Sony W5500 sarja

En tråd i 'Televisiot' startet av slusse, 27 Jan 2009.

  1. rauttiz

    rauttiz Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    8 Des 2004
    Innlegg:
    316
    Liker mottatt:
    19
    Cable ready HD hyväksyttyjen laitteiden listassa ei ole mitään päätettä KDL-46W5500 perässä, joten sen voisi olettaa tarkoittavan sekä K- että E-päätteisiä malleja.
     
  2. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Reg.:
    23 Sep 2002
    Innlegg:
    4.511
    Liker mottatt:
    8
    http://www.taloussanomat.fi/yritykset/rating-muutokset/rating-91690/

    Tarkoittaa, että firmalle ei puolleta luottoa arvioijan toimesta: http://dbfinland.dnb.com/Finnish/Database/rating.htm
     
    Sist redigert: 13 Jun 2009
  3. MotioN

    MotioN Guest Guest

    Reg.:
    26 Aug 2004
    Innlegg:
    189
    Liker mottatt:
    0
    Kuinka läheltä urheimmat kattoo tätä 52" mallia? Itse olen kallistumassa 52V5500 malliin (V-sarjalle ei pahemmin ole omaa ketjua, vai) ja katseluetäisyys noin 2 metriä :D

    Oletan, että hoitaa tolta etäisyydeltä videotykin virkaa, kuinka on? Ainakin kuvanlaatu hieman eri luokkaa kuin halvimmissa full hd tykeissä.

    Luulisin pärjäävän ilman 100hz ominaisuutta, yli 500 euroa siitä on hieman liikaa ainakin minulle. Eiköhän tuo vanhan 32" lcd:n hakkaa bluray leffojen kanssa :naminami:

    -----
    Voiko telkkujen kanssa käyttää samaa laskentatapaa katseluetäisyydelle kuin videotykeissä eli 1.5 x kuvan leveys?
     
    Sist redigert: 13 Jun 2009
  4. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    2 Jun 2006
    Innlegg:
    2.024
    Liker mottatt:
    0
    Me vaihdoimme HDready tykistä ja 72" kankaasta 52W5500 malliin ja katseluetäisyys pysyi samana (melkotarkka 3m) ja ei todellakaan mistään hinnasta vaihdettaisi takaisin!

    Olen todella tyytyväinen kuvanlaatuun tuolta etäisyydeltä niin perus DVD kuin Blu-Ray kuvassakin :thumbsup:

    En uskalla sanoa miten paljon tekee eroa 50Hz vs 100Hz :confused:
     
  5. Vox

    Vox Vakiokasvo

    Reg.:
    13 Feb 2003
    Innlegg:
    879
    Liker mottatt:
    12
    Mulla normaali katseluetäisyys on 2,5 metriä. PC:n työpöytäkäytössä saatan raahautua hieman lähemmäksikin, eikä tunnu pahalta silloinkaan.
     
  6. mixka

    mixka Käyttäjä

    Reg.:
    4 Mar 2006
    Innlegg:
    30
    Liker mottatt:
    0
    Itse ostin eilen Jimm's PC Storesta 46":sen mallin. Aika pieni on. Katselu etäisyys reilu metri, kun ei kehtaa lähemmäksi mennä. Saisi olla kuva-alaa enemmän. Ja PC käytössä lisää resoluutiota. Pelaaminen mahdotonta edes Peli-tilassa. Liikaa lagia. Välillä kuva on tosi sulava, mutta välillä kuva menee kuin hidastetuksi leffaksi plus nykimiseksi. Leffat eivät ole todellinen nautinto. Hieman petyin. Onko säätö ehdotuksia kuvan sulavammaksi liikkeeksi saatavaksi? Valovuotoakin on nurkissa ja sen huomaa vaikka taustavalo olisi säädetty minimiin.
     
  7. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    2 Jun 2006
    Innlegg:
    2.024
    Liker mottatt:
    0
    Itse pudottelin kaikki "höpöhöpöt" pois eli motionflow etc. tuntuu jotenkin paremmalta ilman niitä. PS3:lla game moodissa jonkinverta pelanneena en ole häiritsevää lagia havainnut. Onneksi myöskään valovuotoa ei omassa yksilössä ole kuin nimeksi :)
     
  8. timo64

    timo64 Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    14 Jun 2009
    Innlegg:
    247
    Liker mottatt:
    1
    Soneran verkkokaupasta jos tilaa W5500 telkun, lukee alareunassa:
    Huom! Maksukanavien katselua varten tulee hankkia erillinen CA-Moduli Conax-salauksenpurkukorttia varten. Laitteessa ei ole sisäistä CA-Modulia, ainoastaan paikka sitä varten. Yhteensopivuusongelmien välttämiseksi Sonera suosittelee käytettäväksi erillistä ulkoista digiboksia.

    Eli jotta voi katsella esim maikkarin pluspakettia tarvii erillisen digiboksin?
    Onko tämä vakiovaatimus ko. telkulle vai jotenkin sonerasta kiinni?
     
  9. p306

    p306 Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    12 Jan 2003
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    Kaikki CA-modulit eivät toimi kaikkien telkkareiden kanssa. Tuskin suositus liittyy vain ko. telkkariin tai Soneraan. Sitten jos tarvitaan Chips pairing eli linkitys niin toimivia CA-moduleita löytyy vielä vähemmän.
     
  10. timo64

    timo64 Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    14 Jun 2009
    Innlegg:
    247
    Liker mottatt:
    1
    Olen luullut että tuonhintaisissa telkuissa on moduulit valmiina telkun sisässä.
    Mihin tuota linkitystä käytännössä tarvitaan (etten hommaa vääränlaista moduulia) ?
     
  11. pinkeliviinica

    pinkeliviinica Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    19 Okt 2004
    Innlegg:
    1.836
    Liker mottatt:
    0
    ei yhdessäkään telkkarissa tule itse conax modulia vaan ainoastaan töllössä on vain paikka sille.

    soneralta yms kaapeli yhtiöltä josta sinun kaapeli liittymä korttisikin on hommattuna niin ne kyllä vuokraavat linkityksen kanssa sopivia conax moduleita ja he huolehtivat siitä että kaapeli kortti ja conax toimivat (ellei niin ko kaapeliyhtiölle valitusta niin ne hoitavat sulle sellaisen conaxin joka toimii)

    linkitys vain takaa sen ettet pysty jakamaan tv kuvaa sellaisiin laitteisiin josta voisit levittää sitä eteenpäin eli linkitys on niinsanotusti ihan puhdas kopiointi suojaus.


    mutta edelleen vähän rautalankaa sillä tavalla että linkitys yms systeemeiden takia niin ota televisiosi merkki malli ja sarja numero ylös , kaapelikorttisi tms merkki malli ja sarjanumero ylös (tai vaikka mukaan myymälään) , ja mene kaapelioperaattorin myyntitiskille josta sinulle ojennetaan linkitystä tukeva conax moduli sekä oikea kaapeli kortti jotka varmasti sopivat töllöösi... (ja jos ongelmia tulee niin takaisin samaan myymälään)
     
    Sist redigert: 14 Jun 2009
  12. suffeli

    suffeli Guest Guest

    Reg.:
    2 Des 2004
    Innlegg:
    98
    Liker mottatt:
    0
    Oma 46" W5500 on nyt paikallaan. n.5min hyvin hätäisten testien tulos: hyvältä näyttää. Suurin pelkoni eli valovuodot loistavat poissaolollaan. Tosin nyt on vielä niin kirkasta, ettei oikein kunnolla päässyt testaamaan. Täytyy kirjoitella sitten enemmän kommentteja kun on päässyt kunnolla testaamaan.

    Mielenkiintoinen testi oli kun vertasin vanhaa LGn dlp-taustaprojisio telkkua tähän uuteen sonyyn. Vanha oli 44" ja uusi 46". Lg taitaa olla vuodelta 2004. Kuvittelin päässäni, että LGssä olisi ihan hyvä mustan taso jne. Ja telkku on säädetty niin hyvin kuin vain pystyy testilevyjen kanssa. Ero oli kuitenkin todella raju! Sonyn mustat on oikeasti mustaa ja valkoinen on valkoista. Kyllähän näistä surkeista kuvistakin sen jo huomaan:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Sony siis säätämättä.
     
  13. Lantsa

    Lantsa Guest Guest

    Reg.:
    17 Des 2007
    Innlegg:
    73
    Liker mottatt:
    0
    Millanen input lagin taso tässä on? Jos ajattelee PC pelaamiseen ja myös PS3 pelitykseen joskus, niin huomaako sen? Tällä hetkellä olen tottunut TN paneeliseen 22" näyttöön, jossa input lagi on melko mitätöntä, mitenköhän asia on Sonyn kanssa?
     
  14. Jiizu

    Jiizu Guest Guest

    Reg.:
    26 Jul 2007
    Innlegg:
    120
    Liker mottatt:
    0
    Taitaa se jotain 50-60ms luokkaa olla, jonka voi hyvinkin tuntea.
     
  15. wickerman

    wickerman Vakiokasvo Blokattu

    Reg.:
    26 Sep 2006
    Innlegg:
    840
    Liker mottatt:
    0
    Arvostelujen mukaan "peli" tilassa joka on töllössä niin lagi on 20-30ms. Itse PC:llä kokeilin far cry 2:sta eikä mitään ongelma. V sarja tosin eikä W mutta käytännössä sama asia.
     
  16. Jiizu

    Jiizu Guest Guest

    Reg.:
    26 Jul 2007
    Innlegg:
    120
    Liker mottatt:
    0
    Jos HDTV:n arvostelua tarkoitat, niin se testi on mitattu F96 vastaan, jossa on jo ennestään 30ms lagi (joku voi varmaan varmistaa tämän).
    Ja tuossa V-mallissa on vähemmän input lagia, koska siinä ei ole 100hz motionia.
    Eli ei ihme, että et mitään huomannut.
     
  17. wickerman

    wickerman Vakiokasvo Blokattu

    Reg.:
    26 Sep 2006
    Innlegg:
    840
    Liker mottatt:
    0
    Sen motion flow systeemin saa pois päältä kun pelaa W mallissa...
     
  18. Jiizu

    Jiizu Guest Guest

    Reg.:
    26 Jul 2007
    Innlegg:
    120
    Liker mottatt:
    0
    Eiköhän se ole poissa Game Modessa, eli 17-33ms + F96:n latenssi HDTV:n mukaan.
     
  19. Lantsa

    Lantsa Guest Guest

    Reg.:
    17 Des 2007
    Innlegg:
    73
    Liker mottatt:
    0
    Eli ton lagin siis huomaa? Mikähän sitten olisi paras 40" telkkari 1400e budjetilla, jos tärkeänä valintakriteerinä on mahdollisimman pieni input lag, mutta kuitenkin hyvä TV- ja HD-kuva (Bluray mielessä)?
     
  20. Vox

    Vox Vakiokasvo

    Reg.:
    13 Feb 2003
    Innlegg:
    879
    Liker mottatt:
    12
    Ainakaan konsoliräiskintöjä pelatessa en ole tv:n pelitilassa vielä havainnut sellaista viivettä että sen huomaisi. En vielä ole kokeillut erikseen mitata tarkkoja millisekuntiarvoja, mutta pidän kyllä tätä mallia täysin pelikelpoisena laitteena.