Kelauksen nopeuksien asettelu onnistuu näköjään hyvin, vaikkei tuota käärmekieltä osaakkaan. Pienin asetus taaksepäin oli ennen 16x. Kokeilin noita pienempiä ja tosiaan oli aikamoisen vaivalloisen näköistä, varsinkin se 2x. Esim kävely oli varsin jännänäköistä, puoliaskelta eteenpäin ja hyppäys taakse ja uusipuoliaskel jne. No katotaan mihin päädyn.
Jos boksissa on sisäinen kovalevy tuulettimella on merkitystä. Minulla lämmöt tippui reilusti ja kaatuilu loppui tuulettimen asennukseen. Joten sanoisin, että asennus kannattaa, jos boksi kaatuilee jatkuvasti ja tuntuu kaaduttuaan käteen todella kuumalle. Tämä oli minulla tilanne. Ei kovin kauaa voinut pitää kättä boksin päällä. Nyt se tuntuu tuohon nähden lähes viileältä.
Ok.. Periaatteessa myös voi kyllä ajatella, että ei sillä lisäviilennyksellä boxin kannalta mitään haittaakaan ole. Pikemminkin sillä voi kyllä pidentää boxin elinkaarta. Tosin tuo pölyn kerääntyminen on pienoinen ongelma, sitä varten pitäisi kyllä varmaan laittaa jotain suodatintyyppistä estettä ettei pölyä pääse laitteen sisään niin helposti. Itsellä on yksi PC, jonka emolevyllä on muutama konkka mennyt omituisen näköiseksi kun ovat keränneet pölyä ja kuumenneet myös aika paljon. Pöly on jotenkin kärventynyt niiden päällä. Laukeavat varmaan pian.
Aah, kiitoksia tiedosta. Kyllä tuosta tuulettimesta on merkittävä apu kiintolevyllisessä lootassa. Boksi oli yläpinnaltaan todella kuuma ilman tuuletinta, tuulettimen kanssa aivan viileä. Pölyähän se väistämättä sisäänsä imee, mutta ajoittainen (vähintään kerran vuodessa) puhdistus esim. paineilmalla tekee terää. Toinen vaihtoehto on tietysti laittaa suodatinkangasta, mutta sekin täytyy puhdistaa ajoittain. Oma boksini on kyllä hieman ahtaassa tilassa, joten silläkin on osansa tuohon lämmöntuottoon.
Kerrotko mikä malli ja mikä levy sinulla oli? Harmittaa jos tuo kaatuilee lämpöjen takia. Voihan sitä aina tunkata yhden hiljaisen 80cm 5V tuulettimen tuonne pyörimään, mutta mielummin ei.
Onkos kellään kokemuksia Ethernet/WLAN muuntimista DreamBoxin kanssa? Harkitsen siis DreamBoxin (7025+) hankkimista, mutta se pitäisi saada WLANiin. Tämmöistä minulle suositeltiin toisella foorumilla: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=18444 Mikäli saksani ei ole ihan ruosteessa, niin tuossa YouTubessa olevalla DreamBox 8000 -esittelypätkässä väitettiin, että siihen on tulossa myös WLAN (ainakin optiona) - pitäneekö paikkansa?
Tässä ketjussa: http://huoltovalikko.keskustelupalstat.com/showthread.php?t=6595 Huoltovalikon puolella on puitu tuota asiaa. Vaatii tosin rekisteröitymisen.. Nyrkkisääntönä sanoisin, että WLANin yli tallennus ei välttämättä ole kovin hyvä idea, mutta muun median toisto ja kortin jako onnistuu kyllä aika nätisti. Tuosta DM8000:sta on hyvin vähän virallista tietoa liikkeellä...
Kokeilin tuollaista Buffaloa Linksys tukiaseman kanssa, ja kyllähän se hyvin toimi. Aika paljon hitaampi vaan kuin kiinteä yhteys, jotain 3,7Mb/s siirtonopeus.
Juu, ei ole tarkoitus tallentaa tuon WLANin yli, mutta konffata ja päivittää sekä mahdollisesti kopioida tiedostoja suuntaan tai toiseen. Satunnaisesti ehkä katsoa DreamBoxin streamiä PC:llä, missä tietysti nopeus voi tulla ongelmaksi.
Boksi on 7025 kahdella C-virittimellä ja kovalevy Seagate Barracuda 7200.10 320GB Tuo ahdas tila on tosiaan myös minulla lisäriesana. Eli jos mahdollista on, kannattaa tuota sijoituspaikkaakin miettiä. Jossain avohyllyllä varmasti eri tilanne, kuin tv-tason lasiovien takana, kuten minulla.
Aivan sama tilanne. Boksi ahtaassa hyllyssä lasiovien takana. Se päällä pystyi paistamaan aamiaispekonit. Tuulettimen asennuksen jälkeen paljon viileämpi. Ei se ennenkään tosin kaatuillut, mutta taisi ottaa sen verran kipeää, että poweri alkaa olla vaihtokunnossa. -DMC-
Minkälaista tuuletinta, miten ja mihin kohtaan olette 7025:een asennelleet? Olisi kiva vähän hahmottaa mahdollisia ratkaisuita, jos oma kiintolevy alkaa korventamaan liiallisesti. (Boksi on selviytynyt jo Suomeen asti )
No niin on tuo yli-innokas tallenteiden toiston infobarikin kunnossa. Kommentoin self.checkSkipShowHideLock() kutsun pois InfoBarGenerics.py tiedostosta. Nyt infobar näkyy sumeronäppäimillä hypellessä ja OK-napilla, mutta ei eteen tai taakse päin kelauksissa pomppaa automaattisesti näkyviin. Yläkulman kelaus symbooli riittää mulle oletuksena hyvin. Päivitin Hensun vinkistä uudet dvb-ajurit v0.46 Suomipoejan päälle, 20 minsan YLE kokemuksesta tuntuvat toimivan. Ajurit aikaleimalla 20071007 löytyvät http://www.dream-multimedia-tv.de/board/attachment.php?attachmentid=1187. VLC asennus ei onnistunut ihan heittämällä ja jäikin vielä toimimattomaksi. Yritin toistaa Dreamillä PC:n pätkiä webinterfacen kautta. Pääsen liikkumaan PC:n hakemistoissa ja valitsemaan pätkiä. Aika liikkuu molemmissa päissä ja pauset ja muut toimivat, mutta telkku näyttää mustaa. Mikäs on vialla? VLC:n asennus aiheutti myös sivuoireita PC:lle. Mikki softin selain ei osaa enää avata viedeoätkiä. Lataus omalle koneelle ja hiiren napautus toimii, mutta selain ei itse osaa yhdistää. Tämmönen tuli joskus enenkin vastaan, mutta en enää muista mikä nyrjähti syrjälleen. Ympäristö on DB 7025+ ja 2000 winhotus.
No hyvä jos sinulla toimivat. Minulla ne ei jostain syystä toimineet ihan toimivalla tavalla. En tiedä mikä meni pieleen. Nyt en voi testailla mitään, koska boksi on käymässä Saksassa, visiitin kestosta ei ole tietoa.
Pähkäilen edelleen VLC Pluginin kanssa. Ilmeisesti vika on jossain muualla kuin 7025+:n (SP046) asetukaissa. Saan virheilmoituksen "Connection refused" toiselle koneelle (XP) ja toiselle (Vista 64) "Timeout". Molemmille koneille onnistuu Automount ja niille tallennetuja .ts-tiedostoja voi katsella. Vaikka VLC Playeristä on asetettu http interface, jostain syystä selaimella 127.0.0.1:8080 ei näytä mitään. Telnetillä Dreamboxilta "wget http://<serverip>:8080" käyttäytyy kuten yllä kuvasin. Onko kenelläkään mitään ideaa???
Onkos sulla joku palomuuri tuossa PC:llä pyörimässä? Sehän voi tuon portin tukkia ja pitäisi sulkea jos porttia ei muuten saa auki. Voithan kokeilla myös jotain muuta porttia... Tosiaan localhost:8080 osoitteessa pitäisi selaimessa siinä PC:llä näkyä se VLC:n webif. Liitteenä mitä siellä siis pitäisi näkyä..
Miksi tuo on tehty Dreamboxissa noin? Topfieldissä voi kelata taaksepäin ilman nykimistä 2-6x nopeuksilla, miksi sama ei onnistu Dreamboxilla? Onko kyse ohjelmistosta vai eikö rauta tue tuollaista?
Syyllinen istuu ja naputtelee eli VLC Playerin asetuksiin Preferences-> Main Interface->HTTP kohtaan Host address 0.0.0.0:8080. Tämän jälkeen sain yhteyden muodostumaan (wget testi kuvassa):thumbsup: . VLC Pluginilla löytyy kansiot ja tiedostot vaan... avi lähtee muka pyörimään -> ei kuvaa, ei ääntä, vain musta ruutu. :OI