Sony BDP-S383 ongelma

Keskustelu osiossa 'Blu-ray sekä UHD -laitteet' , aloittajana kktune, 11.11.2011.

  1. kktune

    kktune Guest Guest

    Liittynyt:
    25.05.2002
    Viestejä:
    227
    Saadut tykkäykset:
    0
    Oletteko törmännyt tällaiseen: BluRay-toistossa kuva tekee satunnaisesti tätä:

    http://youtu.be/3IALAFYCrFU
    http://youtu.be/TqM_SU2RF5s

    Kuvassa liikkuva osa kärsii bittien tökkimisestä, tai jotain?

    Ongelma on haarukoitu soittimeen, tekee samaa tykkiin ja televisioon kytkettynä, eri kaapeleilla sama juttu, soittimen ohjelmisto on uusin, levyssä ei tahroja, tekee samaa lähes kaikilla BluRay-levyillä.
     
    Viimeksi muokattu: 11.11.2011
  2. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Liittynyt:
    24.10.2009
    Viestejä:
    773
    Saadut tykkäykset:
    113
    Saattaa liittyä skaalaukseen. Onhan tykki ja televisio Full HD ? Ovathan kaapelit HDMI-tyyppiä?
    Kokeile vaihdella Videokuvan esitysmuoto- ja BD/DVD-ROM 1080/24p -lähtö -asetuksia, yksi kerrallaan.
     
  3. kktune

    kktune Guest Guest

    Liittynyt:
    25.05.2002
    Viestejä:
    227
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kyllä näytöt ja kaapelit on 1080-kamaa. Voihan noita asetuksia tietysti kokeilla, ihmetyttää vaan kun tuo ilmiö on ihan satunnainen, välillä tulee parin minuutin välein, välillä menee parikymmentä minuuttia ilman mitään.

    Aiemmalla LG BD370:llä ei koskaan mitään ongelmia, sen jälkeen Onkyo BD-SP309 ihan kelvoton ja nyt tämä Sonykin oireilee. Muutamaan kuukauteen ihan riittävästi näitä BluRay murheita. Olisi pitänyt pysyä LG:ssä...
     
  4. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Liittynyt:
    24.10.2009
    Viestejä:
    773
    Saadut tykkäykset:
    113
    Onko ilmiö todellakin aivan satunnainen, vai tuleeko se aina samassa kohtaa elokuvaa ? Jos se on aivan satunnainen, voisi epäillä jotain vikaa, tai soitin on epätasaisella alustalla.

    Jos tulee joka kerta samassa kohdassa, skaalausongelma lienee syynä. Noista aiemmin mainitsemistani asetuksista selviää, kumpi skaalaa: televisio/tykki vaiko soitin. Muuta "nykimistä" ei voi esiintyä ainakaan, jos soitin on 24p -tilassa. Silloin se ohjaa television/tykinkin 24p-tilaan, jos ao. laitteet sitä tukevat.
     
  5. kktune

    kktune Guest Guest

    Liittynyt:
    25.05.2002
    Viestejä:
    227
    Saadut tykkäykset:
    0
    No joo, siinä mielessä ei ole satunnainen että tietty kohta jossa tuo nykiminen esiintyy, on toistettavissa, joka toistokerralla tekee saman. Soitin on 1080p24 asennossa kun katson elokuvia ja muulla materiaalilla 1080i60 eli tykki Epson EH-TW3200 (jolla siis elokuvani katson) ei skaalaa.
     
    Viimeksi muokattu: 11.11.2011
  6. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Liittynyt:
    24.10.2009
    Viestejä:
    773
    Saadut tykkäykset:
    113
    Omassa BDP-S360-soittimessa havaitsin samanlaista nykimistä tietyissä elokuvan kohdissa. Ongelma poistui säätöjä rukkaamalla. S360 asetusvalikko poikkeaa S380:n vastaavasta, joten suoraa ohjetta en voi antaa. Vastaus löytyy kuitenkin noista Videokuvan esitysmuoto- ja BD/DVD-ROM 1080 24p lähtö -asetuksista.
     
  7. kktune

    kktune Guest Guest

    Liittynyt:
    25.05.2002
    Viestejä:
    227
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tulipa tuossa kokeiltua kaikki mahdolliset säädöt soittimesta läpi, ei mitään vaikutusta. Asian tekee erikoiseksi se että kuvan nykiminen ilmenee joillakin levyillä voimakkaana ja joillakin sitä ei tule ollenkaan. Katsoin esim. London Boulevardin jossa nykimisiä oli useassa kohdassa ja seuraavana The Residentin jossa kuva ei nykäissytkään kertaakaan.
    Vaikka em. London Boulevardilla testatessa, pahimmassa kohtauksessa, käytti mitä tahansa resoluutiota tai olipa 24p päällä tai ei, aina nykii samalla lailla. Sormenjälkiä tai naarmuja levyssä ei ole.
    Täytynee kysellä Sonylta seuraavaksi, tuskinpa osaavat auttaa.
     
  8. Boxer

    Boxer Vakiokasvo

    Liittynyt:
    24.10.2009
    Viestejä:
    773
    Saadut tykkäykset:
    113
    Onko soitin verkossa, eli vastaanottaako se viimeisimmät päivitykset ? Suorituskykyä parantavia päivityksiä on ilmestynyt. Ilmeisesti laitteessa kuitenkin on "nopea" usb-tikku asennettuna ?
     
  9. Maxi

    Maxi HT-hörhö mallia 101 Tukijoukot

    Liittynyt:
    15.04.2002
    Viestejä:
    2 626
    Saadut tykkäykset:
    10
    Joko olet kokeillut palauttamista tehdasasetuksiin ?
     
  10. kktune

    kktune Guest Guest

    Liittynyt:
    25.05.2002
    Viestejä:
    227
    Saadut tykkäykset:
    0
    Laite on verkossa, uusin ohjelmisto sisällä. Laitteeseen ei ole kytketty mitään USB-laitetta. Tehdasasetusta ei ole palautettu, laite on pari kuukautta vanha ja nykinyt alusta asti. Positiivista on että olen nyt katsonut peräkkäin jo kaksi elokuvaa ilman nykimisongelmaa.