No nyt on soitin ja kajaritkin on tulossa, mutta nuo liitännät vielä mietityttää. Jos nyt lähdetään siitä, että kytken pelkästään tuohon bluray-soittimeen. Tuolta sivulta löytyy kuva bd-390 liitännöistä: http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2009/11/02/kuusi_blu_ray_soitinta_tiukassa_testissa Soittimessa siis 7.1 analoginen äänilähtö. Supparista = SW, FL? ja FR? Sitten supparista vielä kaiuttimille. Eihän tällöin jää mitään "ääniä" tulematta? Mitä muuten tarkoitta LFE-kanava? Mitens tuo rinnakkaiskytkentä kun katsoo elokuvaa blu-rayltä, eikös silloin tule singaalia molemmista (soitin ja tv) yhtäaikaa? Sillä hätäilen näistä jo nyt, että sitten kun kajarit tulee niin ei tarvii arpoa. Johdot vaan paikalle ja :naminami:
Kun nuo läppärin kaiuttimet on niin ankeat, ja kuulokkeita (Etymotic HF-5) ei aina jaksa pitää päässään, niin tarvitsisi hommata kaiuttimet. Ongelmana on, että niiden pitäisi mielellään mahtua matkatavaroihin, sillä asun väliaikaisesti (nykytiedoin) maailmalla, eikä jaksaisi vaivaa nähdä kun muutto tulee eteen. Kulutuselektroniikkakaupan tietokoneosaston muovipurkkeja en voi sietää, joten lähinnä näyttäisivät 6010a:t siis tulevan kyseeseen -- muutakaan ei ole oikein vastaan tullut. Minua vaan vähän epäilyttää tuo niiden bassotoisto -- subwoofer kun ei mahdu matkatavaroihin, vaikka sellaisen ehkä myöhemmin voisi kaveriksi ostaa. Kuuntelumahdollisuuttakaan ei lähitienoin ole, vaan pitäisi sokkona tilata. Eli, kysymyksenä on, mielipiteet siitä kuinka nuo toimivat ihan musiikin kuuntelussa ilman subbaria? Mitään bassojumputusta en juuri kuuntele (enkä oikein siedäkään), vaan aika särökitarapainotteista on, silloin tällöin akustisempaa musiikkia.
Minusta pelkät 6010a:t ovat hieman turhan kevyet alapäästään. Oma musiikinkuuntelu on tietokoneelta hyvin laaja-alaista ja en pääasiassa kuuntele teknojumputusta. Tietyillä äänitteillä 6010a:t menee omillaan, mutta se riittääkö noiden toistokaista sinulle pitäisi päästä itse kuuntelemaan.
Olisiko 6020 tai 8020 pari liian suuri jo? Itse kuuntelin tuollaista paria puoli vuotta ihan tyytyväisenä ilman subia, lähikentässä. -Js
6010 näyttää painavan 1,4 kg/kpl, kun taas 8020t 3,7 kg/kpl. Kasitonnisten omistajana voin sanoa, että itse en ainakaan niitä ottaisi olkalaukkuun reissulle mukaan, ihan painon vuoksi. EDIT. Riippuen tietenkin kuinka usein reissaa, jne. Eihän vajaa 8 kg sellaisessa isossa hyvässä matkalaukussa mitään haittaa.
Matkalaukkuun ei vaan miellään mitään kovin arvokasta laita, vaan pitäisi käsimatkatavaroihin saada läppärin ja järjestelmäkameran jatkeeksi.. ja käsimatkatavaroiden 8kg rajoitus (jota harvemmin tarkastellaan) menee jo ensimmäisistä lähes täyteen. Melkein ennemmin sitten käyttää postivakuutettua lähetystä itselleen, kuin matkalaukkuun laittaa, vaikka siitä lisävaivaa onkin. (Minä kun vielä enemmin kannan rinkkaa selässäni kuin laukkua raahaan...) Asiaan. Ilmeisesti nuo 6010a:t ei sitten yksinään ilman subbaria riittävät ole. Isompia ja siis kalliimpia hommatessa taas pitäisi melkein ehdottomasti päästä kuulemaan niitä, mikä hankaloittaa taas asioita. Lisäksi jos kalliimpia alkaa ostamaan, niin pitäisi miettiä niiden pitkäikäisyyttä ensisijaisena äänentoistojärjestelmänään. (Suomeen jäänyt perushifijärjestelmäni kaipaa joka tapauksessa päivitystä.) Eli: olisiko jopa parempi hommata 8030 kuin 8020 (+ lopulta subbari) tällöin? Tai olisiko kuitenkin 6010a+subbari parempi vaihtoehto? Ja tietenkin on se kysymys: haluanko laittaa paljon rahaa lähikenttämonitoreihin? 6010a:t kun eivät lopulta niin hirveän kalliit ole, että menisivät erinomaisesti erillisinä tietokonekajareina, jos lopulta kaipaa ei-lähikenttäjärjestelmää olkkariin. Mutta kun ne näyttäisivät sen subbarin ilmeisesti aivan välttämättä kaipaavaan viereensä, eivät ne kuitenkaan omassa tilanteessani lopulta aivan niin helppo (ja halpa) vaihtoehto ole kuin ensisilmäykseltä näyttäisi. Täytyypä miettiä vielä vaihtoehtoja.
Tämä on nyt vain oma mielipiteeni! Saattaa käydä niin et olkkarissa tai missä kotonasi ikinä kaiuttimia kuunteletkaan, saatat haluta 8030 parinkin kanssa subbarin. Näin en sanoisi helpommaksi ratkaisuksi kuin 8020, toki tuo suuremman kaiuttimen etuja, mutta jos hankinta mielessä asiaa lähestyy. Onko joku tietty syy miksi et haluisi lähikenttämonitoreja olkkariin yms? Nuo vähänkin suuremmat genet kyllä toimivat ihan hyvin leffa yms käytössä vaikka etäisyys kaiuttimeen kasvaisi. Tuohon reissaamis ongelmaan(paino ja koko). Elacin pienin peltipönttö on kai kivan kuuloinen(tosin toiston alaraja jossain yli 70hz eli eivät nämäkään ilman subia juhli), mutta olisivat pienemmät kun pienimmät genet. Sitten omatekoinen tai ostettu 2 x 10/20 W vaffi, ovat varsin pieniä myös... -Js
Älä muuta hyvää suunnitelmaasi. 6010A on ihanteellinen matkalaukkuhenkilön äänentoistojärjestelmä. Parempaa ei nyt vain reissukäyttöön ole olemassa. Järeämmillä systeemeillä kannettavuus ottaa penaltya suorassa suhteessa, subbari matkakaiutinsysteemissä on jo ajatuksena liian epäkäytännöllinen. P.S. Omituista, sinulle ei ole vielä suositeltu rekan puoliperävaunussa mukana touringilla reissaavan kokoista supparia.
6020 omistajana toteaisin että mikäli musiikkimaku (eli ei koostu pääosin d&b:stä tai dubiin kallistuvasta) ei ole kovin bassovoittoista niin ilmankin pärjää. Ja siis musiikinkuuntelussa, leffoissa jyrinän puute on kyllä ärsyttävä (kun siihen on tottunut...) Omalla musiikkimaulla tosin 5040 tuli enemmän kuin tarpeeseen eikä sen hintakaan ole paha jälkikäteen ostettuna.
Voisiko joku vastata pariin kysymykseen? Blu-ray-soittimen SW-liittimestähän kytketään johto 5040:n LFE-liittimeen? Kun katsoo blu-ray elokuvaa, tällöinhän singaalia menee sekä televisiosta, että blu-ray-soittimesta. Onko tähän rinnakkaiskytkentään jotain keinoa, ettei tarvitsisi ottaa aina televisiosta 5040:seen menevää 3.5 johtoa irti? Älkää hermostuko näihin tyhmiin kysymyksiin :hitme:
Kyllä. Muista konffata BD-soittimen kanavaohjausmanagerissa muut kaiuttimet paitsi subbari, oikea ja vasen etukaiutin ei-olemassa-oleviksi. Keinoja on kaksi kappaletta: -linjavalintakytkin. Huomaa kytkimen ostossa, että sinulla on BD-kuuntelussa yksi kanava normaalia stereota enemmän (L,R, subbarikanava) käytössä. -telkkarin äänilähdön kytkeminen asetuksista pois päältä tai säätäminen minimiin BD-kuuntelun ajaksi
Kaiuttimet tuli ja kytkennät onnistui. Kaiuttimien mukana tulevien kaapelien lisäksi piti ostaa kolme RCA-RCA kaapelia ja yksi 3,5-3,5 kaapeli. Tuolla telkkarin äänilähdön säätämisellä minimiin BD-kuuntelun ajaksi tullaan hyvin toimeen. Varsin vaivaton tapa. Olen kyllä todella tyytyväinen tähän pakettiin. Kiitokset Maverickille neuvoista.
Ostin juuri 2 x 6010A ja 5040A subbarin. Tarvitsisin nyt hieman vinkkiä miten korvata tietokoneeni Realtekin integroitu äänipiiri (alc1200) äänilähteenä. Olen mennyt ihan sekaisin lukemalla eri äänikorteista, daceista yms. Tavoitteena on selkeä ero nykyiseen ratkaisuun. Musiikkimaku on laidasta laitaan mutta munaa pitää löytyä tarvittaessa esim. elektronisen musan kanssa. Pelaan myös pc:llä joten sekin puoli saisi kuulostaa ok:lta. Käyttis on Windows 7 64-bit. Mikkiständit on tarkoitus hankkia myöhemmin.
En mikään ekspertti tässä asiassa ole, mutta nykyinen Xonar D2 jopa yllättävänkin iso ero verrattuna tässä pari kuukautta sitten vaihdettuun Realtekin integroituun. Siitä on jo vuosi kun myin vanhan Sound Blaster X-Fi XtremeMusicin, joka on myös erittäin paljon kehuja saanut(siis ei XtremeAudio vaan XtremeMusic) ja pidän Xonarista ehdottomasti enemmän käyttöpaneelia myöten. Itsellä on Vista 64bit ollut jo XtremeMusicin aikaan käytössä ja ongelmia kyllä driveri puolella riitti peleissä, joten ei se Creativen driveri puolen surkeus mitä saa lukea todellakaan ole täyttä satua. Auzentech ja Asuksen Xonar arvotelujen ja keskustelupalstojen puolella tuntuu musiikin puolella olevan se suosikki niin kauan kuin ei mennä M-Audion tai vastaavien puolelle. Pelejen puolella Auzentech saattaa olla hyvä valinta täyden ja virallisen EAX 5.0 tuen ja Creativen piirien käytön takia. Xonar tukee myös EAX 5.0 efektejä 2008 lähtien(tämän tarpeellisuudesta voidaan olla montaa mieltä). Hirveästi en ole enää pelejä pelaillut, mutta Mass Effect 2 on ainakin kuulostanut hienolta. Kerro vähän mistä hintalaatikosta olet etsimässä. Esim. Xonar sarjan suhteen Xonar D2 ja D1/DX eivät varsinkaan musiikin kuuntelussa eroa oikeastaan yhtään.
Äänenlaadusta ennen kaikkea. Iso osa utuisuudesta oli häipynyt mikä kiinnitti huomion ensimmäisenä ja basso iskee napakammin integroituun verrattuna. XtremMusiciin verrattuna eroa ei ole varsinkaan basson osalta, mutta esim. acid jazzia mitä satun kuuntelemaan paljoa tulee lauluääni hienosti esille. XtremMusic toistaa Daft Punk tyylisen musan aivan yhtä hyvin kuin D2, mutta molemmat ovat integroidun piirin edellä basson napakkuudessa. XtremMusiclla ja Xonarilla ei suuria eroja äänellisesti ole, mutta ohjelma puoli on paremmin hallussa Asuksella keveyden ja paremman ohjauspaneelin vuoksi, eikä ainakaan vielä mitään kaatuilua ole tapahtanut(muistakaa kumminkin etten ole pelejä enää samaan tahtiin pelaillut kuin XtremeMusicin aikaan). Tietenkin XtremMusic on jo vanha kortti enkä sitä enää kenellekkään suosittelisi varsinkin jos Vista tai uudempi löytyy koneesta.
Budjetti on satasesta ylöspäin, eron nykyiseen on oltava kuultava. Kuulokevahvistimella yms. en tee mitään koska en käytä kuulokkeita, ikinä. Olisin kiinnostunut eri hintaisista paketeista millä äänenlaatua saa parannettua, esim. pelkkä äänikortti vs. dac-systeemit.
Samat itsellä eli kaikki nuo aikaisemmat ovat 2.1 setistä, enkä ole koskaan koneeseen kuulokkeita liittänyt.