Olen jo varmaan vuoden päivät haaveillut siirtyväni kertaheitolla isompaan kuvaan. Vielä kuitenkin tuo 42" plasma on asiansa jotenkuten ajanut. Nyt kuitenkin alkaa olla todellinen halu saada oikeasti iso kuva tuomaan sen lisäfiiliksen synkkiin syysiltojen leffakarkeloihin. Muutamia kysymyksiä minulle on kuitenkin herännyt tästä kohtuullisen vieraasta asiasta. "Huoneena" on yksiön toinen puolisko. Huoneen kokonaismitta takaseinästä katseluseinään on 5,3 metriä. Huonekorkeus on 2,6 metriä. Etuseinässä on laipion yläosassa uloke, joka on korkeudeltaan 32 cm ja syvyydeltään 26 cm. Tulee siis ulospäin tuon 26 cm verran. Huoneen saan pimennettyä täysin pimeäksi. Jos jotain aivan pientä hajavaloa pimennysverhojen yläreunasta ei oteta huomioon. 1. Sopiva kuvan koko, kun katseluetäisyys on noin 2,5 metriä sohvalta seinään. Onko 100" liian iso kuvasuhteen ollessa 16:9? Kuvan maksimileveys on noin 2,3 metriä huomioonottaen etukaiuttimien viemä tila samalla seinällä. Seinän leveys yhteensä on 3,1 metriä. Kuvalähteenä HTPC. 2. Tykin sijoitus; voiko laittaa takaseinään vai onko katto ainoa vaihtoehto? Entä mikä on optimaalinen korkeus tykille? 3. Itse tykki. Onko Epson EH-TW6000 sopiva vaihtoehto ensimmäiseksi tykiksi? Tai joku muu saman hintaluokan vaihtoehto. 4. Kangas/screeni. Olen lukenut muutamia juttuja DIY screeneistä. Itse tekemällä säästäisi, mutta en tiedä haluanko heti jättää television pois. Vaikka en televisiosta juuri mitään katsokaan... Tällöinhän ainut vaihtoehto olisi siis rullattava kangas. Harrastajat puhuvat foorumeilla kankaiden aaltoilusta. Onko tämä ihan todellinen ongelma tai haitta jonka näkee ja erottaa selvästi kesken leffan katselun? 5. Jos päädyn rullattavaan kankaaseen, niin siihen käytettävän budjetin ehdoton yläraja on 200. Ehdotuksia? Jos tuolla ei saa kunnollista aaltoilematonta kangasta, niin töllö saa luvan siirtyä syrjään ja teen sitten screenin itse. 6. Mille korkeudelle screeni/kangas tulisi laittaa? Tarkoitus siis päästä ison kuvan makuun kohtuullisella budjetilla, kuitenkaan tekemättä niitä tyhmiä aloittelijan virheitä. Suurkiitokset vastauksesta!
1. Liian ison ja liian pienenhän määrittelee katsoja aivan itse. Itse pitäisin tuon 2,5m 100" kangas varmaan ihan hyvänä. Kuvaahan voi tarvittaessa pienentää ja kangasta vaikka jollain rajata.. Mutta kuvaa ei oikein voi suurentaa jos kangas jää jälkeen. Tässä hieman mitä THX suosittelee: "Divide the size of your screen by .84 (screen size is measured diagonally). For example, a 65-inch TV divided by .84 equals a 77-inch viewing distance (6.5 feet)." 2. Tykin voit sijoittaa molempiin, eli seinään tai kattoon. Ilmeiesti asunnossasi betoniseinä ja onteloelementeistä katto ? Jos näin niin sitten vaan proppailemaan. Katto ja seinätelineitä on molempia myynnissä, mutta näppäräsorminen sen voi tehdä myös itse. Tykin korkeus olisi hyvä olla sama kuin heijastettavan pinnan ts. kankaan yläreuna. Yleensä esim kattotelineissä on teleskooppivarsi että sitä voi liikuttaa ylös ja alas, sivuttaissuunnassa harvemmin onnistuu. Eli tarvii aika tarkkaan suunnata, jossei hankittavassa tykissä ole linssinsiirtoa (mainitsemassasi TW6000 -sarjalaisessa sitä ei ole, itsellä sama laite) Ilman linssinsiirtoa oleva tykki tulee tosiaan esim. kattotelineeseen ylösalaisin, jotta kuva voidaan muodostaa "oikein". Tykin asetuksista valitaan sitten sopiva asennustapa (ceiling yms.) 3. On sopiva. Sopiva voisi olla myös Optoman HD33 jota kannattaa harkita. Itse olisin hankkinut sen, mutta Epsonissa voiton vei parempi zoomi ja valoteho. Mutta mitä vaadit tykiltä ? pitääkö olla esim. 3D ? 4. Kankaan aaltoilu.. Mmmh, itsellä vanha käsikäyttöinen rullankangas alkoi ajan myötä aaltoilemaan ja haittasi kyllä kieltämättä joissain elokuvissa. Lähinnä käsikäyttöisessä saattaa ongelmaksi muodostua se että kangasta vedetään kotelosta epätasaisesti jolloin siihen alkaa tulemaan aaltoilua. Moottorikäyttöisessä ei esiinny niinkään pahasti tätä ongelmaa. On myös olemassa näitä ns. "reunakiristettyjä" valkokankaita jotka pingottaa kankaan reunoilta suoraksi ja ne eivät pääse aaltoilemaan, näissä onkin sitten hintaa reilusti reippaammin. Eli suosittelen moottoroitua kangasta tai DIY kangasta / screeniä... Jos budjettiin sopii niin kehyskangas on hyvä kanssa. 5. jos budjetti on 200e suosittelen kyllä tekemään itse. esim MDF -levystä. Täällä palstalla on siihenkin ohjeita ja vinkkejä. Itse sijoitin poistomyynnissä olevaan kehyskankaaseen joka maksoi 500e (113") ja oli joka euronsa väärti.. Kangastahan katotaan eikä sitä katossa riippuvaa tykkiä 6. Sijoituskorkeus on kanssa hieman makuasia. Sanotaanko näin että kuvan keskipiste olisi hyvä sijaita hieman silmien yläpuolella. Eli katsot vaikkapa screenin kolmasosan yläreunaa alhaaltapäin katsottuna.
Kiitos hyvästä perusteellisesta vastauksesta! Muuten asia kyllä selvisi hyvin, mutta itse tykki nyt mietityttää tällä haavaa eniten. 3D ominaisuutta en koe vielä tarpeelliseksi. Mutta eikö nuissa nykypäivän ~1500€ tykeissä ole järestään tuo 3D ominaisuus samalla hintaa? Toisinsanoen, onko olemassa tykkiä ilman 3D:tä, joka olisi sitten muuten parempi esim kontrastilta tai valoteholtaan ja muilta ominaisuuksiltaan? Olen myös lukenut tuosta DLP tykkien sateenkaari-ilmiöstä. Itse en ole ainuttakaan DLP tykin tuottamaa kuvaa päässyt näkemään, niin en osaa sanoa huomaisinko itse tuota efektiä. Eli melkein pitäisi nähdä ero nuiden kahden tyypin välillä, LCD vs. DLP. Mitä olet tykännyt tuosta Epsonista, onko kaduttanut kun et valinnutkaan Optomaa?
Jos 3D:tä et koe tarpeelliseksi niin melkein voisin suositella esim. Epson 3200/3800/4400 -sarjan laitteita. Näissä on myös se linssinsiirto joka mahdollistaa sen ettei tykin tarvitse olla kohtisuorassa kangasta kohde. Jotkut ovat tosiaan sateenkaarille persoja, itse en sitä nähnyt kaverini Optomassa joka on siis DLP -proju. Ei kyllä ole kaduttanut yhtään että otin Epsonin Optoman sijaan. Optoman zoomi ja huono valoteho olivat aikalailla turn off kun oma huoneeni on sen verran lyhyt... 3D taas oli omaa luokkaansa tässä Optomassa, mutten sille anna vielä niin paljoa painoarvoa koska oikeasti toimivia 3D-leffoja ei vielä niin paljoa ole. 1500euron luokassa mieleeni tulee 3 eri tykkiä, optoma 33, epson tw 5900/6000 joissa on 3D, muut menevät tuosta hintaluokasta ylitse. Jos ei halua 3D ominaisuutta niin tuohon hintaluokaan kuuluvissa esim. Epsonin vehkeissä on sitten taas tämä linssinsiirto joka on mielestäni hyvä ominaisuus.. Hintaluokassa jos noustaan niin sitten alkaa tulemaan laitteita missä on 3D ja linssinsiirto samassa laitteessa. Mutta hintakin on sitten jo reilusti korkeampi.