Noriko tulee subilta anamorfisena, mutta flagi tms ilmeisesti puuttuu ja nebula ei tajua venyttää kuvaa leveyssuunnassa niinkuin kuuluisi. Pystyykö tätä puukottamaan jotenkin?
ProjectX:ssä video aspect ratio "don't change" vaihdetaan asentoon 0.7031 (16:9). Livekuvassa voi ainakin minun SVGA-monitorissani litistää kuvaa niinkin paljon, että Mäenpään naamasta tulee tunnistettava. Sen sijaan 80-luvulta olevassa telkkarissamme tuota ei saa helposti muutettua. Ohjelmahan tulee anamorfisena HTV:n kaapelista analogiseltakin kanavalta. Mitäs meni Alma vähentämään tekniikan työntekijöiden lukumäärää - näinhän siinä tietenkin käy... Kelvin
Noniin, huomenissa pitänee käydä kortti postista noutamassa. Tuli tuossa mieleeni vielä parit kyssärit, enkä jaksanut millään alkaa selaamaan tätä threadia taaksepäin eli 1) Onko väliä kumpaan antenniliitäntään seinästä tulevan johdon laittaa, jotta kanavat siis löytyisivät? 2) Onko tuolla Nebulan kortilla mahdollista katsella salattuja kanavia jonkun hakkeroinnin kautta vai onko se kortinlukijalla varustettu kortti pakollinen? 3) Mitä softaversiota suosittelisitte tällä hetkellä tuolle kortille? Tarkoituksena olisi katsoa/nauhoitella ohjelmia myös YLE:n kanavilta teksteineen. Kiitoksia loistavasta threadista, tämän takia minä kyseisen kortin tilasin :thumbsup:
1. Siihen naarasliittimeen. 2. =0 3. 3.11build3 Ylen kanaville millä teet kaikki säädöt ja kanavien haut, sitten kopioit DigiTV.exe versio 3.12beta3:sen sun työpöydällesi tuon DigiTV ikonin viereen ja kun haluat katsoa häiriötöntä kuvaa MTV3:selta, avaatkin tuon version. 3.11build3 on parempi vaihtoehto, kun haluat Ylen kanavilta tekstit. Käytän näitä kahta nyt vierekkäin. Toivon mukaan kohta tulee jo korjaus. Hassu huomio muuten Nebulan kortista, mutta ihmettelin kuvaan välillä tulevia pikseliraitoja ja kun tarkkaan seurasin ja kuuntelin, niin huomasin, että häröjä tuli aina kun kovalevy teki jotain katselun aikana. Minulla oli tuo Nebulan kortti aivan alimmaisessa pci-paikassa sata-kovalevyliittimien lähellä ja kun nostin tuon kortin pari pci paikkaa ylemmäs niin häröt häipyivät! Kannattaa kokeilla.
Onko kukaan ollut viime aikoina yhteydessä softa-asioissa Nebulaan? Bugien paikkailu on mennyt äärilaidasta toiseen tänä vuonna ja valitettavasti väärään suuntaan. Eli odottelen edelleen softaversiota joka toimisi kaikilla kanavilla. Onko muuten JohnnyFinland lopettanut tämän palstan seuraamisen kun ei pariin kuukauteen ole näkynyt. Hänellähän oli kai jonkinlainen yhteys Nebulaan?
itse laitoin tuonne viime viikolla meiliä. ei ole tullut vastausta muistutin minua ärsyttävimmistä bugeista betassa, - tekstiv:n tunku joko vakiotekstillä tai tekstinpeitolla - dvb-tekstien tallentomattomuudesta tuohon voisi lisätä että tuo teksti-tvtekstihän tunkee välilä väärällä kanavalla tekstitvn tunkuun workaround voisi olla että sinne Settings puolelle laittaa teksti-tv tekstityksen osalta joku sivu jolla ei koskaan ole tekstiä (999? kun tekstintv sivun pitää olla 1-899) joku voisi kokeilla ------------ ehdotan pikku kohteliaiden mutta päättäväisten meilien pläjähdystä tuonne nebulan puolelle jossa valitetaan nykyistä tilannetta, ja pyydetään ilmoittamaan koska seuraava versio tulee. taas kun paljon meilejä tulee, huomio saadaan tännekin eli kaikki kohteliaasti mutta päättäväisesti meilaamaan nebulalle nykyisistä bugeista. johonkin ne vastaavat tai sitten laittavat tietoa saitille. arvaukseni on, että nyt softaporukalla on ohjeet koodata, eikä liika vastailla meileihin. realiteetit ovat iskeneet.
Laitoin myös yllä mainituista aiheista postia yli kaksi viikkoa sitten, en ole saanut vastausta. Joillain tekstitv sivuilla on hauska ilmiö, yläosa ruudusta on sivun mukaista tekstiä, mutta alaosassa onkin jonkun muun sivun teksti. Aihe vaihtuu mukavasti puolessa välissä ruutua. Voisikohan tekstitv sivut voisi ladata taustalla valmiiksi. Nythän jos kytkee tekstitv:n päälle, sivut ladataan vasta silloin, vaikka kanava on ollut päällä jo pitkään.
Laitoin juuri postia Nebulalle. Kyselin aikataulua ja kysyin myös olisiko viimeisestä toimivasta versiosta mahdollista saada MTV3-korjattu versio odotusajaksi. Se olisi pikku homma heille mutta iso apu ainakin minulle.
Hmm.. Tuota 3.11 b3 versiota en mistään löydä, nebulan sivuilta ainakaan. Itselläni näkyy tällä hetkellä MTV3, SubTV ja Nelonen aivan loistavasti, softaversiona 3.12 b3. YLE:n kanavat taas ei näy ollenkaan, olisiko jotain vinkkiä tähän? En tiedä sitten missä on vika... EDIT: Olisiko joku niin ystävällinen ja hostaisi johonkin sekä tuon v3.11 beta 3:n asennuspaketin ja 3.12 beta 3:n asennuspaketin? 3.12 b3:sta kun ei löydy täydellistä asennuspakettia tuolta nebulan sivuilta ja mulla tuntuu bugaavan taskbaarista käynnistättäessä tuo versio, pikseleitä siis tulee ruutuun, kun taas käynnistän normaalisti, pikseleitä ei ole. Olenko muuten ainoa täällä joka on Pihtiputaan lähetysmaston kuuluvuusalueella?
3.12 beta 3 träppää kun se yrittää ladata sivua 999... :grr: Sivulla 899 on näköjään sisältöä joillakin kanavilla... Tosin esim. YLE Teema ei sitä lataa, vaan näyttää DVB-tekstit...
Meni sitten The Practice:n ja Stargate SG-1:n tallennus kiville. Yritin tallentaa ohjelmat samoin kuten ennenkin OTR:nä ja valitsin ajaksi 2 tuntia. The Practicesta tuli talteen mainoksineen 36 min ja sen lisäksi oli ilmestynyt 2 muuta olemattoman pientä mpeg -tiedostoa. Jotakin tiedostojen ominaisuuksissa on ihmeellistä viimeisen muokkausajan ollessa 6:38. Ei se nyt sentään aamuun asti ole voinut yrittää tallentaa? En tiedä oliko moka Nebulan "MTV3" -betassa vaiko taas itse MTV3:n kikkaroinneissa. Ketuiksi meni kumminkin ja luottamus tallennussysteemiin meni taas toistaiseksi. Pitänee ensi kertaa alkaa etsimään josko netistä löytyisi noita tv-sarjojen jaksoja. Muuten jää SG-1:n jatkotarinan loppu näkemättä. Onko vinkkejä mistä ja miten löytyisi?(PM?)
Laitoin PM:ää. Practicea ei löydy, SG-1 pitäisi olla. Mulla on tähän asti kaikki tallennukset toimineet tuolla betalla, lukuun ottamatta tekstityksiä YLE:n kanavilla.
Sain yllättäen Nebulalta pitkän vastauksen eilisen viestiini! He olivat pääasiassa kiinnostuneita siitä mitä ongelmia tekstityksessä on uusimmassa betassa jotta voisivat korjata sitä. En ole itse koko betaa edes testannut koska tarvitsen Nebulaa nimenomaan toimiviin YLE:n tallennuksiin. Muita kanavia voi tallentaa toisilla korteilla. Asennan itsekin betan illalla ja tutkin asiaa. Mutta voisimme nyt yhdessä koota vikalistaa niin tekstityksistä kuin muistakin asioista? Lähetän sen sitten sinne Mux A TS-tallenteen kanssa.
*Ainakaan betassa ei tekstit tule tallennuksiin *DVB-tekstejä ei ylipäätään ole kuvassa *DVB-tekstit jäävät kuvaan, vaikka tekstitetty puhe on mennyt aikoja sitten (uusi korvaa vanhan-->Ei "tyhjää tekstiä") *Tele-text on ensisijainen (mielestäni se olisi hyvä jotenkin saada valita kumman haluaa ensisijaiseksi) *Beta menee jumiin, kun valitsee että sammuta kone nauhoituksen jälkeen Tuossa muutama, mitä itse olen huomannut...
Aika lista! Onko kaikilla ollut näitä murheita? Vai onko eri käyttäjillä erilaisia vikoja? Toimiiko muuten beta ja viimeisin toimiva versio rinnakkain esim. kansion nimeä muuttamalla siten että halutun version kansio muutetaan oikean nimiseksi? Vähän hirvittää sotkea toimiva asennus tällä betalla.
DVB-tekstit saa näkyviin kun valitsee hiiren oikean napin valikosta digital tv moden. DVB-tekstit sain mukaan tallennukseen, kun räpläsin digital tv modea ennen tallennusta. DVB-teksti jää roikkumaan kuvaan. Kuvassa saattaa näkyä yhtäaikaa dvb- ja tekstitvstä osa jostakin sivusta. DVB-tekstitys on karkeaa (=rumannäköistä) vrt. esim. divx/xvid tekstitykset. Tekstitv ei joskus toimi Ylen kanavilla ja joskus sivun ylempi osa on sisällöltään jotain muuta kuin alaosa.
Kyllä nuo mainitut viat vaikuttavat kovin tutuilta... Mainittuja tekstitysvikoja esiintyy betalla päivittäin. Yleensä auttaa hetkellisesti jos vaihtaa kanavaa ja palaa takaisin. Viime aikoina olen alkanut pitämään tekstityksen kokonaan pois päältä, on todella ärsyttävää kun teksti-TV tunkee päälle. Vielä yksi vika joka esiintyy tallenteita DigiTV:llä katseltaessa: - kuva pysähtyy, yleensä aina samassa kohdassa tallennetta - jos kelaa yli, niin joskus vähän matkaa toimii, mutta kohta kuva pysähtyy uudelleen Jos tallentaa DVD-formaatissa ja katselee jollakin DVD-playerillä, niin kuva ei pysähtele. Ajoin pitkään viimeistä virallista buildia ja tätä uusinta beettaa eri hakemistoista. Hyvin näytti yhteiselo sujuvan, enkä huomannut että alkuperäinen asennus olisi mitenkään sotkeentunut.
tai saman file menusta. eli sama vika, ja sama workaround aivan, toimii live tallennuksessa noin, mutta kun ajastetusta tallennkusesta, jossa vielä kanavanvaihto aiemmasta, no dice aivan, usein tässä versiossa on käynyt mullakin ruudussa samaa mieltä, olen maininnutkin, mutta ei välttämättä heillä kovin ylhäällä to-do listalla. tosin monen valituksen jälkeen saattaa nousta. muuttivat jo tekstitv:n fonttia isommaksi! siis teksityksessä. tekstitys toimikin jo paremmin, ennenkuin sotkivat tekstitv:n mukaan. on syytä mainita että nämä on ehdottomasti muutettava toimimaan eri "namikoista" koska niitä meillä käytetään eri juttuihin. itse olen saanut vahvistuksen että tulevat tekemään. mutta ei välttämättä ehdi seuraavaan versiooon. en usko että meidän onglmat poistuu. vaikka dvb-teksti olisi ensisijaista, jää tuo jonkun tekstivsivun tunkeminen ruutuun silloin kun ei ole dvb-tekstiä ohjelmassa tai kanavalla, jollei näitä eroteta.
Olenko ainoa kenellä näitä bugeja esiintyy uusimmalla betalla ja USB-boxilla? - ajastetuista nauhoituksista toimii kunnolla vain n. 70 % - MTV3:n ja Nelosen ääni tulee epäsynkassa
Tällä hetkellä Eurajoen koko mux B pukkaa frame erroreita MTV3-malliin 3.11 beta 3:lla, siis ei uusimmalla. Uusi toimii. Miten muualla?