No niin, nyt olisi Sanyota käytetty viikonlopun ajan ja fiilikset ovat vielä varsin hyvät. Edellinen projektori oli Panan AE500. En varmaan muuten olisi vaihtanut tykkiä, mutta Sanyo lähti Jeje2:n järjestämän kimppakaupan ansiosta Marekilta sen verran helposti ja edullisesti, että päätin päivittää kotiteatteriani uudella lelulla. :king: Valkokangas ja ohjelmalähteet pysyivät samoina, eli tykki vaan vaihtui. Ohjelmalähteinä tällä hetkellä BBK DV971H ja HTPC. Valkokankaana toimii mdf levystä tehty 194cm leveä screeni, joka tietenkin maalattu Tikkurilan Harmony X073:lla. :thumbsup: No, mitä uutta päivitys sitten toi edelliseen verrattuna? Tässä omia havaintoja: Plussat: + Lens shiftin ansiosta asennus erittäin helppoa + 1:1 pixel mapping 1280x720@50Hz VGA:n kautta toimii -> PAL materiaali toistuu nyt PC:ltä ilman mikronykimistä + Sanyo ei leikkaa BBK:n DVI:n syöttämää 720p/50 kuvaa kuten AE500 teki + parempi kontrasti + hiljaisempi + kirkkaampi, tarkempi ja kohinattomampi kuva + VB katosi käytännössä katsoen olemattomiin + säädettävä lens iris (valotehoa voi säätää valaistuksen mukaan) + lamppu ei välky (kuten AE500:ssa low-modella) Miinukset: - kymmenen käyttötunnin kohdalla kuvaan ilmestyi pölypallero, joka näkyy kuvan vasemmassa reunassa sinisenä pallona pimeissä kohtauksissa. - pikseliverkko erottuu selvemmin kuin AE500:ssa (Ei kuitenkaan näy käytössä olevalla n. 1.6x katseluetäisyydeltä) - tarkemman ja erottelevamman kuvan ansiosta huonompilaatuistien DVD-elokuvien pakkausvirheet erottuvat kuvasta aiempaa helpommin - hyvä kuva tekee leffojen katselusta entistä nautittavampaa -> leffojen katselua tekee mieli jatkaa pikkutunneille saakka ja aamulla ylös nouseminen vaikeutuu Sopivat väriasetukset ovat vielä hakusessa. En ole vielä pahemmin ehtinyt säädellä värejä, mutta ainakin vielä näyttelijöiden kasvoissa näkyy häivähdys oranssia. Tällä hetkellä käytössä Pure Cinema-tila, jonka kirkkaus ja kontrasti säädetty BBK:lle sopivaksi. Kokeilin viikonloppuna myös HTPC:ltä Microsoftin sivuilta imutettuja WMVHD 720p demopätkiä. Sanyon tarkka, puhdas ja virheetön kuva teki niiden katselusta entistäkin nautinnollisempaa. :love: Kohta täytyy testata mukana tullutta puhdistyspumppua. Mites muilla Z4:n omistajilla, näkyykö jo pölypalleroita?
Eipä taida olla puukosta apua. Sen verran paljon pitäisi vuolla, että siinä tulee jo vga-liittimen lukitusruuvit ja metallikuori vastaan. Löytyisiköhän jostain sellaista lyhyttä (alle 0,5m) DVI-hdmi kaapelia, jossa DVI-liitin olisi naaras ja HDMI olisi uros? Entä voisikohan sopivan adapteri tehdä itse?
Saitko puhdistettua tykin pölystä käyttämällä sitä tykin mukana tullutta pumppua ? Pitäisikö tuolla onnistua puhdistaa, vaikka se "pahinkin painajainen" pois tykistä
Näkyykö verkko (sd) esim. valkoista vasten (PC käytössä) etäisyydellä 1.5x-1.6x ? Kaippa tuo on kiinni myös paljon katsojasta ja silmien tarkkuudesta Ennen oli minullakin AE500 ja siinä ei verkkoa näkynyt smooth screen tekniikan takia. Suoraa vertailua sain tehtyä myös tuon saralla Z3: seen ja AE500 olikin huomattavasti pehmeämpi ja kirkkautta oli myös vähemmän kuin Sanyon Z3:sa.
En ole vielä ehtinyt kokeilla puhdistusta. PC käytössä pikseliverkko on juuri ja juuri havaittavissa valkoista vasten tuolta etäisyydeltä. Elokuvilla sitä ei enää huomaa. Kirkkautta tuossa Z4:ssa tuntuu olevan enemmän kuin AE500:ssa. Katselutila on hyvin pimennetty pimennysverhoilla, mutta seinät ovat valkoiset. AE500:n kirkkaus riitti vielä lampun low-modella tuohon tilaan 194cm leveää harmony x073 screeniä käytettäessä, mutta missään vaiheessa ei tullut tunnetta, että kuva olisi liian kirkas. Nyt käytän Z4:n lamppua eco moodissa ja lens iris täytyy olla säädetty välille -45...-35, ettei kuva näytä liian kirkkalta pimeässä katsottaessa.
Saitko madmax2 sen punaisen hohtamisen pois Sanyo Z4:sta? Itselläni ilmenee todella härskiä punaisen ja oranssin hehkumista ja rikkontumista varsinkin jos ko. värin pinta-ala on kohtuullisen pieni. Aivan tummanpunaiset alueet käyttäytyvät normaalisti. Kaikki asetukset ovat normaalilla. Ainoastaan kuvan sivuttaissiirtymää on melko reilusti. En ole kokeillut vielä toisellla DVD-soittimella (Cambridge Audio), mutta usealla elokuvalla. Ilmiö ei myöskään poistu vaihtamalla asetuksista elokuva modea tai lampun tehoasetusta.
Mä sain iteltäni tuon punerruksen pois noilla säädöillä. Värit pitänee säätää kuitenkin tykkikohtaisesti. En tiedä aiheutuiko toi mun color uniformity ongelma nyt siitä että siirsin tykkiä 60cm ylöspäin alkuperäisestä paikastaan. Se on nyt aika lähellä screenin oikeaa yläkulmaa. Huomasin tämän ongelman vasta tuon jälkeen. Lens shift myös pehmentää kuvaa reilusti. Elokuvilla tätä ei huomaa, mutta testikuvissa ja tykin menussa näkyy selvästi.
moro! eli kysymys, on 3,05metriä pitkä huone, jonne olis tarkotus asentaa kyseinen tykki. tykin etureunan etäisyys vastapään seinästä tulisi olemaan n.270cm ja katselu etäisyys olisi asennosta riippuen :thumbsup: n. 2-3 metriä. mitä olette mieltä, että kannattaako näin "lyhyelle" etäisyydelle moista tykkiä hankkia? okei tykkiä katsotaan muistakin huoneista ja lauletaan karaokea, että ei kuvailemani tilanne ei ole ainut käyttötilanne, mutta leffoja katsellessa kutakuinkin kuvailemani tapainen. eli kaipaan mielpiteitä ja kokemuksia tykin omaavilta ja muiltakin, että millaisilla etäisyyksillä kuva on katsottavan kokoinen yms. kiits mielenkiinnosta :naminami: ps. taitaa olla eka kerta kun tänne kirjoitan, että jos muotoilussa yms. jtn vikaa nii elkää ihmetelkö
Vielä on sama ilmiö. Minulla ei oikein ole hajuakaan noiden värien säätämisestä niin en ole (vielä) lähtenyt hakuammuntaa harrastamaan.
Ei onnistunut. Pumppasin tuolla pumpulla tovin sinisestä reiästä, mutta pölypallo ei hievahtanutkaan. Mitekäs se nyt olikaan, kuuluuko pölypalleroiden puhdistus takuuhuollossa tehtäviin toimenpiteisiin, jos tuo pumppukaan ei auta?
Kai huomasit, että reikiä on 2 kipaletta (per väri). Toinen johtaa paneelin eteen toinen taakse. Samalla muuten ei haittaa mitään, vaikka kokeilet muitakin reikiä, vaikka sinulla ilman muuta onkin sininen havainto. Kun itse olen puhdistellut menneisyydessä sellaisia projuja, jotka on ensin pitänyt avata, ei pöly joka kerta lähtenyt ensimmäisellä yrittämällä. Joskus se esimerkiksi vain vaihtoi paikkaa kuvassa. Silloin ei auttanut kuin avata uudestaan ja uudestaan kunnes lopulta se katosi. Tässä pumppusysteemissäkin varmaankin on ihan samat ongelmat, eli pöly sitkeilee eikä aina meinaa lähteä useillakaan yrityksillä. Myöskin kannattaa putsauksen ajaksi laittaa tuuletus tai lamppu täysille. Kysymykseesi; jokatapauksessa kuuluu takuun piiriin jos pöly ei lähde. Asia on muuten varmemmaksi vakuudeksi erikseen mainittu ohjekirjassa puhdistusta käsittelevillä sivuilla.
Täytyy nyt peruttaa kaikki hounot asiat mitä olen ikinä tästä mallista sanonut. Kotiteatterihuone, tai siis olohuone, lähes valmiiksirakennuttuna, verhot puuttu, ja kaksi leffaa katsoneena ei voi kun ihailla :thumbsup: :love: :king: 92" kuvaa. On tämä kuva vaan kerrassaan hieno. :king: (Tulikohan Digital video essential ostettua turhaan...) Lisäksi vaikka sijaitsee suoraan parhaan katsojan yläpuolella en minä tai tähänastiset vieraani ole kuulleet tykistä mitään. (Joten on hiljainen - mutta kuten eräs vieraistani sanoi ensikommenttinaan: kovin iso)
Kokeilin kyllä puhallella kaikki reiät läpi. Pumppailin sinisen värin reikiin ilmaa varmaan 10 min, mutta sininen pallo kuvassa ei liikahtanutkaan. Toimin käyttöohjeen s.43 mukaan ja valitsin projektorin valikosta "Cleaning"-toiminnon, joka laittaa tuulettimet täydelle teholle ja näyttää "mustaa kuvaa".
Kuinkas usein olette putsailleet projua? Ohjekirjasta en mitään tuntimäärää löytynyt kuinka usein suodattimet putsata. Paneeleita ei varmasti tarvitse putsata kuin vasta jos pölypalloja ilmaantuu(vielä ei ole, 300h takana, kop kop). Yritin maahantuojaltakin(Hedoy) kysellä, eivät vain tunnu osaavan vastata maileihin.
Itse puhdistin ekan kerran suodattimet jossain 300h kohdalla, eipä noissa juuri pölyä ollut. Voi ne tietysti hieman useamminkin puhdistaa. Z3:ssa ei ollut tarvetta puhdistaa paneeleita vaikka tunteja kertyi ennen vaihtoa n.1250. Kysäise huollosta, eli Digi Serviceltä, sieltä olen ainakin itse saanut nopeasti vastaukset pariin kysymykseen.
Joku saksaa paremmin osaava osaa varmaan kertoa, mutta eikös tuossa tarjouksessa tule valkokangas mukana 1595 €:lla? http://netpower.cybershop.de/index....1675-1813219124&Nummer=pakz4&sortimentnummer= Joku oli kai tilannut jo aiemmin ko. firmasta tykin, onko kokemuksia?
Laitoin heti maanantaina sähköpostia Helsingin Digiserviceen, mutta sieltä ei kuulunut mitään. Täytyy kohta soittaa perään, jos mitään ei kuulu. Toimiihan Sanyon takuuhuolto Helsingin Digiservicessäkin?