Juu, PS3 -> Näytön asetukset -> RGB Täysi (HDMI) -asetuksen muutin Täysi -> Rajattu -asetukseen ja ainakin tuo ensimmäinen ongelmani näyttää hävinneen eli Menu ei ainakaan enää tummene hetken odottelun jälkeen.
toi johtuu siitä että W4000 ei tue tuota RGB full range asetusta vaan pitää käyttää nimenomaan sitä limited tilaa.
Onko joku muuten saanut tunnistumaan PS3:n w4000:ssa HDMI -laitteeksi? Jos on niin miten? Minulla ei vain onnistu vaikka asennusoluttakin otin. EDIT: PS3 does not support HDMI CEC / Bravia Sync.
Mutta eikös kuitenkin PS3:sta 1080p-kuvan saa W4000:n ruutuun? Harmittaa kun Tietoasemille oli erä tullut 40":sta mutta menivät vielä itseä ennen varanneille, vielä saa parisen(?) viikkoa odotella. Olisi jo pikku hiljaa maistunut, ei tee oikein mieli mitään katsoa/pelata nyk.Sampasta kun tietää kuvanlaadun lähiaikoina harppaavaan aivan toiseen luokkaan.
Onkos näissä jotain eroja firmwaressa? Mikä on uusin versio ja onnistuuko päivitys vain huollossa(joka tarkoittaa että tuskin tulisi tehtyä, kun ei ole mahdollisuutta kuljetella). Ja ne 3 HDMI:tä. kaikki takana vai 2 takana ja 1 sivulla? Sonyn sivun kuvassa kaikki ovat takana(joka olisi se parempi vaihtoehto).
Tv lähetysten kuva on melko mössöä mutta missäpä lcd töllössä se priimaa olisikaan. 2hdmi takana 1 sivussa
Kyllä ainaki samsungissa oli liikkeessä aika hyvännäkönen kuva vaikka oli fullhd, mutta oli kylläkin 40" vaan. Lähinnä vaan mietin että onko tässä sonyssa omalla virittimellä kuva katsottavaa, kun niin monella on jotain bokseja joissa hdmi liitäntä.
Tänään sain vihdoinkin 40W4000:n. Päällimmäinen mielipide on iso pettymys. Digikuva näyttää todella mössöltä. Voisiko joku ystävällisesti laittaa linkin tai kertoa parhaat kuva-asetukset, jos se toisi edes pientä parannusta tuohon. Digiboksina mulla on Topfieldin tf500. PC:stä lähtee dvi-hdmi -piuha (2m). Katseluetäisyys noin 2,5m. Kauempaakin pystyy jos välttämättä haluaa. Oon niin totaalisen kädetön näiden vehkeiden kanssa joten tulee varmasti monet päivät säädettyä ja luettua vinkkejä foorumeilta ennen kuin mieli tyyntyy. Tonni bulista skriinistä ja kuvanlaatu ei tällä hetkellä miellytä niin tippaakaan silmää - ei vakuuta. Joku hd-pätkä hakuun ja hyvät unet siihen päälle, ehkä huomenna on jo toinen ääni kellossa.
Tässä threadin ekassa viestissä on linkit noihin asetuksiin. Tekniikanmailman asetukset oma threadi W4000 asetuksille hdtvtest.co.uk asetukset
Mitenkäs tämän töllön kanssa, pitääkö PS3 BD/DVD-asetuksista laittaa RGB vai se toinen? Olenhan minä sitä kokeillut mutta en itse osaa sanoa kumpi parempi.
tähän asti olen katsellut w4000:sta vain SD kuvaa.. nyt kokeilin omaa läppäriä HDMI-liitännällä ja kuva ON hyvä.. ja toiveena saada joitain HD clippejä netistä, jotta sais kerrankin kunnon kuvaa töllöön (ei ole ollu vielä rahaa PS3:n..).. tässä ois muutama kysymys: - äänet HDMI:llä? nyt tv oli hiljaa eli äänet ei tullu perille HDMI:n yli? onko vinkkejä? - oisko hyviä sitejä, josita vois downloadata joitan HD-clippejä? sais käännytettyä hallituksen puoltamaan PS3:n tarvetta
tässä on ainakin tällänen lyhyt animaatioleffa full hd laadulla http://www.bigbuckbunny.org/index.php/download/ täälläkin näyttää olevan hd materiaalia http://www.apple.com/quicktime/guide/hd/ on kyl hauska lukea näitä kommentteja ihmisiltä jotka kattoo jotain maikkarin sd kuvaa ja haukkuu telkkarin paskaksi
Kdl-46w4000 tällä hetkellä www.kodin1.com 1249 euroa suoraan varastosta, lienee hyvä vaihtoehto harmaatuontipelien sijasta (olettaisin ainakin olevan virallisesti maahantuotu)
Tyhmä kysymys: Missä se HDTV-viritin tässä on? Sille ei ole mitään painiketta eikä valikoissa ole mainintaa(?) Tiedän kyllä ettei ohjelmaakaan ole, mutta luulisi että se olisi jotenkin enabloitavissa.
Ei löydy valikoista mitään "HD-virittimeen" viittaavaa. Itseasiassa on vähän tyhmää puhua hd-virittimestä ja dvb-c-/dvb-t virittimistä ja ties mistä. Siellä on kuitenkin ihan vain se yksi ainoa viritin joka vaan ymmärtää noiden kaikkien päälle. Puhe siis puhtaasti softa hommista. Tuo "viritin" on siis aina päällä, eikä sitä voi enabloida/disabloida valikoista (huoltovalikosta en tiedä). Jos ajat sitä takaa, että haluat tietää toimiiko ko. ominaisuus ylipäätään, niin tee täydellinen kanavahaku (myös maksulliset kanavat). Jos haulla löytyy ns. HD-kanavia (vaikka maksullisia, nelonen-hd yms..) niin "viritin" pelittää...
Tallinnasta lähetetään dvb-t mpeg4 signaalia SD: E45-666MHz (korkeus 288-18,8kW) HD: E42-642MHz(korkeus 164m-1,3kW-suuntaus 210) Jos suuntaa antennin Tallinnaan suuntaan niin ainakin SD ulottuu Hkiin. http://www.levira.ee/saatejaamad.pdf
jep, veit jalat suustani.. ainakin oma w4000nen on loistava, myös SD:llä.. kunhan vaan säätää kuvan oikein. plusTV lähettää tosin aika huonolaatuista kamaa.. mutta se ei ole sonyn vika.