimia on sentään olemassa jo nyt, joten tuo ei ole ihan niin kaukaa haettu. Yrittäähän eräskin firma jo tehdä 3D-tulostinta, joka osaisi tulostaa oman itsensä osia, jolloin tulostimesta tulisi käytännössä jokapojan lelu (koska kuka tahansa voisi tulostaa laitteen kavereilleen).
Yhtälailla puhuvat itsestään navigoivat autot, kännykät(!) ja tv-ruudut autossa olivat scifiä. Ekoilla kausilla maikkoliparan piti pysähtyä tien viereen puhumaan KOLIKKOPUHELIMELLA. Nykyään joka autossa on navigaattori, osa osaa pysäköidä itsensä, väistää edellä kulkevaa ja kännykkä on Pihtiputaan Mummollakin.
01x13 oli melko hyvä jakso jo. Varmaan ensimmäistä kertaa sarjan historiassa katsoin herpaantumatta koko ajan. Oli saatu perinteiseen pankkiryöstö-skenaarioon mukavasti lisämausteita, eikä Michael istunut koko aikaa auton ratissa. Jos loppukausi jatkuu samaan malliin, niin en laita hanttiin jos kakkoskaudelle näyttävät vihreää valoa.
Minun tietääkseni kyse oli vain jonkun lehden huhuilusta. Virallisesti KR:n 1. kausi lyhennettiin 17 jakson pituiseksi, ja päätökset 2. kaudesta kai yhä mietinnän alla. Tämä siis minun käsitykseni asiasta, muodostunut pitkälti siitä mitä olen lukenut imdb:n foorumeilta.
Jopas ! Alkukauden bullshitin jälkeen tästähän rupeaa löytymään jotain. Kaksi varsin hyvää jaksoa ja se jokin mikä yleensä puuttuu remake tuotannoissa alkuperäiseen verrattuna alkaa pikkuhiljaa löytyä. Pitänee seurata jatkuuko oikeaan suuntaan. Pari omaa fixausta: 1. Nörtit saisi pysyä luolassaan, vain aniharvoin voisivat live jelpata Mikea. Myös jaksojen lopuista hittoon sieltä sympatioita keräämästä. 2. Tytär ja isä olisivat saaneet vaihtaa kohtalonsa päittään. Ei tota akkaa jaksa katsoa saati sitten kuunnella.
Joo itse olen myös pitäny näistä 3 viimeisestä jaksosta, nyt mennään oikeaan suuntaan! sitä mitä olen alusta asti odottanutkin. Sellanen musta rekka kun vielä saataisiin mukaan niin se toisi menneiden aikojen lisähohtoa sarjaan.
Jaksosta 13 (pankkiryöstö jakso) alkaen Mike Traceur on esitellyt itsensä nimillä Michael Knight, käsittääkseni aiemmin hän ollut Mike Traceur, Michael Knightin poika. Mistä tämä nimen muutos johtuu?
Siitä että sarjan tekijät eivät ymmärrä tekevänsä täyttä kuonaa ja yrittävät muutoksilla saada lisää katsojia.
Paremminkin tekijät yrittävät tehdä pesäeroa ensimmäisen 12 jakson totaalikuonaan. Tätä loppuosaa voisi jopa katsoakin.
Joo, ja voisivat keksiä miten muunkin porukan saisi toimintaan mukaan. Käy vähän tylsäksi kun 3/4 päähenkilöistä istuu samassa luolassa ja nakuttaa koneita.
Tämä threadi oli kyllä suurta hupia. Eniten naurattivat kommentit, joissa todettiin sarjan olevan suunnattu varhaisteineille, ikäänkuin alkuperäisen Ritari Ässän kohderyhmä olisi ollut aikuiset :hitme: Sinänsä tietysti kiva, että saatiin uusioversio Suomeenkin näin pari vuotta Torrent-TV:n esityksien jälkeen. Jos vaikka maistuisi kalkkuna-ateriana. Tai no, ehkä joku keskustelijoista oikeasti asui USA:ssa ja lopuilla oli käytössään aikakone