Oletko resetoinut PS3:n näytön asetukset TV:n vaihdon jälkeen? Eli pleikasta virta pois ja sitten painat ON/OFF-kytkintä noin 5 sekuntia kunnes kuulet piippauksen. TV:stä oikea tulo valittuna (ilmeisesti AV5).
nämä on ihan henkimaailman juttuja... päätin aamulla kokeilla vielä kerran ja vedin taas kerran kaikki piuhat irti ja uudelleen kiinni... Ja katsoppas kummaa, PS3 tunnisti HDMI-piuhan ja vehkeet rupes pelaamaan. Ja kuva on todella hieno
Tälläinen kiinnostas kovasti vielä kun hinnat putois. Saas nähä koska verkkokaupalla ilmestyy 999 tarjous tästä mallista (pienenä vinkkinä siihen suuntaan Jenkkilässähän jo näitä myydään poistuvana mallina n.1100 dollarin kieppeillä. Mutta pistäkäähän vielä kokemuksia liikkuvan kuvan katselusta esim. miltä jalkapallolähetukset näyttää ko. telkulla tai onko ollut mitään ongelmia HD/blueray elokuvien kanssa(esim. nykimistä vai pitääkö erikseen olla tuki tuolle 24p jutulle??). Näistä mm. olis mukava saada tietää, jottei enään tarvis ootella parempaa tekniikkaa ollakseen tyytyväinen ostokseen vielä parin vuoden päästäkin(tai useammankin).
Jos katselet jalkapalloa ihan normaalina SD-lähetyksenä, tulos on juuri sellainen kuin lähetyksen bittivirta ja iso ruutu yhdistelmänä antavat olettaa: huono. Tähän ei tosin auta edes parempi kuvaprosessori. Ainoastaan pienempi ruutu ja huonompi erottelukyky tekevät kuvasta 'muka' paremman. HD-lähetyksenä jalkapallo näyttää upealta. Pa...sta lähetyksistä telkaria on kuitenkin turha syyttää. Itse en huomaa nykimistä HD-materiaalilla, mutta jotkut kultasilmät huomaavat. Sen voin ainakin todeta, että vakava asia se ei ole. PS3:lla blu-ray -elokuvat näyttävät tällä telkkarilla aivan upeilta. Television ainoa ongelma on puolivuotisen kokemukseni perusteella se, että ruutu voisi olla vielä suurempi. Oton suoravalinta olisi myös kiva juttu.
Onkos tästä näkynyt vielä hyviä tarjouksia? Kotimaan katuhinta lienee jossain 2500 euron kieppeillä, eikä saksanmaaltakaan kovin paljoa halvemmalta taida irrota. Brittien tuhannen punnan tarjoushintoja ei varmaankaan tulla täällä näkemään?
Kuopion Sony Centerissä luki hintalapussa 2490,- saattaa olla että joku satku hinnasta tippuis jos oikein viimmeisen päälle tinkais...
Kyllä. Näin ainakin Harmony 885:ssä. Kun laitoin sille oikean TV:n tyypin, niin koodilistalta alkoi löytymään kaikkea kivaa kuten; kaikkien inputtien, ja näyttösuhteiden suoravalinnat, jne... Ainakin ne tuntuvat tomivan hyvin ja nopeasti, niin ei vaikuta että niitä olisi sisäisestikään makroilla tehty!
Moi Mites kun briteis on toi alennus tästä mallista ni onko se laite jotenkin erilainen toimiiko se suomessa vai ei? Sais jo kohtuu halvalla
Tukeeko tämä TV sitä blurayn 1080p@24Hz? Tuolla toisessa threadissa missä noita yhteensopivia telkkuja on listattu on vain LCD ja plasma.
Oma 55A2000 saapui tänään. Muuten homma sujui kuin valssi, mutta ATIn 1080p ei suostu toimimaan. 1080i toimii heittämällä. Tv herjaa unsupported signalia, vaikka sama signaali kelpasi aiemmille tykeille. Ajurit on päivitetty uusimpiin, mutta sillä ei ollut muutosta asiaan. Kortti on X1300 ja lähtöliitäntänä DVI. Paikallinen A2000-guru nygarjaa tappeli joskus kuulemma saman asian parissa, mutta sai jollain tempulla kuvan näkyviin. Onko kukaan muu joutunut suostuttelemaan ATIa ja A2000:sta yhteistyöhön ja onnistunut siinä? Väliaikainen setup:
Hmmh, itse tappelin saman ongelman kanssa aikoinaan, olin Vistalla lukitettu 1080i/50 tilaan X800:n kanssa. XP:n installoinnin ja 7.x ajuripäivityksen jälkeen sain 1080p/60 tilan toimimaan renkuttamalla ATI:n kontrollipaneelista sitä 1080p asetusta päälle. Henkimaailman hommia... Tietty tämä hauskuus on taas kohta edessä kun vaihdan HTPC:n hardiksen uuteen.
Itse taistelin saman "ominaisuuden" kanssa pitkän aikaa ja vähän samaan tapaan sain tuon 1080p/60Hz näkymään, mutta en ole atin mistään valikosta löytänyt miten kuvan sais underscannattua ruutuun sopivaksi. Näyttis on radeon 9600 ja ajurit viimeisimmät 7.7 onko kellään parempaa tietoa.
Kykemällä toisen näytön päälle sai se atin lupaamat muokkaus valikot näkyviin mutta eipä siitä mitään iloa ollut kun kaikki muokkaukset muokkasivat vain toiseksi liitetyn näytön kuvaa.. :OI :OI
Tiukassa tuntuu olevan 60p nVidiankin kortilla. Kuvan sai kuitenkin helposti underscannattua 1840x1028-resoluutioon, mutta säätöä on vielä jäljellä.