Sopranosista (Nelosen/TV2:n tahtiin)

Keskustelu osiossa 'TV-ohjelmat ja -sarjat' , aloittajana lefty, 22.08.2002.

  1. kebek

    kebek Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    13.01.2003
    Viestejä:
    2 623
    Saadut tykkäykset:
    9
    Ihmettelin mikä kumman notkahdus sarjan laadussa kävi 5. kauden alussa, mutta tahti kyllä paranee loppua kohden.

    Silti aika turhaa aina tuoda näitä uusia naamoja sarjaan kun ne parin jakson jälkeen kuitenkin teilataan tms. Olisivat kyllä voineet pari pysyvämpääkin hahmoa sarjaan vuosien saatossa tuoda. Myös 5. kauden rönsyilevä juoni ja todella rasittavaksi käyvä asumusero-hässäkkä eivät oikein innosta. Ja kun mukana on vielä täytejakso (Tony hotellissa visiot päällä) ei voi kuin sanoa, että viimeisin kausi on nyt nähdyistä selvästi heikoin.
     
  2. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Liittynyt:
    04.02.2002
    Viestejä:
    3 436
    Saadut tykkäykset:
    145
    Äläs nyt, sehän on aivan riemastuttava jakso tuo. Todellinen love it, or hate it tempaus ja minähän pidin ja paljon. Neloskausi on mielestäni selvästi se heikoin lenkki ketjussa.
     
  3. AHess

    AHess Guest Guest

    Liittynyt:
    21.05.2002
    Viestejä:
    249
    Saadut tykkäykset:
    0
    ...Joo ja se pisti vähän naurattamaan, kun Paulie tuli työmaalle ja pisti sen Meadow:n poikakaverin lapiomaan sen autonrenkaista paskat pois... :p

    -A.Hess-
     
  4. dille

    dille Guest Guest

    Liittynyt:
    11.09.2003
    Viestejä:
    1 277
    Saadut tykkäykset:
    0
    hmmm 8% maailman ihmisistä kuuluu seksuaalisiin vähemmistöihin, mutta huomaa vielä ei ole otettu kiintiö mustaa:). Minunkin mielestä tuo huuhkaja -Tony sessio oli aivan turha, myös se autonkorjaus jupakka, tuntui jotenkin asiaan kuulumattomalta, kuka tämä nainen edes oli?
     
  5. Toni H

    Toni H Guest Guest

    Liittynyt:
    17.11.2003
    Viestejä:
    596
    Saadut tykkäykset:
    4
    Nainen oli sen yhden Tonyn kaverin Pussyn naikkonen jonka ne joutui joissain ihan ensimmäisissä kausissa listimään siellä veneessä, kun se piti mikrofonia.
     
  6. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.04.2004
    Viestejä:
    1 587
    Saadut tykkäykset:
    3
    Eka tai toka kaudella Meadowilla oli musta poikaystävä hetken aikaa. Tosin sekin yllättäen kariutui Tonyn mielipiteeseen neekereistä. :)

    Pussyhan oli vasikoinut muutenkin kytille eikä vain pitänyt mikkiä. Ja sen nistiminen päätettiin jo aiemmin, veneessä homma oli vain helpompi hoitaa ja ruumis hävittää mereen. Varmaan tämän tiesitkin mutta selvensin vain :)
     
  7. Colonel Kurtz

    Colonel Kurtz Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    10.02.2003
    Viestejä:
    189
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itseäni ainakin ärsyttää 5.kauden jaksoissa ärsyttävät mainokset. Niin pahoja mainoksia ei aikaisemmissa kausissa ole ollut.
    Esim. viimeksi tai edellisessä jaksossa "maailman paras pesutorni Whirlpool" ja laatikot joissa isot whirlpool tekstit..
    Kun serkku Tony tuli hän sai lahjaksi parhaan kännykän markkinoilla Motorola, joka kuuluu hyvin myös kellarissa.
    Entäs sitten AJ:n lahja auto olihan sekin paras. Merkki ja malli tuli selväksi. Onneksi en enää muista mikä se oli.

    Miksi sen täytyy olla noin selvää vai enkö ymmärrä jotain vitsiä. (hauska se ei ainakaan ole)
     
  8. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.04.2004
    Viestejä:
    1 587
    Saadut tykkäykset:
    3
    "Sacre bleu..." :D

    Tämä ja kaksi edellistä jaksoa ovat olleet mielestäni hyviä ja kun kuulema viimeiset jaksot ovat aika kovaa kamaa, niin ehkä tästä kaudesta tuli sittenkin hyvä vähän tylsästä alusta huolimatta. Jaksoja ei muuten enää ole jäljellä kuin kolme... :weep:

    Oli muuten aika jännä se kohta kun Chris kertoi "ensimmäisestään" ja sitten oltiinkin takaa-ajamassa kyttää siellä sillalla. Ehdin jo luulla että se on flashback Chrisin kertomana.

    Minua ei ole ainakaan koskaan ärsyttänyt piilomainonta minkäänlaisella tavalla elokuvissa saati sitten sarjoissa, jollei nyt jotain tiettyä merkkiä tuoda esille koko ajan. Niin ja listaasi voisi varmaan vielä lisätä Johnny Sackin Maseratin. :)
     
  9. Toni H

    Toni H Guest Guest

    Liittynyt:
    17.11.2003
    Viestejä:
    596
    Saadut tykkäykset:
    4
    Tämä uusin jakso oli kyllä varmaan huonoiten ohjattu tältä kaudelta. Töksähteli pahasti. Sisällöltäänkin oli vähän niin ja näin. Ehkäpä vuoden huonoin jakso.

    Ja tuosta sopraanosin tasonlaskusta sen verran että ei taso ole mielestäni laskenut, vaan sen sijaan tyyli on muuttunut.
     
  10. Colonel Kurtz

    Colonel Kurtz Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    10.02.2003
    Viestejä:
    189
    Saadut tykkäykset:
    0
    Se pääsi unohtumaan. eihän se ärsytä määrättyyn rajaan asti, mut nyt on ylitetty se raja useasti.
     
  11. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Liittynyt:
    04.02.2002
    Viestejä:
    3 436
    Saadut tykkäykset:
    145
    Tuon Chrissyn ensimmäisen lasauksen voi tarkistaa pilotti jaksosta ja jaksossa 1.8 (Legend of...) palattiin myös asiaan. Nämä viimeiset jaksot ovat meikäläisen kirjoissa aika herkkua. Tuo seuraava voi kuitenkin jakaa mielipiteitä suuntaan jos toiseen.


    Tony - ..Revenge is like serving cold cuts.

    Melfi - I think it's "Revenge is a dish best served cold".

    Tony - What did i say?
     
  12. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.04.2004
    Viestejä:
    1 587
    Saadut tykkäykset:
    3
    Eipä noita eka kausien tapahtumia niin tarkasti enää muista, kun ei ole dvd-boksejakaan tullut hankittua. :(
     
  13. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.04.2004
    Viestejä:
    1 587
    Saadut tykkäykset:
    3
    Unia. Tony näkee outoja unia, joissa esiintyy sekä eläviä että jo kuolleita tuttavuuksia. Amerikkalainen draamasarja.

    Unijaksot ovat ainakin tähän asti olleet todella hyviä jaksoja. :thumbsup:
     
  14. Toni H

    Toni H Guest Guest

    Liittynyt:
    17.11.2003
    Viestejä:
    596
    Saadut tykkäykset:
    4
    Onko niitä spoiler tageja niin vaikea käyttää. PRKL! :(
     
  15. makeH

    makeH So what?! Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    14.01.2003
    Viestejä:
    966
    Saadut tykkäykset:
    4
    On kyllä menossa yksi parhaista Sopranos-jaksoista. On mahtanut olla hauskaa käsikirjoittajilla tuota tehdessä. Ja Gandolfini loistaa tavallistakin kirkkaammin :naminami: :king:
     
  16. Eastwood1

    Eastwood1 You brought two too many. Tukijoukot

    Liittynyt:
    04.12.2003
    Viestejä:
    1 875
    Saadut tykkäykset:
    1
    Itse näin vasta lopusta vähän aikaa ja helvetin sekavalta näytti. Ja loppuun asti en sitten jaksanut katsoa. Itse tykkään enemmän niistä ihan tavallisista jaksoista. Tosin, olisihan tämä jakso ollut varmaan parempi, jos olisi alusta lähtien nähnyt.
     
  17. Toni H

    Toni H Guest Guest

    Liittynyt:
    17.11.2003
    Viestejä:
    596
    Saadut tykkäykset:
    4
    Muuten oli kyllä ihan hyvä jakso, mutta uni osuus oli turhan pitkä. Jätti aikamoiset jännitteet seuraavaan jaksoon (onko se viimeinen?).
     
  18. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    06.04.2004
    Viestejä:
    1 587
    Saadut tykkäykset:
    3
    Sori... Itse tulee kyllä aina luettua nuo jaksopuffit. Aika paljonhan ne kyllä "spoilaa", vaikkeivat mitään yksityiskohtia kerrokaan.

    Ja koko sarjakin olisi parempi, jos katsoisi aina jokaisen jakson. :) Jos Sopranosia seuraa, niin mielestäni silloin pitää katsoa joka jakso. Sarjan rakenteen kannalta se on aika välttämätöntä. Toki jos olet vain "sunnuntaikatsoja", niin sitten kai ihan sama. :)

    Toiseksi viimienen. Tosiaan huomioon ottaen sen että tämä oli kolmanneksi viimeinen jakso, niin oudon vähän siinä lopulta tapahtui. Noista Tonyn uniajatuksistakin meni osa kyllä hieman ohi.

    Hyvä tuo Kummisetä I -viittaus, mutta mihin se Annette Beningin siellä kadulla sanoma "Tony, olet vähän kuin Bugsy" (tjsp) viittasi? Bugsy Siegeliinkö (oikean elämän gangsteri)? Nimittäin Annette Bening on näköjään ollut sen nimisessä leffassakin: http://www.imdb.com/title/tt0101516 :eek:
     
  19. Eastwood1

    Eastwood1 You brought two too many. Tukijoukot

    Liittynyt:
    04.12.2003
    Viestejä:
    1 875
    Saadut tykkäykset:
    1
    Menee off-topiciksi, mutta menköön. Aina ei ehdi katsoa, kun on treenejä ym., mutta muuten seuraan kaikki jaksot. Tosin, pari ensimmäistä kautta meni täysin puskaan, johtuen harkkojen päällekkäyisyydestä ja videioiden toimimattomuudesta.

    Tarkoituksena olisi hankkia nuo aikaisemmat kaudet dvd:nä.
     
  20. Svg

    Svg Guest Guest

    Liittynyt:
    29.01.2004
    Viestejä:
    259
    Saadut tykkäykset:
    0
    Luin samalla matikkaa kun katsoin ja voin rehellisesti sanoa että kummastakaan ei tullut mitään. Yleensä Sopranosin katsomisesta on sentään tullut.