Moi, Näistä threadeja on jo jonkin verran ja koitin hakeakin, mutta tämän hintaluokan ämyreistä ei ole ollut juttua... ja jos on niin musakäyttöön. Tällä hetkellä kotiteatteri koostuu Wharfedalen Diamond 10 -sarjasta kootusta 5.1 setistä ja BK XLS200-DF MKII -subbarista ja olenkin nyt suunnitellut pikkuhiljaa järeämpään ja LAADUKKAAMPAAN settiin siirtymistä (pikku hiljaa) kun omakotitaloonkin muutto ja siten kunnon olohuone/leffahuone ei ole niin kaukana tulevaisuudessa. Haluaisin siis löytyy lattiakaiuttimet 1000-2000 hintaluokassa jotka tarjoavat parasta mahdollista ääntä elokuvakäytössä. Subbarithan tulee erikseen joten mitään uberiä passontoistoa ei tarvita. Tottakai itse kuuntelemallahan nuo löytyy mutta haluaisinkin nyt vaan vinkkejä että mitähän kannattaisi erityisesti lähteä tsekkaamaan? Tannoy Revolution DC6T saisi 1200e/pari mutta budjettiakin olisi toki enemmän... eli eri malleja saa lähteä ehdottelemaan! Sellaista sarjaa siis josta mielellään (ei pakko!) löytyisi myös laadukas keskikaiutin ja takakanavia varten pienempiä kaiuttimia koska 7.2 systeemi on haaveissa. Ja hienoa olisi jos kaiuttimet sopisivat yhteen, mutta tämä ei mikään pakollinen asia todellakaan ole.
No huhhahheijaa mitkä pöntöt! Minulle kelpaisi mutta WaF ei ole mikään kovin korkea noissa, on meinaan hiukan suostuttelua edessä että nuo saa olkkariin tunkea. Toisaalta kun pistää ritilät päälle niin aika hillitythän nuo on.
- B&W 683 - B&W CM8 - Amphion Helium 520 - Monitor Audio RX6 tai RX8 - Chorus Mondo 99 tai Compact 682 - Dynavoice (useita lattiamalleja tässä hintaluokassa)
Listaan mukaan todella loistava Dali Ikon 6. Ainakin jalustamalli Ikon 2 loisti todella puhtaalla ja selkeällä äänellä. Laulajan läsnäolo oli jotain mitä en ennen ole kuullut:love:. Rahanpuutteessa myin ja kadun sitä todella:OI Lattiamallin bassotoisto on luonnollisesti parempi (kuuntelin liikkeessä).
Esim. tämmöiset on aivan loistavat: http://viewitem.eim.ebay.fi/Canton-Ergo-695-DC-PAAR-kirsche-NEU-Blitzversand/190602829982/item Löytyy muitakin värejä ja samaan sarjaan kaikki muutkin kaiuttimet. Kokemusta kyseisestä myyjästä itsellä ja kaveripiirissä useampia ja homma toimii luotettavasti.
Kyllä taitaa Cerwin-Vegoihin tai todennäköisemmin Monitor Audio RX8:hin valinta taipua. Todennäköisemmin jälkimmäisiin.. täytyypi vain Tampereen lähistöltä löytää paikka jossa voisi päästä koekuuntelemaan.