Monitor Audio S8

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana pyrom, 01.11.2013.

  1. pyrom

    pyrom Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    03.04.2012
    Viestejä:
    151
    Saadut tykkäykset:
    0
    Otin tietoisen riskin ja tilasin kyseiset kaijuttimet vaikken ole edes kuullut niitä vielä,mutta kävin kuuntelemassa monia kaijuttimia niin isoja kuin pieniä ja monitor audion rx8 kuulosti minun korvaani parhaimmalta näiden testi kaijuttimien joukosta suunnilleen samassa hintaluokassa pyörittäessä,mutta rx sarjaa ei kyselemistäni liikkeistä enään saa tilattua enkä sitten alkanut kyselemään mitään demo versioita vaan riskillä tilasin S8:t
    Onko kukaan käynyt koekuuntelemassa näitä pönttöjä?Siinäkin mielessä kutkuttava tilanne että ensiviikolla luultavasti saan omani ja nämä ovat ensimmäiset 3-tie kaijuttimet kun olen ollut vannoutunut 2-tie kaijuttimien ystävä mutta vaihtelu virkistää tässäkin asiassa.
    Monitor audiot tulee 70% musiikki/ 30% leffa käyttöön joka loi omat haasteet kaijutin valintaani.
    Mutta niitä muiden kuuntelu kokemuksia lukisin mielelläni?
     
  2. JayKay70

    JayKay70 Vakiokasvo

    Liittynyt:
    01.01.2008
    Viestejä:
    567
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eikös tämä MA Silver 8 ole aivan uusi malli ja uskoisin, että aika vähissä on jengin kokemukset tästä mallista... Et tuossa mainitse mistä kaiuttimista päivität, mutta eiköhän noillakin jo jonkin aikaa kelpaa kuunnella ;)

    Ja ennen kuin joku ehtii huomauttamaan asiasta veemäisempään sävyyn, niin kaiutin kirjoitetaan ilman "j":tä :rolleyes:
     
  3. pyrom

    pyrom Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    03.04.2012
    Viestejä:
    151
    Saadut tykkäykset:
    0
    Uusi mallihan se on ,mutta on sitä jo muutamissa liikkeissä kuunneltavana ja aattelin tässä malttamattomana kysäistä että onko joku käynnyt jo kuuntelemassa ,no laitan oman tökerön arvosteluni jossakin välissä kunhan saan ensin hieman tunteja alle uusien kajareiden kanssa :)
    Täytyy varmaan huomenissa hakea tai sitten maanantaina kun on enempi aikaa.
    OR 160hi kaiJuttimilla olen tässä aijemmin kuunnellut +svs:12 tuumanen subbari(mikä tosin päivittyy sekin toiseen samanlaiseen tai yhteen hieman väkevämpään)
    Ps: Ja jos joku nyt saa jotain kiksejä kirjoitusvirheistä niin siinähän vittuilee. :D
     
    Viimeksi muokattu: 01.11.2013
  4. pyrom

    pyrom Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    03.04.2012
    Viestejä:
    151
    Saadut tykkäykset:
    0
    Nyt on ensi "savut" otettu ja todella tasapainoinen kaiutin minun korvaani,ei heikkoa osaaluetta ole vielä vastaan tullut,uskaltaisin väittää että joitakin saattaa häiritä tuo todella muhkea ja erotteleva basso mikä noissa on ja ensimmäistä kertaa eläissäni jouduin säätämämään vahvistimen treblet ja bassot nollille. Toistoalue on jotain uskomattoman kaunista,mutta en ole vielä tosin ajanut huonekorjaimella korostumia pois .
    Ehdottomasti ostaisin saman kaijuttimen nyt siis jo kuultunakin :) Ulkoasu on todella laadukkaan oloinen ja kotelo on jykevä(täytyy olla paksua materiaalia koska painaakin melkoisesti vaikka on leveydeltään melko siro kaiutin kuitenkin)
    Olen tyytyväinen ostokseeni sen uskallan sanoa jo nyt ja veikkaan että tätä kaiutinta jaksan kyllä kuunnella pitkään ,elokuvalla en ole vielä kokeillut kun laitteisto on osittain vielä työn alla ja musiikkia pääsääntöisesti kuuntelenkin.