Kyllä niitä voi olla sattumatta. Se on ihan huolimattomuutta jos niitä löytyy. Tai sitten on käynyt leikkauksen takia niin. Tuo Gandalfin sauva oli minusta melkoisen silmiin pistävä kun siinä näytetään monta kertaa peräkkäin edestä ja takaa sitä kävelyä ja muistaakseni edestä päin kuvattaessa sauva on pystyssä ja takaapäin Galdalf "roikottaa" sitä. Pitäisi tarkistaa..
Ei ole virhe. Paska leikkaus. Sauvan menettämisen syy näytetään kyllä SEE-versiossa (jos nyt on kyse siitä, että erään kohtauksen jälkeen G-man ei ei enää sauvaa "omista" )
Tuossa ylempänä taisi kuitenkin olla kyse Kahden Tornin kohtauksesta, jossa Gandalf astuu ensimmäistä kertaa kuningas Theodenin saliin. Edestäpäin kuvattuna G:n sauva on pystyssä, takaa kuvattuna melkein "vaakatasossa" (vai oliko se toisin päin?).
Spidermanissa,kun peter harjoittelee huoneessaan,hän محتوى مخفي Särkee maljakon. Kuitenkin vähän ajan päästä näkyy toisesta kuvakulmasta ehjä maljakko. Ei nyt niin iso juttu...ja tuon todellakin huomaa helposti.
Huh. Tuota en kyllä usko ennen kuin näen Aika karu "moka" ellei ole sitten tahallinen jippo. Nimittäin outoa jos tuo oikeasti on siinä, koska teatterissahan tuon huomaisi varmasti aika selvästi kun äänet ovat melkoisen kovalla.
T2:ssa T-1000 matkustaa ajassa vaikka onkin nestemäistä metallia. Onko hänellä tullessaan joku ihohaarniska vai onko kyseessä kuitenkin vain elokuva?
DVD:n Dolby Digital 5.1- tai DTS-raidalla tuota ei kuule uudelleenmiksauksen takia. :weep: Mutta jos omistat R2-version, niin kokeile mitä tahansa dubattua monoraitaa. Sellainen pieni "prööt" pitäisi kuulua.
Puhumattakaan siitä, että seinässä oleva kaakeli säilyy täysin ehjänä (kyseessä taas se vakio, eli katoava luoti).
Anakondan loppupuoliskolla vesi virtaa ylöspäin vesiputouksessa, kun porukka peruuttaa kiinnijäänyttä kalastusalusta pois hiekkasärkältä tms. :hitme:
En edelleenkään usko, että tuo kuva olisi oikea ennen kuin näen saman DVD:llä tai jollain muulla "virallisella" kuvalla. Nimittäin tuo on sen sortin moka, että tuollaisia ei todellakaan satu tai paremminkin pitäisi sattua.
Samaa mietin itsekkin. Toisaalta noita näkee silti aina silloin tällöin joten ei ne nyt ihan mahdottomuuksiakaan ole. Ja jos se alkuperäisessä filmissä on ollut niin kyllä kai tollaset nyt korjataan DVD levitykseen.
Mun kaveri on bongannut Matrix reloadedsista tälläsen mokan: Moottoritiekohtauksessa luoti osuu erään auton bensatankkiin, ja auto jatkaa matkaansa.
Ei ne autot oikeastikaan yhdestä luodista välttämättä räjähdä. Eli kyllä se auto hyvinkin voi jatkaa matkaa ainakin siihen asti kunnes bensa loppuu.
Yleensäkin nuo "kuparivaippainen luoti osuu peltiin ja kipinät sinkoilevat/aiheuttavat räjähdyksen" jutut ovat aika fuulaa, todellisuudessa tällaista kipinöintiä ei tapahdu.
Samassa kohtauksessa Morpheus tippuu rekan katolta Nioben auton konepellille ja tuulilasi menee säröille. Seuraavassa kuvassa Niobe katsoo Morpheusta auton sisältä ehjän tuulilasin läpi. Ja seuraavaksi siirrytään takaisin auton ulkopuolelle ja lasi on taas rikki.
Tuo taitaa johtua bugisesta koodista jossain Matrixin autogeneraattorin koodin alirutiinissa. Hienoa että leffassa annettiin myös tällaisia rivienvälisiä viitteitä siitä että Matrixin luojat eivät olleet virheettömiä.
Kuvan alkuperä selviää täältä: http://www.worth1000.com/cache/cont...test_id=2879&start=1&end=10&display=photoshop
Tällaista ei vissiin ole vielä ollut.. Eli Arskan leffa muistaakseni Totall Recall: Arska hyppää ikkunan läpi metroon ja kun kuvakulma vaihtuu metron sisälle, niin naama on matkalla vaihtunut.. ainakin kaverilla hidastettuna katsottiin, niin oli hauskaa..