Katsoinpa taas kertaalleen Luc Bessonin mainion The Fifth Element -elokuvan, ja siitä tuli mieleen tällainen aihe. Tässä elokuvassa sankari, Bruce Willisin esittämä Korben Dallas, ei missään vaiheessa kohtaa tai ole muussakaan yhteydessä elokuvan pääpahikseen, Gary Oldmanin esittämään Zorgiin. Yhdessä kohtauksessa nämä ovat lähellä kohtaamista, kun Dallas menee kavereineen hissiin ja Zorg tulee lähes samanaikaisesti viereisestä hissistä ulos. Hyvis ja pahis eivät kuitenkaan havaitse toisiaan. Löytyykö muita vastaavia elokuvia, joissa sankari ja pääpahis eivät kohtaa?
Hieno ketjuidea! Enpä ollut tullut ajatelleeksi että 5th Elementissä näin tosiaan on, mikä on kenties harvinaisempaa toimintaelokuvassa kuin jossakin hieman intiimimmässä jännärissä/thrillerissä. Pakolliset lopputaistelut hyvän ja pahan välillähän kuuluvat kuvaan.
Fifth Elementissä on myös se jännä juttu, että Korben Dallas saa alussa potkut juuri Jean-Baptiste Emmanuel Zorgin käskystä, kun tämä erottaa kerralla miljoona työntekijää ja lopussa Dallas pääsee epäsuorasti kostamaan, kun pöllii Zorgin omistaman aluksen paetakseen räjähdystä.
Hienoa, kiitos että kerroit koko leffan juonen joten mun ei tarvitsekkaan katsoa sitä vaikka just ostin 2 eurolla! Lähden ryyppäämään nekin ajat. Kiva että näin jaloja ihmisiä löytyy. Mä voin muuten samalla kertoo että Mies vailla nimeä se yks sen jätkän lähipiirin tyyppi on sen salaisen järjestön pomo...
Lukutaitoa kannattaa harjoittaa. Otsikossa mainitaan pieniä spoilereita, joten ketjun lukeminen on omalla vastuulla. Ja tuo nyt mikään maata kaatava paljastus ole.
Saatan sekoilla, mutta minusta spoilerivaroitus tuli jälkikäteen. Ja voihan niitä spoilertageja käytellä, vaikka varoitus onkin.
Sekoilet. Silloin kun minä aloin replyäni kirjoittamaan, oli spoilervaroitus otsikossa. Eikä tuo nyt mikään oikea spoileri olekkaan. Tilt-tyyppi taitaa vain jatkaa spoileriketjussa aloittamaansa pelleilyä.
The Bone Collectorin voisi juuri ja juuri tunkea tähän kategoriaan. Tässähän Denzel Washington makaa sängyssä koko leffan ja opastaa Angelina Jolieta joka sitten kohtaa pahiksen. Se on sitten makuasia pitääkö Denzelin hahmoa sankarina vai ei.
Spoiler Niin, se murhaaja taisi elokuvan loppussa tulla sinne kotiin, oliko se nyt joku lähihoitaja tai jotain? Muistikuvat kyseisestä elokuvasta ovat kyllä vähän hataria.
Joo, rupesin tossa itsekkin miettimään, että mitäköhän sitä taas tuli kirjoitettua :OI Mitä tästä taas opimme? Ei kannata ikinä vaivata päätään ennen puoltapäivää :king:
Tietyssä mielessä jos hiuksia halkoo niin elokuvassa Cube - Kuutio, tämän jättimäisen rasian rakentaneet hahmot voisi mieltää pahiksiksi. Eri asia sitten että onko tässä elokuvassa välttämättä yhtäkään sankaria.
Aika hauska ketju. Itselleni ei tule yhtään elokuvaa mieleen. Lähimmäksi pääsee Phone Booth, jossa Spoiler pahis kyllä tapaa loppujen lopuksi hyviksen. Tästä ei kuitenkaan seuraa mitään. edit: Itse asiassa Final Destination 1 & 2 voitaisiin periaatteessa luokitella tähän kategoriaan, Spoiler tappaja kun on itse kuolema, joka on koko elokuvan ajan näkymätön.
Ekana tuli otsikosta mieleen juuri tuo 5th element. LOTR elokuvat ovat sellaisia missä sankarit eivät kohtaa pääpahista. Muita pitää lisäillä sit kun tulee mieleen.
No jos luulet tuon spoilaavan fifth element elokuvan, niin erehdyt pahasti. Ja jos se oikeasti spoilaa mielestäsi, niin kannattaa hakeutuu Antarktikselle tutkimusasemalle töihin, ettei vain saa mistään elokuvasta mitään tietoa.
Jos noin pienestä vetää herneen nenään niin millä periaatteella sitten leffoja ostelet.Taidat kuitenkin lukea takakannesta mistä on kyse.Vai valitatko sitäkin kun City-Lehden toimittaja kehuu leffaa vuoden toiminelokuvaksi, voi vit.. enpä olis halunnu tietää ennen katsomista että kyseessä on toimintaelokuva.
Jos et ole katsonut Saw:ia, älä lue tätä. Saw: Spoiler Päähenkilö (Tohtori Gordon) kuolee verenhukkaan ennen kuin tapaa murhaajan, mutta toinen päähenkilö (Adam) taas tapaa murhaajan...
The Pledge, kun Nicholsonin esittämä ex-kyttä Spoiler väijyy pedofiilipaskaa pusikossa, kun hyypiö onkin sillä välin saanut niskaansa 40 tonnia scaniaa.
Koska hahmoa ei ole jatko-osassa ja näytti olevan aika heikossa kunnossa. Ja eiköhän Jigsaw olisi matkalla tappanut sen.