Fast Five (2011) (Justin Lin / Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster) viides Fast Furious...

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Mika, 16.12.2010.

  1. Mika

    Mika Administrator Ylläpidon jäsen Ylläpito Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.02.2000
    Viestejä:
    8 293
    Saadut tykkäykset:
    30
    [​IMG]

    "Fast Furious"-leffasarja saa jatkoa. Nyt viidennessä osassa entinen poliisi Brian O'Conner (Paul Walker) ja entinen linnnakundi Dom Toretto (Vin Diesel) yhdistävät voimansa.

    Brianin ja Mia Toretton (Jordana Brewster) hommattua Dom vapaalle jalalle he ovat paenneet viranomaisilta karkuun rajoja välittämättä. Nyt he ovat joutuneet liemeen Rio de Janeirossa ja heidän täytyy saada suoritettua yksi keikka päästäkseen lopullisesti vapauteen.

    Heidän kootessaan kasaan huippuajajien ryhmää, käy selväksi, että päästäkseen oikeasti vapauteen heidän täytyy kohdata korruptoitunut liikemies, joka puolestaan haluaa heidät kuolleena. Mutta muutkin himoitsevat heidän päänahkaansa.

    Kokenut liittovaltion agentti Luke Hobbs (Dwayne Johnson) on erehtymätön ja kun hän saa tehtäväkseen jäljittää Dom ja Brian, kokoaa hän yhteen iskujoukon suorittamaan kiinniottoa. Mutta Hobbsin joukkojen edetessä Brasiliassa Hobbs joutuu huomaamaan, että hän ei pysty erottamaan hyviä pahoista. Hänen täytiikin luottaa vaistoihinsa saadakseen saaliin ansaan... ennen kuin joku toinen ehtii ensin...

    [​IMG] Katso elokuvan trailer

    [​IMG] Katso kuvagalleria

    Ensi-ilta Suomessa 4.5.2011 (USA:ssa 29.04.2011)
     
    Viimeksi muokattu: 06.05.2011
  2. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
    Tuli kylmät väreet trailerista. :thumbsup: :cool: :naminami: :king:

    Vaikka en ole amis enkä autoista mitään ymmärrä mutta The Rock, Vin Diesel, Paul Walker samassa leffassa! kickass! :naminami:

    Kunnon mättöä tulossa. :thumbsup: ;)
     
  3. rezika

    rezika Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    17.09.2010
    Viestejä:
    76
    Saadut tykkäykset:
    0
    Vieläki ne jaksaa vääntää lisää osia tähänki elokuvaan.
     
  4. Sädettäjä

    Sädettäjä Vakiokasvo

    Liittynyt:
    06.08.2010
    Viestejä:
    566
    Saadut tykkäykset:
    13
    Kaks ekaa oli sellaisia kerran katsottavia pläjäyksiä. Kolmannen jätin katsomatta, sillä ei traileri houkutellut. Neljäs taas oli kuraa. Rumaa CGI:tä ja todella köyhä juoni... Siis köyhempi kuin yleensä tämmöisistä on lupa odottaa. Tämä taas vähän kiinnostaa. Ainaki kivaa mättöä (vaikkakin lapsille ystävällistä) näyttäisi olevan. Varmaan kerran katsoo ellei jopa toisenkin jos yllättää.
     
  5. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    07.11.2004
    Viestejä:
    1 511
    Saadut tykkäykset:
    18
    +1 :naminami::naminami:

    Ykkösestä tykkäsin, kakkonen oli ihan kamala, mutta Tokyo Drift taas oli ihan OK viihdepläjäys. Nelonen on vielä näkemättä.
     
  6. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    13.06.2000
    Viestejä:
    14 061
    Saadut tykkäykset:
    26
    Kas kummaa, mutta tästähän on maailmalla pidetty sarja huomioiden yllättävänkin paljon. Rotten Tomatoesissakin tomaatit ovat vielä kauniisti punaisella peräti 81% voimin siinä missä sarjan aiemmat osiot ovat tottuneet olemaan reippaasti mädän puolella.
     
  7. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Tämä leffasarja ml. uusin toki (syystä) näkemättä, mutta hieman kyllä huvittaa tuo RT. Neljäs jatko-osa tästä käsittääkseni päättömästä kaahailusarjasta saa 81 %, kun taas yksi parhaista jatko-osista (imo) Scream 4 saa rottenin ja 57 %, enimmän kritiikin kuuluessa "sama vanha slasher-kuvio"... :hitme: Tähän on varmaan sitten kehitetty jotain todella mullistavaa.

    Ehkä trailereita ei pitäisi niin paljon tuijotella enkä tuijotakaan, mutta pelkästään jo siinä olleen tuijotuskohtauksen perusteella Rock ei vieläkään osaa näytellä, joten se se tuskin on. :p
     
    Viimeksi muokattu: 27.04.2011
  8. vintsukka

    vintsukka Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    25.03.2004
    Viestejä:
    1 606
    Saadut tykkäykset:
    229
  9. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    07.11.2004
    Viestejä:
    1 511
    Saadut tykkäykset:
    18
    Tuotantoarvot kovat, paremmat kuin missään aikaisemmassa osassa, pientä pöhötautia eli rahaa on käytetty. Hivenen ylipitkä, alku vähän sekava.

    Mutta sekavan alun jälkeen homma alkaa toimia, tyhmiä onelinereita ja huumoria piisaa ja toiminta on älytöntä mutta viihdyttävää. Oikein passeli toimintapläjäys. Ei sentään klassikkoainesta, mutta oikein viihdyttävä.
     
  10. JaniH

    JaniH Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.08.2000
    Viestejä:
    6 711
    Saadut tykkäykset:
    15
    Pituutta ehkä turhan paljon. Alku oli oikein hyvää ja tiivistä menoa, mutta keskivaiheilla hidastui turhaan. Jos koko elokuva olisi vedetty samalla sykkeellä läpi, olisi lopputulos voinut olla varsin kovakin.

    Täysin älyvapaata ja fysiikanlakien vastaista toimintaa - check.
    Machopullistelua vanhanajan tyyliin - check.
    Täysin turhia ja älyttömiä juonenkäänteitä -check.
    Autopornoa - not so much.
    Hyvännäköisiä naisia - not so much.

    Eli tällä tiukalla arvosteluasteikolla saldoksi tulee 3/5.
     
    Viimeksi muokattu: 09.05.2011
  11. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    17.08.2007
    Viestejä:
    4 257
    Saadut tykkäykset:
    494
    Jep, uskottavuus oli pahasti koetuksella monta kertaa. Mutta tämähän oli tiedossa sarjan aiempien osien pohjalta jo kun tätä leffaa meni katsomaan joten ei se haitannut. :thumbsup:

    Ja mikäs vika niissä naisissa oli? :confused:
    Jordana Brewster, Gal Gadot, Elsa Pataky ja sokerina pohjalla Eva Mendes, not so much hyvän näköisiä? No, ehkä minä vain olen vaatimaton ja vähään tyytyvä.

    No joo, siis kävin minäkin tämän katsomassa. Aiemmista sarjan leffoista tykkäsin kovasti, varsinkin siitä ensimmäisestä ja tykkäsin tästäkin vaikka tosiaan sitä ns autopornoa olisi voinut olla enemmänkin. Ei niin että tässä olisi ollut mitään autovajausta, kaikenlaisia kulkupelejä kyllä riitti ja niillä myös ajeltiin. Mutta ne virityshommat ja katukisat oli nyt jääneet taka-alalle ja puuhasteltiin muuten vaan laittomuuksien parissa. Että sellainen uudistus juonikuvioon oli tehty.

    Menoa riitti myös teiden ulkopuolella, ja Rion maisemia hyödynnettiin varsinkin sieltä nurjemmalta puolelta toimintakohtauksien näyttämönä.
    Niin, mitäpä tästä sen kummempaa kertomaan, vanha porukka on koolla ja toimintaa riittää ja jonkinmoinen juonikin on leffaan saatu mukaan, muuten meno olisikin ihan päätöntä. Pahikset on pahoja ja hyvikset hyviä, niin kuin olla pitää.

    Ja eikun seuraavaa osaa odottelemaan. :thumbsup:

    4-/5 :naminami:
     
    Viimeksi muokattu: 09.05.2011
  12. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    ygos??????
     
  13. meniemi

    meniemi Käyttäjä

    Liittynyt:
    09.12.2010
    Viestejä:
    40
    Saadut tykkäykset:
    0
    Paras fast and furious silkkaa toimintaa
     
  14. rewind

    rewind Guest Guest

    Liittynyt:
    16.11.2004
    Viestejä:
    891
    Saadut tykkäykset:
    0
    Trailerin perusteella tämä voisi olla ensimmäinen katsottava F&F, viime osan traileri puolestaan aiheutti oksennusreaktion.
     
  15. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    01.03.2005
    Viestejä:
    1 091
    Saadut tykkäykset:
    138
    Selvästi paras tämän sarjan leffoista. Vaikka ekakaan ei mikään mestariteos ollut niin ei näistä jatko-osista mikään ole päässyt lähellekään sen tasoa. Kunnes nyt.
    Ainoastaan loppu meni hieman överiks.
    :naminami:
     
  16. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Huonoin fast and furious, pelkkää tusinaräiskintää.

    Koko leffan noloin kohtaus on se trailerissakin hehkutettu kassakaapin hinaus kaupungin läpi. Niin vitun typerää katsojan aliarviointia ettei mitään rajaa. Toki tämän tyyppisessä leffoissa voi toimintaa vetää hiukan överiksi ja fysiikan lakeja venyttää, mutta jokin raja se on siinäkin.
    Ykkösestä kolmoseen nämä olivat vielä ihan meneviä pläjäyksiä. Nelonen oli melko hirveä, etenkin tehosteiltaan. Tämä viimeinen oli kuitenkin kaikkein huonoin. Pettymys. Autoilu unohdettu taka-alalle ja tilalle otettu päätöntä räiskintää ja jengisotaa. Onhan aseita toki nähty aikaisemmissakin osissa, mutta vain tarpeellinen määrä. Tässä pätkä syntyi jo mielikuva että aseet ja räiskintä olivat koko elokuvan tarkoitus. Varmaan tietoinen valinta päättömästä räiskinnästä riippuvaisten jenkkikatsojien houkuttelemiseksi, mutta minä olisin aiempien osien fanina halunnut säilyttää sen tutun vanhan tyylin.

    Jos jotain arviota on pakko heittää niin 2/5. Aiemmat osat olisin pisteyttänyt aihealue ja kohdeyleisö huomioiden 1. osa: 5/5, 2. osa: 4/5, 3. osa: 5/5, 4. osa: 3/5.
     
  17. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 150
    Saadut tykkäykset:
    330
    Tiukkaa shittii! Ehdottomasti yksi viihdyttävimmistä leffoista vähään aikaan. Meno on niin haardii settii, että edes fysiikan lait eivät hidasta hurjapäiden menoa. Fakin fantsuu! Ainut miinus suomentajan yliyrittämisestä, mutta senkin ymmärtää, onhan kyseessä Fast and furious!
     
  18. Blaqua

    Blaqua Sandels vahva ja pehmeä Tukijoukot

    Liittynyt:
    25.11.2003
    Viestejä:
    726
    Saadut tykkäykset:
    30
    IMDB-pisteiden valossa tekisi mieli käydä katsomassa oikein teatterissa.
     
  19. vision73

    vision73 Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    28.11.2001
    Viestejä:
    248
    Saadut tykkäykset:
    0
    Odotukset olivat nolla (0) heikon edellisen/ten osan/ie jälkeen mutta tämähän oli aivan loistavaa viihdettä ja eikun kutosta odottelemaan:thumbsup:
     
  20. dj_pirtu

    dj_pirtu Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    12.09.2005
    Viestejä:
    346
    Saadut tykkäykset:
    5
    Odotukset oli "aivotonta viihdettä perjantai-iltaan" ja lunastikin ne mainiosti. Naisen mielestä oli niin päättömän aivotonta touhua että lähti nukkumaan keskenkaiken. :D Lopun holvikeilaus aiheutti "ei helvetti", "ei saatana" hokemia ja itsekseen naureskelua mutta juuri tällaisia elokuvia tarvitaan lisää. Eipä sitten muuta.

    3,7/5