Mistä paras PlusTv diili?

En tråd i 'Digi-TV' startet av jorhe, 12 Feb 2008.

  1. Vikkelä

    Vikkelä Guest Guest

    Reg.:
    27 Jul 2006
    Innlegg:
    241
    Liker mottatt:
    0
    Maksoit MTV3:lle kuitenkin 49.90€
    MTV3 ja PlusTv yks ja sama puulaaki :thumbsup:
     
  2. samsamsam

    samsamsam Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    25 Apr 2004
    Innlegg:
    495
    Liker mottatt:
    0
    Häh, tää onkin ihan uutta tietoa.

    Wikipedia: PlusTV:n maksukanavia tarjoavan yrityksen nimi on Digi TV Plus Oy, jonka pääomistaja on Ruotsin valtion omistamaan Teracom Groupiin kuuluva maksu-tv-yhtiö Boxer ja vähemmistöosakkaina ovat amerikkalainen pääomasijoitusyhtiö Baker Capital, sekä pohjoismainen pääomasijoitusyhtiö IT Provider Funds. Loput omistuksesta on yksityissijoittajilla sekä toimivalla johdolla.
     
    Sist redigert: 14 Mar 2010
  3. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.443
    Liker mottatt:
    1.444
    Mukava, että lopputulos oli hyvä.

    Tuli katseltua ensimmäinen kisa tuon katsomon kautta ja lopputulos oli ihan positiivinen.
    Ajannäyttö, eli siis taulukko jossa on kuskien kierrosajat, ei toiminut vielä tänä viikonloppuna kunnolla. Muita ongelmia oli streamien synkkaaminen. Palvelusta näkee live-kuvan ja sen rinnalla vaihtoehtoisesti in-car-kuvan tai kuvan jossa näkee missä päin rataa kukin auto on.

    Nämä kaikki, myös autojen paikkatieto, ovat omia streamejä ja niiden yhteen synkkamisessa on välillä ongelmia. Jos live-kuva vaikka pätkäisee muutamaksi sekunniksi niin streamin toisto jatkuu siitä kohdasta missä se pätkäsi mikä tarkoittaa, että streami myöskin viivästyy muutamalla sekunnilla. Tästä seuraa se, että 10-15 min päästä eri streamit näyttävät jo reilusti eriaikaisia tapahtumia. Välillä live-kuva oli pahimmillaan noin 15 sekuntia muita streamejä perässä. Streamejä saa siis välillä pysäyttää ja aloittaa alusta jolloin ne synkkaantuvat taas samaan aikaan.

    Kaikki tiedot (kaksi streamiä, aikatieto, kommentit, kirjallinen selostus, kierroslaskin ja jotain muuta) tungetaan samalle selaimen sivulle mikä tekee hommasta melko hemmetin ahtaan. Järkevämpää olisi antaa mahdollisuus aukaista kaikki tiedot omiin ikkunoihinsa jolloin suurella näytöllä/tykillä olisi hienoa sijoitella itselle tarpeellinen tieto omiin ikkunoihin. Homma tosin saattaisi toimia siten että aukaisee palvelun useaan eri selaimeen. Pitää kokeilla seuraavassa kisassa.

    Palvelu on muutenkin teknisesti aika ankeaa tasoa. Mutta jospa ongelmat vielä korjaantuvat.

    Kuitenkin loppufiilis on positiivinen jo siitä syystä, että varsinaisen live-kuvan laatu on ainakin meikälle tarpeeksi hyvä ja hinta per kisa on kohtuullisen edullinen. Ensikaudelle tämäkin varmasti kustaan tuplaamalla hinta.
     
  4. samsamsam

    samsamsam Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    25 Apr 2004
    Innlegg:
    495
    Liker mottatt:
    0
    Toimisiko tällainen add-on usean selainikkunan sijaan?
     
  5. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.443
    Liker mottatt:
    1.444
    Kiitoksia vinkistä. :thumbsup: Tuota pitää testata.
     
  6. Vikkelä

    Vikkelä Guest Guest

    Reg.:
    27 Jul 2006
    Innlegg:
    241
    Liker mottatt:
    0
    Nythän se PlusTV melkoisen tarjouksen heitti puhelimessa. Yhdeksän kanavan puolenvuoden paketti 25€/kk ensimmäinen kuukausi ilmaiseksi. Jumalauta mikä tarjous.
    Sanoin myyjälle etten varmasti maksa 25€ kortista. Yritti vielä lähettää korttia kun olisi ollut kahden viikon perumisaika. Et varmasti lähetä :OI
     
    Sist redigert: 9 Apr 2010
  7. KnightOfNi

    KnightOfNi Guest Guest

    Reg.:
    5 Apr 2003
    Innlegg:
    815
    Liker mottatt:
    1
    Itse soitin irtisanoakseni plustv paketin. Tarjosivat kuitenkin 6kk diiliä neljän kuukauden hinnalla. Tuli nyt sit jatkettua tilausta kun sai ylipuhuttua.
     
  8. arskas_s

    arskas_s Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    22 Okt 2007
    Innlegg:
    110
    Liker mottatt:
    0
    Jos haluaa mökille PlusTV antenni paketin 2 kuukaudeksi niin hinta on tosi kova. Kaupungissa Welhon kaapeli eli antenni kortilla ei käyttöä.

    Avausmaksu 39,90 € + Korttimaksu 2,99 €/kk
    PlusTV-paketit KokoPaketti 27,95 €/kk
    tai OmaPaketti 22,40 €/kk

    http://www.plustv.fi/site/tuotteet.jsp?location1=8&sl2=2

    2kk
    KokoPaketti yht: 101,78 € (50,89€/kk)
    tai
    OmaPaketti yht: 90,68 € (45,34€/kk)
    :grr::grr::sick:
     
  9. carpenter83

    carpenter83 Guest Guest

    Reg.:
    8 Jul 2004
    Innlegg:
    1.817
    Liker mottatt:
    1
    Tilaa kolmeksi kuukaudeksi niin tulee halvemmaksi (avausmaksu + ensimmäinen kk puoleen hintaan) eli kokonaishinnaksi tulee:
    OmaPaketti yht: 83,43 € (27,81€/kk)
    tai
    KokoPaketti yht: 97,31 € (32,44€/kk)

    p.s. Onhan Welhollakin avausmaksu 30 €
     
  10. samsamsam

    samsamsam Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    25 Apr 2004
    Innlegg:
    495
    Liker mottatt:
    0
    Hieman OT, mutta reilut kymmenen vuotta HTV/Welhon asiakkaana en ole yhtään vuosimaksua tai avausmaksua maksanut. Jatkuvasti tulee tarjouksia, joilla noista pääsee eroon.
     
  11. carpenter83

    carpenter83 Guest Guest

    Reg.:
    8 Jul 2004
    Innlegg:
    1.817
    Liker mottatt:
    1
    Nyt lähti puolentoista vuoden jälkeen OmaPaketti ja jätin PikkuPaketin. Tuleehan siinä hintaa edelleen kanaville ku ainoat säännöllisesti seuraamani ovat Discovery, KinoTV ja Eurosport (+ Sub Juniori kun kummipoika on kyläilemässä) mutta ilmankaan ei haluaisi olla
     
  12. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    11 Des 2000
    Innlegg:
    5.966
    Liker mottatt:
    7
    prepaid PlusTV kortteja ei enää ole olemassa?
     
  13. btah

    btah Guest Guest

    Reg.:
    6 Aug 2004
    Innlegg:
    6
    Liker mottatt:
    0
    Oli Ärrän mainos tullut tänään ja siinä oli noita myynnissä. Olikohan se joku 3-5kk kortti ja hinta jotain 70€. En hyvin tarkkaan muista.
     
  14. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    11 Des 2000
    Innlegg:
    5.966
    Liker mottatt:
    7
    Joo huomasinkin saman, turhan kallis testaukseen.
     
  15. topsy

    topsy Käyttäjä

    Reg.:
    24 Mar 2010
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    4
    Aika hyvä plustv tarjous näyttäs citydealilla olevan (http://www.citydeal.fi/).
    25e/3kk.. vois laittaa jos ois antenniverkossa, mutta jaetaas toi linkki nyt tännekkin jos muille kelpais :)
     
  16. ct-test

    ct-test Guest Guest

    Reg.:
    9 Sep 2008
    Innlegg:
    28
    Liker mottatt:
    0
    Oli mennyt umpeen tuo citydeal. Laitoin kokeeksi "hxxp://www.citydeal.fi/deals/koko-suomi/plustv/347270" osoitteen loppunumeron "www.plustv.fi/citydeal" koodiksi. Vaikka sen ei pitäisi käydä, mutta tilaus kuitenkin etenee, en tosin loppuun asti kokeillut...Taitaa olla ihan sama mitä siihen koodikenttään pistää, niin homma etenee. Ovat varmaan hyvillään kun edes joku maksaa jotain.

    Tuon hinnan vois kesästä maksaa, täyttä hintaa en millään.

    Edit: Normaali 19.95€/kk + 2.99€/kk näyttääkin olevan, tosin ei tarvitse avausmaksuja maksella.
     
    Sist redigert: 8 Mai 2011
  17. Charlie

    Charlie Guest Guest

    Reg.:
    18 Des 2003
    Innlegg:
    863
    Liker mottatt:
    1
  18. Charlie

    Charlie Guest Guest

    Reg.:
    18 Des 2003
    Innlegg:
    863
    Liker mottatt:
    1
    Eipä taida olla enää PlusTV-kortteja R-kioskeilla... Ainakin kaikki korttiin liittyvä tieto on poistettu nettisivuilta. 79,90€ kolmesta kuukaudesta on jo liikaa varsinkin kun sopimus jatkuu siitä automaattisesti.
     
  19. Vikkelä

    Vikkelä Guest Guest

    Reg.:
    27 Jul 2006
    Innlegg:
    241
    Liker mottatt:
    0
    Ihan älyttömiä hintoja nykyään.
     
  20. Digiman

    Digiman Vakiokasvo

    Reg.:
    5 Mar 2004
    Innlegg:
    906
    Liker mottatt:
    0
    Itselläni oli tarkoitus sanoa PlusTV:n Urho -paketti irti (muuta paketti minulla ei PlusTV:llä ole) mutta aspa sai ylipuhuttua jatkoa 5kk lisää Urhoa hintaan 4eur/kk. Nyt alkaa olla hinta kohdallaan.