Yamahat ainakin rajallisesti. Sen lisäksi monet panostaa kännyköihin, muistaakseni yamaha, pioneer ja onkyo on tehneet omat softat. Ominaisuus ei välttis löydy kaikkein halvimmista, mutta koskaa hintaa ei speksattu, se tuskin on este
Onko mitään muistikuvaa mitkä noista Pioneerin, Yammun tai Onkyon laitteista tämän osaisi? Pitäisi toimia ihan perus selaimella. Yritän suunnitella kokonaisuuden missä näytöllisellä kauko-ohjaimella voi ohjata AV-järjestelmää.
Toiminee siis vaikka firefoxilla läppäri kautta? Omenoita ei meille ole tulossa seuraavaan viiteen vuoteen kuin sellaisia mitkä kasvaa puissa.
Yamahan tuotetiedot eivät lupaa muuta kuin Applen tuotteille ohjaustukea joten Yamaha ei taida sittenkään tukea selainohjausta.
Oppaista en tiiä mutta... Tietokeen laitteissa tuo mollottaa ja tämmösellä osoitteella firefoxissa sitä omassa verkossani ohjaan. Osoite näkyy laitteen ominaisuuksissa. http://192.168.11.4/ Pystyy säätämään äänenvoimakkuuden, valitsemaan tulon, ohjaamaan myös zone 2:sta, sammuttamaan laitteen (uni ajastimellakin) yms. Yhteys "langattomasti", eli olkkarissa erillinen vastaanotin, josta piuha Yammuun.
Hmm, toivottavasti joku löytää infon, että mitkä Yamahan vahvarit tätä nyt tukevat... Itsellä vahvistimen osto edessä piakkoin ja tämä olisi kyllä mukava bonus.
Ainakin Yamaha 3067:ssa onnistuu virtojen kytkeminen, laitevalinta ja äänenvoimakkuuden säätö selaimella.
Niin, toimii selaimella kuin selaimella. Valitettavasti aivan kaikkia asetuksia ei näytä pystyvän kontrolloimaan tuolta, mutta esim. Androidille saatavalla softalla pystyy sitten kaikkea säätämään. Tässä kuvankaappaus selaimesta:
Mahtaako kukaan tietää kummassa Denon avr-1912 vai Yamaha rx-v671 pystyy tekemään enemmän säätöjä browserin kautta? Entä Pioneer VSX-921-K säätö mahdollisuudet verrattuna näihin kahteen?
No sen voi sanoa että RX-V671:ssä säätömahikset ovat aika olemattomat. Zone2:lle jotain ja perussäädöt eli volume. Jollain kökköandroidilla ja kakkaiossilla toimivalla softalla sitten enemmän.