Samsung C6000-sarja

En tråd i 'Televisiot' startet av kiintee, 27 Mai 2010.

  1. them

    them Guest Guest

    Reg.:
    5 Okt 2004
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0
    Hei, heti alkuun haluan sanoa että en ole mikään tv-guru, joten haluan kertoa muillekin taviksille yhden oleellisen asian kun näitä säätöjä tekee;

    Jos säädät töllön asetukset esim. TV-kuvalle, joudut tekemään säädöt erikseen myös DVD:lle jne. Tästä töllöstä en ole löytänyt sitä namiskuukkelia joka esim. Sonystä löytyy että voi käyttää samoja säätöjä kaikille kuvanlähteille, en tarkoita että olisi aina tarkoitus käyttää samoja säätöjä, mutta moni saattaa luulla että säädöt ovat tarvittaessa yleispätevät, oli aika järkytys kun katsoin tedasasetuksilla ekan DVD:n, hui.
     
  2. teekal

    teekal Guest Guest

    Reg.:
    13 Mar 2005
    Innlegg:
    25
    Liker mottatt:
    0
    No niin, ei tullut päädyttyä sittenkään cittarin 5-sarjan tarjous koneeseen. Elikkäs 6-sarjaa lähti mukaan:

    Vasta toisella kerralla onnistui Samsung UE46C6005:sen kanssa. Aluksi malli oli AA01 ja huoltovalikosta selvisi ettei ole Samsungin paneelilla (AU Optronics) ...ja sen kyllä huomasi ihan kaikesta, selvimmin värintoistosta ja katselukulmista. Soitin myyjälle koska lupasi että demokone ja myös viimeinen paketissa oleva (jonka ostin) on Samsungin paneelilla. Noh, ei muuta kuin myyjälle puhelua ja käskin tarkistaa demokoneesta millä paneelilla ja SQ02 sieltä löytyi (ei siis ihme miksi demokoneen kuva näytti niin paljon paremmalta kuin kotona tuo AU Optronicsin paneeli) ...nyt kaikki hyvin ja sain vaihdettua tuon demokoneen tänään, kuva on kuin toisesta laitteesta, värintoisto on paljon parempi ja kestää katsoa hieman sivummastakin, toisin kuin tuo ensimmäinen malli meni heti kuraksi hiukankin sivusta katsottaessa. Pilveilykin on huomattavasti maltillisempaa SQ02 paneelilla olevassa koneessa. Olkaahan ihmiset tarkkoja ja ottakaa tästä opiksi ;)

    ps. hyvät kuvasäädöt löytyy tosiaan jo kerran mainitusta FlatpanelsHD sivustolta: http://www.flatpanelshd.com/review.php?subaction=showfull&id=1273593474
     
    Sist redigert: 18 Jan 2011
  3. them

    them Guest Guest

    Reg.:
    5 Okt 2004
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0
  4. teekal

    teekal Guest Guest

    Reg.:
    13 Mar 2005
    Innlegg:
    25
    Liker mottatt:
    0
    ^ Oletteko kokeilleet isommille (40" ja 46") noita säätöjä? ...ovatko suht luotettavat koko 6xxx sarjalle?

    Kokeilin itse säätää noilla ja hyvältähän tuo näyttää mutta silti pieni epäilys on aina kun noinkin radikaaleja muutoksia tehdään.

    Onko todellakin että esim. tuo taustavalon säätö pitäisi laittaa noinkin pienelle 2 tai 3 tuon kalibroinnin jälkeen, mielestäni menee kohtuu tummaksi kuva, varsikin js hiemankin valoisemmassa ympäristössä katsellaan.
     
    Sist redigert: 22 Jan 2011
  5. them

    them Guest Guest

    Reg.:
    5 Okt 2004
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0
    ...joo kyllä taustavalo on jossain 7-8 korvilla tällä hetkellä...

    aikalailla erilaisia artikkeleita tulee vastaan, lisäksi kun laitteessa voi olla hyvinkin montaa erilaista paneelia, menee tuo säätöjen suora kopioiminen aika turhaksi, mulla on CMO:n CN01 paneeli 6805-mallissa, joka kuulemma ei ole sieltä paneelien parhaasta päästä, no ei tässä ainakaan mitään vikaa ole ja paha verrata kun ei ole toista töllöä vieressä, tässä vielä linkki CMO panelilla testatusta, säädöistä tuossa ei paljoakaan ole kerrottu, suurimmat ongelmat liittyvät väreihin, kiva jos saisi jostain tälle paneelille värien säädöt...

    http://www.digitalversus.com/samsung-ue32c6000-p364_10203_36.html
     
  6. teekal

    teekal Guest Guest

    Reg.:
    13 Mar 2005
    Innlegg:
    25
    Liker mottatt:
    0
    ^ Ilmeisesti tuo hdtvtest sivuston testi on tehty kuitenkin S-PVA paneelillisella versiolla?

    Eli oman töllön säädöt voisivat olla suht lähellä noilla säädöillä. Onko kuitenkin niin että valkotasapaino kannattaisi jättää oletukseksi, sillä tuo arvostelija mainitsi että olisivat yksilölliset joka televisioon?

    Oletko kokeillut noita säätöjä CMO paneelillisessa?
     
    Sist redigert: 22 Jan 2011
  7. them

    them Guest Guest

    Reg.:
    5 Okt 2004
    Innlegg:
    19
    Liker mottatt:
    0


    hdtvtest näytti olevan S-PVA paneelillisella, valkotasapaino sekä värien säätäminen perstuntumalta tuntuu kyllä aika turhalta, ainakin tällaiselle amatöörille,

    CMO:lle suositeltiin tuota gamma +2 asetusta ja se tuntui sopivan paremmin, ja se on suurin ero noihin muihin "säätö ohjeisiin" mitä kokeilin,

    "shadow detail" +2 perusteltiin hyvin tuossa Hdtvtestin artikkelissa, pitäisi korjata sitä "auto dimming":iä, tätä en ole kyllä kauheasti ehtinyt kokeileen..