Hänet lähinnä muistetaan Babylon 5:n Zack Allenina. Vaikka hänellä oli kattava lista erilaisia rooleja. Nettijuttujen perusteella yliannostus johti ensin koomaan ja myöhemmin kuolemaan. Lepää rauhassa, Jeff
Onpa harmi, että noinkin vanhana vielä huumeisiin sekaantuu. Alkaa b5:n kaarti pikkuhiljaa vähenemään. Rip.
Erikoinen sattuma. Juuri tänä aamuna katsoin B5:n "Objects at Rest" -jakson, ja jotenkin erityisesti jäi mieleen seuraava vuoropuhelu: ja nyt sitten piti lukea tästä. Muutamankin kerran sattunut silmään uutisia tuosta riippuvuuksien kanssa taistelusta ja kyllähän sen yleensä tietää miten homma monien kohdalla päättyy. Rippiä joo.
Katsoitteko koskaan sitä Celebrity Rehab with Dr.Drew -ohjelmaa? (En muista näytettiinkö sitä Suomessa) Conaway:han oli siinä mukana ekalla kaudella v.2008, ja mulle oli ainakin suoranainen järkytys missä kondiksessa leffoista ja tv:stä enimmäkseen skarppina tuttu ukkeli oli. Mies tärisi kuin horkassa ja pystyi hädintuskin puhumaan, kulki rullatuolissa.
Aika pahassa kondiksessa oli tuossa ohjelmassa (jos tämä siis on totta eikä feikkiä): http://www.dailymotion.com/video/x437pz_celebrity-rehab-jeff-conaway_shortfilms Jos tämä on ihan oikeaa kamaa niin on kyllä pirun surullista, että ihmiset tekevät ohjelmaa ja rahaa tällaisella ja jengi haluaa tällaista vielä katsella. Joo, joo "se on alkoholisti ja aineiden käyttäjä ja itse soppansa keittänyt" mutta en tiedä pitääkö sitä nyt kuitenkaan revitellä lisää.
Ajattelinkin, että nimi on tuttu. Kauniissa ja rohkeissahan tämä näytteli Mick Savagea. Olikos se Loganin sukua vai miten hahmo juoneen liittyi?
B5:stahan tämä mies minulle tuttu oli. Alkaa tosiaan tuon sarjan näyttelijäkarti pikkuhiljaa harvenemaan, aikaisemminhan manan majoille ovat jo siirtyneet Richard Biggs (2004), Tim Choate (2004) ja Andreas Katsulas (2006).
Jatkoa surulliselle listalle: Michael O'Hare sai sydänkohtauksen. http://www.comicmix.com/news/obituaries/2012/09/28/michael-ohare-2012/
Nyt alkaa olla jo pelottavaa sattumaa näiden B5-kuolemien kanssa. Vähän päälle vuosi sitten kirjoitin, että katsoin aamusella B5:ttä, kun kuulin Conawayn kuolemasta. Tällä hetkellä katson kaverin kanssa Babylon 5:ttä (hän B5-ummikko), ja taas tipahti yksi näyttelijä. Uskaltaakohan ensi vuonna ottaa uusintakierrosta... Michael O'Hare... noh, huono näyttelijä, mutta hieno mies.
Näinhän se kuluu, alkaa tuo B5 kaarti olla jo aika vanhaa. Päänäyttelijät taitavat Claudia Christiania ja Jason Carteria lukuunottamatta olla kaikki syntyneet 50-luvulla. Edit: Andrea Thompson näytti myös olevan syntynyt 60-luvulla, tosin hädin tuskin eli 6. tammikuuta 1960