5100PVRc sekosi sähkökatkoon?

En tråd i 'Topfield' startet av espi, 6 Sep 2012.

  1. espi

    espi Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    14 Apr 2005
    Innlegg:
    154
    Liker mottatt:
    0
    Lasten käytössä oleva 5100PVRc sekosi tänään sitten sähkökatkoon, boksi oli standby:ssa kun sähkökatko kävi, talouden toinen samanlainen toimii normaalisti katkon jälkeen.
    Boksi ei käynnisty normaalisti ollenkaan, ainoastaan kello kello rupeaa kulkemaan johdon tuuletuksen jälkeen ja sammutus 4:llä pisteellä.

    Läppäri ei löydä ollenkaan boksia, joten ei onnistu "Empty settings" ajo tai firmwaren päivitys. Sama läppäri just testattu toisella samanlaisella boksilla ja tunnistuu nätisti, joten ajurit kunnossa:)

    Vinkkejä mitä tehdä? Boksi ei edes koita kovalevyä käynnistää...
    Ai niin eka käynnistys sähkökatkon jälkeen eteni c406 tekstiin asti johon jumitti, sen jälkeen kaikki jää pelkkään kelloon ja punanen valo poistuu. Ei kai vaan levy posahtanut tuossa katkon jälkeisessä käynnistyksessä?

    Boksin poweriin on konkat vaihdettu vajaa vuosi sitten, varmuuden vuoksi, (Bluray toimitti konkat).

    Kyllä se varmaan pitää ottaa levy (500gb pata) irti, että näkee miten sitten käy...
     
    Sist redigert: 6 Sep 2012
  2. bluray

    bluray Guest Guest

    Reg.:
    14 Jan 2011
    Innlegg:
    223
    Liker mottatt:
    1
    Voisit kokeilla käynnistää ilman levyä.

    Mutta jos ei siltikään lähde, niin sitten olis vuorossa ns. jännitetyötä. Sitä en valitettavasti uskalla ketään kehottaa, se olisi laitonta ja sinulta voi mennä vaikka henki.

    Mutta voin kertoa, mitä olen itse tehnyt vastaavassa tilanteessa. Olen mitannut aivan ensimmäiseksi, että prosessorille tulee virta. Yleismittarilla näkee auttavasti. Hyvällä oskilloskoopilla näkee sitten varmasti, että prossun virransyöttö on kunnossa. Mitatessa varoin visusti koskemasta mihinkään paljain käsin. Boksiin syötin käyttöjännitettä suojajännitemuuntajan kautta. (Oskilloskoopilla on omansa vakiona)

    Jos prossun virransyöttö ei pelaa, niin syyllinen saattaa löytyä esim. 3.3V linjassa olevasta regusta.
     
  3. espi

    espi Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    14 Apr 2005
    Innlegg:
    154
    Liker mottatt:
    0
    Kovalevyn irrotus ei vaikuttanut mitenkään, ei buuttaa boksi vieläkään.

    Oisko se vika powerissa, ettei muualla? Yleismittari löytyy, muttei sen hienompia vempaimpia:)
     
  4. bluray

    bluray Guest Guest

    Reg.:
    14 Jan 2011
    Innlegg:
    223
    Liker mottatt:
    1
    Vikahan voi olla missä vaan, ei sitä tässä vaiheessa tiedetä.

    Se nyt tiedetään, että tuskin liittyy kiintolevyyn.

    Yleismittarilla voi toki mitata jännitteet hakkurin lähdöistä jos osaa ja uskaltaa. Ketään siihen ei voi oikein kehottaa, koska se on laissa kiellettyä hommaa jokamieheltä :)

    On niitä kuulemma jäänyt henkiinkin ihan amatöörejä, jotka on mitanneet niin ei mene liikaa pelotteluksi tämä homma. Rivien välistä osannet tulkita mitä tarkoitan.

    Ai niin asiasta kuudenteen. Semmoiset PVC-muoviset puutarhahanskat on muuten hyvä sähköneriste. :naminami:
     
  5. espi

    espi Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    14 Apr 2005
    Innlegg:
    154
    Liker mottatt:
    0
    Löytys kaapista säilöstä systerin topfield, systeri ku oli vuoden reissulla australissa, joten otin siitä virtalähteen ja kokeilin, sama juttu, jote tämä saa riittää ja pitää lapsille metsästää joku toinen lasturitallennin.