Katsoin eilen tuo Tuulen viemää - 70-vuotisjuhlajulkaisun. Blu-ray:n takakansi ilmoittaa kuvasuhteeksi 1080p teräväpiirto 4x3 1.33:1. Onko tuo todella elokuvan alkuperäinen kuvasuhde, vai onko tämä julkaisu väärällä kuvasuhteella? 42" TV:stä katsoessa kuvan molemmille puolille jäin noin 10-12 cm mustat pystypalkit, eikä kuvaa pystynyt venyttämää koko ruudun kokoiseksi. Onko todella noin, että Gone with the wind -elokuvaa ei aikoinaan kuvattu laajakuvaversioksi? Kuva itsessään on loistavasti entisöity ja kun ottaa huomioon elokuvan iän, annan kuvanlaadulle 5 tähteä. Loistava elokuva!
BD:n kuvasuhde on juuri se oikea. Ja kuvanlaatu todellakin upea. Tuonne voi kertoilla lisää itse elokuvasta... https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=79782&highlight=scarlett
Ns. laajakuvaa ei ollut vielä "keksitty" elokuvauksessa silloin kun GwtW tehtiin. Tuolloin kaikki elokuvat käyttivät ns. Academy Ratio kuvasuhdetta, joka on n. 1.37:1. Elokuvahistoriaa kertaamaan mars .
Keksitty oli toki, esimerkiksi Grandeur-formaatti, jonka kuuluisin edustaja lie Raoul Walshin The big trail/ Onnen maata kohti (1930), kuvasuhde 2.10:1 (elokuvasta on myös normaalikuvaversio).
Pahus, täytyykin itse alkaa kertaamaan faktoja. Mutta Cinemascope tuli vasta 50-luvun alussa vastaiskuna USA:ssa nopeasti yleistyneiden tv-vastaanottimien kilpailijaksi. Piti olla näyttää jotain mihin televisio ei pysty. Vastaus oli suuri ja laaja kuva.
Vissiin alkuperäisiä filmejä myöhemmin peruuttamattomasti pilattiin noloa widescreen-versiota tehdessä... mutta ei siitä sen enempää. Bluray näyttää hyvältä, ja on kunnioitettavaa, että kuvasuhde on oikea, eikä mikään jälkikäteen ahtaaksi rajailtu widescreen-versio.
Ihan tuosta GWtW:stä ja laajakuvasta sen verran, luin jostain että leffan eka VHS-julkaisu oli pan&scan versio sisällisodan satavuotisjuhlateatterikiertueesta - joka muuten taas oli rajattu laajakuvaksi. Karmeaa edes ajatella.