Sain viime viikolla ensimmäisen tykkini. Aloin viimeinkin eilen säätämään sitä ja huomasin vasemmassa yläkulmassa tummaa taustaa vasten jumittuneen sinisen pikselin. Huoltaako DigiService, jos on vain yksi jumittunut pikseli? Miten pitkään tällaisessa huollossa yleensä menee?
Joo, samaa mieltä huoltoon vain. Muistelisin joskus jonkun Z3:n omistajan huollattaneen omaa laitettaan, mikä oli yhdelläkin pikselillä menny ns. takuuseen. Huoltoajat on vaihdelleet, joillain on menny viikkojakin mutta toiset on saanut samana päivänä, joten paha arvata.
nyt on testattavana oppon dvd, joka antaa 720p. dvi-hdmi kaapelilla kiinni. mitä nyt testailin niin eroa 576p tulee kyllä hyvällä dvd-materiaalilla. sitten esim. dvd-shrinkin läpi ajettu leffa näyttää huonommalta kun virheet korostuvat. johtopäätös, vanha dvd-soitin saa jäädä taloon ja oppo lähtee tampereelle :thumbsup: 360 poksi oli myös testattavana. helvetin hienolta näytti. pitääköhän itekin ostaa vanhoilla päivillä vielä moinen laatikko
Enää ei ole kuvassa "värinää", ilmeisesti projektori sai fine syncin kohdalleen omin avuin. Mutta ongelmia kyllä on. Jostakin syystä tänään projektori ei suostunut näyttämään videokuvaa oikealla resoluutiolla ja kun projektorin vaihtoi oletusnäytöksi niin tulos näytti siltä kuin 1280 x 720 -tilaa olisi pannattu 800 x 600 -näytöllä. Kaikenlaisten ihme säätelyitten ja räpläämisten jälkeen sain sentään taas kuvan näkymään oikein, mutta kyllä vaikuttaa elämä kohtuullisen hankalalta 17" lasiputkimonitorin, ATI Radeon 7500:n ja Z4:n kanssa. EDIT: Poistin PowerStripin ja nyt homma toimii ennakoitavissa olevalla tavalla kuvan ollessa ihan ok. Jotenkin ATI:n Catalyst -asetukset ja Powerstripin ajoitukset eivät oikein välillä hyväksyneet toisiaan. Eipä siitä PowerStripistä taida hyötyä olla jos muutenkin 1280*720 näkyy ja toimii 60Hz taajuudella? Jotta kuva tykissä pysyisi kohdallaan on pakko pitää tilanne niin että 17" putki pannaa joka suuntaan luullen olevansa 800 x 600 monitori ja oletusnäyttönä pysyy Z4 oli se päällä tai ei. Muuten on vaarana se että videokuvaa ei kiireessä saakaan näkymään oikeassa kuvasuhteessa/resoluutiossa screenillä. Kai tuon kanssa voinee elää, mutta välillä pännii... -------------------------------------- Kyllä Z4:n kuva on sitten kaunis ja moniulotteinen (kehujakin välillä). Jopa yleensä hiukan laaturajoitteista digitv-kuvaakin katsoessa projektori sai aikaan elämyksiä kun kuva oli niin terävä ja dynaaminen. Ja ER:n ukkosenilman ääniefektitkin toimivat hienosti kun tykki ei pitänyt omia ääniefektejään vallitsevana elementtinä.
Kysyisin vähän säädöistä.. Tiedän että jokaisella omat mieltymykset mutta siitä ei nyt ole kyse.Onko lähinnä jotain asetuksia joista on haittaa tykille?Millä tietyt arvot kannattaa pitää? Olen ensitykin omistaja ja tiedonhalu suuri ja oma tietämys pientä..joten kaikki neuvot ovat tarpeellisia.Kiitos jo etukäteen. Jos valitsee eloisa kuva niin lamppu ei pysy ecomodessa,jos vaihdan sen ecomodeen pysyykö eloisa mode edelleen päällä vaikka normaalista eloisa kuva ei ole ecomodella? Gamma ja linssin iiris?Mitä arvoja kannattaa pitää ja mihin asioihin ne vaikuttaa?Samassa kohdassa terävyys,mikä siihen hyvä arvo? Yliskannaus,mitä se meinaa ja hyvä arvo siihen? Edistynyt valikko?Mitä sieltä löytyy ja mihin kannattaa koskea?
Kiitoksia Jeje2 ja Jupe Pitää ottaa huomenna kusoja tuonne DigiServicelle ja pistää proju huoltoon. Toivottavasti tulee takaisin ennen MM-kisoja.
Perskutarallaa Nyt meillä on oma maakohtainen malli, Sanyo PLV-Z4FI - lukeekohan tuo FI peräti tuotteen kyljessä?
Nuo valmiit kuva-asetukset (kuten eloisa) ovat ymmärtääkseni ns. kiveen hakattuja. Jos jonkun tehdasasetuksen pohjalta alkaa rakentamaan omaa asetustaan, mm. rukkaamalla lampun tehoa, niin sitten vain pitää tallentaa se käyttäjän omaksi kuva-asetukseksi. Muistipaikkoja käyttäjän omille asetuksille on muistaakseni 4. Yliskannaus eli overscan tarkoittaa sitä että paljonko olemassaolevaa kuvaa leikataan (tavallaan zoomataan). Esim televisiokuvassa on yleensä reunojen ulkopuolella vielä runsaasti kuvainformaatiota. Taitaa olla vähän makuasiakin että mitenkä kannattaa leikellä? Minulla on omassa Z4:ssänivalittuna arvo 0 jolloin ei pahemmin leikellä kuvaa.
Ainakin lampputakuu on parantunut ja härmän kielinen käyttöohje niille, jotka ei ulkomaan kieltä ymmärrä...
Moi, eilen sain oman tykkini kotia ja heti piti törmätä pieniin ongelmiin. Onkohan tähän sininen haamukuva -ongelmaan löytynyt mitään ratkaisua?
Näyttää (edelleen) aika "normaalilta" värien kohdistusongelmalta. Syy voi olla moninainen, esim. prisman asetteluista tai kennon kohdistuksesta. Tuota ei käsittääkseni missään vehkeessä saa vielä sähköisillä säädöillä korjattua (vaikka kuvan off-settaaminen ei olisi teknisesti kovinkaan vaikeata). Jostain täältä DVDPlazalta luin kuinka kaveri oli aukaissut projunsa ja säätänyt kennojen kohdistuksen itse ruuvarin avulla (siellä oli kai säätöruuvit) mutta yleisesti tuo ei varmasti ole se helppo tai siisti tapa. Eikä riskitän. Panasoniceissa on jokin sarjaliikennehuoltoväylä, jonka käskyillä tuon ehkä voisi tehdä, mutta siitä huoltoväylästä en ole löytänyt mitään dokumentteja joten sen ominaisuuksistaakaan ei ole tietoa. Ei tuohon muuta lääkettä taida olla kuin viedä tykki huoltoon. Joko takuulla tai ilman. Jotkut valmistajat/maahantuojat suostuvat korjaamaan kohdistusongelmia takuuseen, varsinkin jos ovat noinkin näkyviä. Toiset taas laskuttavat sitten normaalin huollon mukaan. :weep:
Niinkö? Minä olenkin ihmetellyt että miten näin helposti korjattavan säätövirheen takia monet ovat lähettämässä projektoriaan huoltoon. Ainakin Z2:ssa vären kohdistusta voi säätää pikselin tarkkuudella tehdasasetusten kautta. Alle pikselin kokoisia virheitä ei tietenkään voi korjata kuin mekaanisilla/optisillä säädöillä.
Taisin olla minä. En missään tapauksessa suosita tuon toimenpiteen suorittamista omin päin. Projektorilla johon suoritin toimenpiteen ei ollut juurikaan rahallista arvoa, korkeintaan aavistuksen verran käyttöarvoa. Konvergenssi oli lähtötilanteessa aivan päin p:tä jolloin oli helppo saada tilanne kohenemaan ja kyseisen Eiki:n tykin voi nyt kelpuuttaa vaikka mökkikäyttöön. Ei tasan varmasti kannata alkaa sorkkimaan minkään tuoreen projektorin paneelien kohdistusta vaan kiikuttaa se (takuu)huoltoon. Ei tulisi mieleenkään alkaa itse säätelemään nykyistä Z4:stani eikä edes sen edeltäjää XW20:tä.
Värisiirtymiin vaikuttaa zoom ja lens shift, sopivasti säätämällä leviää sinisen sijaan punainen ja noiden ääripäiden keskellä ei leviä mikään väri (ainakaan noin selvästi). Vaikka tuo näyttääkin paneelin virheeltä, niin vika oikeasti onkin optinen. Joten jos haluaa optimikuvaa, pitäisi ensin hakea zoomista ja lens shiftistä kohdat joissa kuva on paras ja sitten siirtää tykki sellaiseen kohtaa jossa kuvakoko ja paikka on kohdallaan. Tuo vaan voi olla hiukan hankalaa useimmissa huoneissa.
Kiitoksia tähänastisista vinkeistä. Täytyy koittaa vaikutusta erilaisilla lens shifteillä ja zoomeilla mahdollisuuksien rajoissa. Sivusuunnassa voin liikuttaa tykkiä paljonkin, korkeus ja etäisyys ovat taas melkolailla vakiot.
Yhdynpä edellisiin. Pääsääntöisesti jos värit on kohdallaan alle puolen pikselin leveydeltä tilanne ei juurikaan katseluetäisyydelle normaalimatkaa käyttäessä häiritsevänä näkyisi. Ilmentymä esiintyy katselupaikalle pehmentymisenä, joka on sitä "sumeampi" mitä isompi epätarkkuus kohdistumisessa. Jos epätarkkuus on puoli pikseliä, näkyisi enemmän jo esim. screendoor katselupaikalle. Toisaalta juuri mainittu vika lieventäisi samaa screendooria ainoana etunaan. Kuitenkin mikäli antikohdistumista on niin paljon, että näkyy katselupaikkaan tai muuten vaan tästä pakosti aiheutuva epäterävöitymisen kaltainen pehmentyminen häiritsee liikaa -> huoltoon. Hekään ei voi tehdä ihmeitä, eli koko optiselle siirtoalueelle ei kannata odottaa täydellistä värien kohdistumista vaikka tekisi mitä. Se on hinta jota maksetaan linssin siirto ja zoomauskyvystä sekä erillisistä paneeleista per väri. Toisaalta ei mikään estä optiikan olemasta "muovinen" siinäkin tapauksessa, että siinä ei olisi zoomia eikä siirtomahdollisuuksia. Esimerkiksi itselläni vanhaan aikaan ollut anamorfinen lasi aiheutti huomattavasti kuvattua isomman siirtymän molemmille kuvan laidoille mutta siitä sai maksuksi paljon muuta etua.
Mihinkä hintaan on tykkejä ihmiset ostellut? Verkkokauppa.com näyttäisi olevan 1424 eur Sanyo Z4 hinta joka vaikuttaa erittäin hyvältä verrattuna muihin paikkoihin ja ainakin takuutoimii verkkokaupan kanssa. Videotykki oy:n listahinta 1680eur tuntuu tuohon verrattuna kovin suolaiselta vaikka FI malli onkin sekä hivenen paremmalla takuulla kai? Muuten tekisi mieli ostaa videotykiltä koska sieltä saisi mukaan kaiken muun tarpeellisen myös ja palvelu on hyvää, valitettavasti hinnat vain vähän liian korkealla :grr: Onko muuten mielipiteitä kenenkä kangas kannattaisi hommata, 82" tai 92" tuumasta ajattelin katseluetäisyys on noin 2-3,5m riippuen vähän missä sohvalla istuu.
Osaiskos joku varmistaa: Tykin etäisyys 2,3 metriä, huonekorkeus 2,54 metriä ja tykki (Z4) tulisi ~11 cm korkeaan telineeseen kattoon. Kuvan leveys tulee olemaan 1,45 metriä. Kiinnostaisi suunnittelua varten tietää etukäteen, että kuinka paljon kuvan alareuna voi olla lattiasta (itseasiassa kuinka vähän), eli mihin asti säätövaraa löytyy? Ajatus äkkiseltää olisi jos saisin kuvan alareunan n. 60-70 cm lattiasta.