Sony KDL-46W3000

Keskustelu osiossa 'Televisiot' , aloittajana 523, 17.09.2007.

  1. Zanytwo

    Zanytwo Guest Guest

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    814
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuleeko anyseelle ja Sonylle haaroittimelta signaali? Kokeile viedä johto pelkästään telkulle. Omituinen häviäminen kyllä.

    Postaisitko ohessa omat asetuksesi digi-tv:lle.

    Peke78: Tarkat erot taisivat olla tässä ketjussa. Vierekkäin en telkkuja ole nähnyt, mutta lompakko äänesti W-mallin itselleni paremmaksi, enkä ole päivääkään katunut.

    Ostin xboxille hd-dvd add-onin ja leffat ovat uskomattoman kauniita. Asetuksissa on vielä paljolti hakemista kaikilla kuvanlähteillä, mutta pääsääntöisesti olen tyytyväinen näkemääni.

    Sanotaako kuitenkin, että mikäli haluat tehdä sijoituksen, osta x.
     
  2. Peanut

    Peanut Vakiokasvo

    Liittynyt:
    23.12.2005
    Viestejä:
    551
    Saadut tykkäykset:
    0
    :confused: Mikäs w:tä sitten vaivaa?
     
  3. ttv_

    ttv_ Guest Guest

    Liittynyt:
    12.12.2006
    Viestejä:
    54
    Saadut tykkäykset:
    0
    Digi virittimet tunnistavat Ylen kanavat yleensä "maksullisiksi" tai siis "ei vapaiksi" kanaviksi... Mulla oli täysin sama ongelma kun asensin anoppilaan samalla virittimellä olevaa 26" V mallia, vai mikähän se tarkka malli oli, mutta sama T/C viritin kun W3000 ja omassa X3500 tv:ssä siinä oli... En muista miten sain Ylen kanavat näkymään, mutta jostain ne sai, poistin myös kaikki asetukset yms yms eikä auttanut, jotenkin se liittyi tuohon vapaisiin kanaviin, vaikkei Ylen kanavat vaadi mitään Conax korttia, niin silti niissä menee jokin info mikä saa ne näkymään "ei vapaana", esim Nokian boxissa kun laittaa näytä vain "vapaat kanavat" valinnan päälle, häviää samat ylen kanavat, tämä oli siis siellä anoppilan kaapeliverkossa...

    Eli kyllä ne Ylet sieltä jostain esille saa :) sen verran voin lohduttaa...
     
  4. Zanytwo

    Zanytwo Guest Guest

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    814
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ei mikään, mutta mikäli rahaa löytyy on X-malli kuitenkin parempi kuin W. Se että kuinka paljon parempi se on, niin en osaa sanoa.

    Hintaero kuitenkin oli niin jäätävä, etten kokenut sen olevan niin paljon parempi että olisin sen valinnut.
     
  5. korpilaakso

    korpilaakso Guest Guest

    Liittynyt:
    21.11.2005
    Viestejä:
    42
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kyseinen telkkari himottaisi aika paljon. MUTTA. Miten eroaa käytännössä ja katselussa tuosta X3500 Motionflow + 100 Hz:sta? Eli näenkö eroa missä kaikessa? Ja kuinka selkeä ero on? Hinnassa on kuitenkin 650 € eroa, niin onko se sen arvoista?

    Ja vielä soppaa sotkemaan tuo X3000, joka on muuten sama kuin X3500, mutta ilman tuota 24p True Cinema -toimintoa. Ja sama kysymys tähän, missä sen näkee ja miten?
     
  6. matias

    matias Guest Guest

    Liittynyt:
    27.01.2004
    Viestejä:
    895
    Saadut tykkäykset:
    0
    Varmaan on kyse siitä että Ylen muksin signaali on heikompi (itsellä on just näin) kuin muut ja tuo Anysee pudottaa sitä sen verran ettei sony sitä enää tunnista.

    Eli telkussa tuskin mitään vikaa on:)

     
  7. sirace

    sirace Guest Guest

    Liittynyt:
    03.06.2002
    Viestejä:
    223
    Saadut tykkäykset:
    0
    X3000 on täsmälleen sama televisio samoin ominaisuuksin kuin x3500 sanoo Sonyn sivut mitä sanoo, erona on vain x2000 mallista peritty kehys.
    Lienekkö sony yliarvoinut aikanaan x2000 mallin menekin ja kehyksiä lojuu niin paljon varastossa ja jotenkin ne on saatava kaupaksi? :eek:
     
  8. Lauantaipussi

    Lauantaipussi Guest Guest

    Liittynyt:
    06.10.2007
    Viestejä:
    28
    Saadut tykkäykset:
    0
    Jep, ei telkussa varmasti ollut vikaa. Kanavat löyty, kun otin haaroittimen pois. Ihmettelen vain, että miten signaali aikaisemmin riitti. Ja eilenkin haaroittimessa olleeseen anyseehen se riitti, mutta ei sonyyn. Haaroittimen pitäisi kuitenkin antaa kummallekkin yhtä vahva signaali. Pääasia kuitenkin, että nyt toimii. Onkos muilta löytynyt kuinka paljon kuolleita pikseleitä? Näyttää olevan kaksi punaista omassa telkussa. Lisäksi ihmetyttää mikä tämä voisi olla? katso liitettä mustapilkku.jpg Anteeksi huono kuvanlaatu, kuva otettu kännykällä. Mustapilkku ilmestyi eilen ja näkyi erittäin selvästi vaalealla pohjalla. Tummalla pohjalla pilkku oli valkoinen. Nyt pilkkua ei enää näy missään. Tosi outoa...
    Toivottavasto kukaan ei näiden minun löydösten takia epäile tämän television ostamista. Olen muilta osin erittäin tyytyväinen televisioon, mutta toki olen alkanut miettimään, että onko omassa paanelissani jotain häikkää.
    ZANYTWO: Eilisen asetusten nollauksen jäliltä tällä hetkellä tehdasasetukset. Sitä ennen käytin avforumsilta löytyneitä asetuksia pienin hienosäädöin. Pitääkin lähteä ehtimään ne asetukset uudelleen.
     
  9. matias

    matias Guest Guest

    Liittynyt:
    27.01.2004
    Viestejä:
    895
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eiköhän tuo raakileiden markkinoille tuonti ole ihan sampan yksioikeus ja toimintatapa:thumbsup:

     
  10. Zanytwo

    Zanytwo Guest Guest

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    814
    Saadut tykkäykset:
    0
    Omituinen pilkku kyllä. Itselläni ei ole ainuttakaan kuollutta/jumittunutta pikseliä, tai ainakaan sellaista en ole löytänyt, vaikka olen yrittänyt etsiäkkin. Valovuotoakaan en ole huomannut.
     
  11. Lauantaipussi

    Lauantaipussi Guest Guest

    Liittynyt:
    06.10.2007
    Viestejä:
    28
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tälläiset asetukset käytössä digiä katsottaessa:

    Picture Mode: Cinema
    Backlight: 1
    Contrast: 60
    Brightness: 51
    Colour: 53
    Colour Temp: Neutral
    Sharpness: 45
    Noise Red: Low
    MPEG Noise Red: Off
    DRC Mode: Mode 1
    Black Corrector: Low
    Adv. Contrast Enhancer: Off
    Gamma: Low
    Clear White: Off
    Colour Space: Wide
    Live Colour: Off
    Detail Enhancer: Off
    Edge Enhancer: Off

    Asetukset on suoraan kopioitu avforumsilta. Katseluetäisyys vajaa 3 metriä. Heittäkääs parempia asetuksia jos löytyy.
    Aikaisemmin mainitsemani mustapilkku on ilmestynyt kerran uudelleen ruutuun, mutta hävisi nopeasti. Piste oli samassa kohdassa kuin aikaisemminkin. Kellään kokemuksia vastaavista tapauksista?
     
  12. Tuomas66

    Tuomas66 Guest Guest

    Liittynyt:
    02.01.2005
    Viestejä:
    256
    Saadut tykkäykset:
    0
    Auts, kun käy korvaan tuo tuulettimen pörinä... :thumbsup:
     
  13. Hobbes

    Hobbes Guest Guest

    Liittynyt:
    03.11.2007
    Viestejä:
    28
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eli mihin hintaan ja millä toimitusajalla on 46W3000 töllöä tullut ostettua? Kovin on ollut hankalaa saada edes siedettävää toimitusaikaa. Malli kun olisi mieleinen.
     
  14. pinkeliviinica

    pinkeliviinica Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    19.10.2004
    Viestejä:
    1 836
    Saadut tykkäykset:
    0
    veikon kone sekä stockmanni täällä turussa päin myy kumpikin 46w3000sta 3299€ hintaan ja saatavuudesta en tiedä mutta esitteillä oli kummassakin liikkeessä ko töllö... (stockmannissa tosin huono mikälie vhs video pyörimässä ruudulla ja veikon koneen yksilö oli kyllä kiinni sonyn bluray soittimessa mutta myyjä ei saanut kuvaa siitä laitettua töllöön vaikka piuhat olivat kiinni vissiin jonkun pätevämmän toimesta)

    myöskin 40w3000 löytyy useasta perus liikkeestä jo ihan hyllytavarana (muistaakseni 1499e hintaan) esim prisma , kodin ykkönen , citymarket , gigantti jnejne (ko tiedot siis sen takia näin hyvät kun kiertelin eukon kanssa kauppoja läpi turunseudulla kun pitäis uuteen asuntoon ostaa kaikenlaista kamaa ja samalla siis itse kattelin kanssa uutta töllöä :) ...)
     
  15. olive

    olive Guest Guest

    Liittynyt:
    29.10.2005
    Viestejä:
    16
    Saadut tykkäykset:
    0
    No kyllä on suomessa hurjat hinnat! :eek: Kuten aiemmin kirjoitin,hommasin 52w-mallin täältä belgiasta hintaan 3080!
     
  16. Peke78

    Peke78 Vakiokasvo

    Liittynyt:
    20.12.2005
    Viestejä:
    547
    Saadut tykkäykset:
    0
    ^ Voi prkl, on se helppoa siellä.:thumbsup:
     
  17. Unver

    Unver Guest Guest

    Liittynyt:
    04.09.2007
    Viestejä:
    55
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kyllä tota neljäkutosta saa halvemmalakin suomesta. Omani lähti teknisiltä 2800 ja eipä tarvinut paljoa tinkiä. cool:
     
  18. Hobbes

    Hobbes Guest Guest

    Liittynyt:
    03.11.2007
    Viestejä:
    28
    Saadut tykkäykset:
    0
    Eli äsken hain kotiin 46W3000 ja BDP-S300, puolen tusinaa BR-leffoja ja asennuskaljaa.:thumbsup:

    Veikolta koko paketti (ei kaljoja eikä leffoja :rolleyes: ) ja töllön hinta oli ripaus alle 2.800 e. Nyt pitäisi saada setti kasaan kun vielä kaapelista tulee ilmaiseksi pari HD-kanavaa. Näkisi kannattaako tilata.
     
  19. olive

    olive Guest Guest

    Liittynyt:
    29.10.2005
    Viestejä:
    16
    Saadut tykkäykset:
    0
    Minkälaisia kokoonpanoja olette laittaneet Sonyn jatkoksi?

    Itse hommasin juuri NAD T954 - vahvistimen ja parin B&W CM1 -kaiuttimia. Subbari on vielä hakusessa, takakaiuttimiksi hankin myöhemmin samat CM1:t ja keskelle saman sarjan keskikaiuttimen - mutta näihin viimeksimainittuihin vaaditaan vielä useita vierailuja työnantajan luokse :D .

    Ja koko hoitoa ohjaamaan Philipsin Pronto TSU9400.
     
  20. Zanytwo

    Zanytwo Guest Guest

    Liittynyt:
    14.02.2006
    Viestejä:
    814
    Saadut tykkäykset:
    0
    OT: Terveisiä täältä työnantajan luota. :D :D


    Mitenkäs saitko Hobbes tingittyä S300:sesta hyvin hintaa? Onko telkkarisi se "sumean" hopea malli? Ainakin Oulussa Veikolla oli sellainen näytillä.

    Kokoonpanona Sonyn kanssa:

    Sony str-dg6700
    Toppfield pvr-c5100hdmi
    Xbox360 + hd-dvd
    Sony cdp-370
    Samsung hd-850
    Wharfedale d9.5
    Wharfedale 9.cs
    Jamo E5sur.