Selvisipä tuokin eli ei hyötyä DVI:stä. Mutta vielä toinen täsmentävä; onko se s-video kuraa joka tapauksessa olipa toisessa päässä RGB tai normaali scartti (eli kysymykseen kannattaako tuota s-videokaapelia jatkaa)?
Signaali siirtyy s-videona kuitenkin (suurimman) osan matkaa, joten tuskinpa tuo muunnos 'parempilaatuiseksi' auttaa mitään. Mukaan tulee vaan lisää liittimiä sekä signaalimuunnos, jotka heikentävät signaalin tasoa entisestään. Eli tässä tapauksessa parasta lienee vaan pitäytyä siinä, että vedät sen s-videon suoraan töllöön.
Asia selvä, sitten kun vielä kerrot että mitkä piuhat tökin mihinkin kohtaan vahvistimessa niin asia ei enään paremmin voisi olla
No tässä kohtaa varmaan auttavat jo myös laitteiden (erityisesti vahvistimen) ohjekirjat, mutta tässäpä avitusta: dvd-soittimelta ääni vahvistimelle rca-kaapelilla koaksiaaliliitännästä: DVD-soittimen digital-liitännästä vahvistimen digital-liitäntään (merkitty vahvistimen takapaneeliin esim. digital in: coax 1). playstation 2:lta ääni vahvistimelle optisella digitaalikaapelilla tai kuten dvd- soittimelta: PS2:ssa tämä piuha ei sovi varmasti kuin yhteen paikkaan ja toinen pää sitten vahvistimen digital-liitäntään (merkitty takapaneeliin esim. digital in: opt 1) tietokoneelta ääni rca-kaapelilla vahvistimeen: Riippuu, onko sinulla äänikortissasi digitaalinen vai analoginen äänen ulostulo. Jos digitaalinen, niin vahvistimeen digital-liitäntään (esim. digital in: coax 2). Jos analoginen, niin vahvistimessa yhteen analogisista tuloista (liittimet punainen ja valkoinen naaras RCA vahvistimen takapaneelissa. Merkattu esim. analog in: aux. aux:n tilalla voi olla tv, vcr1, vcr2, cd, cdr jne, joista jokainen on nimike tietylle analogiselle tuloliitännälle. sitten vielä jos haluat kuunnella TV-ääniä laitteistollasi, niin kytke TV:si äänilähdöstä rca-kaapelilla vahvistimeen: TV:n RCA-äänilähdöstä (pun. ja valk. RCA) vahvistimen vastaavaan liitäntään, eli analog in: tv. Digitaalisten liitäntöjen kanssa sitten muistathan myös ohjelmoida vahvistimen ottamaan signaalin kyseisistä liitännöistä. Esim. kun käännät vahvistimen DVD:lle, niin vahvistin ottaa signaalin coax 1:stä, johon olet DVD:n kytkenyt. Vahvistinvalikoissa on tavallisesti 'input selection' tai vastaava valikko tätä varten. Ohjekirja avittaa... Enempää ei oikein voi rautalangasta vääntää Toivottavasti pääset eteenpäin ja kuten jo sanoin, vahvistimen ohjekirja auttaa jo tässä vaiheessa paljon.
Riittääkö rca-kaapelit liittämään dvd-soittimen ja digiboksin vahvistimeen vai pitääkö myös liittää joko optinen tai koaksiaalinen kaapeli?
Riittää rca-kaapeli, mutta parempihan se olisi liittää digitaalisesti, eli joko optisella TAI koaksiaalilla.
Morjesta vaan. En kehannut tehdä asiani takia omaa thrediä. Eli asiaan. Miten seuraavat laitteet kannattaisi liittää toisiinsa, jotta saisin parhaan mahdollisen laadun kuvaan ja ääneen. - TV (2xscart) - VHS (2xscart) - sony-795 (liitäntöjä löytyy) - kannettava (s-video) - subbari, XLS200 - 5 kaijutinta, (2x sensys dc2, 1x sensys dcc ja 2x fusion2) Lisäksi on hankittu 8m supra ply 3,4 ja 25m bilteman 2,5 kaapelia. Kannettavan kautta tulee kuunneltua musiikkia ja katsottua elokuvia. Kiitos ja kumarrus!
No menee kyllä vähän telkkari hukkaan kun s-videon kautta pyörität leffoja... TV, kannettava = s-video TV, VHS = scart TV, vahvistin = rca piuhat kannettava, vahvistin = optinen tai koaksiaali kaapeli Subbari taas niillä kaapeleilla mitä mukana tulee, varmaankin vain yksi piuha vahvistimen Subwoofer Out paikkaan.
Lainataan tätä threadia. Osaisiko joku sanoa onko kyseisissä kaiutinliittimissä mahdollista irroittaa tuo musta osa "siististi",jotta saisi käytettyä banaaniliittimiä?Yritin ohuella ruuvimeisselillä,jolla sai jonkunlaisen otteen vetää ulospäin,mutta ei onnistunut.Jollain parempaa työkaluvinkkiä tai konstia? Kyseessä on Panasonic XR-55,aika tuore laite Euroopan markkinoilla,mutta jos vanhemmissa Panasonicin digimalleissa olisi samanlainen käytössä ja jollakin olisi kokemusta asiasta.
Kävin tuossa eilen ostamassa uudet piuhat, aikaisemmin oli noita bilteman/motonetin mustia, suojaamattomia rimpuloita ja nyt ostin Haman piuhat tilalle. Mitäs kokemusta on ylipäätänsä noista haman johdoista? Tuollaiset kullatut (1,5m)peruspätkät ostin dvd, vahvarin ja telkkarin välille (scart, rca, coax, s-video), ~100e maksoivat kaikenkaikkiaan... Ainakin sen huomasin että vahvistimen ylinmääräinen suhina loppui samantien ja dvd:n kuvakin on huomattavasti tasaisempi (ennen juoksi jatkuvasti alhaalta ylös).
Ongelma on kun vahvistimessa sony str-1070 on vain yksi digitaalinen koaksaali tulo mutta lähteitä on kolme eli dvd, htpc ja sateliittiviritin. Kaikissa lähteissä on vain tuo koaksaalinen s/pdif lähtö. Onko olemassa jakajia/vaihtajia noille koksikaapeleille vai onko ainoa vaihtoehto vaihtaa johto vahvistimen perästä kun lähdettä vaihdetaan?
Hmm nyt ei itsellä toimi yhtää pää, eli kävisikö jompikumpi näistä? http://www.netgram.fi/shop/product_info.php?cPath=2_62&products_id=3200 http://www.netgram.fi/shop/product_info.php?cPath=2_62&products_id=3201
eipä käy nuo kun tuossa sonyssa on vielä optiset liitännät vain 48khz ja koaksaalinen 96 khz eli koaksaalilla pitäisi saada liitettyä, että saa monikanava äänet ulos jos oikein olen ymmärtänyt.
Pitäisi saada DVD liitettyä vahvistimeen, mutta DVD soittimessa ei ole optista lähtöä, digitaalisena löytyy vain Coaxaali. Käykö Coaxaaliin normaali RCA-piuha vai pitääkö digitaalisesta äänestä nauttiakseen olla jokin erikoiskaapeli? Mistä tälläisen saa ja mitä maksaa? Osaako vahvistin sitten Coaxaali piuhaa käyttämällä tunnistaa signaalin ja valita sen mukaan esim. Dolby Digital/DTS:n käyttöön? Vahvistin on Yamaha RX-V740 ja se on osannut tehdä nämä valinnat tietokoneen optista liitäntää käyttäessä, mutta saako vahvistin tarvitsemansa tiedot myös Coaxaali kaapelia pitkin?
Kyllä osaa ja normaali RCA-piuha riittää. Älä hassaa rahojasi mihinkään ylihintaiseen "digitaalijohtoon" mitä kaupassa yritetään naama peruslukemilla sinulle myydä.
Itse rakennat ihan ehdan koaksiaalikaapelin muutamalla eurolla kun mittaat mistä tahansa TV-antennipätkästä sopivan lyhyen pätkän ja tinaat RCA liittimet päihin. Bilteman kiristettävät esim ovat mainioita tähän. Ja edullisiakin!! Eli tuo antennipiuha on samaa 75 ohm kaapelia kuin törkyhintaiset kalliit tosihifipiuhatkin. Ja kyllä se vaffi tunnistaa myös koksin kautta DD ja DTS signaalit ilman kitinöitä.
Eli onnistuuko moinen laisinkaan ja jos onnistuu niin löytyyköhän moista piuhaa kohtuuhintaan? Aiemmin tässä threadissa joku esitti, että optinen piuha ei ole hyvä pitkiin vetoihin, mutta toisaalla netissä on ollut päinvastaisiakin tietoja. Joudun tällaista ratkaisua miettimään koska digiboksin (Handan CV-3300, jossa optinen äänen ulostulo) ja vahvarin (Marantz SR4500) välinen matka muodostuu harmillisen pitkäksi. Toinen vaihtoehto tietysti olisi digiboksin pistäminen vahvarin lähelle, mutta tuolloin joutuisin vetämään 8 m (eli käytännössä 10 m) scart-piuhan tykille (Pana 700) kuvaa varten. Jotenkin tuntuisi, että hyvälläkin scartilla alkaisi noin pitkällä vedolla kuvanlaatu kuitenkin heikentyä. Eli ajattelin josko pitkä ääniveto olisi kuitenkin fiksumpi ratkaisu kuin pitkä kuvaveto. Vastauksista jo etukäteen kiitollinen aloitteleva säätäjä. Edit: kohtuuhinnan osalta homma selvisi jo: Yleiselektroniikasta löytyy 10 m Toslink kaapeli 18 juuron hintaan. Rahan puutteeseen homma ei siis kaadu, mutta miten on tuon 10 m vedon äänenlaadullisten vaikutusten kanssa?
Jos kaapeli ei ole täysin paska niin toimii todennäköisesti erittäin hyvin. Itsellä ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia 10m optisen kaapelin kanssa, ja koska signaali on digitaalinen niin äänenlaatukaan ei huonone.
Kiitos kommentista. Vastaus oli lisäksi toivomani sorttinen, eli antoi vihreää valoa Luulenpa hankkivani moisen 10 m optisen kaapelin, jolloin selviän lyhyellä scart-vedolla kuvasignaalin osalta.
Testailin tänään scartilla dvd-soitinta N3000w:een. Kuva leikkautui kummastakin laidasta aika pahasti. Auttaako jos hommaan komponettijohdot tähän ongelmaan? Vai onko vika juurikin vain televisiossa?