kannettavat mp3 soittimet

Keskustelu osiossa 'Kuulokkeet sekä muut audiolaitteet' , aloittajana Lare, 03.07.2002.

  1. dille

    dille Guest Guest

    Liittynyt:
    11.09.2003
    Viestejä:
    1 277
    Saadut tykkäykset:
    0
    OVHt ovat kyllä ihan huuhaataa, ja varsin ison(=huonon, kömpelön ja hitaan) soittimen hankit, mutta ei se mitään.
     
  2. Helik

    Helik Guest Guest

    Liittynyt:
    11.09.2005
    Viestejä:
    98
    Saadut tykkäykset:
    0

    Ainoat kömpelöt asiat tuossa on se ettei kuulokkeet mahdu pussiin ja soitin on kiiltävä pintainen ni siin näkyy sormenjäljet. Ei tuo mulle mikään hidas ole ja varmaan hukkaisin pienemmän....

    Olen ollut ihan tyytyväinen tuohon ja se on toiminut hyvin.
     
  3. grimes

    grimes Guest Guest

    Liittynyt:
    03.03.2005
    Viestejä:
    35
    Saadut tykkäykset:
    0
    Koitin haeskella tietoa seachilla, mutta eipä tullut osumia...

    Ottavatko MP3 -soittimet samalla lailla häiriöitä esim. kännyköistä kuin kannettavat CD-soittimet? Eli jos kännykkä soi taskussa, niin CD-soitinta kuunnellessa korvat räjähtää häiriösäkätykseen :mad:
     
  4. dille

    dille Guest Guest

    Liittynyt:
    11.09.2003
    Viestejä:
    1 277
    Saadut tykkäykset:
    0
    Varmaan kymmentä eri mp3-soitinta olen käyttänyt, ja usein vielä sammassa taskussa kuin puhelinta, ja ikinä ei ole tullut minkäänlaista ns "ratsuväkeäkään". Nykyisin VideoIpod käytössä.
     
  5. H. Loog

    H. Loog Guest Guest

    Liittynyt:
    30.11.2003
    Viestejä:
    62
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ostin tuossa 3vk sitten Sonyn NW-HD3 soittimen kun oli voittanut tuon hifi lehen testin. Ääni oli aika pettymys, herkkyys ei riittäny mihinkään ja ääni oli muutenkin epämiellyttävä verrattuna minun 2v vanhaan cd soittimeeni (Sony DN-E1) Sain sitten vaihdettua tuon kiintolevy soittimen Sonyn DN-E20 CD soittimeen jota eilen illalla kuuntelin, siinä herkkyys on hieman parempi, mutta ääni ei ole lähelläkään DN-E1 mallia. Joissakin biiseissä äänen voimakkuus, tai siis herkkyys pomppii oudosti ylös ja alas. Kuulokkeet olivat Sennheiser HD-25-1 ja Sennheiser MX550 napit. Onks jollain ideoit mikä kannettava soitin vastaisi tuon DN-E1 laatua? Tuo Ipod Nano sai kylläkin aika hyvät pisteet tuossa hifilehen testissä äänen laadusta, mutta en kylläkään usko että riittä... Olen kokeillut tuota Ipod Miniä, siinä herkkyys riittää, mutta ääni on taas mitäänsanomaton. :hitme:
     
  6. tosikko

    tosikko Vakiokasvo

    Liittynyt:
    18.02.2005
    Viestejä:
    681
    Saadut tykkäykset:
    8
    Siis hä, mikä ihmeen herkkyys? Ei laitteissa (tuo Sony + iPod) ole radiota... :eek:
     
  7. H. Loog

    H. Loog Guest Guest

    Liittynyt:
    30.11.2003
    Viestejä:
    62
    Saadut tykkäykset:
    0
    äänen voimakkuus...siis vahvistimen antoteho on liian pieni.
     
  8. heiksi

    heiksi Guest Guest

    Liittynyt:
    26.04.2005
    Viestejä:
    61
    Saadut tykkäykset:
    0
  9. tosikko

    tosikko Vakiokasvo

    Liittynyt:
    18.02.2005
    Viestejä:
    681
    Saadut tykkäykset:
    8
    Jaa, no siitä oireesta pääsee eroon kuulokevahvistimella. :)

    edit: korjattu linkki
     
  10. John Doe

    John Doe Guest Guest

    Liittynyt:
    22.11.2003
    Viestejä:
    129
    Saadut tykkäykset:
    1
    Ja eikös Ipodista voi ohjelmallisesti poistaa sen kuulokeliittimen antotehoon liittyvän rajoituksen, siis euroopan malleista.
     
  11. tosikko

    tosikko Vakiokasvo

    Liittynyt:
    18.02.2005
    Viestejä:
    681
    Saadut tykkäykset:
    8
    Juu. Alunperin Ranskan säädäntöä taisi tuo volume rajoitus olla, nyttemmin EU:n. Esim iPodVolumeBooster (tai vastaava) auttaa asiaan. edit: tai goPod

    Äänenlaadullisesti kuitenkin iPodin ääni paranee oleellisesti kun kytkee dock liittimen line-outista piuhan kuulokevahvistimeen. Siihen sitten ne paremmat kuulokkeet. :thumbsup:
     
  12. Pekka77

    Pekka77 Guest Guest

    Liittynyt:
    15.04.2002
    Viestejä:
    172
    Saadut tykkäykset:
    2
    Ilmeisesti myös jenkkisoftan asennus IPodiin kiertää tuon rajoituksen...
     
  13. Proximo_X

    Proximo_X Guest Guest

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    953
    Saadut tykkäykset:
    0
    Olen päättänyt luopua rakkaasta iRiver IFP-790 soittimestani sen pienen muistimäärän takia ja samalla aion hankkia uuden vähän "tilavamman" soittimen.

    iRiveriin olen ollut todella tyytyväinen joten mietin että kannattaisiko hankkia tuo H10 1gb malli? Onko plazalaisilla kokemuksia tästä vempeleestä? Tuossa on n.40h soittoaikaa kun 5gb mallissa on vain 14h

    iPodia en hommaa vaikka kirveellä uhattaisiin naarmuuntumisten, kalliiden akkujen ja surkean soittoajan takia, muutenkin liian "mainstream" vehje meikäläiselle :cool: . Mitä useammin akkua joutuu lataamaan sen nopeamminhan se heikkenee. iRiverissa positiivista on ollut juuri tuo soittoaika ja hyvä äänenlaatu.
     
  14. heiksi

    heiksi Guest Guest

    Liittynyt:
    26.04.2005
    Viestejä:
    61
    Saadut tykkäykset:
    0
  15. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Liittynyt:
    27.11.2002
    Viestejä:
    7 255
    Saadut tykkäykset:
    25
    Sullahan on faktat kunnossa :D En kyllä keksi oikein miten päin 20 tuntia on "surkea soittoaika" varsinkin kun kapasiteettia on ainoastaan 60 kertaisesti enemmän. Noh, onneks iRiver on tosi underground ja niin kuin ultimate nörtti c00l :king: Otahan poika faktat kuntoon ennen kuin käyt järkeilemään.
     
  16. Proximo_X

    Proximo_X Guest Guest

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    953
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mistä tuon 20h revit? Katsoin muutaman arvostelun ja 20gigaselle luvataan 12h ja 30gigaselle 15h ja nuo ovat Applen omia arvioita eli todellisuudessa soittoaika on siis pari tuntia vähemmän. Myös kuluttajat ovat antaneet negatiivista palautetta akun kestosta.

    IPODs Dirty Little Secret

    Kuluttajien omia kokemuksia akuista

    Jossei riitä niin lisää piisaa..

    EDIT: iRiver soittoaika 40h ja parhaalla 53h, tietenkin iRiverin omat arviot
     
  17. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Liittynyt:
    27.11.2002
    Viestejä:
    7 255
    Saadut tykkäykset:
    25
    Haha, millä vuosiluvulla sä oikein elät? Nykyiset mallit ovat 30Gb ja 60Gb. Akkujen kestosta voit lukea käyttäjien kokemuksia www.ilounge.com saitin foorumilta. Suurimmalla osalla akku kestää itse asiassa 21h luvatun 20h sijaan. Ja www.apple.com/ipod on tietysti kova sana jos haluaa tietojaan päivittää tämän vuosituhannen puolelle.

    Oletko sä nyt ihan tosissasi? Tuo on 1st generation iPod juttu, nyt mennään jo viidennessä sukupolvessa. Oikeesti, kannattaisi vähän päivitellä niitä tietojaan.

    Tuossakaan ei taas mainita että mitenkähän vanhasta iPodista on kyse. Ja 15 euroa akustahan on aivan älytön summa :D :D

    Anna tulla vaan ja pliis, ei noita 3 vuotta vanhoja linkkejä...

    Tietenkään malleja ei kannata mainita. Tuo 20Gb iRiver kestää sivujen mukaan 14 tuntia. Niin siis et kai nyt vaan vertaa jotain leikkisoittimia (alle 30Gb) ja oikeita soittimia?

    *edit* Aah, eli päätit siis verrata flash muistilla varustettua 1Gb pelkkää mp3-soitinta 60Gb kovalevyllä videota toistavaan soittimeen. Hieno veto, onneksi olkoon.
     
  18. Proximo_X

    Proximo_X Guest Guest

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    953
    Saadut tykkäykset:
    0
    Okei, myönnän että tuli hosuttua vähän joten siitä anteeksipyynnöt ettei kyseessä sitten ilmeisesti ole 5th gen ipodien tiedot.

    Voitko sitten kertoa että onko tuo akunvaihto helpottunut vai vieläkö pitää roudata jonnekin applen huoltoon tai vastaavaa että saa vaihdettua?
    Paljonko se akku maksaa nykyään, nimenomaan applen(TM) akku?
    500 latauskertaa nuo 5gen akut ilmeisesti kestävät

    Olen yhä skeptinen.. :)


    Laitetaas H10 1gb ja Nano 2gb vastakkain

    H10

    Nano

    60gb ipod maksaa äbout 500e, hullukaan ei maksa sellaista summaa pelkästä soittimesta :hitme: vaikka olisikin kahvinkeitin sisäänrakennettuna
     
  19. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Liittynyt:
    27.11.2002
    Viestejä:
    7 255
    Saadut tykkäykset:
    25
    En ole vielä nähnyt 5th gen. iPodeihin vaihto ohjetta, mutta netti on pullollaan ihan videoita missä näytetään miten akku vaihdetaan 4th gen iPodiin. 5th gen on sen verran uusi etteivät varmaan ole kerenneet päivittää tai sitten ei ole edes tarvetta. Kyllä nuo 5th gen akut kestävät varmasti enemmän kuin 500 kertaa. Miksi noissa olisi edes mitään rajaa kuinka kauan nuo kestäisivät? Mikä erottaa iPodin akut muiden valmistajien ja laitteiden akuista missä ei ole tuollaisia rajoja? Suurempi uhka on varmasti se, että pikku hiljaa se akku kuluu ja soittoaika vähenee, mutta tämä on ihan normaali tapahtumaketju eikä sitä oikein missään soittimessa ole vielä kumottu :)

    Jeps, tuossa tilanne ei olekkaan enää ihan yhtä selvä kuin noissa kovalevyllisissä malleissa. Olethan huomioinut, että kun aiemmin puhuit iRiverin hyvästä äänenlaadusta niin iRiver ei toista lossless formaatteja eli se toistaa ainoastaan pakattua musiikkia. iPod Nano sen sijaan toistaa Applen Lossless formaattia joka on aikalailla pakkausratioltaan identtinen FLACin kanssa joten tuolla systeemillä laatu ei heikkene yhtään CD:stä. Tässä tosin tulee se vastaan, että kun puhutaan näistä lasten kapasiteetilla varustetuista soittimista niin sinne ei paljoa edes mahdu sisään.

    Eipä tuo iPod 60Gb nyt 500 euroa maksa. 449 euroa Applen Storessa ja tuodaan kotiovelle. Itse ostan sen jenkkilästä missä se maksaa $399 eli noin 370 euroa. Kannattaa myös muistaa, että 5th gen iPod toistaa myös videoita mitä mikään iRiverin malli ei tee. Onhan se mukavaa kun on taskussa esimerkiksi kaikki Simpsonien, Futuraman ja Southparkin kaudet mitä voi sitten katsella jos on aikaa. Lisäksi iTunesin käyttäjä hyötyy iPodista vielä enemmän kun sen synkkautuvuus on niin loistava.

    Myöskin video/podcastit ovat iPod käyttäjälle arkipäivää ja niiden automaattinen synkkaaminen muihin kuin iPodiin on ikävän manuaalista.
     
  20. Proximo_X

    Proximo_X Guest Guest

    Liittynyt:
    09.02.2004
    Viestejä:
    953
    Saadut tykkäykset:
    0

    No minä en ainakaan tarvitse 60gigan soitinta. Giganen riittää ihan hyvin, ei 2-3 tuuman näytöltä jaksa mitään animea katsella. Mutta tosiaan, mitä se akku MAKSAA? :confused: ei Applen sivuilla löytynyt edes lisätarvikevalikoimasta :)