Myrskyluodon maija (2024, Tiina Lymi / Amanda Jansson, Linus Troedsson)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana scented, 24.08.2024.

  1. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    22.02.2005
    Viestejä:
    2 149
    Saadut tykkäykset:
    330
    [​IMG]
    https://www.imdb.com/title/tt22257924/
    Kertomus Myrskyluodon Maijasta elämän eri vaihessa, ylä- ja alamäissä. On saatu paljon draamaa 2h44min kestoon. Näyttelijöistä ei löydy huonoa linkkiä ja maisemat ovat veden äärillä kohdillaan. Juoni on täynnä draamaa ja katsojan tunteisiin kajotaan tuon tuostakin. Tässä elokuvassa on kaikki kohdallaan, joten 5/5.

    ps. Apple TV:n palvelussa kuva oli kohdillaan, mutta tekstitys oli ainakin tällä hetkellä sdh, joten mieluummin ostaa blurayna ja katsoo...
     
    KILLPATRICK tykkää tästä.
  2. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 097
    Saadut tykkäykset:
    1 379
    Myös tuon TV-sarjan ostaisi mielellään bluraynä. On se musiikki jotain ihan Mozartiin verrattavaa.
    (Tosin tuolta Mozart maistrolta löytyy 10-100 samanlaista rallatusta ja tällä tarkoitan musiikkia, jonka kaikki ihmiset heti tunnistavat.)
     
    scented tykkää tästä.
  3. emt999

    emt999 Käyttäjä

    Liittynyt:
    13.03.2008
    Viestejä:
    49
    Saadut tykkäykset:
    8
    sokka ja KILLPATRICK tykkäävät tästä.
  4. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    5 788
    Saadut tykkäykset:
    320
    Tulispa tästä 4K, kun kerta tulee esim Ruottissa varmaan julkaisuun. Loistava elokuva. Upeasti tehty. Yksi parhaista viime vuosina.
     
    KILLPATRICK tykkää tästä.
  5. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 097
    Saadut tykkäykset:
    1 379
    Tulihan Sisustakin UHD ulkomailla, joten pieni mahdollisuus on olemassa. Jään sitä odottamaan...
     
    sokka tykkää tästä.
  6. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    11.02.2005
    Viestejä:
    4 916
    Saadut tykkäykset:
    532
    Tuli katsottuna AppleTV:n vuokrakuvana (5 euroa vs ostokuva 16 euroa), kun sinne viimein oli ilmaantunut.
    Vaikea kuva arvostella, ehkä lievä feministinen ote joka ei välttämättä ole huono asia, mutta ns. oman tien kulkija ja muut.
    4/5
    Edit: Purkin haku taas rikki, ei löytänyt mitään, tämä ketju läydetty Googlen suosiollisella avustuksella.

    T: Vesku
     
  7. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.01.2010
    Viestejä:
    7 097
    Saadut tykkäykset:
    1 379
    Ostin tuon Blu-rayn 12€.
    Mikä pökäle. Korkeintaan 2/5 ja tuossa piste siitä, että oikeasti on nähty vaivaa näyttää tuolta ajalta. Ei se ole helppoa Suomi budjetilla. Välillä mentiin silti metsään, mutta antaahan tuon anteeksi, kun aika hienoa kuvausta ajasta kuitenkin tehdään.

    Mutta kaikki se, mikä tekee elokuvan, on kyllä poissa. Karmea kuvaus. Mahtavat maisemat näyttävät huonolta YLEn luontodokkarilta. Lassen musaa ei kuulla kuin lopputeksteissä. Miksi kaikki Suomi elokuvat ovat kuin virsiä kirkossa? Sinne menee pakosta katsomaan ja kuuntelemaan ja koskaan ei ylläty.

    Tähän elokuvaan ei todellakaan sovi mielestäni Eggers tyyli, vaan olisi oikeasti pitänyt mennä jollain Tony Scotilla.
    Maja oli lopulta hyvä roolissaan. Eka puoli tuntia meni meillä, että jaksaako tätä potaskaa katsoa ja viiraako niillä päässä, jotka ovat tätä somessa hehkuttaneet?