Citymarket LG 44" taustaprojo 999erkkiä

Keskustelu osiossa 'Muut televisiot, näyttölaitteet ja soittimet' , aloittajana TVT, 16.09.2005.

  1. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.09.2002
    Viestejä:
    1 760
    Saadut tykkäykset:
    2
    Ettei vaan ois ovelasti tän kyseisen threadin otsikkokone 52 tuumaisena. :rolleyes: Eli LG 52SZ80.
     
  2. Hammer Schultz

    Hammer Schultz Guest Guest

    Liittynyt:
    24.05.2005
    Viestejä:
    214
    Saadut tykkäykset:
    0
    Perkele kun tässäkin on epästandardi reso eli 1024x576
     
  3. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.09.2002
    Viestejä:
    1 760
    Saadut tykkäykset:
    2
    Mutta kuva näyttää hyvältä, katson sitä juuri...
     
  4. Hammer Schultz

    Hammer Schultz Guest Guest

    Liittynyt:
    24.05.2005
    Viestejä:
    214
    Saadut tykkäykset:
    0
    Joo mutta PC:n kuva ei varmaan näytä hyvältä tollasella natiiviresolla voisin kuvitella - korjatkaa jos olen väärässä.
     
  5. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.09.2002
    Viestejä:
    1 760
    Saadut tykkäykset:
    2
    Riippuu mikä riittää. Mulla ei muuta näyttöä tietsikassa olekkaan kun tää Lg. Riittänyt mulle loistavasti, tosin surffailen vai netissä... Näyttis syöttää tällä hetkellä 600x800, ku tv on sen verta kaukana sohvalta, et jos pistää isomman, niin menee tihrusteluksi...
     
  6. JeyJey

    JeyJey Guest Guest

    Liittynyt:
    13.10.2005
    Viestejä:
    1
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kyseisen tv:n omistajana voisi tuota dvd -kuvanlaatua (komponentti + p.scan) kehua kohtalaisen hyväksi. Mutta . . .

    Mistä johtuu että dvd -kuvassa on varjoa?
    Korostuu tumman ja vaalean rajalla/ yhtymäkohdassa.
    Kuva on muuten todella hyvälaatuista, mutta esim. tummasta hahmosta, tumman rajasta vaaleaan siirryttäessä näkyy "varjoa".

    Toivottavasti oli tarpeeksi selvästi esitetty ongelma ;)

    Tietäisikö joku teistä millä saadöillä tämän varjon saa pois vai onko se vaan ko. tv :n ominaisuus?

    Kiitos.
     
  7. King

    King Guest Guest

    Liittynyt:
    09.10.2005
    Viestejä:
    88
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mitenkäs toi PIP-toiminto toimii, voiko sitä hyödyntää muuten kuin analogisella puolella?
     
  8. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.09.2002
    Viestejä:
    1 760
    Saadut tykkäykset:
    2
    Todennäköisesti sulla on liikaa Terävyyttä, siis säädöt tapissaan...
     
  9. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.09.2002
    Viestejä:
    1 760
    Saadut tykkäykset:
    2
    Voit valita PIP:iin ihan mitkä tulolähteet tahansa... DVI:stä en ole varma...
     
  10. mi.vi

    mi.vi Guest Guest

    Liittynyt:
    11.12.2004
    Viestejä:
    540
    Saadut tykkäykset:
    0
    Mistä muuten johtuu moinen et 45 asteen katselukulmasta kuva on huomattavasti terävempi/parempi kuin suoraan katsottaessa?
    Tekniikasta vissin jotenkin mut siitä en ole perillä.....
     
  11. Duunari

    Duunari Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    24.07.2005
    Viestejä:
    208
    Saadut tykkäykset:
    1
    Sama Topfieldillä.
    Monesti on jo todettu että MTV lähettää kuraa... :sick:
     
  12. suffeli

    suffeli Guest Guest

    Liittynyt:
    02.12.2004
    Viestejä:
    98
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tuli tuossa vietettyä kaverin kanssa oikein kunnon supersäätösessiot eli säädettiin telkkua yli 2h :D Ja todellakin säätäminen kannattaa tehdä. En kyllä ymmärrä miksi en tehnyt tätä jo aiemmin! Kuvan laatu parani reilusti. Noh, tässä tulokset:

    Perusasetukset
    Kontrasti: 86
    Kirkkaus: 56
    Terävyys: 40
    Väri: 72
    Värisävy: G1
    XD päällä.

    Tämän jälkeen otettiin huoltovalikot käyttöön ja säädettiin kuvan koko ja paikka kuntoon, sillä tehdas asetuksissa varmaan 10cm kuvasta oli ruudun ulkopuolella!

    Readyll Win Size-valikko:
    tehdas asetukset / Omat asetukset
    970 / 998
    558 / 580
    178 / 171
    48 / 32
    1023* / 1023*
    575* / 575*
    10* / 10*
    0* / 0*
    *näitä asetuksia pystyi kyllä muuttamaan, mutta eivät tallentuneet.

    Säätöihin käytettiin testilevyinä: Avia, Video essentials ja hifi-lehden testiDVD. Näissä käytimme myös apuna väriliuskoja joilla värien säätö saatiin kuntoon. Käytimme myös useita tavallisia DVD-leffoja, joilla tarkistettiin tulos.

    Mielenkiintoista oli huomata, että kun säädettiin esim. kuvan koko kuntoon, niin seuraavaksi geometria oli hieman pielessä. Sitten se kuntoon ja tavalliset leffat käyttöön, joista huomattiin, että kuvaa pitää vielä kasvattaa => taas geometrian säätöä jne. Hommaa pitää siis pyörittää muutaman kerran, jotta kaikki asetukset saadaan kuntoon.

    Niin lopuksi kateltiin superbit leffaa (5th element) ja näytti kyllä todella upealta! Sit kaapelin kautta analogia signaali kuvaa, joka oli todella surkeaa! Ero on dramaattinen. Jos siis harkitsette tän telkun ostamista, niin kannattaa kyllä katsoa että olosuhteet ja laitteet on kunnossa.
     
  13. HesusNis

    HesusNis Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    29.09.2002
    Viestejä:
    1 760
    Saadut tykkäykset:
    2
    Hmmm... Aika isot on erot 44 ja 52 mallien välillä. Itse en pysty pudottamaan kirkkautta alle 70:n koska muuten menee tummien sävyjen toisto täysin tukkoon. Aikaisemmassa vanhemmassa 44SZ21 mallissa kirkkautta oli turha laskea alle 80:n. :confused:

    Omassa (52") säädöt on tällä hetkellä:

    Kontrasti: 49
    Kirkkaus: 73
    Väri: 83 (koska kontrastin taso vaikuttaa myös värin tasoon)
    Terävyys: 68 (oli aikaisemmin noin 45, mutta lähetykset näytti jtn suttuisilta)

    Värisävyksi on valittu kylmä, koska muutoin kuva vihertää mielestäni liikaa.

    Laitteen huolellinen säätäminen palkitsee varmasti!:thumbsup:
     
  14. SF100

    SF100 Guest Guest

    Liittynyt:
    07.05.2003
    Viestejä:
    1 326
    Saadut tykkäykset:
    0
    Testasitko tarkkuutta 1280x720? Sehän toimii (DVI-DTV) mutta minulla työpöytää meni liikaa joka sivuilta näkymättömiin. En siis käynyt säätämässä kuvan kokoa telkusta. Jos kuva on mahdollista säätää sellaiseksi että koko työpöytä näkyy niin silloinhan se olisikin käyttökelpoinen.
     
  15. suffeli

    suffeli Guest Guest

    Liittynyt:
    02.12.2004
    Viestejä:
    98
    Saadut tykkäykset:
    0
    Omat arvaukset, että miksi säädöt poikkeavat:
    1) Olosuhteet. Valaistus, etäisyys telkusta, katselukulmat jne.
    2) 44" ja 52" mallien erot. Veikkaisin, että lamppu on sama ja piirit on samat eli sama valomäärä jaetaan erikokoiselle pinta-alalle.
    3) Yksilölliset erot telkuissa. Onko jokainen linjalta tullut telkku todellakin identtinen?
    4) Käyttötunnit. Itellä yli 1000h takana.
    5) Makuasiat.
    6) Eri DVD-soitin?

    Niin ja edellä antamani arvot on saatu NTSC-levyillä eli niiden takia voi tulla jotain eroja PAL-levyihin, vai tuleeko? Joku viisaampi voisi tietää näistä?!?
     
  16. suffeli

    suffeli Guest Guest

    Liittynyt:
    02.12.2004
    Viestejä:
    98
    Saadut tykkäykset:
    0
    Testasin vain DVD-soittimen antamaa kuvaa. Mutta Readyll Win Size-valikosta voit kyllä varmasti säätää kuvan juuri sen kokoiseksi kuin haluat.
     
  17. aamies

    aamies Guest Guest

    Liittynyt:
    19.10.2005
    Viestejä:
    15
    Saadut tykkäykset:
    0
    Pitää nyt itseki laittaa kehut ja loat tosta sittarin 44" telsusta. 3 viikkoa takana ja lamppuki pitäs olla hieman himmentyny, niin oli aika säätää kohillee asetuksia. Ite oon digannu telkust, mutta ihan HTV analogi kaapelikuvaa on tullu tuijoteltua tähän asti.

    Kaverilta raahattii Pioneerin DV-585 DVD kieputin telkun luo. Kävin hakee yleiselektroniikasta laadukkaat kompnentti piuhat. Lisäks testattiin kaverin 1,5 m ITEC flat SCART, tupla suojaus, kullatut liittimet -piuha.

    Kuva säädettiin Star Wars - episodi II kiekon mukana tullen THX Optimizer "ohjelman" mukaan. Saatiin seuraavat speksit komponenttipiuhoilla:

    Perusasetukset
    Kontrasti: 55
    Kirkkaus: 55
    Terävyys: 80
    Väri: 60
    Värisävy: normaali
    XD pois.

    Kuva saatiin todellakin hienoksi ja pysäytyskuvatkin olivat lähemmäks täydellisiä. Mitään varjoja tai harmaasävy porrastuksia ei näkynyt Lord of the Rings DVD:llä. Jopa tokan levyn siniharmaa luola antoi pehmeät harmaasävyt valokeilan reunoilla.

    Yksi tärkeä pointti huomattiin ja googlen avulla selkeni miksi scart ei pääse komponentti piuhojen tasolle tässä tapauksessa, vaan selvää porrastusta oli nähtävissä väriliukujen kohdilla. DVD kieputin antaa interlace-RGB signaalia scartiin. DLP systeemi muuntaa scartin interlace-RGB signaalin progressiiviseksi ennen kuin kuva muodostetaan. Testattu DVD soitin taas puskee p-signaalia komponentiin, jonka telkku muuntaa p-analogi --> p-digi. Eli scartissa tulee progressive to interlace to progressive muunnokset, jotka heikentävät laatua. Näin me päättelimme.

    Seuraavaks kunno digiboksi telkulle kaveriks niin että signaali muunnokset jäävät minimiin.

    Ja niille jotka tämän LG telkun kuvasta on napissu, niin sanottakoon että olisi syytä tehdä asiat oikein ennenkun alkaa haukkua.

    Loisto ostos tää LG:n DLP telkku.
     
  18. Maxi

    Maxi HT-hörhö mallia 101 Tukijoukot

    Liittynyt:
    15.04.2002
    Viestejä:
    2 626
    Saadut tykkäykset:
    10
    Tuosta kirjoittelusta viisastuneena muistahan, että tuo digibox työntää myös lomitettua kuvaa eli kuvanlaadussa hävittäisiin jälleen hieman. Sama ajettelumalli pätisi myös komponentista saatavaan 1080i-kuvaan, jonka laaduttomuutta itse kyllä tohdin epäillä. Ehkäpä kuitenkin todennäköisin vaihtoehto tässä tapauksessa on, että tuon DVD-soittimen scart-annossa on jotain outoa. Tässä tapauksessa vaihtoehtona olisi nimittäin tuon television lomituksenpoistoon liittyvä ongelma joka ei olisi mikään hyvä asia.
     
  19. aamies

    aamies Guest Guest

    Liittynyt:
    19.10.2005
    Viestejä:
    15
    Saadut tykkäykset:
    0
    Totta tuo digiboksi, mutta kuitenkin uskoisin että digisignaalin (pakkauksen) laatu on myös hieman heikkoa välillä, että ei pakosti ole i --> p konversio suurin huolenaihe kuvanlaadussa. Pitää alkaa tutustua digiboksien sielun elämään tarkemmin, kun nyt olisi tilausta sellaiselle.

    Kyseinen DVD kieputin ja scart piuha puskevat kunnon kuvaa Sony WEGA 28" Flat CRT telkkuun, jolle kelpaa suoraan RGBi signaali kuvan muodostukseen. Tosin telkun resoluutio ja koko vaikuttavat kuvaan, mutta väriliut ovat täydelliset. Mutta ainahan voi epäillä Pioneerin soittimen p to i muunnos kykyä :rolleyes:

    Jos katselu etäisyys on tuo 3-4 metriä niin aika harvoissa kohdissa tuota scart vs. komponentti eroa huomaa. Harvemmin sitä kuvaa katselee virheitä etsien suurennuslasilla kun leffaa kattoo. Aattelin ite hommaa Pioneerin DV-380 kieputtimen ja jonkun pioneerin viritin-vahvarin 2.1 ulostulolla.
     
  20. dunez

    dunez Guest Guest

    Liittynyt:
    25.06.2005
    Viestejä:
    13
    Saadut tykkäykset:
    0
    :OI mullo tommonen 52" lg, ja en nyt saa componenttijohdoilla dvd-kuvaa näkymään. Sanoo vaan että ei signaalia. Mitä pittää painaa ja mistä sen progressive scanin saa päälle? :hitme: :hitme: