Sub, JIM ja muut "sivukanavat" maksullisiksi kaapelissa?

Keskustelu osiossa 'Digi-TV' , aloittajana Samppa, 12.02.2010.

  1. h-p

    h-p Vakiokasvo

    Liittynyt:
    13.03.2007
    Viestejä:
    863
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mitenkäs nämä velvoitteet menevät antennipuolella? Pitääkö Digitan maksaa järjestöille siitä hyvästä että näyttää Jimiä?
     
  2. Legge

    Legge Guest Guest

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    666
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tästä olin minäkin kiinnostunut, kunnes ketju muuttui mediamaksujuupaseipäsväittelyksi. Miksi kaapelia pitäisi rankaista, jos antennissa näkyy ilmaiseksi kanavat :hitme:
     
  3. excalibur

    excalibur VIVA LA RESOLUTION! Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    01.01.2001
    Viestejä:
    611
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eiköhän se kuitenkin ole todennäköisempää että, kaapeli operaattorit maksattavat nämä "jouto" kanavat (liv, jim, suomitv ym.) ns.piilomaksuilla
    (esim. kaapelikortin hinnassa ja nostamalla maksullisten kanavien hintoja hieman), kuin että kyseisistä kanavista tehtäisiin maksullisia.
    Vaikka onhan tietysti raflaavampaa uutisoida se toisin, että saadaan kaikki medialukutaidottomat digitumpelot heristämään nyrkkiään yleisön osastoilla.:rolleyes:
     
    Viimeksi muokattu: 12.02.2010
  4. h-p

    h-p Vakiokasvo

    Liittynyt:
    13.03.2007
    Viestejä:
    863
    Saadut tykkäykset:
    0
    Maksullinen on maksullinen, tulipa maksettava missä muodossa tahansa.
     
  5. lepreconn

    lepreconn Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    27.11.2006
    Viestejä:
    3 370
    Saadut tykkäykset:
    39
    Eiköhän tuo loogisimmalta tuntuisi, että sulautettaisiin korttimaksuun. 20 - > 30 -> ? € / vuosi
     
  6. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    11 781
    Saadut tykkäykset:
    913
    Onkohan kyseessä taas kerran tarkoituksellisen raflaava otsikko uutisella? Jotenkin tuntuu mahdottomalta että mainosrahotteisia kanavia pistettäisiin n. puolella kansasta maksun taakse. Samalla nuo kanavat menettäisivät katsojia, mainostulot pienenisivät ja kanavien ansaintalogiikka romahtaisi. :hitme:

    Parasta seurata rauhallisin mielin miten asia lopulta menee.
     
  7. h-p

    h-p Vakiokasvo

    Liittynyt:
    13.03.2007
    Viestejä:
    863
    Saadut tykkäykset:
    0
    Luultavasti menee siten että perusmaksu nousee. Ehkä joitain kanavia (LIV, 4 Sport) kortin taakse, jonka maksu myöskin nousee. Minun puolestani voisi hyvinkin laittaa maksulliseksi, pitäsi sitten vain viritellä sisäantenni telkun perään. Hankaloittaisi tietty hieman kanavasurffailua.
     
  8. Pekka T K

    Pekka T K Guest Guest

    Liittynyt:
    29.04.2008
    Viestejä:
    253
    Saadut tykkäykset:
    0
    Irti kaapelista ja antenni tilalle - säästyy kaapelin kuukausi/vuosi/huolto-maksut. Jo nyt monet taloyhtiöt ovat siirtyneet kaapelista antenniin.
     
  9. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    Liittynyt:
    03.05.2004
    Viestejä:
    4 975
    Saadut tykkäykset:
    894
    Aika törkeä nosto (50 %). Tällä hetkellä esimerkiksi pelkällä Welhon kaapelikortilla taitaa ilmaiseksi nähdä JOPA Kuukauden kanavan. Tietenkin sitä kautta nosto voisi olla oikeutettua, että jos vaikkapa nuo kaupalliset kanavat näkyisi sitten sitä korttia vastaan.

    Onhan kaapelin kanavavalikoima täysin eri luokkaa kuin antennin. Voi aiheuttaa myös hiukan älämölöä rappukäytävissä ja pihaparlamenteissa kun kaikkien pitää ostaa pienen säästön takia uudet vastaanottimet (C->T).
     
  10. h-p

    h-p Vakiokasvo

    Liittynyt:
    13.03.2007
    Viestejä:
    863
    Saadut tykkäykset:
    0
    En kyllä itse siirtyisi pois kaapelista. Jos haluan lähes samannopeuksisen netin puhelinlinjaa pitkin pitäisi maksaa 20e enemmän kuukaudessa. (30 mbit/s kaapeli 41e vs. 24mbit/s adsl 61e)
     
  11. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    04.02.2004
    Viestejä:
    3 804
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tämä ratkaisu varmasti saattaisi hyvinkin olla edessä monissa yhtiöissä ja olisi ihan todellinen uhka kaapeliyhtiöille, jos tuo oikeasti toteutuisi sellaisenaan kanavien maksullisuuden muodossa - josta syystä se tuskin myöskään sellaisena tulee toteutumaan kaapeliyhtiöidenkään näkökulmasta, saati sitten kanavien, joiden mainostuloille tuo olisi katastrofaalinen isku. Kaapeliyhtiöille nuo kaapelin perusmaksut ovat kuitenkin oleellinen osa tuloista ja on paljon tärkeämpää pitää ihmiset letkun päässä, jotta ne voivat maksullisia kanaviakin sitten tilailla, kuin mahdollisesti suututtaa ihmiset vaihtamaan haravaan ja / tai satelliittiin.

    Tuolle maksulle, jos se nyt siis toteutuu aiotun laisena, voi kyllä löytyä maksajia ilman kuluttajilta kerättävää suoraa maksuakin. Tilannehan on sinällään uusi ja erikoinen, että kaapeliyhtiöt joutuisivat yhtäkkiä maksamaan siitä, että joitain kanavia voivat verkkoonsa laittaa jakeluun, kun aiemmin samat kanavat on ollut pakko laittaa verkkoon. Vaikka en uskokaan, että kaapelitoimijat oikeasti haluavat noita kanavia missään nimessä tiputtaa pois tai laittaa maksulliseksi, niin jonkinlaista yhteistyötä asiassa varmasti vaaditaan kanavienkin puolelta, koska mainosrahoitteisina noiden kanavien tippumista kaapelijakelustakaan ei voi mitenkään ajatella.

    Ihan mielenkiinnolla odottelen kyllä, miten tuo asia kehittyy. En mielenkiinnolla siksi, että kokisin tämän olevan millään tavalla positiivinen asia, vaan nimenomaan siksi, että tilanne olisi niin erikoinen nykytilanteeseen verrattuna. Häviäjävaihtoehtoja tilanteessa on monta, voittajaehdokkaita kovin vähän, mutta toisaalta jonkinlainen ratkaisu on pakko saada aikaan.
     
  12. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    04.02.2004
    Viestejä:
    3 804
    Saadut tykkäykset:
    0
    TTV / Elisa taisi juuri tuollaisen noston tuossa toteuttaa... Prosenttuaalisesti tosiaan karua luokkaa. Eurosportit taisivat samassa yhteydessä siirtyä maksullisesta kaapelikorttikanaviksi tosin.

    Lisäyksenä tosiaan vielä tuohon edellisen viestin pohdintaani, että henkilökohtaisesti näen myös kaapelin täysin ehdottomana omiin tarpeisiini verrattuna antenniin, enkä siitä haluaisi missään nimessä luopua, mutta varmasti on vielä kohtuullisen paljon esimerkiksi vanhempien ihmisten kansoittamia yhtiöitä, joissa kaapelista käytetään käytännössä vain peruskanavia. Toki osa näistä teki ratkaisunsa jo digisiirtymän aikaan, mutta varmasti on paljon niitäkin, jotka ovat vain vanhasta tottumuksesta jääneet kaapelin päähän. Tällaisille tuollainen maksullisuussysäys voisi varmasti olla se ratkaiseva askel irtisanoa kaapelitilaus lopullisesti.
     
  13. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    11 781
    Saadut tykkäykset:
    913
    Mikä ihmeen ratkaisu? Mihin ongelmaan? Miksi ei voi tehdä kuten on tähänkin asti tehty?
     
  14. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    04.02.2004
    Viestejä:
    3 804
    Saadut tykkäykset:
    0
    Niin meinaat, että jatketaan kanavien esittämistä ja kukaan ei maksa ylimääräisiä tekijänoikeusmaksuja? Tottakai minun puolestani niin voidaan jatkaa ja toivottavasti jatketaankin.

    Pohdintani ongelmasta kuului aiemman kappaleen aloitukseen "Tuolle maksulle, jos se nyt siis toteutuu aiotun laisena, ..." Jos siis jotain ylimääräistä to-maksua aletaan kanavien välittämisestä kaapelissa perimään, niin siinä on sen rahamäärän suuruinen ongelma ja minusta on mielenkiintoista, miten asia ratkotaan. Kaikkien intressissä käytännössä on se, että kanavien näyttämistä jatketaan, mutta tuskinpa kukaan alkaa siitä mukisematta maksamaankaan.
     
  15. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    11 781
    Saadut tykkäykset:
    913
    Täh? Mitä tekijänoikeuksia siinä maksellaan jos täytetään Must Carry velvoitetta?

    Samoin. ;)

    Tottakai rahasta tulee ongelma jos laki muutetaan siten että ongelma tulee mutta mikä pakottaa moiseen idiotismiin? Ei kai hyvin toimivaa lakia tarvitse huonommaksi väkisin muuttaa? Tätä siis ihmettelen.
     
  16. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    04.02.2004
    Viestejä:
    3 804
    Saadut tykkäykset:
    0
    Nimenomaan ei maksella, jos jatketaan niinkuin nykyisin. Oli ilmeisesti epäselvästi sanottu, "jatketaan kanavien esittämistä ja kukaan ei maksa ylimääräisiä tekijänoikeusmaksuja" tarkoitti siis, että jatketaan Must Carry-velvoitteen piirissä. Halusin siis vain varmistaa, että tuota tarkoitit ja näin siis oli.

    Ei mikään pakota (jos ei to-mafian painostusta pakottamiseksi koe) ja niin usein toivoisi tosiaan, että idiotismiin tulisi tolkku. Mutta ihan siis lähdin pohdiskelemaan, että jos nyt kuitenkin kävisi niin ihmeellisesti, että idioottimainen päätös tehtäisiin, niin mitäpä sitten? Silloin olisi tuo "mielenkiintoinen" tilanne, että kaikkien intresseissä olisi jatkaa esittämistä, kuten ennenkin, mutta jostain pitäisi nykiä rahaa. Kukaan tuskin yksin haluaa maksumieheksi lähteä.
     
  17. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    11 781
    Saadut tykkäykset:
    913
    En kannata mediamaksua mutta miksi antennipuolella ilmaisesta mainosrahoitteisesta kanavasta pitäisi maksaa kaapelissa? Antennipuolellahan ne kaistaongelmat (rajallisuus) ovat eikä kaapelissa. Eihän tuossa ole mitään järkeä!
     
  18. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    19.01.2005
    Viestejä:
    11 781
    Saadut tykkäykset:
    913
    Joo, tosiaan tarkoitin että nykyisessä Must Carry- menettelyssä ei makseta tekijänoikeuksia.

    Mitäkö tapahtuisi? No, Must Carry-menettelyn piiristä tiputettujen kanavien katsominen kaapelissa vähenisi, mainostulot tippuisivat ja kanavat joutuisivat pahimmassa tapauksessa lopettamaan toiminnan ja katsominen loppuisi antennissakin. Vähemmän kanavia olisi siis tulos. :hitme:
     
  19. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    04.02.2004
    Viestejä:
    3 804
    Saadut tykkäykset:
    0
    Olettaen, että maksuvelvollisuus tosiaan sälytettäisiin katsojien maksettavaksi maksukortin muodossa, mutta epäilen, ettei näin tapahdu juurikin siitä syystä, että se olisi kyllä melkeinpä kaikkien osapuolien tappio. Korkeintaan tuo voi tulla kaapelitilaajien maksettavaksi niin, että kaapeliyhtiöt hoitavat maksut ja piilottavat sitten kulut perusmaksun korotuksiin vaikka johonkin "yleiseen kustannustason nousuun" vedoten.

    Veikkaan kuitenkin, että eivät kaapeliyhtiöt kitisemättä tätä halua kaataa asiakkailleen, koska sillä riskeerataan omaa liiketoimintaa pidemmän päälle. Ensin toki yritetään kaataa koko hullu ajatuskin ja pyrkiä nykykäytännön jatkamiseen, mutta jos kuitenkin käy niin, että tuohon hullutteluun mennään, niin seuraavaksi lähdetään luultavasti juttelemaan kanavien kanssa. Mainosrahoiteisille kanaville kaapelijakelu on Suomen markkinassa elintärkeää, joten niidenkin on mietittävä tilannetta, että kaapelioperaattori ei vain ottaisikaan kanavaa jakeluun tai laittaisi sen maksukortin taakse. Joka tapauksessa, kuten sanoin, mielenkiintoista olisi tuossa tapauksessa seurata, kenen kuvetta kaivetaan ja miten paljon.
     
  20. Khilon

    Khilon Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    28.10.2006
    Viestejä:
    288
    Saadut tykkäykset:
    34
    Eivät suosituimmat kanavat todellakaan ole muuttumassa maksullisiksi. Se olisi paha isku sekä kanaville että kaapelifirmoille. Kun yksi kaapelin vetonauloista on juuri laajempi kanavatarjonta niin sellaisten kanavien laittaminen kortin taakse, jota antennilla näkyvät ilman, on mahdoton ajatus.