LED-projektorit

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana Fasse, 22.11.2005.

  1. Fasse

    Fasse Guest Guest

    Liittynyt:
    25.07.2002
    Viestejä:
    4
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tälläistä olisi tulossa kauppoihin:
    Tänä vuonna 130 vuotta täyttävä elektroniikkavalmistaja Toshiba sanoo tuovansa ensimmäisenä maailmassa markkinoille uuden led-teknologiaa hyödyntävän dataprojektorin. Energiaa säästävä ja hiljainen projektori tulee Suomessa myyntiin vuoden 2006 alussa.
    Led-teknologian johdosta projektori käyttää vähemmän energiaa kuin tavanomaiset dataprojektorit, ja laite toimii omalla ladattavalla akullaan kaksi tuntia, yhtiö kertoo. Led-lamppujen käyttöikä on noin 10 000 tuntia.
    Projektori ei kuumene käytettäessä, joten siinä ei tarvita lainkaan käyttöääntä lisäävää tuuletinta eikä myöskään väripyörää. Toshiban mukaan tämä tarkoittaa käytännössä, että laite käynnistyy noin kahdessa sekunnissa täyteen toimintavalmiuteen ja toimii lähes äänettömästi.
    Projektorilla voi heijastaa muun muassa usb-muistitikulle tallennettuja tiedostoja, matkapuhelimeen internetistä ladattuja sisältöjä ja valokuvia sekä digikameran tai digivideokameran tiedostoja. Laite voidaan kytkeä dvd-soittimeen tai vaikkapa pelikonsoliin.
    Kuvan laatua Toshiba kuvailee tarkaksi ja värikylläiseksi. Laitteen valoteho on kolmesataa ansi-lumenia. Projektori painaa noin puoli kiloa.

    Muiltakin laitevalmistajiltakin on käsittääkseni tulossa samanlaisia härveleitä :eek:
     
  2. icvama

    icvama Guest Guest

    Liittynyt:
    02.04.2002
    Viestejä:
    18
    Saadut tykkäykset:
    0
    http://www.everythingusb.com/toshiba_usb_led_projector.html

    GeekExtreme:
    "The LED projector weighs 565 grams, features SVGA (800 x 600) resolution using a 0.55-inch digital mirror device (DMD) chip, has a contrast ratio of 1500:1 and uses USB connectivity. The 250-gram battery can run for two hours off-line and recharges fully in three hours, according to the company."
     
  3. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    22.10.2002
    Viestejä:
    6 311
    Saadut tykkäykset:
    19
    tuohan on julkistettu syyskuun alusssa berliiniin IFAssa. eli ei enää uutinen., muttei vielä myynnissä oleva tuote :D
     
  4. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    1 623
    Saadut tykkäykset:
    0
    Perskule sentään... Sitä Mitsubishin led tykkiä ole vieläkään tullut myyntiin, no eipä ole kyllä BenQ lediä näkyny myöskään. Vai onko jollain muuta tietoa?
     
  5. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    01.11.2005
    Viestejä:
    2 280
    Saadut tykkäykset:
    0
    Näin parikin LED-projaria AV-2005 messuilla.

    Ensimmäinen havainto oli surkea valovoima, 300 ANSI-lumen, jonka takia
    vehkeellä ei käytännössä voi tehdä kuin samankokoista kuvaa ~28" telkkarin kanssa.

    Toinen huomio oli varsin huonot värit ja pikseliverkko, koska masina on toteutettu yhdellä LCD-kennolla ?

    Eli kannattaako ostaa projari, jolla voi tehdä 28" kuvaa pilkkopimeässä vai samankokoinen TV?? Niin ja pitäähän sitä ostaa valkokangaskin, mieluiten moottoroitu ;)

    Tulevaisuudessa LED:it korvaa lamput, mutta siihen mennee muutama vuosi.
    ____

    Onko muunlaisia kokemuksia ao. projareista ??
     
  6. Techn

    Techn Guest Guest

    Liittynyt:
    27.05.2004
    Viestejä:
    137
    Saadut tykkäykset:
    0
    Onhan tossa LED-projektorissa se hyvä puoli, että se on pieni. Ja toiseksi parempi resoluutio kuin CRT-töllöissä.

    Mutta itselleni koko tekniikka näyttää lupaavalta. Odotan innolla puolta tehokkaamman valovoiman omaavia vehkeitä.. Tottakai sitä parempi mitä enempi.

    ps. linkissä oleva toshiba taitaapi olla kännyköille tarkoitettu?!
     
  7. Yorcci

    Yorcci Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    12.03.2001
    Viestejä:
    2 953
    Saadut tykkäykset:
    5
    Jos laitetta tarvitsee siirtää jatkuvasti, kyllä. Esim. joku tuote-esittelijä voisi innostua.
     
  8. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    1 623
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kysymys Hardsoftille:

    - Minkä merkkisiä nuo näkemäsi ledi projut oli?
    - Olivatko ihan myynti vehkeitä vai beta vehkeitä?
    - Oliko projut täysin pimeässä huoneessa vai Yleisö ystävällisessä osaksi valaistussa tilassa?
     
  9. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    01.11.2005
    Viestejä:
    2 280
    Saadut tykkäykset:
    0
    Toinen oli Viewsonic ja toinen taisi olla Mitsubishi. Laitteet olivat näyttelyosastolla ihan messuvalaistuksessa ilman pimennystä
    ja kuvakoko oli luokkaa vaaka-A4. Eiköhän ne ihan myyntivehkeitä olleet, kun samoja sisuskaluja todennäköisesti löytyy
    useamman merkkisestä projektorista.

    http://www.mitsubishi-presentations.com/pdf/mitsubishi_pocketprojector.pdf

    Taisivat olla samoja laitteita eri kuorissa.

    Samaa vehjettä saanee myös BenQ-nimellä.
    Webissä on tietoja aika vähän näistä laitteista.

    Jotain infoa:
    http://hometheater.about.com/b/a/137964.htm
    http://www.letsgodigital.org/en/news/articles/story_4349.html
     
  10. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    1 623
    Saadut tykkäykset:
    0
  11. Jupe

    Jupe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    24.03.2000
    Viestejä:
    3 063
    Saadut tykkäykset:
    28
  12. Aop

    Aop Guest Guest

    Liittynyt:
    28.11.2004
    Viestejä:
    21
    Saadut tykkäykset:
    0
    No nyt on aika pitkä aika jo kulunut julkistuksista. Miltähän nuo nykyiseltään vaikuttaa? Saako noita Suomesta mistään? Missä hintaluokassa pyörivät? Kenelläkään mitään tietoa? :)
     
  13. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    1 623
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eipä täällä kellään taida olla ledi laitteita. Ja melkein joka nettikaupassahan noita myydään esim verkkokauppa.comissa.

    Samsungia ja Toshibaa ainakin löytyy sieltä.

    Mitsubishillä pukkaa ulos 2nd generationia... Tiedä sitten että onko valoteho oikeasti parantunut.

    http://www.noretron.fi/index.php?si...27&PHPSESSID=9c8080429992f95a04fd4430d23099b7

    Toshiban malli lienee paras noista tähänastisista mutta samalla kallein.
     
  14. JaniH

    JaniH Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.08.2000
    Viestejä:
    6 711
    Saadut tykkäykset:
    15
  15. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    1 623
    Saadut tykkäykset:
    0
    CEBIT 2007 messuilla on ollut uusia ledi malleja esillä. Onko kellään tarkempaa tietoa merkeistä ja malleista?? Ja mites valoteho, onko OIKEASTI parannusta?? Vissiin Samsungilla ja LG:llä oli uusia malleja esillä. Mites muilla merkeillä?

    CES 2007 messuilla oli ainakin LG HS101 mallilla mukamas 80-100 lumenia valoteho ja 20 000 tuntia käyttöaikaa.

    Onko tietoa milloin proju tulee suomeen?

    If you saw the new LG Electronics LED-based pocket projector (called the HS101) in the LG booth at CERS, you would have been disappointed with the performance and dismissed as another under power pocket projector. Even though it is advertised as a 100 lumen model, it did not appear to be close to that in the LG booth.
    However, when we saw it in the Luminus suite in the Venetian, we were much more impressed. Here, Luminus claimed the projector was outputting about 80 lumens, which seemed reasonable to us. In a simple demo with a laptop and unity gain screen, Luminus showed off the projector producing about a 45-inch image with normal room lighting. This image was definitely bright enough for viewing with decent contrast and color gamut.
    The good news is that we think this level of light output, coupled with a $700-$900 price tag, is now a very useable and sellable product for traveling presentations. Look for this segment to finally gain some traction, once this light level threshold is surpassed.
     
  16. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.11.2003
    Viestejä:
    2 686
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mielenkiintoisia artikkeleita etenkin tuo LEDien kehityksestä kertova.

    Huomio myös noista projektorien spekseistä:kaikki jotka ilmoittavat valotehon luxeina, kusettavat. Se kun on suoraan verrannollinen siihen kuinka isoa kuvaa heijastat. Ihme että näitä valmistajia ei saa ruotuun. Bizniz iz bizniz.

    Jos nyt suoraan tuon laskee, niin esim. JVC DLA-RS1 tuottaa 800 lumenin loisteen 200W lampulla eli 4 lumenia/watti. LEDien pitäisi tuottaa tällä hetkellä n. 40 lumenia per watti, mutta en tiedä missä kehityskaaren vaiheessa nuo projektoriledit ovat. Nyt löytynee 20 - 60 lumen/watt -tehoisia LEDejä.

    Löysin artikkelin myös missä arvioitiin myös LEDien teoreettista maksimitehokkuutta ja siinä sanottiin 150 lumenia/watti tehokkuudella toimivan LEDIn olevan 43% tehokas, eli 57% on vielä niissäkin hukkatehoa eli lämpöä. Tuosta laskemalla saadaan teoreettiseksi maksimiksi 350 lumenia per watti.

    Se mikä tässä tietenkin kiinnostaa on juuri tehokkuus ja lämmöntuotto. Kaikki hukkateho kun menee lämmöksi.

    Näiden pienien projektorien muun elektroniikan viemää tehoa on vaikea arvioida koska laitteet kehittyvät nyt kovaa vauhtia, ja resoluutiot ovat pieniä. Mitsubishin pienin vie kuitenkin 17wattia, jos lasketaan tuosta että Full-HD-tykissä on resoa 5x niin pistetään että Full-HDnä tuo veisi 85 wattia. Tuosta 17 watista toki ledit vie osansa, mutta yllättävän samoihin menee silti tuo JVC:n tykki, kun siinä max power on 280w ja lampun teho 200w, niin eikös kaiken muun viemä ole sitten se 80W? Tämä 80W ei tietenkään heijastele minnekään seinälle,vaan muuttuu lämmöksi.

    Jos tuohon JVC:n tykkiin saadaan Nichian kehittämä LED (113lumen/watt), niin JVC:llä menisi lamppuun n. 11 wattia eli koko vehje veisi 91 wattia. Noin 3 wattia heijastuu seinälle, muut lämmittävät laitetta.Tuo varmasti vaikuttaisi käyntiääneen kun tuuletusta ei tarvittaisi niin paljoa. Laitteessa ei olisi enää yhtään korkealla lämpötilalla käyvää osaa, jolloin tuuletus muuttuisi samoilla tasoille kuin PCssä. Huipputykeissä varmaan sama hoituisi heatpipeillä ilman liikkuvia osia.

    Koko lämmöntuoton ongelma siirtyisi sitten elektroniikan toiminnan tehostamiseen ja koska nyt ei pitkään aikaan ole tiedossa siirtymistä seuraavalle tasolla resoluutioissa, valmistajat voisivat keskittyä Full-HD-mallien toiminnan viilaamiseen. Koska oma läppärini vie nyt tehoa 60w niin luulisi ettei tykin elektroniikka voi viedä tehoa 30-40wattia enempää. Tämä laskisi koko tykin lämmöntuoton puoleen, eli 40-50wattia.

    Kaikki tämän hetken LED-tykit ovat DLP-tykkejä, tähän oli jokin tekninen syy, mitä on viitsinyt lukea. LEDeissä luulisi olevan mahdollista tehdä myös 3-paneelin LCD-tykki, jossa jokaisella paneelilla on oma LED. Jos LEDit lähettävät jo valmiiksi omia RGB-värejään, niin luulisi tehokkuuden olevan yhtä hyvä kuin jakamalla yksi LED-valo prismoilla.

    LGllä taitaa olla tämän hetken tehokkain LED-tykki, mutta LG ei omista sen LEDin patentteja. JVC:n paneeli puolestaan on markkinoiden paras, mutta JVC:n patentti ja JVC:llä on mahdollista nyt kyllä napsia pienempiä valmistajia pois pelistä. Tällä hetkellä toimivat vielä kalliimmasta segementissä, mutta jos muut eivät saa kehitettyä vastaavia paneeleita, ovat kusessa. Resoluution suhteen ollan Full-HD:n suhteen tilanteessa missä voidaan pysähtyä haukkomaan henkeä.

    Full-HD-tykkejä saa siis nyt 3000 euron hintaan. Vuoden päästä ollaan
    varmaan hintaluokassa 2200e, riippuu tietenkin syksyn julkistuksista. JVC:n hintaa joutuu seuraamaan muiden hintoja perässä, mutta koska sillä on tekninen ertumatka, saa se pitää 500-1000 euron lisää hinnassa.
    LEDien kehitystä pitänee odottaa myös kolmisen vuotta ennenkuin päästään samoille lumenimäärille kuin oikeissa tykeissä.

    Ennustan siis että kolmen vuoden päästä minulla on käsissäni 2500euroa maksava 15000:1 kontrastinen äänetön LED-Full-HD-tykki. Vastaväitteitä ? ;)
     
  17. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.11.2003
    Viestejä:
    2 686
    Saadut tykkäykset:
    0
  18. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    1 623
    Saadut tykkäykset:
    0

    Hieno homma mutta vielä kun saataisiin kuluttajakäyttöön oikeasti valovoimaisia ledi tykkejä HD resolla niin olisin tyytyväinen ja voisin maksaa 1500 euroa ainakin... :p
     
  19. TONI_75

    TONI_75 Guest Guest

    Liittynyt:
    21.09.2007
    Viestejä:
    181
    Saadut tykkäykset:
    0
    voisivat kehittää ennemminki semmoisen Lcd tai dlp teknologiaan perustuvan lampun joka kestäs sen 10000tuntia ois paljo tervetulleempi idea :rolleyes:
     
  20. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    23.09.2002
    Viestejä:
    4 511
    Saadut tykkäykset:
    8
    Tässä tapauksessa LSD-teknologiakin valaisisi kirkkaammin...