Panasonic 12G plasmat (2009)

Keskustelu osiossa 'Televisiot' , aloittajana jarpster, 13.01.2009.

  1. Nax-70

    Nax-70 Guest Guest

    Liittynyt:
    04.04.2009
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kiitokset topicin keskustelijoille.

    Tilasin 42G10 webbimarkantalosta viime suunnuntaina ja sen torstaina sain. Pelon sekaisin tuntein tuli paketti avattua kun en tosiaan ollut koko töllä edes nähnyt ennen tilaamista, eli luotto teihin oli kova.

    Nyt sitä on muutama päivä ihmetelty ja pelko on vaihtunut onnellisuuteen. Olen todella todella todella tyytyväinen tähän saakka, tosin on olen vain katsonut SD kuvaa ja DVD:lta taru sormusten herraa, sekä pätkän SW3 alusta. HD lähdettä kun ei vielä ole enkä tiedä kaipaanko sitä edes, kun SD kuva on näin loistava :rolleyes:

    En ole mikään kultasilmä, joka erottaa kaiken. Kuvaa tulee verrattua kavereitten Samsuihin ja Sonyn 46X3500.

    Liiketoisto sulavaa ja eikä SD kuvassa juuri ollenkaan mitään pikselimössöä.

    Välkettä esiinty töllön asetuksia laitettaessa harmaalla osiolla, mutta sen jälkeen en sitä ole havainnut, eikä vaimo :)

    Tossa formuloiden ohessa huomasin että töllössähän on linux käyttiksenä?

    GNU: http://www.am-linux.jp , josta lisä pisteet!

    Joten jos joku on kahden vaiheella, niin anna mennä vaan...
     
    Viimeksi muokattu: 04.04.2009
  2. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.05.2004
    Viestejä:
    11 669
    Saadut tykkäykset:
    179
    Viime päivinä olen lukenut aika paljon kommentteja G10-malleista, että ne voivat tuurista riippuen tuottaa huomattavaakin melua, ja että ne myös kuumenevat aika tavalla. Heitäppäs sitten tähän kommenttia aikanaan...
     
  3. Abro

    Abro Guest Guest

    Liittynyt:
    06.10.2002
    Viestejä:
    34
    Saadut tykkäykset:
    0
    Bulldogin kanta-asiakastarjouksena
    TX-P42G10E 1099e
    TX-P46G10E 1459e
    TX-P50G10E 1659e

    Ilmeisesti ihan kilpailukykyiset hinnat?
    Kanta-asiakkaaksi voi rekisteröityä sivuilta suoraan, www.bdog.fi

    Vähän kyl tekisi mieli tuota 50" mallia :)
     
  4. Thingy

    Thingy Vakiokasvo

    Liittynyt:
    07.09.2005
    Viestejä:
    650
    Saadut tykkäykset:
    18
    pirun kun harmittaa ettei G10-sarjalaisia saa missään testata kunnon HD-materiaalilla. olen nyt kiertänyt kaikki pk-seudun suuremmat liikkeet(lukuunottamatta keskustan paikkoja) ja kaikkialla näitä ajetaan ala-arvoisella AnimalPlanet HD:lla tai jopa perusdigikuralla. Jokaisessa liikkeessä näkemäni 46 tai 42 G10 kuvanlaatu on ollut huono. Olen jopa kysellyt että onnistuisiko näkemään Bluray-materiaalia tai Xbox-feediä, mutta missään ei ole onnistunut. Eivät näköjään halua saada kauppoja meikäläisen kanssa. :mad:
     
  5. BlackOwl

    BlackOwl Guest Guest

    Liittynyt:
    21.09.2007
    Viestejä:
    67
    Saadut tykkäykset:
    0
    1199€ jäi 50X10:lle hintaa ei paha ollenkaan
     
  6. SeaToSky

    SeaToSky Guest Guest

    Liittynyt:
    08.01.2005
    Viestejä:
    41
    Saadut tykkäykset:
    0
    Harmi että Suomessa myytävät mallit ei sisällä sisäänrakennettua satelliittiviritintä toisin kuin ainakin Briteissä ja Saksassa.
     
    Viimeksi muokattu: 21.04.2009
  7. jarppa112

    jarppa112 Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    15.04.2007
    Viestejä:
    81
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itselläni oleva 42g10 pitää ainakin huomattavasti kovempaa sirinää kun vanhempien px70 ja tuulettimet ääni ei meinaa peittyä normaalikatselussakaan. Voi olla että vien giganttiin telkun ja hankin rahat takaisin. Kuvahan on loistava, mutta ei sitä telkkua jaksa kuulokkeet päässä kokoajan kuunnella. Muuten sen sirinän kanssa menee hermo.

    Harmittaa kovasti, kun on loistava kuva, mutta tuo sirinä. Voisikohan x10 olla hiljaisempi kapistus tai vanhempi px80?
     
  8. Thingy

    Thingy Vakiokasvo

    Liittynyt:
    07.09.2005
    Viestejä:
    650
    Saadut tykkäykset:
    18
    Ilmoitelkaa ihmiset kunhan saatte kokemusta PS3/xbox pelaamisesta. Hirveet poltteet olisi päästä näkemään itsekin kyllä miten pelittää! :eek:

    Toinen asia: mitä mieltä olette G10:n valoisuudesta? Riittääkö hyvin esim puolivalaistuun olkkariin? Miten vertautuu vanhempiin LCDeihin?
    Entä mitä mieltä olette telkkarin tarjoamasta värimaailmasta? Arvosteluissahan on tuota "moitittu" (liekö kultasilmien panettelua..?)
    Suomessa ei vissiin hirveän helpolla saa kalibroitua värejä ilman että Takuu raukeaa... :mad:
     
  9. Borneo

    Borneo Guest Guest

    Liittynyt:
    04.04.2009
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuli tuommoinen 42g10 hankittua.

    SD kuva näyttää tosiaan todella hyvältä mitä nyt mtv3, sub ja mtv3:n kanavapaketin kanavissa ylin pikselirivi vilkkuilee valkoisena, tämän saa kyllä pois vaihtamalla kuvaasetuksista just asetuksen 16:9 sijasta. Tämä vilkkuminen näillä kanavilla johtunee lähetyksestä, koska muilla kanavilla tätä ei näy.

    720p .mkv leffa näytti todella hyvältä, mutta ongelmia on PC:n kytkennässä telkuun.

    Nyt ongelmana, että en saa kuvaa telkkuun "sopimaan" vaan menee yli näytön. Olisko oikea termi yliskaalautuu?
    Eikö tv:n pitäisi tukea 1920x1080 kuvaa tietokoneelta 1:1? Olen siis laajentanut työpöytänäkymän tv:n puolelle. Kytkentä on DVI-HDMI kaapelilla näytönohjain on vanha ATI:n 9200 sarjaa.
    Hirveästi ei tuosta ole haittaa, koska varsinaisena näyttönä tv ei toimi vaan leffojen ja valokuvien katseluun sekä satunaiseen surffailuun netissä teeveetä tietokoneen kanssa käytän.

    Osaako joku kertoa (varmasti epäselvästä selostuksesta huolimatta) mitä teen/ olen ymmärtänyt väärin vai missä vika?
     
  10. HMHS

    HMHS Uusi jäsen

    Liittynyt:
    10.03.2009
    Viestejä:
    8
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kai "kuvan yliskannaus" on kytketty pois? Loytyy Menu / Asetukset / Muut asetukset alta.

    Itse olen katsellut 50g10 nyt viikon ajan. Ensimmainen ei-CRT televisioni. Hyvalta nayttaa, tosin lahinna verrataan vanhempien vanhaan Samusng LCD telkkariin, joka toistaa mustaa tosi surkeasti ja pumppaa jatkuvasti valoisuutta.
    Huonoja puolia viiskyt-G-kympissa:
    - Telkkari sirisee kuuluvasti, tosin tama on kai aika yleista plasmoilla (kuuluisalla Kurollakin) ja saattaa olla yksilokohtaista.
    - Mikaan hirvean kirkas se ei ole. En ole tosin viela hirveasti saadoksilla leikkinyt. Se on kuitenkin ihan katsottava kirkkaassa olohuoneessa, jota saleverhot vain hieman hamartaa (kirkkaus 0, kontrasti 30-35).
    - 24p blu-rayta katsottaessa tuntui aluksi toimivalta, mutta huomasin sen rasittavan silmia pitemman paalle. Voi tietysti johtua vain liiasta television katsomisesta ;), mutta tilan pois laittaminen tuntui parantavan asiaa ja kuva nayttaa paljon sulavammalta (ilman liiallista saippuaoopperaefektia, intelligent frame creation on myos poissa paalta toki, mutta eipa se niin paljon sulavuuteen vaikuta).
    - Ensin ihmettelin mista valkkymisesta ihmiset taalla horisee. Nyt kun alkaa kohta olla 40 tuntia kellossa, olen huomannut blu-ray elokuvissa satunnaista valketta, jota nakyy valilla ruudun vaaleissa kohdissa, mutta ei ole jatkuvaa tai tasaista. En tieda onko kyse samasta asiasta mista ihmiset puhuu, silla sen paikallisuus ja satunnaisuus viittaisi siihen ettei kyse ole mistaan ruudunpaivityksesta johtuvasta ongelmasta. HDMI johtoni pitais myos olla paremmasta paasta. Voihan olla myos levyissa vikaa (JFK, Clockwork Orange). Tosin en tasta tekniikasta mitaan tieda, joten viisaat kertokoon...
    - Varit on kohtalaiset, mutta omassa kappaleessa ainakin punaista piti vahan tiputtaa ja jos kayttaa Cinema ja warm moodeja on kuva vahan liian kellertava paikoitellen (jos materiaali jota katsoo on, esim. Kummiseta II).
    - Aani ei ole loistava, joskaan ei ihan huonokaan. Itse tyydyn toistaiseksi kuuntelemaan aanta vanhan Logitechin 2.1 systeemin kautta (kiinni headphones pistokkeessa).

    Kitinasta huolimatta olen telkkariini ihan tyytyvainen, enka jaksa murehtia olisiko kalliimmalla tai odottamalla saanut parempaa. BD35 kautta vanhat DVD:t nakyy oikein hyvin.

    Onko kellaan mitaan kalibrointivinkkeja tai saadoksia? Tiedan etta tama on hyvin laitekohtaista, mutta olisi kiva kokeilla. Minkalaisilla saadoksilla katsotte telkkaria?
     
  11. pasi3000

    pasi3000 Guest Guest

    Liittynyt:
    14.11.2003
    Viestejä:
    61
    Saadut tykkäykset:
    0
    Huomaa että valoanturi (eco-mode) päällä telkkari on päivisin auringonvalossa kirkkaampi. Illalla valoanturi taas tummentaa kuvaa liikaa.

    Voitko täsmentää mistä "tilasta" tässä puhut? Onko tuolle 24p moodille jotain asetusta?

    Vaikuttaa samalta välkkeeltä mitä huomasin dvd:tä katsoessa. Paikoin vaalea (ei valkoinen) sävy kohisee, muttei tasaisesti vaan hieman välkkyen. En ole kyllä enää huomannut tuota pitkään aikaan.
     
  12. HMHS

    HMHS Uusi jäsen

    Liittynyt:
    10.03.2009
    Viestejä:
    8
    Saadut tykkäykset:
    0
    Juu, nain myos kasitin. Eco-mode on minulla ollut toistaiseksi poissa paalta, koska pelkasin etta se voi alkaa "pumppaamaan" kirkkautta. Pana ei siis ollut mielestani liian pimea, mutta jos haluaa todella KIRKKAAN telkkarin on varmaan parasta katsoa Samsungin uusien LED valaistujen suuntaan. Ainakin jos rahat riittaa.


    24p tila on saadettavissa paalle blu-ray soittimesta (Panasonic DMP-BD35) jolloin laitteen pitaisi laittaa ilmoille elokuville standardia 24p kuvaa (eika TV:lle normaalia 60p signaalia), mutta tama koskee vain blu-ray leffoja.
    G10 pystyy nayttamaan 24 Hz kuvaa 96 Hz frame ratella.
    Tuolla loytyy paremmat selitykset ilmiosta:
    http://www.highdefdigest.com/news/show/1015
    Toistan etta tama on minulle taysin uutta teknologiaa, joten toivottavasti en ole tajunnut sita vaarin. En nimittain ole Panasta ainakaan loytanyt mitaan mista voisi tuota 24p tilaa pistaa paalle, joten kuvittelin etta se toimii automaattisesti jos telkkariin syotetaan 24p signaalia.

    Valkkeen satunnaisuus on sen omituisin ominaisuus. Mutta eipa se minuakaan ole paljon haitannut. Joskus myos taysin mustaan ruutuun leikatessa telkkari myos valkkyy ihan kuin se hakisi valoisuusastetta.

    Toivottavasti en antanut telkkarista huonoa kuvaa. Jatin tarkoituksella hyvien puolien kertomisen arvostelijoille. Kokonaisuutena olen ollut siihen erittain tyytyvainen :thumbsup:!
     
  13. harrikuk

    harrikuk Guest Guest

    Liittynyt:
    05.06.2002
    Viestejä:
    81
    Saadut tykkäykset:
    0
    Nyt kun olen tuota omaa 42g10:a ehtinyt päivän räveltää niin laitetaanpas muutama huomio.

    Suurin ihmetys koskee 24p toistoa, tämänkö pitäisi olla 96Hz tai joku muu monikerta? Ei todellakaan näytä siltä. 'Judder' näytti aikalailla samalta kuin 24fps->60Hz toistossa, eikä todellakaan ollut ihan sulava niinkuin olisin odottanut.
    Testasin myös laittamalla 24p:n pois päältä soittimena toimineesta PS3:sta ja judder näytti aikalailla samalta kuin 24p tilassa. Referenssinä tuli sitten katseltua sama kohtaus projektorilta joka toistaa 24p:n 48Hz:lla ja hyvin sulavaltahan se näytti. (Eikä JVC HD1 tietääkseni tee mitään interpolointia).
    Varmuudeksi ajoin myös tietokoneelta 24Hz kuvaa ja sama ilmiö näkyi edelleen, joten PS3 ongelman aiheuttajana on suljettu pois. IFC:tä tuli käytettyä päällä ja pois, mutta eipä se tähän tuntunut vaikuttavan.
    Ongelman totesi myös paikalla ollut kaverini, joten pelkistä omista harhoista ei ole kyse :) Ihmetyttää vaan miten mikään arvostelu ei ole muka tätä havainnut.

    Muista jutuista:
    Joo välkkyyhän se hieman, huomaa satunnaisesti jos kuvassa on paljon valkoista. Itselle tuo ei kyllä ole mikään kynnyskysymys, mutta LCD:n äärimmäistä vakautta ei löydy.

    Fosforiväläyksiä näkyi myös satunnaisesti, tosin nämäkään eivät omaan silmään hirveästi häirinneet.
    Ja mistä lie johtuu että veljen 42px60:sta en onnistunut moisia näkemään ollenkaan, siellä tosin katseluetäisyys oli pitempi ja telkkarissa jo käyttötunteja takana.

    Paljon puhuttua plasmapörinää ei ainakaan omasta yksilöstä paljoa kuulu, korva ruudussa erottaa jotain. Tuulettimet pitävät pientä matalaa hurinaa, eivät mitään häiritsevää mutta hiljaisuuden huomaa selkeästi kun telkkarin sammuttaa.

    Ja jottei ihan valitukseksi mene niin kuva on kyllä hyvä, ja jos tuo 24p ongelma nyt jollain ihmeellä selviää niin ehdottomasti kannattava ostos.
     
    Viimeksi muokattu: 05.04.2009
  14. p306

    p306 Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    12.01.2003
    Viestejä:
    243
    Saadut tykkäykset:
    0
    Taitaa tulla tuo sulava 24p toisto vasta ns. 24p Real Cineman mukana eli kalliimmissa malleissa. Viime vuoden Z800 malleista sen jo piti löytymän.
     
    Viimeksi muokattu: 05.04.2009
  15. hammers

    hammers Guest Guest

    Liittynyt:
    13.12.2005
    Viestejä:
    562
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mulla on kylläkin th-42pz85, mutta siinä ainakin kuvasuhde-asetuksen pitää olla 16:9 että toimii pixel perfectinä.
     
  16. Borneo

    Borneo Guest Guest

    Liittynyt:
    04.04.2009
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    No niin siinähän se käpy oli. Mielestäni olin tuon jo pois kytkenyt, vaan päällä näytti olevan.

    Kiitoksia avusta
     
  17. harrikuk

    harrikuk Guest Guest

    Liittynyt:
    05.06.2002
    Viestejä:
    81
    Saadut tykkäykset:
    0
    Meillä on varmaan hieman eri merkitys tuolle sulavalle, itselle riittää myös tuo 24fps kunhan se toistetaan oikein. Noita interpolointeja tekee mieli kuvata yleensä jollain rumalla sanalla :)

    Panasonicin sivujen mukaan
    "24p Playback" merkkaa 24Hz kuvan toistoa jollain monikerralla, jota siis kaipailen, ja "24p Real Cinema" generoi jo sitten välikuvia mukaan.
    http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/1404724/index.html#anker_1404724
    Tuotesivun mukaan tuo "24p Playback" pitäisi löytyä G10-mallistosta
    http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/2121158/index.html?trackInfo=true

    Kylläpä tämäkin ostotapahtuma meni vaikeaksi. Kai se täytyy jatkossakin katsoa kaikki HD:t tykillä ja sd-kura CRT:sta. Ostaa sitten telkkarista säästyvillä rahoilla lisää lamppuja, kun ei mainostetut ominaisuudet joko ole telkussa tai sitten eivät vaan toimi. :hitme:
     
  18. Ruis-Antero

    Ruis-Antero Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    08.01.2006
    Viestejä:
    123
    Saadut tykkäykset:
    0
    Niinjoo, se sirinä.... Itselle se ei ole mikään ongelma. Sirinä kuulee, jos ruudulla on paljon valkoista, ja istut puolen metrin päässä ruudusta. Eli ongelmaa ei käytännössä ole.

    Yksi kummallisuus on tosin tullut vastaan. Tosin tämä on ennemminkin vika kuin ominaisuus. Nimittäin erilliset äänenvoimakkuuden säädät telkkarin kaiuttimille ja kuulokkeille. Itsellä ei vielä ole kotiteatterivahvistinta, mutta päätin silti kytkeä Genelecit kiinni telkkariin. Telkkarin takana olevia audio-out-liitäntöjä ei voi käyttää, koska silloin äänenvoimakkuutta voi säätää ainoastaan itse kaiuttimista. Joten päätin tehdä saman kuin minkä tein wanhassa Trinitron-Sonyssä (hifistit voi tässä vaiheessa ottaa nitrot esiin): iskin kaiuttimet kuulokeliitäntään. Sonyssä tuo toimi hienosti, telkkarin oma kaiutin vaikeni automaattisesti, ja telkkarin äänenvoimakkuus sääti nyt kuulokeliitäntää. G10:ssä asia ei ole noin, vaan telkkarin äänenvoimakkuus säätää telkkarin omia kaiuttimia, jotka siis ovat toiminnassa, vaikka iskisit kuulokeliitäntään kaiuttimet tai kuulokkeet, ja äänenvoimakkuuden säätäminen säätää noita tv-kaiuttimia. Valikoiden seasta kyllä löytyy sitten namikka jolla voi säätää kuulokevoimakkuutta, mutta tuo on melko hankalaa.

    Voisiko joku hieman valaista, mistä tuo kummallinen käyttölogiikka oikein johtuu? Voiko tilannetta korjata mitenkään (siis siten joka ei sisällä erillisen vahvarin ostamista)?
     
  19. HMHS

    HMHS Uusi jäsen

    Liittynyt:
    10.03.2009
    Viestejä:
    8
    Saadut tykkäykset:
    0
    Muutamatkin ihmiset ovat kommentoineet pitavansa tasta ominaisuudesta koska nyt yksi katsoja voi kayttaa kuulokkeita samalla kun toinen kuuntelee aanet TV:n kajareista. Kay se on ok jos on kuulo toiselta menossa tai tykkaa muuten vaan kovemmasta volyymista kuin kaveri. Itsellani on 2.1 kajarit kiinni Panassa, joten karsin samasta volyymin saatamisen vaikeudesta.
     
  20. p306

    p306 Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    12.01.2003
    Viestejä:
    243
    Saadut tykkäykset:
    0
    Meille on Gigantin verkkokaupasta hankittu TX-P42G10E, muttei ole vielä kokeiltu tuota 24p toistoa. Sitä pitäisi myös päästä vertaamaan johonkin toiseen telkkariin, jonka varmasti tiedetään toimivan oikein mikäli mahdollista. Jos Panasonicin speksaamat asiat eivät pidä paikkaansa, niin pitää tuo laite palauttaa. Netistä luetut speksit, laitearvostelut ja muiden kokemukset herättävät varsin ristiriitaisia tunteita. Toisaalta testeissä ovat olleet ainakin britti-, jenkki- ja skandiversiot, jotka voivat toiminnallisesti poiketa toisistaan.