onhan se hyvä jos saa kontaktin sinne ennen kuin lähettää, mutta osoitehan löytyy sivulta http://www.nebula-electronics.com/contact/contact.asp Selkeällä lähetekirjeellä ja kertoen että digita väittää lähetteen mahtuvan standardiin, niin eiköhän näytettäsi tutkita. Meiliä etukäteen ja perässä niin taas paranee huomioarvo. Nähtävästi ainoastaan Search on vahvistanut saman ongelman Tampereella tässä säikeessä. Jos Search ja mahdolliset muut tamperelaiset laittava sinne Nebulan supporttiin mailin,ongelman olemassaolosta, ongelmaa varmaan katsotaan paremmalla prioriteettillä. Kun viimeksi laitoin sinne Nebulalle näytteen, he reagoivat ihan ok nopeudella, eli kun Espoossa oli Nebulalla ongelma.
Olen lähettänyt Nebulalle jo muutamia posteja mutta en ole saanut vastausta viesteihini. Muuten voisin soittaa mutta kun on saavutus sinänsä saada tämä asia selitettyä suomeksikin. Olisi hyvä saada vähän lisävahvistusta tämän ongelman laajuudesta ennenkuin teen itsestäni vielä enemmän pellen kuin tähän asti. Lähetin Search:ille PM viestin mutta ei ole vielä kuulunut mitään. Olisi kiva jos Tamperelaiset Nebulanomistajat kommentoisivat tilannetta meikäläiselle ennenkuin alan väittää mitään laajemmalti. On toki mahdollista että signaali talossani oli siinä hilkulla jo alusta asti ja kun MTV3 ehkäpä taas kavensi kaistaansa ja samalla virheenkorjausbittien määrää niin Nebula ei enää pystykään keittämään kokoon ehjää kuvaa. Työmaallani olisi kyllä semmoinen Kathrynin digisignaalin analysointiin sopiva oskilloskoopin näköinen vehje jolla voisi selvitä yhtä ja toista, mutta helpompaa olisi saada "laaja kansalaismielipide". Tarttis mennä kalj... eikun maitokauppaan. Pitäsköhän ostaa samalla joku sikahalpa rikipoksi marketista ja alkaa kaappaamaan ohjelmia anadigilogisesti eikun digianalogisesti... PS. Huomenna taitaa olla taas digikanavien vaihtopäivä. Saas nähdä mitä sitten näkyy ja millä laitteilla...arvomme seuraavan kanavan...
MTV3: Video Bitrate 5.5 Mbps n. puolet normaalista, pikselöitymistä esiintyy. Strenght 81%, SNr 25 dB ja BER 0.006-0.009 eli nämä noin normaaleja. Muut muxin kanavat noin normaaleja paitsi MTV3+ ei anna ollenkaan Video Bitrate-arvoa. Teiskon antennista Hervantaan muxien tiet vie.
softapäivityksen kautta, eli joko auto tai settings->general->software updates/ täppä update now löytyy 3.11 build 3
Olen kuullut semmoista että STB -vastaanottimien omistajat ovat joutuneet siirtelemään antennejaan ja suuntamaan niitä uusiksi jolloin kuva on parantunut. Tämä taas kielinee tosiaankin siitä että bittivirta on heikentynyt ja samalla virheenkorjausbittien määrä. Jos nyt downloadaa viimeisimmän softaversion niin onko se tuo build3? Voi olla ettei Nebulan virheenkorjaus vaan riitä. Ajattelin tänään vielä kumminkin kokeilla ylimääräisellä antennivahvistimella.
OT: "Nebulan Suomen kehitysosato" - pääsitte Mikrobittiin... Mikrobiti 4/2004 s.55: "Muutamat Nebulan vastaanottimen kanssa painivat suomalaiskäyttäjät tekevät varsin tuloksellista yhteistyötä vastaanottimen valmistajan kanssa. Ilman heidän apuaan Nebulalla tuskin olisi kiinnostusta tai edes mahdollisuutta testata korttia Suomen digiverkossa. Nebula päivittääkin ohjelmistoaan vertailun valmistajista rivakimpaan tahtiin." :thumbsup:
Tänään tuli vastaus toimintaohjeineen Nebulalta. Lähetin sähköpostin liitteenä pätkän streamia. Hyvä että pienempikin näyte piisaa ettei tarvinnut alkaa CD:tä postittamaan. Kokeilin antennivahvistinta, ei ollut apua. Ei nyt muuta kun odottamaan "terveystarkastajan" lausuntoa annetusta näytteestä... Tänään tallennellaankin kuin ennenwanhaan: analogisella kaappauskortilla. 0 dropped frames... :thumbsup:
Voi hyvänen aika, on tää digitv-touhu aika rimpuilua :OI Nyt ei Nebula löydä espoon muksista 658 MHz mitään kanavia. Digita oli tänään tehnyt taas jotain kanavamuutoksia. kokeilin 3.11 ja 3.113 versioilla, mites muilla. Lefa
Kaikki nipun Espoo B (658 MHz) kanavat (mtv3, subtv, nelonen) pätkivät ja pikseilöityvät tosi pahasti, arvot 77% 24 dB 0.010-0.015 samat kuin ennekin. Havaintoja? Hetkinen, oma havainto: Pikselöityminen katosi kun MTV3+ salaustesti loppui. Nelonen edelleen nykii ja ääni puuttuu. On tää vaikeeta... Lefa
Onpa mennyt tosi pelleilyksi digilähetykset. Joka päivä tehdään kaikenlaisia epämääräisiä kokeiluja. Viritin eilen Nebulan ja Novan uudelleen ja kaikki toimi sen jälkeen. Äsken kun testasin niin Novalla toimii edelleen mutta Nebulalla Nelonen nykii ja pätkii. Signal Strength on 75%, SNR 24dB ja BER 0.0002. Video Bitrate on 10.00 Mbps mutta Audio Bitrate näyttää 0.00 Kbps. Kuva ei siis pikselöidy vaan dropped luku kasvaa noin 800 minuutissa. Lähetin on Eurajoki. Vaikea on Nebulankin päivittää softaa kun lähetykset muuttuvat päivittäin.
Myös SubTV häviää välillä. Hetken oli täysin pimeä. Video ja Audio näyttivät nollaa. Tällä hetkellä taas toimii. Nelonen jatkaa mykkänä diashowna. Myös Nelosen plussan audio näyttää nollaa ja droppiluku kasvaa kuten Nelosellakin eli ei toimisi jos lähettäisi ohjelmaa. Medionin STB näyttää Nelosta moitteettomasti.
Nyt Digita-virus on tarttunut myös Novaan. Muut kanavat toimivat normaalisti mutta Nelosella on sama vika kuin Nebulassa. Ja kun on käynyt Nelosella Novalla jää sama vika päälle muillekin kanaville uudelleenkäynnistykseen asti... jaa tilanne on muuttunut taas... Nyt Novalla toimii taas kaikki kanavat. Ja pikatarkistus Nebulalle... Nelonen ei toimi vieläkään siellä. Ilmeisesti joku vääntelee koko ajan nappuloita Digitalla.
Liityn valituskuoroon, eli Nelonen on äänetöntä diashowta, muut kanavat tuntuvat toimivan Jyväskylässä. Vielä materiaalin lähettämisestä Nebulalle. Toki voi käyttää nettisivulta löytyvää osoitetta, mutta itse kun lähetin aikanaan pari näyte CD:tä, sain kaverin Nebulan tuesta hoitamaan asiaani henkilökohtaisesti ja hän pyysi osoittamaan paketin nimenomaan hänelle. Sain häneltä sitten kuittauksen perilletulosta ja infoa debuggauksen etenemisestä.
ottaen huomioon tämänhetkisen tilanteen http://dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=309289&postcount=39 en usko että nyt kannattaa hötkyillä.. haitekinsseillä on nyt röitä lähetetään sitten uutta näytettä kun haitekinssit väittävät että homma on hanskassa
Tein materiaalin lähetyksen jo. Tuskin tulee muuta vastausta kuin että kakkia on taivaalla... Jaa, se taitaakin olla niin että rintamavyöhyke on kasvanut... Seuraavaa "säätiedotusta" en viitsi edes arvailla. Onneksi edes Law&Order tallentui ok. Siinäpä muuten hyvä idea, haastaa rosikseen koko sakki...
Mitä tulee MTV3:n ongelmiin niin ainakaan Tampereella se ei ole Digitan vika vaan MTV3:n aikaansaannosta. Minulla Nebula näytti tänään 3.50 bittivirraksi MTV3:n kohdalla kun kaikilla muilla se oli tuon 10 Mbps. Ei taida onnistua kauhean hyvän kuvan laadinta noilla lukemillla. Nelosen ongelmat are news to me. Suomen lainsäädäntö ei vieläkään taida tuntea joukkokannetta. Jotenkin pitäisi kuitenkin yhdessä pyrkiä muuttamaan yhdessä tilanne paremmaksi. Onko ehdotuksia? Ja ottakaa huomioon että moni boksikin on pimeänä muutaman kanavan osalta. EDIT: ja kun minä kysyin eräältä asiaan liittyvältä asiatuntijataholta että onko MTV3:n paketeissa vikaa jne. niin vastaus oli positiivinen. Samalla ennen sitä kysyin että kannattaako heittää vesilintua Nebulalla. niin vastaus oli jotta eipä kannata. Kuka korvaa kaikki vihaisten ihmisten väärin perustein katuun heitetyt digitoosat jos homma näin jatkuu?
Eilen viritin Nebulan ja Finluxin digitv:n niin kuin neuvottiin. Kaikki tuntui pelaavan ihan hyvin. Mutta perjantai-iltana Finluxi oli kadottanut Nelosen ja Nelosen Plussan pois kanavalistasta, eikä tullut monen uudelleenvirityksenkään jälkeen takaisin. Nebula on näyttänyt Neloselta nykivää kuvaa ilman ääntä. Antennini sojottaa Eurajoelle päin. Digitv on ollut nyt talossa 11 kk. Näin pahoja ongelmia ei ole aikaisemmin ollut. Mutta eiköhän ne korjaannu?