Molemmat viimeiset betat toimivat samalla tavalla, samoin GE-versio. Ainakin TechnoTrendin ohjelma, MyTheatre ja ProgDVB toimivat ilman vastaavia ongelmia BDA-ajureilla. (Ja esim. vanha ProgDVB:n versio, jota olen käyttänyt Premium-C:n kanssa ei ole koskaan pilannut tallennusta vaikka prosessori on ollut toisen ohjelman 100% käytössä.) Asetuksia säätämällä tilannetta ei voi korjata. Osa ongelmista saattaisi poistua jos DVBViewer olisi ainoa käytössä oleva ohjelma tietokoneessa HTPC-tyyliin, mutta kyllähän sen pitäisi toimia kunnolla muutenkin.
Oletko asentanut eri versiot DVBVieweristä eri hakemistoihin? Ellet, niin kannattaa testata. Minulla muuten on yhdessä koneessa Budget-T eli vanhempi malli Novasta ja vanhempi BDA-ajuri ja toimii. En tiedä onko noissa C- ja T-malleissa silti muuta samaa kuin ajuri.
Tere Harkitsen Terratec HybridT tai Terratec T2 USB vempaimen ostamista DVB katseluun/nauhoitukseen: http://tven.terratec.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=236 http://tven.terratec.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=227 Katseluun ajattelin käyttää DVBVieweriä, kun se näytti aika hyvältä ja ei ole kalliskaan 15EUR kai. Täällä oli paljon keskustelua DVBViewer Prosta, että mm. Yle/ym. tekstitykset ei näy tai äänittäessä tekstitykset katoaa. Onko tosiaan näin? Muutenkin sain sen kuvan, että PC:ssä koko DVBViewer on hirveetä konffaamista? Mika Helsinki --
Tekstitykset toimivat. Yleensä se ensimmäinen 10-30 min. itselleen mieleisten asetusten hakuun riittää.
Itselläni on Nebula DigiTV pci versio ja hankin siihen CI moduulin ja siihen MTV3+ kortin kunhan niitä saa. Voiko DVBViewerillä saada CI-moduulin toimimaan moitteetta ajastuksineen päivineen?
osaisko joku jelppiä. eli ilmaisversio toimii, mutta pro kaatuu joka kerta asetuksia tai kanavia hakiessa (kielen onnistuin vaihtamaan). Olen asentanut molemmat uudelleen, yhdessä sekä erikseen ei vaikutusta. Ohjelmat eri kansioissa. Tais mennä 15 hukkaan ja aika siirtyä linux puolelle. Käyttistä en ala mokoman takia uudelleen asentamaan. kone axp2500+, Epox RDA3+, Radeon 9250 kortti Technisat airstar2 DVB T
Niin, Windows XP:hän sinulla kai on? Jos asennat Pro:n uudelleen niin asenna se uuteen kansioon, siis sen nimiseen joka ei ole ollut ennen käytössä. Oletko valinnut laitteet-kohdasta oikean laitteen, ilmeisesti Flexcopin? Jos asetuksissa on jotain pahasti pielessä niin tuhoa tai siirrä jonnekin setup.xml ja yritä uudelleen. Jos ilmaisversio toimii niin kyllä pro:nkin pitäisi.
juu wxp on, kokeilin tuossa vanhempaa 2.2 versiota ja se näyttäisi toimivan. tuossa 3.2.6 versiossa asettaisin kyllä oikean laiteen, mutta kun painan käytä namiskaa ohjelma kaatuu samantien. Kielen saan kyllä vaihdettua suomeksi.
chanel dat:in kun poisti rupesi jotekin sentään jo toimimaan, paitsi ettei kuvaa näy. Kanavat kyllä löytyy ja esim. EPG toimii ja ohjelma tiedot näkyy. DVB:n käynnistyksessä herjaa mpeg2:ssesta, b2c2 suodinta ei voi luoda.
TE:n mukana pitäisi asentua jotakin, pro:n mukana ei. Kodekkeja löytyy netistä jos haluat kokeilla. DVD:n katseluohjelmien mukana esim. niitä tulee.
eli tällä hetkellä asennettuna powerdvd, ffdshow, dvb te, dvb v3.2.6. te asennettu ensin tämän jälkeen pro omaan ei jo käytössä olleeseen kansioon. herjaa : b2c2 suodinta ei voi luoda, error 0x80004003. te versio siis toimii. asetukset kohdassa>valinnat>directx>mpegvideodekooderi autoasennon lisäksi näkyy neljä erilaista vaihtoehtoa mm. cyberlink video/sp decoder eikö nämä ole juuri näitä kodekkeja?
Olet siis ensin asentanut TE:n ja sen jälkeen Pro:n, molemmat eri hakemistoihin? Ja et ole ennen Pro:n asennusta poistanut TE:tä etkä mitään siihen liittyviä komponentteja tai ajureita? Pyöriikö koneellasi kenties jokin TE:n apuohjelma, joka varaa tuon b2c2-suotimen s.e. Pro ei sitä voi käyttää?
kokeilin kaikkia neljää, mutta antaa saman herjan:OI setup4pc kyllä pyörii, mutta eikö nuo ohjelmat tarvitse sen? vai mitä muita apuohjelmia pitäisi etsiä? juuri noin olen asentanut ensin te sitten pro eri kansioon poistamatta mitään välissä (ellein pron setup poista jotain) tosin tuo te siis toimii edelleen.
Näkyykö listassa Sonic Cinemaster nimellä olevaa codekkia? Itselläni Pro ei suostu toimimaan millään codekilla enne kuin asentaa Sonic Cinemasterin (löytyy Technisatin mukana tulleelta cd:ltä). Sen jälkeen kyllä toimii vaikka ffshow:lla, Ligosilla tai Gabes:lla. Kannattaa möys kokeilla vaihtaa video ulostulo Unchanged-tilaan. Huomasin myös että minulla on sama emo (Epox RDA3+) kuin sinulla, mutta sen ei kyllä codekkien toimintaan pitäisi vaikuttaa.