Keittiöremontti

En tråd i 'Kodin suunnittelunurkka' startet av Sly, 5 Des 2005.

  1. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    6 Sep 2004
    Innlegg:
    1.893
    Liker mottatt:
    7
    Mistä löytyis tälläistä laattaa, jossa tuo pikkulaatan koko olis 5x15? Lähes kaikissa malleissa kun tuntuu olevan 5x10 tai pienempi. Yksi laattaa löydettiin, mutta se oli sellainen likaisen valkoinen, eikä kiinnostanut. Tuota kuvassa näkyvää fasettia reunoissa tuskin löytyy tuossa halutussa koossa, mutta kun löytyis edes joku vastaava.

    [​IMG]
     
  2. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Reg.:
    8 Feb 2000
    Innlegg:
    3.611
    Liker mottatt:
    2
    Toihan on usein feikkiä, eli oikeasti jotain 25x20cm tai jotain vastaavaa ja ylisaumattu sitten näyttämään "mosaiikilta". Eli kannattaa katsella myös sellaisia.

    Hassusti tuossa pistetty keittosaarekkeen liesikupu seinään. No käyhän se kai noinkin.

    EDIT: Luettu kysymys uudelleen ja vastattu järkevästi. Taisi silti mennä metsään, taidat puhua nyt 5x15cm kokoisesta "mosaiikista"... no noita tuskin verkotettuna löytyy, irtolaattoja varmasti useissakin kaupoissa. Laattapiste/Pukkila ensimmäisenä tulee mieleen.
     
    Sist redigert: 3 Mar 2010
  3. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    6 Sep 2004
    Innlegg:
    1.893
    Liker mottatt:
    7
    Juu feikkiä tai ei, mutta tuon pikkulaatan kokoa tässä haetaan. Eli se saisi olla 150x50 eikä 47x97 niin kuin tuossa pukkilan kuvassa. 3 eri kaupassa olen käynyt, joista yksi laattapiste.collectionin kauppa ja ei löytynyt kuin se yksi edellisessä postissa mainittu, joka siis ei käy.
     
  4. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Reg.:
    8 Feb 2000
    Innlegg:
    3.611
    Liker mottatt:
    2
    Entäs Laattamaailma?
    http://www.upofloor.fi/upofloor_fi/upofloor_oy/etusivu/yhteystiedot/ajo_ohje_laattamaailma/

    Sitten on joku kaakelikeskus tjsp Malminkartanon S-marketin takana Helsingissä. Olikohan tämä:
    http://www.kaakelikeskus.net
     
  5. Hellcat79

    Hellcat79 Guest Guest

    Reg.:
    18 Nov 2007
    Innlegg:
    449
    Liker mottatt:
    0
    Tässä pohjaa meidän remontille. Pääseekö edes mitalisijoille, jos hirveyttä katsotaan?
     

    Vedlagte filer:

  6. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    2 Jun 2006
    Innlegg:
    2.024
    Liker mottatt:
    0
    Ei ole edes kärkikahinoissa :D
     
  7. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Reg.:
    8 Feb 2000
    Innlegg:
    3.611
    Liker mottatt:
    2
    Tota metristä yläkaappia on nyt ollut aika paljon tarjolla. :p
     
  8. Attitude

    Attitude Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    26 Jul 2008
    Innlegg:
    149
    Liker mottatt:
    0
    Kun näkisitte minun keittiön ennen remppaa, niin nuohan näyttää vielä ihan nykyaikaisilta:D valitettavasti vaan ennen remppaa otetut kuvat meni vanhan hajonneen läppärin mukana.
     
  9. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    9 Okt 2006
    Innlegg:
    4.232
    Liker mottatt:
    1
    Oma kööki on tämän näköinen (kuva 1,5 v vanha). Ehdotelkaas mitä tehdään. Ihan kokonaan ei ole tarkoitus laittaa lekan alle.

    Omat ajatukset :
    * kaamea hana
    * ei pesukonetuloa (se on piikattava hanan takaa vessasta kaappiin?)
    * laatoitus valkoiseksi
    * yläsokkeli pois --> valoa
    * kaapin alareuna ylemmäksi?
    * lieden vasemmalla oleva alakaappi on ihan turha, miten sinne hyötytilaa?

    Kamearasta oikealle on ikkuna pihaan päin johon olisi tarkoitus tehdä esim. baaritaso/ruokataso. Pöytä ehkä kokonaan pois.

    [​IMG]
     

    Vedlagte filer:

    Sist redigert: 4 Mar 2010
  10. mabe

    mabe Vakiokasvo

    Reg.:
    3 Des 2003
    Innlegg:
    789
    Liker mottatt:
    0
    Kuva ei alspe näy..
     
  11. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    9 Okt 2006
    Innlegg:
    4.232
    Liker mottatt:
    1
    Nyt, liite.
     
  12. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    2 Nov 2000
    Innlegg:
    2.325
    Liker mottatt:
    2
    Kaakelikuskuksen valikoimasta löytyy tuommoinen feikkisaumainen 5x20cm kokoisena.

    Laatta: Kake Harmo Prec Blanco 20x20cm sh. 34,50€/m2
     

    Vedlagte filer:

    • kake.jpg
      Filstørrelse:
      35,8 KB
      Visninger:
      374
  13. Dr. Eever

    Dr. Eever Guest Guest

    Reg.:
    23 Des 2008
    Innlegg:
    1.737
    Liker mottatt:
    0
    No jos hana ja välitila menee uusiks, niin sitten kai voi kairata reiän vedelle alemmas kaapin sisään, mikä mahdollistaa mm. pesukoneliitännällisen hanan tiskipöydässä. Jos seinä on levyä niin hommahan melko helpo ja jos kiveä niin sitten tarvitaan vähä järeämpää kalustoa että saa pari reikää läpi. Isoin ongelma voi olla läpiviennin pudottaminen vessan puolella jos siellä on jo remontoitu?

    Yläsokkelin poisto ei taida valoisuuteen paljon vaikuttaa paitsi jos paat jotain loisteputki(päivänvalo)lamppuja sinne. Tosin kotelointi voisi edelleen olla viksua ihan pölyn kerääntymisen vuoksi.
     
  14. jpkt

    jpkt Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    23 Okt 2002
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0

    Tulipas nostalginen olo! Edellisessä asunnossa oli lähes identtinen look, varsinkin ovien suhteen, joten tehtiin seuraavasti:

    - ovien vaihto sileisiin valkoisiin (maalattu MDF)
    - parista umpiovellisesta kaapista tehtiin lasiovien ja -hyllyjen avulla "astiakaapit"
    - oviin pitkäripaiset rosterikahvat
    - tasojen vaihto pähkinälaminaattiin
    - valitilaan, raakasti suoraan vanhan kaakelin päälle uusi vaaleaan harmaaseen taittava valemosaiikkilaatoitus
    - kaikki silikonisaumat uusiksi
    - nimenomaan jätettiin yläsokkeli paikalleen

    Tulos oli meille todella mieluisa ja budjetti taisi olla kaikkineen keskikokoiseen rivarikeittiöön noin 2500€. Tuostakin olisi saanut helposti itse tekemällä ja edullisemmilla vetimillä useamman satasen pois, mutta kiireessä ja laiskuuttani asennutin uudet ovet, saranat ja tason ulkopuolisella..

    Eli jos toiminnallisuudessa ei mikään kohtuuttomasti häiritse, niin omasta kokemuksestani voin ehdottomasti rohkaista myös täysremppaa kevyempään päivitykseen. :thumbsup:
     
    Sist redigert: 4 Mar 2010
  15. Tinttara

    Tinttara Guest Guest

    Reg.:
    12 Des 2005
    Innlegg:
    354
    Liker mottatt:
    0
    ^ Niin no, jos itse asentaa niin tuolla samalla rahalla olisi saanut kokonaan uudet kaapistot siihen keskikokoiseen rivarikeittiöönkin ;) Kolme keittiöremppaa tehneenä keittön kaapistojen hinnat ovat olleet välillä 2000-2500 euroa, sisältäen muut paitsi kodinkoneet.
     
  16. jpkt

    jpkt Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    23 Okt 2002
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0
    Varmasti saakin, mutta tässä budjetissa oli tosiaan työn lisäksi mukana noita peruselementtejä kalliimpia juttuja plus välitilan laatat kilkkeineen.

    Kannattaa myös muistaa, että jos uusii rungot ja vaihtaa kenties kaappien paikkoja, niin siitä seuraa seuraa helposti seinien ja lattian tasoitustyötä, johtojen vetoa, yms. säätöä, missä ei tietenkään ole mitään vikaa, jos on aikaa, halua ja tarvetta siihen täysremppaan.

    Yritän siis sanoa, että mielestäni ok hinta/laatusuhteen lisäksi tämä oli myös äärettämän helppo ja nopea tapa: kamat pysyivät kaapeissa koko operaation ajan ja valmista tuli parissa illassa. Ok, saumaus vei kolmannen ja silikonien laitto pari tuntia neljännestä..

    Sanottakoon vielä, että kyseessä oli kyökki 2000-luvun taitteesta, eli rungot ja sijoittelu olivat kunnossa ja koneet pelasivat kuten pitää.
     
  17. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    6 Sep 2004
    Innlegg:
    1.893
    Liker mottatt:
    7
    Kiitokset vastauksista ja vihjeistä. Taitaa olla kuitenkin niin, että laitetaan tuo edellä mainittu Pukkilan fasetti kun ei helpolla löydy sopivampaa. Niin ja niistä vanhoista keittiöistä...tässä meidän :D

    Huomatkaa nerokas sähkökeskuksen sijoitus, sekä ylellisen suuret laskutilat :rolleyes: Ensi viikolla toivottavasti jo kuva rempatusta keittiöstä, kohta 2 viikkoa ollaan asuttu ilman keittiötä.

    [​IMG]
     
  18. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Sep 2001
    Innlegg:
    5.794
    Liker mottatt:
    14
    Pientä tirskahtelua aiheutti. Siinä on neliöt tehokkaasti käytetty. Siis neliösentit :)
     
  19. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    6 Sep 2004
    Innlegg:
    1.893
    Liker mottatt:
    7
    Näin on! Moniko teistä olisi asunut tuon keittiön kanssa 7 vuotta ennen remonttia :rolleyes: No me asuimme, sillä pitihän se ensin saada kotiteatteri tehtyä ja maksettua ;)
     
  20. Jolakki

    Jolakki Guest Guest

    Reg.:
    25 Aug 2007
    Innlegg:
    169
    Liker mottatt:
    0
    No siinä on tosiaan keittiöön uhrattu melkosesti tiloja :)