Red State (2011) (Kevin Smith / John Goodman)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Jarkko G., 28.12.2010.

  1. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.08.2001
    Viestejä:
    13 053
    Saadut tykkäykset:
    105
    Teaser: http://smodcast.com/
    Elokuvaa käsittelevä podcast: http://itunes.apple.com/us/podcast/red-state-of-the-union-smodcast/id403735816

    Kevin Smithin viimeiset komediat eivät ole olleet hyviä, joten katsotaan mitä yhden-tempun-poni saa aikaan kun viimein kauhuelokuvansa sai tehtyä.
    Vaikka mies itse sanookin että nykyisin smodcast-podcast-verkosto on hänen pääasiallinen intohimo niin silti tuntui panostavan kovasti tähän Red State-nimiseen elokuvaan.

    Red State saa ensiesityksensä Sundancen elokuvafestivaaleilla.
     
  2. Rottapasi

    Rottapasi Vakiokasvo

    Liittynyt:
    07.07.2006
    Viestejä:
    661
    Saadut tykkäykset:
    4
    Piti oikein katsoa, että kuka on Kevin Smith. No nyt tiedän ja kysyn miten ihmeessä tämä kaveri saa vielä ohjata Hollywoodissa elokuvia? Mitään hyvää ei tule kaverin elokuvista mieleen.
     
  3. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.08.2001
    Viestejä:
    13 053
    Saadut tykkäykset:
    105
    No siitä mitä Kevin Smith on tehnyt ja saavuttanut, tai ei ole saavuttanut, voi toki väitellä paljonkin. Omasta mielestä tämä herra on tehnyt ihan kelvollista viihdettä, joukkoon toki mahtuu myös isoja paskoja.

    • Clerks - Hieno kengännauha budjetilla tehty komedia
    • Mallrats - Ei niin mainio komedia
    • Chasing Amy - Loistava Draamakomedia
    • Dogma - Ei niin kovin mainio raamattukomedia
    • Jay & Silent Bob Strike Back - Hauska tyhmä komedia
    • Jersey Girl - Näkemättä paskaa
    • Clerks 2 - Mielestäni jopa ekaa osaa parempi komedia
    • Zack and Miri make a porno - Kehno komedia
    • Cop Out - Näkemättä paskaa
     
  4. dixi

    dixi Guest Guest

    Liittynyt:
    25.02.2003
    Viestejä:
    713
    Saadut tykkäykset:
    2
    Kevin Smith on kieltämättä hyvin vaihtelevantasoinen ohjaaja (esim. Cop Out ehkä tämän vuoden huonoin elokuva ja sitten esim. Clerksit aivan eri planeetalta), mutta jostain syystä Red Statesta on erittäin positiiviset fiilikset päällä.

    Aihe on mielenkiintoinen ja pahis joka pohjautuu pastori Phelpsiin on vielä mielenkiintoisempi idea ja sen näyttelijäkin (Michael Parks) aikas loistava ukko. Mielenkiintoa herättää myös Smithin siirtyminen kauas mukavuusalueeltansa ja yleisestikin kaikki mitä olen tuosta leffasta lukenut tai edellämainitusta podcastista kuunnellut on ollut positiivista. Teaserikin oli hyvä.

    Smith on todella hyvä kirjoittamaan dialogia ja kun aiheena on vielä pyhä ja paha kolminaisuus eli uskonto, seksi ja politiikka niin lopputulos on varmasti vähintäänkin mielenkiintoinen. Epäilyksiä sitten herättää miehen kyky kirjoittaa kokonaisuutena toimiva tarina ja varsinkin kyky ohjata se.

    Mutta kyllä tätä odottaa paljon suuremmalla mielenkiinnolla kuin esim. jotain uutta seksihuumoriläpänheittoleffaa, joita mies on tehnyt jo kyllästymiseen asti.



    Teenpä tähän loppuun vielä itsekin listan:

    Clerks - Leffaopiskelijameininki ja pieni budjetti näkyy niin hyvässä kuin pahassa, mutta kaiken kaikkiaan oikein mainio pikku leffa.

    Mallrats - Tästä en pitänyt juuri yhtään, eniten ehkä todella huonon päänäyttelijä Jeremy Londonin takia, joka vaikutti olevan aineissa koko leffan ajan (ja oikeasti taisi ollakin).

    Chasing Amy - Tämä on kyllä ehdottomasti parhaimpia ellei paras, vaikka idea onkin aika älytön ja sovinistinen (tai ehkä juuri siksi?)

    Dogma - Suurimmaksi osaksi hauska ja ihan teräväkin uskontoaiheinen leffa, mutta mukana on myös niin paljon paskaa huumoria ja paskahuumoria, että ei ihan top kolmosessa kuitenkaan.

    Jay & Silent Bob Strike Back - Hillittömästä kohelluksesta tulee mieleen lähinnä pilvenkäryisempi liveversio lauantaiaamun piirretyistä, mutta ei tämäkään ihan koko kestoaan kanna. Aika jees silti jos hahmot ja maailma ovat ennestään tuttuja.

    Jersey Girl - Ei niin huono kuin kaikki väittävät, mutta aika tylsä, kehno ja huonosti näytelty silti.

    Clerks 2 - Voi olla tosiaan ykköstä parempi leffa. Samoilla aineksilla mennään aika pitkälti kuin ekassakin, mitä nyt ehkä vähän vakavammissa tunnelmissa paikoin.

    Zack and Miri make a porno - Sympaattinen meininki ja aika hyvä alku, mutta lopahtaa jossain vaiheessa ja ei jää mikään paras maku suuhun.

    Cop Out - Helvetin huono. Bruce näyttää siltä kuin haluaisi vain äkkiä pois ja Tracy Morgan on aivan saatanan huono ja rasittava, hyi helvetti sitä äijää. Toiminta on huonosti ohjattua ja leffan rytmi on muutenkin tosi vaisu. Musat on sentäs loistavat.
     
    Viimeksi muokattu: 29.12.2010
  5. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Liittynyt:
    03.05.2005
    Viestejä:
    1 342
    Saadut tykkäykset:
    2
  6. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.08.2001
    Viestejä:
    13 053
    Saadut tykkäykset:
    105
    Red State on nyt esitetty Sundancen elokuvafestivaaleilla ja ilmeisesti ollut menestys.
    Paikalla ollut Westboro Baptist Churchin edustajia prostestoimassa elokuvaa vastaan ja toki Kevin Smith teki vastamielenosoituksen:

    [​IMG]

    Raporttia paikan päältä:
    KLIK

    Variety ehtinyt kyllä jo haukkua elokuvan:
    Arvio.
     
  7. dixi

    dixi Guest Guest

    Liittynyt:
    25.02.2003
    Viestejä:
    713
    Saadut tykkäykset:
    2
    Arviot ovat tosiaan menneet Smithin leffoille tyypillisen tasaisesti puolesta ja vastaan. Leffaa enemmän "kohua" on herättänyt Smithin Q&A-tilaisuus näytöksen jälkeen. Tilaisuudessa Smith aloitti aiemmin lupaamansa huutokaupan elokuvien oikeuksista - vain ostaakseen oikeudet itse 20 dollarilla :) Eli kysessä oli vain julkisuustemppu, kuten aiemminkin oli spekuloitu.

    Smith ilmoitti myös, että leffa tulee teattereihin vähän erikoisemmalla tavalla, sillä maaliskuussa alkaa parinkymmenen jenkkikaupungin turnee, joissa järjestetään leffasta erikoisnäytös, jossa on myös paljon muuta ohjelmaa, kuten Smithin Q&A. Lippujen hinnaksi on kaavailtu jopa 60-70 dollaria, joten haiskahtaa aika riskiltä vedolta, tosin kyllähän jengi on tähänkin asti ostanut innoissaan 40 dollarin lippuja Smithin aiempiin esiintymisiin.

    Elokuvan normaali julkaisupäivä Jenkeissä on 19. lokakuuta, eli Clerksin 17-vuotispäivänä. Vielä ei ole tarkemmin tiedossa, kuinka laajan levityksen Smith onnistuu elokuvalle järjestämään omasta takaa, mutta pitää toivoa, että elokuvan voisi jotenkin Suomessakin nähdä.

    Oli leffa sitten hyvä tai huono, Smith on toiminut joka tapauksessa ihan ilahduttavan punk-asenteella. Tuskinpa tuollainen keskisormen heristely paljon studioita hetkauttaa, mutta ihan piristävää toimintaa kuitenkin. Saa nähdä miten tuollaisen omakustanteisen jakelun kanssa käy, mutta propsit joka tapauksessa miehelle.
     
  8. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.08.2001
    Viestejä:
    13 053
    Saadut tykkäykset:
    105
    Uusi traileri katsottavissa:
    http://coopersdell.com/
    Näyttää kyllä viihdyttävältä, eikä yhtään Kevin Smithiltä.
     
  9. Kari Häkkinen

    Kari Häkkinen Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    23.08.2008
    Viestejä:
    1 950
    Saadut tykkäykset:
    9
    Kirjoittaa Anthony Arrigo DVD Comparessa.

    Kauhuelokuvan määritelmä on häilyvä. Monet pitävät esimerkiksi The Texas Chain Saw Massacre-elokuvia trillereinä. Jos kuitenkin yhtenä edellytyksenä kauhuelokuvalle on kauhun perustuminen yliluonnolliseen, järjen vastaiseen uhkaan, niin kyllä fanaattinen kristinusko täyttää kriteerit. Sitä paitsi IMDb:ssä Red State on saanut kolme genreluokitusta, jotka eivät ole mitenkään ristiriidassa keskenään: Action, Horror, Thriller.
     
  10. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.07.2006
    Viestejä:
    2 843
    Saadut tykkäykset:
    445
    No eihän tämä mikään kauhuelokuva ollut, jonkinlainen mustan huumorin sävyttämä väkivaltainen trilleri (pahiksinaan fundamentalistikristityt) joka kyllä toisaalta vaihtaa suuntaa ja venkoilee aina tarpeen tullen. Elokuva oli ihan viihdyttävä ja kompaktin kestonsa vuoksi sen jaksoi katsoa hyvin, vieläpä kun juonessa otettiin aina välillä jokunen mainio ja yllättävä sivuaskel joiden seurauksena ei voinut olla ihan varma mihin suuntaan homma jatkuu. Toisaalta kokonaisuus on aika hajanainen ja katkonainen, noukkien elementtejä sieltä sun täältä. Perimmäinen sanoma ja ajatus kenties hukkui muihin valintoihin, kuten tylsähköön ja pitkitettyyn tulitaisteluun. Michael Parks vetää hyytävän hyvän roolin saarnamiehenä, joskin se yksi alkupuolen saarnauskohtaus oli ylipitkä.

    Tuosta kauhuelokuvaluokituksesta ja elokuvan tapahtumista:

    Muka sellaisena teinikauhuna tai kidutuspornon suuntaan haistelevana elokuvana tämä alkaa (seksinnälkäiset teinit houkutellaan surman suuhun), sitten kun uskonto nostetaan vahvemmin esiin ja kuolo korjaa päähenkilöitä, niin touhu muuttuu kiinnostavaksi. Kunnes ATF saartaa talon ja aletaan ammuskella varsin epäinspiroituneesti ja loppu on hieman meh. No kaipa siinä John Goodmanin hahmon suulla se johtoajatus iskettiin pöytään, eli äärimmäisyydet on niinku pahasta, puolin ja toisin. Fundamentalistit oikeuttivat kaikki kristinuskolla ja jumalalla kun taas ATF:n jengi tukeutui johonkin muuhun toteuttaessaan "tappakaa kaikki" -käskyä.

    Loppu oli siis vähän laiskanpuoleinen, liekö budjettirajoitukset tulleet vastaan, sillä Smithin kaavailema alkuperäinen lopetus olisi ollut todella yllättävä ja kaikenkaikkiaan mind blowing shit, josta puhuttaisiin vielä pitkään ja kauan:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Red_State_(2011_film)#Original_Ending

    Original Ending

    During various interactive Q&As for the film, Smith has stated that the original ending actually continued through with the trumpets signaling the Rapture. After Cooper tells Keenan to shoot him, Cooper's chest explodes, followed by the remaining family members' chests exploding one by one, and then the remaining agents' chests exploding one by one. During these deaths, the ground shakes and splits, and Keenan curls up on the ground and closes his eyes. When he opens his eyes he sees the last agent killed with a giant sword coming out of his chest, which is being wielded by an enormous armored angel. The angel looks at Keenan, puts a finger to his lips, and says "shhhhh". The angel then flies off into the sky, and as the angel banks out of the picture the Four Horsemen of the Apocalypse descend.

    Tuollainen kun olisi saatu, niin ainakin 4/5, nyt vain 3/5.
     
  11. dixi

    dixi Guest Guest

    Liittynyt:
    25.02.2003
    Viestejä:
    713
    Saadut tykkäykset:
    2
    Unohtuipa taannoin kertoilla katsomiskokemuksia tästä leffasta, mutta Mookid kirjoittikin jo aika lailla sanasta sanaan, mitä olisin itsekin :)

    Eli tosiaan, mielenkiintoinen ja ennalta-arvaamaton pätkä paikoitellen todella hyvillä roolisuorituksilla, mutta jää vähän vajavaiseksi kokonaisuudeksi kaikessa venkoilussaan (ja ehkä tosiaan myös budjettirajoitusten takia).
     
  12. Plisukainen

    Plisukainen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    26.01.2005
    Viestejä:
    1 971
    Saadut tykkäykset:
    169
    Oli aikamoinen sillisalatti mutta silti tästä tykkäsin kovasti. Antaa melko uskottavan kuvan ainakin siitä, kuinka helposti saadaan jotain raamatun lauseita siteeraamalla hurahtamaan väkeä oman agendansa mukaiseksi toiminnaksi. Parksia oli mukava nähdä pitkästä aikaa tositoimissa, ja muutenkin roolitukset olivat osuneet kohdilleen. Vajaat 1,5h oli ehkä hieman liian lyhyt kesto tälle, sen verran genrehyppelyä tapahtui vai sen takia että...no piti tapahtua. Smithillä on tosiaan epätasaista tuo tekeminen, mutta tätä pidän kaverin filmografian parhaana mitä nähnyt. Tuo Original Ending olisi voinut olla kyllä toimiva, mutta menihän se näinkin.

    4/5