Nebulan digi-tv kortin toimivuus?

Keskustelu osiossa 'Digi-TV' , aloittajana pede, 13.06.2003.

  1. pointreyes

    pointreyes Guest Guest

    Liittynyt:
    03.07.2004
    Viestejä:
    862
    Saadut tykkäykset:
    0
    Nebulasta löytyy näköjään piirteitä, joita en ole aikaisemmin huomannut.
    Kun katsoo talletettua ohjelmaa, niin hiiren oikealla napilla voi valita
    "Chapter Selection...", joka näyttää ohjelmasta 10 still-kuvaa.
    Klikkaamalla kuvan alla olevaa ruutua, pääsee hyppäämään
    ohjelmassa suoraan kohtaan jossa ko. still-kuva on. Esim.
    tunnin mittaisessa ohjelmassa still-kuvat on kuuden minuutin
    välein. Ihan kätevä vaikka ei aivan vastaakaan DVD-levyn
    indeksejä!
     
  2. premier

    premier Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    28.06.2002
    Viestejä:
    1 687
    Saadut tykkäykset:
    4
    EPG näyttää pätkivän vuorokauden suoraan klo 00.00 kohdalta. Tämän takia puolen yön jälkeen tulevat ohjelmat pitää katsoa huomisen EPG-tiedoista. Itselläni vuorokausi kuitenkin vaihtuu vasta noin klo 04.00, joten vähän huonompi juttu. Pystyykö tätä säätämään jostain?
     
  3. Search

    Search Guest Guest

    Liittynyt:
    11.07.2003
    Viestejä:
    435
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuo olisi kyllä lisäämisen arvoinen ominaisuus, pitää pistää myös postia Nebulalle. Sama ominaisuus voisi olla myös "merkitse seurattavaksi" toiminnon kanssa, eipähän jäisi sarjat seuraamatta.

    [beta asiaa]
    Eilen huomasin dvb-tekstien kanssa ikävän ongelman, tekstitv:n joku sivu pyrki näkymään dvb-tekstien kanssa yhtäaikaa osin tekstien alla. Ohessa on liite. Ongelmaan ei auttanut digitv mode:n näpsyttely, eikä tekstitv:n päälle/pois laitto.[/beta asiaa]
     

    Liitetyt tiedostot:

  4. Kelvin

    Kelvin Guest Guest

    Liittynyt:
    26.03.2004
    Viestejä:
    175
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ottaako VDR ohjelman tiedot ja kellonajat siis EPG:stä vai livedatasta?

    Kelvin
     
  5. Tomppa2

    Tomppa2 Guest Guest

    Liittynyt:
    16.09.2004
    Viestejä:
    3
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ostin tuossa viime viikolla nebulan usb-boksin ja kaikki toimi uusimmalla betalla kuin unelma. Nyt asensin windowsin uudelleen puhtaalta pöydältä ja ajastettu nauhoitus ei enää toimi. Eli kun ajastan epg:stä eri ohjelmia, niin ensimmäinen ohjelma saattaa nauhoittua kokonaan tai sitten ei. Viimeistään seuraava ohjelma kuitenkaan ei enää nauhoitu, vaan koko digitv.exe menee jumiin. Live katselussa ei ole mitään ongelmia vaikka katsoisi monta tuntia putkeen. Samoin manuaalinen nauhoitus toimii.
     
  6. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    6 311
    Saadut tykkäykset:
    19
    kerro nyt mikä softaversio sinulla on käytössä. uusin beta vai viimeinen julkaistu, vai aiempi? viimeinen julkaistu ei minulla toiminut ajastusten osalta kuin 1/3 tapauksista. sitä edeltävä oli luotettava yksittäisepgtallennuksissa. beta tallentaa luotettavasti, mutta jättää useimmiten tekstit tallentamatta.

    eli odotellaan seuraavaa versiota
     
  7. Tomppa2

    Tomppa2 Guest Guest

    Liittynyt:
    16.09.2004
    Viestejä:
    3
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eli minulla on se viimeksi julkaistu virallinen, mihin korvasin siitä uusimmasta betasta 3.12b3 digitv.exe tiedoston. Ja aiemmin tämä siis toimi ongelmitta, mutta windowsin uudelleen asennuksen jälkeen lopetti toimintansa.
     
  8. lglg

    lglg Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    31.01.2004
    Viestejä:
    117
    Saadut tykkäykset:
    0
    Olen kuullut että livestä. Itsellä ei ole VDR:ää, kavereilla on. ilmeisesti kuitenkin otettava EPG:stäkin, ilmeisesti livenä ei tule kuin katseltavan muxin kanavat, en ole tarkemmin tutustunut.
     
  9. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    13.01.2003
    Viestejä:
    2 004
    Saadut tykkäykset:
    1
    Lisää tekstitysasiaa.

    Sellainen huomio/kysymys. Pitääkö paikkansa että Nebula talletta vain sen kielen tekstityksen mikä on valittu general-lehdessä kieleksi (eli se jolla tekstitykset näkyy ruudulla, ja jolla myös epg näkyy), eli jos valitsen tänne kieleksi ruotsi, niin tekstejä ei tallennu, mikäli lähetteessä on vain suomenkielistä tekstitystä.

    Tietääkö esim. Pede asiasta jotain, onko joku ollut Nebulaan yhteydessä tämän tiimoilta? Nythän ne ymmärtääksseni muutenkin puurtavat tekstitysten kanssa, eli saattaisivat tehdä tällekin asialle jotain, mikäli ratkaisu on helppo.

    Niin, sama juttuhan pätee tietenkin myös äänelle - siinä tosin tiedostokoko kasvaa mikäli kieliä on paljon.

    PS:n tallettaminen tietenkin antaa kaiken, mutta kun sitä ei voi tehdä ajastimella, ja se vie niin vietävän paljon tilaa :OI
     
  10. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    6 311
    Saadut tykkäykset:
    19
    olen muistaakseni kokeillut ja tekstityskielen tallentuminen on kiinni kielivalinnasta. eli jos yleinen valinta on suomi, niin fst:ltä ei tallenu ruotsinkielisiä tekstejä, vaikka ne olisivat ainoat

    olen nebulalle ehdottanut STBden kaltaisia toissijaisia kieliasetuksia mutta en ole saanut näihin kommentteja. yksikielisessä maassa elävien on vaikea mieltää tällaisen tarvetta.

    asiasta voi olla yhteydessä nebulaan.

    toinen ääni lisänä ei paljoa kasvata tieodostokoa.

    koko TS nipun tallentaminen onnistunee valitsemalla ensin settings-recordings ja sitten valinta että tallentaa kaiken ja sitten timerilla vaan. vai eikö toimi? totta on että sellainen vie levyä ja jos on monta ohjelmaa jonossa, voi mennä tiukaksi.
     
  11. Kelvin

    Kelvin Guest Guest

    Liittynyt:
    26.03.2004
    Viestejä:
    175
    Saadut tykkäykset:
    0
    Siinä kyllä lukee Instant (OTR) Recordings Transport Stream (TS) että eikös se tarkoita, että ajastimella ei voi tallentaa koko muxia? Pystyykö tsreaderiä käyttämään?

    Mulla on general-lehdellä merkitty suomi ja erehdyin kerran ajastamaan 3.113-versiolla Yle FST:ltä tanskankielisen ohjelman, jossa olisi ollut ruotsinkielinen tekstitys. Lopputuloksena ohjelma oli tallettunut täysin ilman tekstejä ja tanskaahan minä en ymmärrä :weep: ! En ihan heti tee samaa virhettä uudelleen. Jos tallettaa koko muxin, pystyy ohjelmassa olevat molemmat eri tekstityskielet purkamaan ProjectX:llä. Kokeilin TV2:n ohjelmalla, jossa oli kahdet tekstit, toimii! Nyt kun 1. maailmansodan historia päättyi tuleeko enää missään ohjelmassa kahta audiota?

    Kelvin
     
  12. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    13.01.2003
    Viestejä:
    2 004
    Saadut tykkäykset:
    1
    OT.
    Usein isoissa urheilulähetyksissä. No ne nyt ei minua pahemmin kiinnosta.

    Voisi kuitenkin toivoa että YLE tekisi tulevaisuudessa kulttuuriteon ja lähettäisi suomeksipuhutuissa faktaohjelmissa (erityisesti ne jossa on ällöttävästi sekoitettu alkuperäiskieliset "haastattelut" ja suomenkielinen kertoja) myös alkuperäiskielen toisessa ääniraidassa.

    Pedelle kommentti: En ole yrityksistä huolimatta saanut ts:ää ajastetusti alas - timerin kun käynnistää joutuu aina valitsemaan jonkun kanavan.
     
  13. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    6 311
    Saadut tykkäykset:
    19
    joo, alan uskoa
    Nebulan Helpissä tuosta
    " This option is always set to Off when DigiTV starts to prevent its accidental operation."

    tuota pitäisi siis vähintään ehdottaa muutettavaksi, kunhan ehtii
     
  14. Martin

    Martin Guest Guest

    Liittynyt:
    20.03.2002
    Viestejä:
    14
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tarkoitus olisi hommata Nebulan digitv-kortti. En ole vain vielä osannut valita PCI:n ja ulkoisen kortin väliltä. Voisiko joku ystävällisesti listata kummankin kortin hyvät ja huonot puolet?

    -Tarkoitus olisi tallentaa digi- ja analogisia tv-lähetyksiä dvd:lle polttoa varten
    -Siirtää osa vhs-kokoelmastani dvd:lle
    -(Kaapeli)taloudestani löytyy ennestään Sonyn digiboksi ja sitä varten antenni vahvistimineen

    Olen yrittänyt käydä tätä threadia läpi, mutta en saanut tehtyä päätöstä sen perusteella.

    Eikös ole kuitenkin niin, että Nebulan kortit ovat parhaat mahdolliset suomen oloihin soveltuvat?

    Kiitos jo etukäteen. Kaikki apu tulee tarpeeseen, koska kyse on tekniikasta jota en ihan kybällä ymmärrä.
     
  15. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    6 311
    Saadut tykkäykset:
    19
    usb-kortssa ei ole analogivideotuloa, joten valintasi on helppo

    tämä on kyllä tuolla threadin alku-osassa ;)
     
  16. Kelvin

    Kelvin Guest Guest

    Liittynyt:
    26.03.2004
    Viestejä:
    175
    Saadut tykkäykset:
    0
    Nebula PCI on nyt ollut itselläni vuoden ja 12 päivää. Olen ollut siihen tyytyväinen, vaikka tekstitettyjen Yle:n ohjelmien tallettamista dvd-r:lle piti aikanaan viivyttää toukokuun 2004 loppuun asti (tuli ongelmia levytilan kanssa). Muistaakseni USB-mallissa ei ole analogista videokuvan sisäänmenoa, jota tarvitaan vanhojen kasettien siirrossa. PCI-mallissa se on, en kyllä ole kokeillut sen toimintaa. Äänen sisäänmeno taitaa olla monofoninen. PCI-mallia ei saa kannettavan tietokoneen sisälle, jonka ottaisi matkalle mukaan, vaan eipä ihmiset matkoilla taida tv:tä katsella. Nebulassani toimivat Ylen tekstitykset Win2000:n kanssa ja pystyn tallettamaan tekstit valinnaisina myös dvd-r:lle. Ymmärtääkseni muilla korteilla tai USB-laitteilla tämä ei onnistu suoraviivaisesti mikäli ei halua käyttää Linuxia.

    Kelvin
     
  17. Martin

    Martin Guest Guest

    Liittynyt:
    20.03.2002
    Viestejä:
    14
    Saadut tykkäykset:
    0
    Vau, kiitos nopeista vastauksista pedelle ja Kelvinille. PCI olkoon siis valintani.
     
  18. lglg

    lglg Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    31.01.2004
    Viestejä:
    117
    Saadut tykkäykset:
    0

    Argh :OI ei toiminut, jos talletettu 3114:ella palikoutuu vaikka katselee 312:lla
    Miten tämä voi olla näin vaikeeta..... :confused:

    sorry tarkoitin 3113, ei 3114 eli viimeinen jossa ylen subtitlet toimii
     
  19. lglg

    lglg Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    31.01.2004
    Viestejä:
    117
    Saadut tykkäykset:
    0
    huomasin juuri että myös pätkäisee tallennettava ohjelman puolelta öin, toinen pätkä tuli väärällä nimellä :(
     
  20. konjak

    konjak Guest Guest

    Liittynyt:
    06.08.2004
    Viestejä:
    3
    Saadut tykkäykset:
    0
    Onko kukaan testannut Nebulan analogiapuolta? Itse yritin
    konvertoida vanhan tärkeän Vhs'n. Kuvanpuoli onnistui mutta
    ääntä en saa mukaan. Olisiko vinkkejä aloittelijalle mistä
    voisi hakea apua ongelmaan?