Eli pitäis hankkia uus televisio vanhan Sony 40W2000 tilalle. Sony on palvellut hyvin, mutta ajattelin hieman kokoa päivitellä ja vanha menis vanhemmille. Television kylkeen on tarkoitus liittää PS3/4 ja varmaankin AppleTV joten netille ja muille Smart jutuille ei ole suurta kysyntää. 3D:kin on aika turhake. Haussa siis perus-hyvä TV, kokoluokkaa 46-55" tv,leffa ja pelikäyttöön ja budjetti olis tälläkertaa aikas alhainen, toivottavasti. Oon katsellut lähinnä seuraavia koneita: - LG 47LS560T 599€ - LG 47LM615S 699€ - Sony 46EX653 799€ - Samsung 50ES5505 795€ Lähtökohtaisesti merkkinä Sony on ollut luotettava, mutta LG houkuttaa hinnan puolesta. Samsung noin yleisesti on vähän sellanen turn-off merkki, mutta ei sillä niin väliä ole. Kuvanlaatu merkitsee. TM:ssä näiden pienemmät versiot oli aika tasaväkisiä, LG tosin sai parhaat pisteet ja miinuksena lähinnä ääni, jolla mulle ei ole mitään merkitystä kun tv liitetään kuitenkin vahvariin yms. Mutta kuinka näihin testeihin nyt sitten luottais, netissä kuitenkin erilaisiakin arvosteluja löytyy. TV tulee huoneeseen jossa yleisesti suhteellisen paljon valoa ja isohkoja ikkunoita, mutta sälekaihtimilla suoraa valoa voi suodatella pois. Kaikki apu olis tarpeen jos jollain on omia kokemuksia. Miten nää tämän hintatason vehkeet nyt tuollaiseen vanhaan sotaratsu Sonyyn vertaantuu? Kiitos. EDIT: Lisätty yksi vaihtoehto lisää. Tuo verkkokaupan LG. Tosin tuossa tuo satelliittiviritin hieman "vierastaa". TV tulee kyllä kaapelikotiin ja varmaankin siellä on useita vuosia eteenpäin, joten periaatteessa en tuota T2 viritintä tarvitse, mutta ajattelin että tulevaisuuden/jälleenmyynnin takia olis se kai hyvä olla. Tiedä sitten millä aikataululla noita antenniverkon teräväpiirtolähetyksiä edes tulee oikeasti. EDIT2: Nyt tuo Samsung olis vieläkin edullisempi, tai siis tuumia lisää.. Vaikeeks menee..
Eikö keneltäkään irtoa mitään apuja..? Jotain kokemuksia, ajatuksia speksien perusteella... jotain edes..
Vanhemmille kakkostelkuksi hankittu Sony 32EX653 on ainakin ollut hyvä televisio, Sonyn SD-prosessointi on erinomaista ja liiketoisto ehkä hieman luonnollisempaa kuin kilpailijoilla. Sonyssa ja Samsungissa mustan taso on parempi kuin LG:n telkkareissa, LG käyttää IPS-tekniikkaa kun taas Sony ja Samsung VA-tekniikkaa.
Jos on tarkoitus ostaa reippaasti isompi niin miksei tämmöinen LG? http://www.verkkokauppa.com/fi/prod...15S-55-3D-LED-TV-200-Hz-DLNA-2-x-USB-3-x-HDMI Tietysti jos tuuma/hinta on ensisijainen niin verkkokaupasta saa myös LG:n 60" Plasmoja 900€ hintaan ja 15€ kotiinkuljetus matkahuollolla. Tääläkin sellainen ja nytkin tulee reippaasti valoa sivusta ikkunan kautta, silti kuva täysin katottava.
Kiitos vastauksista. Olis nyt viikonloppuna tarkoitus mennä kaupoille hieman katselemaan koneita luonnossa, mutta tiedän ettei se nyt sinänsä paljoa asiaa valaise. Muuten kuin ehkä noin ulkonäköpuolelta. Sony on varmasti hyvä vaihtoehto ja alkuperäisesti oli tarkoitus Sony ostaa, mutta tuo hinta/tuuma yms. on hieman enemmän kuin juuri nyt haluaisin maksaa. En sitä nyt kuitenkaan vielä uskalla pois laskea. Paljon muitakin menoja ollut kun kämppä ostettu ja kaikki mennyt vähän niin kuin uusiksi laakista. Tuota mainitsemaasi LG:tä on tullut myös katseltua (listattuna sen pikkuveli). Tosin ajattelin päästä hieman edullisemmin tällä kertaa. Ja plasmat "pelottaa" kun pelaan melko paljon aika ajoin (kiinnipalaminen) ja toisaalta oon aika herkkä sirinöille yms. Muuten plasma olis oikein houkutteleva monin tavoin. - Onko teillä mitään ajatusta LG 560T ja LG 615S kuvanlaadun eroista. Onko 100€ oikeutettu maksaa tuosta lisää, vaikka menettää T2 virittimen? - Tällä hetkellä vahvimmin tuumailen tuon LG:n 560T:n ja Samsungin 5505:n välillä. Samsung olis kalliimpi mutta pari tuumaa isompi. Mutta onko se muuten yhtään parempi? TM on eri mieltä, mutta toisaalla taas ehkä toista mieltä. Smart-tv ominaisuudet jäis käyttämättä joten niille ei painoarvoa. Samsungin USB-tallennus on toki bonus. Mutta lähinnä kuvanlaatua ajattelen, se on kuitenkin se kaikkein tärkein. Luulen että LG olis ihan passeli (kokokin menettelee), mutta hieman tuo mustan taso mietityttää. Jos jollain olis kokemusta LG:n IPS-paneelista (kyseinen malli tai vastaava) verrattuna mainitsemaani vanhaan Sonyyn tai vastaavaan (jossa aikoinaan oli kehuttu mustan taso ja itsellekin se on oikein hyvin kelvannut)? Tämä olisi hyvin valaisevaa. Kiitos jo vinkeistä ja ehdotuksista.
Vanhemmissa Samsungeissani 50 ja 59" plasmoissa oli ainakin automaattinen pixelien siirto, mikä estää tuon kiinnipalamisen. Tässä Lg en ole sitä vielä asetuksista löytäny. 59" sirisi hieman, 50" sama merkki ei sirissyt eikä sirise tämä uusi LG 60". Sen aikaa kun 59" on hajalla, lainasin kaverilta LED ruutua mitä käytin about 3 vikkoa ennen kuin nyt taas ostin plasman. Niin se kuvanlaadussa plasma on kyllä ykkönen, eikä silmiin enään satu kun katsoo valkoista/vaaleat kuvaa tai kohtauksia, tosin kuin LED. Sai urakalla pienentää contrastia ja valoisuutta mikä ei hirveästi auttanut. Ja se pixelimössö häiritsi koko ajan. Jos ostat hieman kallimman Samsungin 60" plasman mikää tulle tässä kevään aikana, siinä on jopa A luokan energia kulutus. Ja mitä muihin pelkoihin tulee niin jos ostat verkkokaupasta tai gigantista, on heillä 30 päivän palautus/vaihto oikeus jos nämä pelkosi osoitautuvat todeksi.
Tosiaan alkuun olin kanssa ihan plasman kannalla, mutta yhden kaverin Panasonic särisi jotenkin häiritsevästi hiljasissa kohdissa. Ja sitten lueskelin lisää niin tuo kiinnipalaminen alkoi jännittää kun tosiaan välillä tulee pelailtua silleen pitkin päivää että jää peli pyörimään ja jatketaan taas jossain vaiheessa. Joten parhaimmillaan peli saattaa olla ruudussa 20tuntia putkeen ja siinä sitten jotkut mittarit ja palkit palaa kiinni. Tai ainakin siihen on mahdollisuus. Joten ajattelin sitten että varmaan tuo LCD on sitten kuitenkin parempi mulle. Ei tarvi ainakaan turhaa stressata. Mutta jos noista LCD telkkareista nyt pitäis valita tuon LG:n ja Samsungin väliltä niin kumman ottaisit(te)? Onko mitään ajatusta.. LG:tä on kehuttu tuossa luokassa ja hinta on mukava, mutta vaihtelevaa tietoa tuon kontrastin riittävyydestä. Samsung olis sitten hieman kalliimpi, mutta siinä ilmeisesti parempi kontrasti ja mustan taso. Tosin kai jotain ongelmia kuvan mössööntymisen kanssa (tummat sävyt menee yhteen tai jotain sen kaltaista). Tietysti tuo Samsung on Gigantissa tuohon hintaan niin voihan sen aina palauttaa jos ahdistaa. Mites tuo markantalo? Onkos niillä tuo 30pv palautusoikeus, kun ovat enemmän ja vähemmän Gigantin kanssa naimisissa.. Onko tietoa?
Ne voi palauttaa Gigantin myymälään, mutta eivät hyvitä toimituskuluja. http://www.markantalo.fi/cms/c-k.cKeQuvt60AAAEncNN94OGl/palautusoikeus Ottaisin ite varmaankin sen Samsungin. Mitä kiinnipalamiseen tulee niin jo 3 plasma menossa ja kaikilla netti ollut päällä päiviä, eikä kiinnipalamista ole esintyny.
Tuosta sirinästä että jos joku sanoo että plasmani ei sirise niin sinun korvaasi saattaa jopa häiritsevästi kuulua. Itse laitoin asiakaspalautukseen sampan 64E8005 ennen pääsiäistä ja eilen tuli sähköpostia että rahat on maksettu takaisin että viel muutama pankkipäivä ens viikolla ennenkuin saan fyrkat takas. Tuosta sirinästä tosiaan kun huomasin samppani sirisevän soitin kaverilleni jolla on LGn n.4 vuotta vanha hd ready plasma ja kysyin sirinästä ja sanoi ettei hänellä kyllä sirise eikä ole muija tai muksutkaa mitään sanoneet/huomanneet. Kävin eilen paikanpäällä ja kyllähän tuo hiljaisissa kohdissa sirisee kun tietää mitä kuunnella. Siihen tottunut korva sitä ei ilmeisesti noteeraa tai pitää sitä ominaisuutena kuten itse esim tietokoneen hurinaa tuulettimien vuoksi. Itse valitsen "huonomman" kuvan kuin sirinän.
Tuo on malli kohtaista. Mulla kaikki plasmat oli pc käytössä ja kun ei muuta ääntä tule niin sen sirinänä kuuli heti kun vaihdoin vanhan sampan 50" vuosi sitten PS59D535A. Ja kaikki tietysti olleet samassa paikassa. Tästä uudesta LG 60PA5500 ei tulee yhtään sirinään. Ferriitit oli kaikissa, joten mene ja tiedä.
Uskon että sirinät ovat mallikohtaisia mutta olen ymmärtänyt että plasmatekniikalle on _AINA_ ominaista tuo sirinä toisissa enemmän toisissa kun laittaa korvan kiinni telvisioon. Kuin myös lcd edgeledeissä valovuodot ja muut ongelmat ovat tuurista kiinni ei niinkään mallista. Nyt livenä itse nähneenä tuon sharpin Quattron töllön lc70le836 on tuo kuvan syvyys hämmästyttävä, liikkeessä en tuota tälläkin foorumilla puheena ollutta valkoisen likaisuutta oikein päässyt arvioimaan mutta päätökseni olen tehnyt että seuraava telkku on tuo sharpin vanha malli tai sitten uusi le857 kunhan hinta tuosta laskee tai pitkävedot napsuu. Jaffaman jos on mahdollista päästä näkemään niin suosittelen käymään katsomassa sharpin noita 60"sta. Jos tahtoo vain hyvää ja isoa kuvaa halvalla, smartti ominaisuudethan noissa on todella köyhät.
Ei kyllä aikaisemmin ole plasmat sirisseet. Taitaa olla valitusta tekniikasta kyse ja jos sen haluasi niin eihän se olisi kovin vaikeata hiljentää? Raha ratkaisee. Se että Samsungkin sirisee kuten jotkut Panasonicit taitaa johtua tekniikan kopioinnista.
Plasmapaneelinäyttö*on litteän*näytön*mahdollistava tekniikka. Plasmapaneelinäyttöjä käytetään tyypillisesti suurissa (yli 37-tuumaisissa) televisioissa. Sadattuhannet pienet solut sijaitsevat kahden lasilevyn välissä. Nämä solut sisältävät sekoituksen jalokaasuja (neonia*ja*ksenonia). Solun läpi kulkeva sähkövirta ionisoi kaasun muuttaen sen*plasmaksi. Plasma säteilee*ultraviolettivaloa, joka puolestaan saa*fluoresoivan*materaalin tuottamaan näkyvää valoa. Suora copypasea wikistä. Tuota tekniikkaa käsittääkseni joka merkin plasmatelkussa käytetään? Ja asiaan jo hieman perehtyneenä olen ymmärtänyt että juuri tuo missä ionisoidaan kaasu plasmaksi tekee sirinän, koteloinnista riippuen kaiketi enimmäkseen riippuu kuinka paljon sirinä kaikuu/kuuluu? Korjaa toki jos olen väärässä.
Kaikki plasmat pörisevät. Mitä kirkkaampi kuva tarvitaan, sitä enemmän kuuluu pörinääkin. Se onkin sitten toinen juttu, että häiritseekö tuo kirkkauden/tehonkulutuksen mukaan pumppaava ääni ihan käytännössäkin, vaiko ei. Sekä malli- että yksilökohtaisia eroja tuntuisi olevan. Kokokin vaikuttanee. Lisäksi kodin taustameluissa on suuria eroja, kuten ihmisten kuuloaisteissakin. Virransäästötilan kytkeminen vähentää pörinää, mutta toki myös kuvan kirkkauttakin (joskus kuvanlaatua muutenkin). Itse olen yhden plasman, eli 37" Panasonic PX70:n ostanut, kesällä -07. Se oli uutena tummalla kuvalla likimain äänetön (minimi muistaakseni ~80 W). Vasta kirkkaimmissa kohtauksissa (maksimi muistaakseni ~300 W) tuli hieman enemmän pörinää, mutta ei sekään katselua likimainkaan pilannut. Parin vuoden päästä ääni taisi olla hieman voimakkaampi, mutta ei edelleenkään mitenkään erityisen häiritsevä. Plasmaksi pieni koko ja HD Ready -resoluutio varmaankin auttoivat. Sony D3000 (LCD) muuten oli ko. pansua äänekkäämpi, mikäli sen taustavalon kirkkaussäätö oli sopivasti asetettu. Toisaalta, taustavalo täysillä se kyllä oli likimain äänetön (pl. teksti-tv yms.). Eli surinan syy siis oli täysin eri ja lisäksi se oli muistaakseni täysin tasaista surinaa (perinteinen CCFL-taustavalo, jonak kirkkaus ei elä kuvna mukana). Jos oikein hifistellään, niin täysin absoluuttisen äänetöntä televisiota en ole vielä tavannut. Edesmennyt 50 Hz halpis-CRT (20") piti korkeataajuista vinkunaa ja hieman pörinääkin. Eikä kallis, 100 Hz Sonykaan (32") likimainkaan äänetön ollut. Nykyinen LCD:kin (46" Sony X4500) joissain tilanteissa aivan lievästi pörisee (esim. teksti-tv), joskin useimmiten kyllä olisi käytännössä äänetön, jos vain ei olisi niitä kahta tuuletinta takana humisemassa. Joita ko. plasmassa ei muuten ole. Humina toki on useimpien korvaan miellyttävämpi, kuin voimakkuudeltaan vaihteleva sirinä tai terävä pörinä. Kunnes ne tuulettimet alkavat reistailla...
Kiitos kaikille. Plasmat jätän varmaan kaupan hyllylle kun olen aika herkkä kaikenmaailman sirinöille ja pärinöille. Alkaa syömään herkästi fiilistä. Ja vielä kun tuo kiinnipalaminenkin on mahdollinen ongelma. Ei ehkä todennäköinen mutta kyllä näistä edelleen saa kuulla. No mutta jos LCD töllöistä puhutaan niin vahvoilla on edelleen tuo LG 560T 47" 599€ tai sitten tuo Samsung 5505 50" 799€. Tuo pari tuumaa ei varsinaisesti ratkaise ostosta. Mutta mustantaso, kuvan suht. neutraali/oikea värimaailma, liikkeensujuvuus ja kuvanlaatu yleensä ratkaisee. Kenelläkään ei ilmeisesti ole vertailevaa kokemusta noista kyseisistä malleista.. Olisin periaatteessa tyytyväinen kun saisin vastaavan kuin nykyinen Sony 40W2000 kuvanlaadullisesti, mutta tietysti hieman suurempana ja sulavalinjaisempana.