Sirinästä

En tråd i 'Televisiot' startet av KariT, 23 Mai 2012.

  1. KariT

    KariT Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    24 Jan 2006
    Innlegg:
    170
    Liker mottatt:
    0
    Puolitoista vuotta vanha Verkkokaupasta ostettu LG 50PK350 (softapäivitetty "N":ksi) sirisee jonkin verran. Kuuluu ihan selkeästi katselupaikalle, joka tosin on istumapaikasta riippuen 2-3 metrin päässä. Mielestäni ei sirissyt uutena ainakaan niin, että siihen olisi huomiota kiinnittänyt. Olen jonkin verran näistä sirinöistä lueskellut, että kuuluu plasmatekniiikan lieveilmiöihin, mutta kuinkahan voimakas sirinä sitten on epänormaalia? Jos puheohjelmien aikana sirinän kuulee selvästi, niin onko normaalia? Töllö on n. 20 cm päässä kipsilevyseinästä tv-tasolla. Mahtaisko akustointi auttaa asiaan (jotain pehmeää seinälle)?

    Takuu on vielä voimassa, mutta tosiaan Verkkokauppahan laittaa asiakkaat tappelemaan huoltoliikkeiden kanssa itse. Enkä edes tiedä onko tuo sirinä viaksi laskettavissa?!?

    Pystyykö sirinää pienentämään mitenkään? En haluaisi säätää kuvaa himmeämmäksi tms., joka tietysti jonkin verran voisi auttaa.

    Muuten olen ollut töllöön hintaluokkaisekseen erittäin tyytyväinen - sirinä vaan vit..ttaa pikkuhiljaa enenevässä määrin. Ehkä ikä tekee tehtävänsä ja sirinää ei enää kohta kuule :(

    Sirinää tulee mielestäni eniten television takapuolelta katsottuna oikean yläreunan jäähdytysaukoista.
     
  2. Rooivalk

    Rooivalk Guest Guest

    Reg.:
    15 Jan 2002
    Innlegg:
    334
    Liker mottatt:
    0
    Itselläni sama kone ja välillä rupeaa sirisemään kun konetta kääntelee jalustallaan eri kulmaan ja tuntuu tuolla vääntelyllä myös vaiva katoavan. Haitekkiä kato. :thumbsup:
     
  3. KariT

    KariT Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    24 Jan 2006
    Innlegg:
    170
    Liker mottatt:
    0
    Ei nyt pikaisella painimatsilla ainakaan tuntunut vaikutusta olevan. Huomasin kyllä samalla, että muovikuori on yläosasta aavistuksen aaltoileva - ilmeisesti lämpölaajenemista tapahtunut ajan mittaan tai sitten tuo on aina ollut noin, mutta en ole kiinnittänyt huomiota.

    Ainakin osa tuosta sirinästä voi kyllä hyvinkin olla sellaista resonaatiota, jolle voisi olla jotain tehtävissäkin!?! Tosiaan uutena ei sirissyt ollenkaan katselupaikalle havaittavasti. Toivottavasti ei nyt ihan vielä oo kajahtamassa koko laite. Mutta jos olis, niin saattais silti tulla joku halppis-plasma tilalle :p
     
  4. Collusion

    Collusion Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Mar 2005
    Innlegg:
    1.790
    Liker mottatt:
    10
    Edesmennyt LG 60PK550 päästeli välillä omituisen oloista sirinää, joka muistutti lähinnä irrallaan resonoivaa osaa. Äänen suurpiirteisen kohdan pystyi paikallistamaan melko helposti kurkkaamalla television taakse. Sirinä hävisi aina muutamaksi päiväksi sillä vanhanaikaisella tempulla, eli läimäyttämällä avokämmenellä tai huonomman mielialan vallitessa nyrkillä tuota pirullista äänilähdettä kohden. Mitä epätarkemmin iskun onnistui kohdistamaan, sitä useammin televisiota joutui/pääsi sillä kertaa takomaan.
     
    Sist redigert: 24 Mai 2012
  5. sonof

    sonof Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    21 Jun 2004
    Innlegg:
    220
    Liker mottatt:
    0
    Itselläni on 50PV350 eli sama malli, mutta vuoden uudempi kuin sinulla. Kun käytin takapaneelia irti, huomasin sirinän tulevan juurikin tuolta alueelta sijaitsevalta muuntajalta tjms. Sirinää en onneksi kuule takalevyn ollessa paikoillaan kuin ainoastaan hiljaisessa huoneessa yöllä kokovalkoisella ruudulla.

    Jos et jaksa alkaa laittelemaan korjaukseen (jos sirinän takia sinne edes menee, ellei ole älytön sirkkeli) niin voit koittaa avata itse takapaneelin ja laittaa jotain muuntajan ja takapaneelin väliin, etteivät resonoi keskenään. Samalla voit tehdä black level modin, jottei tule turhaan avattua takapaneelia.
     
  6. KariT

    KariT Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    24 Jan 2006
    Innlegg:
    170
    Liker mottatt:
    0
    Missä nuo black level mod ohjeet on? Muistelisin nähneeni, mutten noilla hakusanoilla äkkiseltään löydä. Onko hyviä kokemuksia ko. toimenpiteestä?
     
  7. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    10 Jan 2004
    Innlegg:
    3.404
    Liker mottatt:
    130
    Myynti-ilmoituksessasi ei muistaakseni ollut mainintaa tuosta mukavasta ominaisuudesta ;)
    Harkitsin silloin vakavasti ostavani sen Sinulta, onneksi en ostanut.