5 kanavaa näkyy tääläki. Kyllä softa on aiva kelvoton eikä kortissakaa mitää hurrattavaa ole. Tuli hommattua verkkokaupasta eikä vielä tähän asti ole rahalle vastinetta ollu. Tietäskö kukaa toimisko tämä minkää muun softan kans.
Joo, aika turha ostos tämä kortti kyllä oli... Toivottavasti tulisi joku uusi ajuri/softa päivitys piakkoin, jos vaikka alkaisi toimimaan... Kyllä tuo kortti on tuolla tukevasti kiinni, joten vika ei johdu siitä. Kun pistää ohjelman jollekkin kanavalle, niin ruutun tulee kyllä kuva, ongelma on siinä että kuva ei liiku ja softa on jumissa. Ääni kyllä kuuluu, mutta on aika ikävää kuunnella TV:tä :OI
Terve Cinergy Digital-ohjelman kananvahaun saat toimimaan, kun muokkaat hakemistossa \Cinergy Digital\transponder\EuropeCable\ olevaa DVB-C-CCIR.trp-tiedostoa (voit tietysti tehdä kopion siitä ja tehdä uuden tiedoston jollain toisella nimellä, mutta ei tuota alkuperäistä tarvitse mihinkään). Sinne pitää syöttää muxien taajuudet hertzeinä ja symbol ratet S/s (eli MHz pitää kertoa 1 000 000:lla ja kS/s 1 000:lla) ja sen jälkeen numeroimalla muxit esim numerojärjestyksessä. Kolmannen ja neljännen sarakkeen merkitys ei ole selvinnyt, mutta 'N' ja 'E' näyttävät toimivan. Esimerkkirivi näyttää siis tältä: 142000000[tab]06900000[tab]N[tab]E[tab]01[tab]DIGITAL Tuolla muutoksella sain täällä Otaniemessä kaikki paitsi YLE:n kanavat näkymään. Joku on siihenkin keksinyt että tuossa tiedostossa 242Mhz:n muxin numero pitää olla 12. Mutta muxit ovat tietysti erit muualla, joten siinä jos ei YLE näy, niin tiedossa on mukavaa testausta... En halua ottaa itselleni krediittiä tästä vaan tämän on joku Otaniemeläinen keksinyt, minä vain välitän tietoa eteenpäin. ----- LauriH
Eipä toiminut automaaginen haku noilla määrityksillä ainakaan täällä. Laitoin tiedostoon taajuudet 170Mhz ja 162Mhz...
Onko joku onnistunut saamaan toimimaan Terratec Cinergy 1200 DVB-C Soneran kaapeliverkossa, esim. Rovaniemella? Ei kortin omaa softaa eikä Meedio/Sceneo TV Central hakee QAM128:lla automattisesti. Jos joku tietää kaikki kanavan asetukset, siis frequency, symboolinopeus, video PID, audio PID, ja Network PID. Pliis laita viestiä tälle foorumille. kiitos. -Scott
eipä auttanu tuo listan mulkkailu mitään.... yhtä tyhjän kanssa tehdä yhtään mitään ennen kuin tulee uusi softa... kaikki on turhaa ajan hukkaa no näkyypähän edes 5 kanavaa
Kun tarpeeksi kauan seisoo toisen varpailla ja vikisee, niin alkaa tapahtua . Kiitos TTV:n Janille, joka parin viikon painostuksen jälkeen suostui paljastamaan PIDit. Vielä kun Nelosenkin saisi näkyviin... Asiaan: radion saa kuulumaan, kunhan tietää QAM-arvon, muxin ja Bitraten lisäksi Network ID:n, Service PID:n ja Audio PID:n - näin ainakin minulla (tosin en ole kokeillut muita kuin YLEQ:ta, koska muita minua kiinnostavia kanavia Treella ei kaapelissa diginä ole). Ja noudattaa tästä threadistä löytyviä ohjeita Channel List Editorin käytöstä. Ja jos nääs joku muukin TTV:n alueella taistelee saman asian ja kortin kanssa, niin ohessa parametrit, joilla tämän viestiketjun ohjeiden kanssa *ilmaiset* kanavat saa näkyviin. Jos joku noiden avulla onnistuu saamaan myös Nelosen näkymään, niin kertokoon minullekin :thumbsup:
Minäkin sain toimimaan ainakin 5 kanavaa (MTV3 D, MTV3+, Nelonen D, SubTV, Urheilukanava) täällä Rovaniemella Soneran kaapeliverkossa. Ei tulee vielä YLEn kanavia, ja EPG toimi vain MTVlla. Jos joku innostaa, minun kanavalist tiedosto on täällä. Eteinpäin! -Scott
Jees, hyvältä vaikuttaa tuo pdf. Kiitoksia siitä, olen harkitsemassa digiviritintä tuohon htpc:heen. Arvot ovat tietenkin samat, jos hommaan jonkin muun (technotrend budget) kortin. Mutta tuliko selvyyttä, että kuinka kauan nuo on voimassa? Lisäksi kiinnostaa, että jos hommaan tuon technotrend kortin, niin toimiiko softat paremmin sillä (tekstitykset, kanavien löytyminen/näkyminen tai bugittelu) kuin tällä 'terrortec' kortilla? Loppukaneettina voisi todeta, että onko todella niin, että kavavapaketeilla on _VAIN_ 6,9 megabittiä sekunnissa bittivirta per kanavapaketti? Näin taitaa olla, huh että kylmää jo valmiiksi, eli laatikoita on odotettavissa. (pdf:ssä oli bitrate esillä)
En voimassaolosta kysynyt, elän siinä toivossa, että softa toimii oikein siihen mennessä, kun muutoksia tulee. [Snip]Vastaus kysymykseen oli virheellinen, joten otetaan pois.
Ok, onko kellään tietoa, että mitä bittivirtaa käytetään digitv:n antennilähetteissä (eli -T koritlla/boksilla)?
Jaksoin taas pitkästä aikaa tapella tämän kortin kanssa ja sain ratkaisua tuon miksi minulla Cinergy Digital jämähti heti kun sen viritti jollekkin kanavalle. Syylliseksi paljastu FFDShow filtteri jonka olin asentanut kun testasin Mediaportalia. Näköjään tuon FFDShow filtterin läsnäolo aiheutti sen että tuo Cinergyn softa jämähti heti kun piti alkaa näyttää kuvaa. Nyt kun poistin tuon , niin taas toimii Cinergy Digital yhtä "hyvin" kuin ennenkin. Eli kaikki kanavat Nelosta lukuunottamatta näkyvät. Onko kukaan vieläkään löytänyt mitään hyvää korviketta tuolle Cinergy Digitalille? Olisi kyllä hyvä jos pääsisi tuosta softasta eroon kun sen käyttö on kuitenkin hieman hankalaa ja tuon ohjelmaopas on periaatteessa käyttökelvoton... (Onneksi on Telkku.com Niin ja onko kukaan saannut Nelosta näkymään HTVn verkossa tällä kortilla?
Huomasin saman sekä myös sen että softa kaatuilee screensaverin rämähtäessä päälle. ainakin kun on ajastettu nauhoitus. Software versio on: 2.2.0.4 build 0.9.0.8 Driver on versio on: 2.4.2.6 eikä nelonen vieläkään toimi,,,, :sleep: ovathan kaikki täällä foorumilla ainakin kerran laittaneet viestiä terratec :ille jos sieltä päästä tulisi uusi softawersio
Sekoitat modulaation symboolinopeuden ja muksin bittinopeuden. HTV:n käyttämillä asetuksilla muksin bittinopeus on n. 38Mbps. DVB-T eli antenniverkossa nopeus on n. 22Mbps.
nyt näkyy kaikki maksuttomat digikanavat. jopa nelonenkin ylellä ei toimi tekstitys mutta muilla toimii...
Curiouser and curiouser, said Alice. Tismalleen samoilla parametreillä en TTV:ltä saanut Nelosta näkyviin, mutta kun lisäsin jan2005:n listan (kiitos) ja valitsin sieltä Nelosen, a vot, johan pelitti. Enää puuttuvat YLEn tekstitykset, ja se on kovin pieni murhe.