Muistaakseni itsellä on samat päiväykset, vuosi 2004 löytyy, kun käy laitehallinnassa, Nebula WDM MPEG2 ja ajurin tiedoista löytyy vm. 2004.
Ongelmasta on ollut jonkin verran keskustelua mutten ole löytänyt ratkaisua siihen, etsinnöistä huolimatta. Kun nauhoitan ojelmaa tai pyöritän katselun aikana esim. virustorjuntaa alkaa H/W FBUS luku kasvamaan nopeasti. Koneessa ei ole muita PCI-laitteita kiinni. Emolevy on Abitin SA7 ja prosessori 2Ghz celeroni. Ongelmaa on esiintynyt ainakin Sata-ohjaimien kanssa. Ajattelin kysellä täältä ennen kuin lähetän postia supporttiin, koska vastaavia ongelmia on esiintynyt muillakin.
Onko ohjain Silicon Imagen? Ainakin nforce2-emoissa se aiheutti ongelmia. Ratkaisuna oli käyttää tavallista ATA-levyä.
Itselläni on juuri noita ATA-levyjä. Tarkoitin vain, että muilla on ollut aivan vastaavia ongelmia noiden sata ohjainten kanssa. Oma emolevyni ei taida edes tukea Sata-levyjä.
Hm. Mitä tuo H/W FBUS tarkoittaa ja mistä sen näkee? Nimittäin tuo virustutkan ajo (siis muuna kuin tausta-ajona eli jos ajat kovalevyn tarkistusta) vie aika paljon resursseja -- lähinnä levynkäsittelyä. Ja koska PATA kulkee käsittääkseni samassa putkessa PCI-väylien kanssa, tästä voi seurata mainitsemaasi rasitusta. Itellä on PATA-levy, yksi PCI-laite (äänikortti nebulan lisäksi) ja nauhoitteet ovat onnistuneet mielestäni hyvin. Tosin prossuni on kertaluokkaa nopeampi (Athlon XP3200+), mutten usko sen vaikuttavan varsinaiseen nauhoitukseen.
Mitkä ovat kortin suositusarvot Strength, SNR ja BER arvoille? Itselläni oli ennen antennivahvistinta ~69%/21db/~0.2, jolloin kaikki pysyivät hädin tuskin vihreällä. Liian usein tapahtui kuitenkin pikselöitymistä. Nyt vahvistimen kanssa tilanne on hieman parempi ja vakaampi virheiden suhteen, mutta edelleenkin signaalin voimakkuus on mielestäni liian heikko(75%). SNR pysyi lähes samana ja BER pieneni ~0.01:llä(YLE:llä tosin korkeampi). Kertokaapa nyt ovatko nyt arvot OK vai pitääkö ruveta etsimään heikohkojen arvojen aiheuttajaa.
Saako tällä Nebulalla kuvaa http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=9910 tällä antennilla? Lappeenrannassa asustelen. Kaapeliin kun ei kunnon korttia näytä saavan, joten tuossa olisi kyllä kallis ja ehkä toimiva vaihtoehto. 156€ näyttäisi bulk pakattu kortti olevan Verkkokaupassa + tuo antenni sitten päälle.
Hei, Kysyin verkkokaupalta juuri pari päivää sitten tuon antennin ja Nebulan yhteistoiminnasta... Testasivat toiminnan, ja totesivat että saiavt toimimaan moitteettomasti. Ruoholahti on kuulemma paha alue TV:n kannalta, ja silti oli näkynyt ongelmitta. Joten, itse luotin tuohon sanomaan ja pistin tilaukseen Nebulan ja antennin. Ensiviikolla pitäisi tulla, joten jää nähtäväksi miten hyvin se sitten toimii...
Minulla on nebulan usb-väylään tuleva digitvkortti. Ongelmana on se, että korttiin ei tule antennista minkäänlaista signaalia. Sisäantennina on Digiality DA-1200 (http://www.mediaplazashop.com/ tuolta ostettuna). Olen testannut sekä antennin, että digitvkortin ja molemmat ovat toimivia erikseen. Yhdessä ne eivät kuitenkaan tunnu toimivan. Mikäköhän mahtaisi olla vikana? DigiTV self diagnostics on seuraavat ongelmat siis: Nxt 6000 not found 0x0b (0x00) Best SNR found on channel 0 (0dB) No Data Stream found
Toisessa uudemmassa threadissa suositellaan hankkimaan oma ulkoinen hubi omalla virtalähteellä. "En ole tekstannut (Ohvi-mainos)", vaan kunhan nyt sinulle raapusten mikäli et ole päässyt ongelmasta eroon; lisäksi minulla on PCI-malli. Asiasta viidenteen. Joko maahantuojamme tietää mitkä mallit ovat viallisia ja mitkä uusitaan? Ongelma liittyy huoneen virittymiseen kanavien suhteen ja siihen, että englinnissa oli joku 8 ja meillä 4. En muista edes laatuyksikköä, mutta tuskin lehmiä. ;-)
Onko kyseinen antenni aktiiviantenni, eli tarvitsee myös virransyötön antennikaapelin kautta? Tuskin Nebulan antenniliitännästä semmoista käyttöjännitettä tulee. Ilman käyttistä aktiiviantenni vaimentaa signaalia enemmän kuin vahvistaa.
mulla on sellanen ongelma, etten saa käännettyä nebulan nauhoituksia divx/xvidiks. mikä tuo muoto on, mihin nebula tallentaa ja millä ohjelmalla sen saa helpoiten pakattua divx/xvidiks?
Itse kysyisin saako tuota nebulan kapulaa jotenkin yhteensopivaksi winampin tai muun soittimen kanssa?
asensin nebulan kortin softan uuteen koneeseen. tähän koneeseen meni pci-versio. koska sain koneen koottuna ja heitin käyttiksen sisään, piti tehdä hieman eri järjestyksessä kuin ohjeissa.. eli jos syystä tai toisesta joutuu device managerista asentamaan ohjaimet, niin on kaksi multimedialaitetta joille pitää asentaa ohjaimet. ajurit löytyvät sieltä nebulan ohjelmien digitv alta ja sen alta drivers kansiosta autotune meni ekalla, tosin tein toisen kerran kun ekalla ei ollut +300 radioasemien LCN edelle. ja sitten toimii edit: tässä muuten mielenkiintoinen threadi elektonisesta kohinasta ja nebulan kortista http://www.digitv-forum.co.uk/viewtopic.php?t=901& faradayn häkkiä peliin !!
Itse ohjelmavalikosta löytyy Tools... kohta (File/ Tools...). Valitse sieltä inputiin "nauhoutuksesi" ja muunna se DVD formaattiin. Tai vaihtoehtoisesti valitse jo suoraan talletusasetuksissa DVD muoto (File/ Settings/ Recordings välilehti, josta Recording alue). En muista nyt syytä miksi minulla näyttäisi olevan Nebulan oma muoto. Ehkä törmäsin johonkin ongelmiin. En muista... Minä olen käyttänyt DivX/XVid formaattiin tekemiseen dr. DivX:ää. Se on tehty kädettömille niin kuin minä. ;-) Eli paina nappulaa ja valitse minkä kokoisen tiedoston haluat ja klikkaa. Trial löytyisi tästä http://www.divx.com/divx/create/ Saat varmaan paljon suosituksia VirtualDubista (ilmainen): http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videotyokalut/virtualdub.cfm
Käsittääkseni WinAMPiin vain asennetaan plug-in ja säädetään siitä halutut kaken näppäimet tekemään haluttu asia. Minulla Nebula on serverissä ja kakelle ei ole minkäänlaista käyttöä ja näin omakohtaista kokeilua ei ole. Tässä yksi linkki alkuun http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=89729
Millaisia aktiiviantenneja käytätte Nebulan kans? Onko kellään kokemusta esim. tällaisesta: PHILIPS TT750 ANTENNA, AMPLIFIER http://www.multitronic.fi/showprod.php?prod_id=SBCTT750/00
Auttakaas nyt joku prkl... Olisi sellainen ongelma että kun yritän nauhottaa mitä vaan ja mistä vaan niin tallentunut video pätkii... bsplayer toistaa aina 1 sek kerrallaan alkaa vaan menee hermo kun ei keksi enää mitään mistä voisi johtua... koneestakaan ei pitäisi johtua. Amd 64 Z2 3800+ Asus X800 XT 256MB 1024MB 400MHz Kiitos jo etukäteen.