Uusi 46" tv hakusessa n.800€

Keskustelu osiossa 'Televisiot' , aloittajana Miksu_, 26.08.2011.

  1. Miksu_

    Miksu_ Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    17.07.2011
    Viestejä:
    57
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tulikin telkkarin osto ajankohtaiseksi muuton yhteydessä kun vanha lg ei suostu toimimaan nykyisessä asunnossa kaapeli-tv:n takia.
    Olen aivan pihalla uusista televisioista mitä merkkiä ja mallia kannattaisia lähteä harkitsemaan.

    Yksi myös epäselvä asia on mikä seuraavista kannattaa valita: lcd, led vai plasma. Noista kolmesta jos saisi pienen plussat ja miinukset yhteenvedon niin olisi enemmän kuin paikallaan.

    Telkkarin koko olisi mieluusti 46" ja sen mitä olen ymmärtänyt niin pitäisi olla full hd sekä 100hz.

    Samsungin mallia katsoin kaverilla ja tykkäsin kuvasta, tosin se oli vain 40".

    Jos joku hieman auttaisi mitä ominaisuuksia näistä telkkareista pitäisi ostaessa osata katsoa tai jopa suositella jotain mallia niin olisi todella hienoa.

    edit: budjettia on mahdollista tarvittassa kasvattaa.
     
    Viimeksi muokattu: 26.08.2011
  2. drouz

    drouz Guest Guest

    Liittynyt:
    26.08.2011
    Viestejä:
    7
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itse olen ostamassa myös uutta telsua ja 46" kiikarissa. Melkolailla samalla budjetilla liikenteessä. Mitä oon lukenut näitä tv-keskusteluja foorumeilla niin näyttää olevan aika arpapeliä että saa hyvän telkkarin. Vaatimuksena FULL HD ja 100hz sekä 3 HDMI. Käyttötarkoitus ps3 pelailu, normi sd-lähetykset sekä leffat/sarjat pc:n kautta striimattuna.
     
  3. Kalenkki

    Kalenkki Guest Guest

    Liittynyt:
    07.03.2011
    Viestejä:
    316
    Saadut tykkäykset:
    0
    Sony KDL-46EX710

    Siinä täällä palstalla moneen kertaan mainittu. Ainoa miinus, että jos et katso aivan edestä, niin värit muuttuu aika nopeasti. Ilmeisesti tämän mallin isommat ruudut ovat valovuoto herkkiä. Omassa 32":ssa ei ole mitään vikaa. Olen äärettömän tyytyväinen.

    Tuota värien vääristymistä ei kannata pelätä. Jos töllöä käyttää normaalisti eli istuu sohvalla ja on suora yhteys, niin ei mitään ongelmaa. Itse makaan sängyllä n.110 astetta ruutuun, niin värit ovat ihan erit kuin edestä. Minua se ei haittaa pätkääkään.

    Valovuotoa ei huomaa kuin testaamalla ja toiset ihmiset on sille herkempiä kuin toiset. Eikä se nyt ole yksin tämän töllön ongelma.
     
  4. Miksu_

    Miksu_ Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    17.07.2011
    Viestejä:
    57
    Saadut tykkäykset:
    0
  5. Jolly Roger

    Jolly Roger Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    29.04.2011
    Viestejä:
    119
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itselläkin tv:n päivitys edessä. Tällä hetkellä olen kallistumassa seuraavaan malliin: Samsung PS51D555 51" Full HD 3D Plasma-TV


    Toki mitään päätöstä ei ole vielä tehty. 60" tuumainenkin houkuttelisi, ja niitäkin saa jo aika halvalla.

    Edit: Meni vähän aiheen ohi, tässähän puhutaankin 46" telkkareista.
     
    Viimeksi muokattu: 27.08.2011
  6. quin-

    quin- Guest Guest

    Liittynyt:
    22.09.2004
    Viestejä:
    317
    Saadut tykkäykset:
    0
    Onko tällä Sonyn 710 sarjalla merkittäviä eroja esim. EX720 (723/724) itse television suhteen? T2 viritin näyttää puuttuvan ja esim 724:ssa oleva sisäänrakennettu Wifi-lähetin puuttuu, mutta onko paneeli ja televisio pääpiirteittäin sama?
     
  7. Kalenkki

    Kalenkki Guest Guest

    Liittynyt:
    07.03.2011
    Viestejä:
    316
    Saadut tykkäykset:
    0
    720 on 3D töllö. En tiedä muuta. Ja hintaa tietty se 400€ enempi.
     
    Viimeksi muokattu: 28.08.2011
  8. Mixu77

    Mixu77 Guest Guest

    Liittynyt:
    31.05.2002
    Viestejä:
    202
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itsellä kanssa 46" hakusessa. Budjetti 2000e. Kumpi on parempi valinta, Sonyn HX???? vai Samsung D7005? Käyttö eniten bluray ja dvd leffat sekä urheilu.
     
  9. Remus

    Remus Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    09.09.2006
    Viestejä:
    417
    Saadut tykkäykset:
    3
    http://www.jimmspc-store.fi/tuoteinfo/46PFL9705H/12?pid=1314594327651 Tuossa yks vaitoehto. Itse valitsisin joko sonyn 46hx920 tai tuon philipsin. Samsung kannattaa unohtaa jos haluaa laadukkaan tvn.Paljo ongelmia samsungeissa .Kestävyyskin on mitä on samsungeissa.Hyvä jos takuuajan kestää.Sonyssa ja philipsissä on aito alueisiin jaettu taustavalo (direct led with local dimming)joka parantaa kontrastia ja mustantasoa.Samsungissa vain edge led (local dimmingillä tosin)joka lisää valovuodon riskiä.
     
  10. Late-82

    Late-82 Guest Guest

    Liittynyt:
    11.03.2007
    Viestejä:
    165
    Saadut tykkäykset:
    0
    Samat kriteerit ja mallit olisi itselläkin harkinnassa. Vertailu vain on melko hankalaa. Samsung:sta on tosiaan kuulunut vähän huonoa tuon valovuodon osalta :( Muuten (ainakin paperilla) olisi kyllä kokeilemisen arvoinen tv.
     
  11. Mixu77

    Mixu77 Guest Guest

    Liittynyt:
    31.05.2002
    Viestejä:
    202
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mitähän eroa on HX920 ja HX923? Entä HX820/HX823/HX825 ja mitä näissä on huonompaa kuin 900-sarjassa? Tuo HX920 vois olla hyvä mut saiskohan sen jostain tingattua noin 2000e pintaan? Sonyn sivut tarjoaa lähellä 3k euron hintoja.
     
  12. BabaG

    BabaG Guest Guest

    Liittynyt:
    03.01.2007
    Viestejä:
    7
    Saadut tykkäykset:
    0
    Anteeksi, kun tungen nyt ketjuusi, mutta en kehdannut omaa aloitta. Pari päivää sitten surffailin pitkästä aikaa tänne, kun tuli hankittua uusi TV. Päädyin LG 42" LED-TV 42LV450N malliin. Soap Opera Effect häiritsi alussa pahasti, mutta kun kaikki liiketoiston pehmennykset otti pois, paransi se vähän tilannetta, mutta samalla sitten katoaa pehmeä liikekin. Gigantista tuon ostin ja vielä olisi mahdollista perua kaupat. Nykyinen TV kelpaa, mutta harkitsen kyllä paremman laitteen hankintaa. Koitin täältä löytää jotain vinkkia, mutta informaatiotulva on niin kova, että tässähän meni enemmän sekaisin.

    Hintakattoni on jossain siellä 800e tienoilla, mutta jos tuntuvasti parempaa saa, niin voin 1000e saakka taipua. Mitää pakollisia ominaisuuksia en oikeastaan kaipaa, mutta ehkä tuo 3D olisi kiva. Käyttö olisi pääasiassa BD-leffojen ja ennen kaikkea SD televisiolähetysten katselua. Tärkeintä olisi hyvä kuvanlaatu ja mielellään kestävä tekniikka (tätähän ei voi kukaan etukäteen tietää).

    En olisi uskonut, että TV:n hankkiminen voi olla näin julmetun hankalaa. Onhan tuo LG huomattavasti parempi laite kuin edellinen, mutta en osaa ollenkaan verrata sitä muihin tämän päivän telkkareihin. Käytettävyydeltään pidän siitä.
     
  13. Remus

    Remus Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    09.09.2006
    Viestejä:
    417
    Saadut tykkäykset:
    3
    923:ssa on normi virittimet+DVB-T2-viritin kun taas 920 on normi virittimet+kaapeli hd viritin. 825 on normi virittimet+satelliitti viritin, 823 on normi virittimet+dvb-t2 viritin ja 820 on normi virittimillä+kaapelihd viritin.800 sarjassa on huonompaa verrattuna 900 sarjaan 800mhz-400mhz ja Intelligent Peak LED vs Dynamic Edge LED. 900 on myös kahdet 3d lasit mukana kun taas 800 ei.
     
  14. Miksu_

    Miksu_ Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    17.07.2011
    Viestejä:
    57
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kiitos vastauksesta. Kyseinen Sonyn telkkari saapuu huomenna työpäivän päätteksi mukanani kotiin. Laitetaan sitten palstalle palautetta että miltä näyttää :thumbsup:

    Tarvitsee hieman perehtyä tallentaviin dvd-soittimiin/digibokseihin että olisko Samsungin BDD8500 mistään kotoisin http://www.veikonkone.fi/SAMSUNG-BDD8500-BLU-RAY/-HD-DIGIBOKSI. Irtoisi Teknisiltä 399€.
     
    Viimeksi muokattu: 29.08.2011
  15. Miksu_

    Miksu_ Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    17.07.2011
    Viestejä:
    57
    Saadut tykkäykset:
    0
    Laite kannettu kotiin. Eipä tuolla paljoa ole kerennyt vielä katsomaan mutta varmaankin ihan ok laite. Hieman häiritsi parissa kohdassa ruudun reunoilta läpi puskeva vaaleampi sävy. En tiedä onko ominaisuus vaiko säädöillä korjattavissa oleva seikka.

    Eiköhän tällä kuitenkin monet tunnit tule katseltua :thumbsup:
     
  16. Lost-Soul

    Lost-Soul Guest Guest

    Liittynyt:
    17.07.2004
    Viestejä:
    133
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tänään kun tuli käytyä telkkareita katsomassa ja Sonyn mallit Kampista katsastamassa, niin sain tarjausta HX923:sta 2551e. Vähän sitä jää miettimään, että onko tuossa HX923:ssa sitten noin 500e arvosta lisää, mitä HX823:ssa on.
     
  17. Kalenkki

    Kalenkki Guest Guest

    Liittynyt:
    07.03.2011
    Viestejä:
    316
    Saadut tykkäykset:
    0
    Se on se edge-ledi, joka sieltä puskee. Saattaa haitata enemmän isossa näytössä.

    Itse käytän näitä säätöjä 32":ssa töllössä. Kannattaa kokeilla. En muista pistinkö backlightia pienemmälle. Testaamalla selviää. Muista, että jokaiselle lähdölle (HDMI1, 2, digitv jne.) pitää tehdä säädöt erikseen.

    Sony KDL-40EX710 säädöt
     
  18. drouz

    drouz Guest Guest

    Liittynyt:
    26.08.2011
    Viestejä:
    7
    Saadut tykkäykset:
    0
  19. petekki

    petekki Guest Guest

    Liittynyt:
    17.10.2004
    Viestejä:
    499
    Saadut tykkäykset:
    0
  20. Kalenkki

    Kalenkki Guest Guest

    Liittynyt:
    07.03.2011
    Viestejä:
    316
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kuinkahan laadukas 3D on kyseessä? Onkohan parempi 2D-kuva sen ansiosta? Aika monta muuttujaa kuin vain pelkästään, että sisältää 3D-mahdollisuuden. Testaamalla, etsimällä interwebistä vertailuja tai kuulemalla sellaisia ihmisiä, joilla oikeasti on kokemusta kyseisistä laitteista. 3D ominaisuus ei tee automaattisesti jostain töllöstä parempaa. Se että laitteet maksaa saman verran ja toinen sisältää 3D- ominaisuuden, vihjaa ainoastaan siihen, että se 2D telkkari olisi parempi tavallisena töllönä ja siinä 3D-töllössä maksaa turhasta 3D-ominaisuudesta.