Pienet ja hyvät kaiuttimet kotiteatteriin???

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana Mikezy, 09.07.2010.

  1. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 596
    Saadut tykkäykset:
    524
    Eli vihdoin viimein olemme totuuden äärellä ja etsimisen voi lopettaa.
    :D

    Ei, en omista Genelecejä.
     
  2. Hans Byxor

    Hans Byxor Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    29.11.2008
    Viestejä:
    299
    Saadut tykkäykset:
    0
    Nimenomaan. Tosin vuosien varrella yhden totuuden ääreltä on aina siirrytty seuraavaan totuuteen. Siispä myös Genelecin valtakausi tulee ennemmin tai myöhemmin vaihtumaan johonkin toiseen absoluuttiseen totuuteen.

    Kaiken kaikkiaan kaiuttimien osto keskustelupalstojen totuuksien pohjalta ei ole ainoastaan tyhmää vaan aivan helvetin tyhmää puuhaa.
     
  3. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 596
    Saadut tykkäykset:
    524
    Minkään kaiuttimen osto pelkästään minkä tahansa missä tahansa sanotun - plazan postauksen, mainoksen, kaverin suosituksen, tarjouksen, arvostelun - on tyhmää. Minimissään pitää kuunnella liikkeessä, jos vain mitenkään mahdollista, niin myös kotona (aivan edullisimpia ei taida kovin helposti saada kotiin kokeiluun).

    Sen sijaan sen haarukoimisessa, mitä kannattaa mennä liikkeeseen asti kokeilemaan, verkkolähteet ja muut ovat ihan käyttökelpoisia.

    Niiden perusteella voi sitten mennä kuuntelemaan erikokoisia Genelecejä.
     
  4. pekka:)

    pekka:) Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    10.09.2004
    Viestejä:
    473
    Saadut tykkäykset:
    1
    Eli vihdoin viimein olemme totuuden äärellä ja etsimisen voi lopettaa.
    :D

    Mutta miksi juuri Genejen omistajat ovat vannoutuneita niihin ja vain muut vaihtavat ja etsivät jatkuvasti uudempaa ja parempaa kaiutinta?
     
  5. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Liittynyt:
    18.07.2001
    Viestejä:
    2 607
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mielenkiintoinen kysymys. Siihen on ainakin yksi helppo vastaus :p.

    Vakavammin ottaen, Genelecin kuluttajaomistajat usein kustannussyistä hankkivat liian pienet kaiuttimet. Kaiutinelementin koko on yksi keskeisimmistä äänentoistoon vaikuttavista tekijöistä. Pienet ja hyvännäköiset kaiuttimet ovat sisustuksellisesti helppoja, mutta äänentoistollisesti kompromissejä hiukankin kauempaa kuunneltaessa.
     
  6. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 596
    Saadut tykkäykset:
    524
    Selvyyden vuoksi, kuten edellisessä postauksessani totean, en omista Genejä.

    Kuullut olen olen useita kertoja, hyvin akustoidussa dedikoidussa kuuntelutilassa 8020 genejä reilun metrin etäisyydeltä ja aina on kuulostanut helvetin hyvältä. Omaan olohuoneeseen pitäisi kuitenkin olla etäisyyden puolesta 8030 tai -40 eikä akustointiin ole mahdollisuutta juurikaan, eikä opiskelijabudjettikaan kaikkea kestä.

    Ehkä sitten valmistuttua, kun uusii settiä, on parempi tilanne ja 8040 tai näiden dsp-versio tulee vähintään kokeiltavaksi.
     
  7. LasseS

    LasseS Guest Guest

    Liittynyt:
    23.07.2005
    Viestejä:
    840
    Saadut tykkäykset:
    0
    Maailmaan ei koskaan mahdu vain yhtä totuutta mielipideasioissa. Kokemukset auttavat asiaa ja ennen kuin henkselit alkavat enempää paukkua (tai edes kun päätetään omasta mielipiteestään - "mikä on mielestäni paras kaiutin" - sen enempää), niin suosittelen kuuntelemaan (ei messudemoja) esim. loganin jotain >5000e staatteja, asiallista linjalähdettä (esim. Aurelia Graphica), avant garden torvia, tannoyn isompia koksuja jne. (tai vastaavan tyyppisiä ratkaisuja muilta valmistajilta tai DIY-tekeleitä), jotta saadaan vähän näkemystä äänentoiston eri ulottuvuuksista. Siinä saattaa tipahtaa suomut silmiltä.
     
    Viimeksi muokattu: 14.08.2010